10 مورد از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین که باید بخوانید

کتاب‌های نوشته شده درباره‌ ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، منابعی غنی برای برای یادگیری و درک عملکرد آن‌ها و آشنا شدن با اصطلاحات این حوزه است؛ در این مقاله ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتالی که باید بخوانید را معرفی می‌کنیم.

شما می‌توانید با خواندن بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین، دانش خود را به‌روز کنید. چرا که با توجه به استفاده روز افزون از تکنولوژی بلاک چین در دنیای امروز، تمایل به خرید ارز دیجیتال نیز گسترش یافته است و در این میان کمبود اطلاعات و اقدام بدون برنامه‌ریزی، می‌تواند ضررهای مالی بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله از بیت پین قصد داریم ابتدا به طور مختصر مفاهیم اولیه دنیای ارزهای دیجیتال را معرفی کنیم و در ادامه هم با ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین و تاثیرگذار و مهم برای یادگیری و آشنایی با دنیای رمزارزها آشنا شویم.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) به شکل دیجیتالی از پول یا دارایی مالی گفته می‌شود که بر پایه‌ی علم رمزنگاری توسعه یافته و به آن رمزارز هم می‌گویند. هدف از توسعه‌ی ارز دیجیتال یا همان رمزارز، بهره‌مند شدن از سه قابلیت غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن است که با استفاده از فناوری بلاک چین به‌دست می‌آیند. ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) اولین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و ایده‌ی اصلی شکل‌گیری آن هم برای بی‌نیازی از شخصی ثالث برای تایید تراکنش‌ها و دوبار پرداخت در معاملات شکل گرفته است. دراصل بیت کوین فایل کامپیوتری رمزنگاری شده است که در کیف پول‌های دیجیتالی در قالب دارایی مجازی ذخیره می‌‌شود؛ هر تراکنش صورت گرفته با این دارایی هم در لیستی عمومی که با نام بلاک چین می‌شناسیم، ثبت می‌شود.

استفاده از بانک‌های سنتی برای ذخیره یا انتقال پول، نشان‌دهنده‌ی اعتماد به این سیستم بانکی است، در شکلی کلی‌تر، شما مجبور به اعتماد کردن به این سیستم هستید و غیر از این راه چاره‌ای ندارید؛ از طرف دیگر مشکل دوبار پرداخت هم در سیستم‌های مالی سنتی وجود دارد. بیت کوین در زمان معرفی با شعار برطرف کردن این دو مشکل منتشر شد.

بلاک چین چیست؟

دفترکل غیرمتمرکزی که اطلاعات مربوط به دارایی‌های و ارزهای دیجیتالی را ثبت می‌کند، بلاک چین نام دارد. این دفتر کل داده‌ها را به گونه‌ای ذخیره می‌کند که تغییر یا تقلب در آن‌ها برای هکرها بسیار دشوار یا حتی غیرممکن باشد؛‌ هر بلاک در این زنجیره، شامل تعدادی تراکنش خواهد بود و با انجام هر تراکنش جدید در داخل آن، سابقه‌ای از این تراکنش در حساب دارنده آن ثبت می‌شود.

بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین

در سال‌های اخیر با افزایش علاقه‌ی عمومی به معامله در صنعت ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن‌ها، تقاضا هم برای آموزش مباحث این حوزه بالا رفته است. افراد زیادی در شبکه‌های مجازی مختلف مانند اینستاگرام، توییتر و لینکدین درباره‌ی ارزهای دیحیتال صحبت کرده یا دوره‌های آمورشی برگزار می‌کنند؛ با این حال و با وجود رشد فناوری‌های آموزشی مدرن، هنوز هم یکی از بهترین منابع برای یادگیری درباره ارزهای دیجیتال و بلاک چین، کتاب‌ها هستند.

بخش عمده‌ای از کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین منتشر شده در این حوزه، درباره‌ی تاریخچه و چگونگی پیدایش ارز‌های دیجیتال توضیح داده، برخی توضیحاتی کلی درباره‌ی بازار‌های مالی و آموزش تحلیل‌ها ارائه می‌دهند و برخی دیگر هم به فناوری به‌کاررفته در توسعه‌ی ارز‌های دیجیتال و بلاک‌ چین‌ها پرداخته‌اند. در ادامه ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین موجود در بازار را معرفی می‌کنیم.

یک ساتوشی – نوشته‌ محمد آذرنیوار و نیما ملک‌پور

کتاب یک ساتوشی در سال ۱۳۹۹ منتشر شده و یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین برای افراد تازه‌وارد به این حوزه است. یک ساتوشی توسط محمد آذرنیوار و نیما ملک‌پور به زبان فارسی نوشته شده و اطلاعات ارزشمندی را درباره‌ی ورود به دنیای بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال ارا‌ئه می‌دهد.

یک ساتوشی

از آنجا که نویسندگان کتاب یک ساتوشی هر دو ایرانی هستند، مفاهیم توضیح داده شده در آن با توجه به جغرافیای ایران نوشته شده و خواندن آن می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره بیت کوین و وضعیت آن در ایران را دراختیار خواننده قرار دهد. درواقع این کتاب، اولین کتاب فارسی با نویسندگان فارسی‌زبان، در زمینه آموزش ارزهای دیجتال محسوب می‌شود.

یک ساتوشی، کتابی ۳۰۰ صفحه‌ای و منتشر شده توسط انتشارات راه است که هم نیاز‌های افراد مبتدی را پاسخ می‌دهد و هم برای افراد حرفه‌ای مناسب است.

واژه نامه بلاک چین – نوشته متیو کینیوا و کریستوف دبونیوییل

واژه نامه بلاک چین (Glossary Blockchain) راهنمایی بسیار مناسب برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌ها است. همان‌طور که در بخش اول مقاله اشاره کردیم، بلاک چین یکی از فناوری‌های مدرن و نوظهور در دنیای امروزی است که درک پیچیدگی‌های آن نیاز به یادگیری برخی اصطلاحات و مفاهیم پایه‌ای دارد.

واژه‌نامه بلاک چین

واژه نامه بلاک چین، نوشته متیو کینیوا و کریستوف دبونیوییل، کتابی ۶۴ صفحه‌ای است که در سال ۱۳۹۸ توسط هانیه عظیم‌زادگان، شیماالسادات طباطبایی‌سپهر، به زبان فارسی ترجمه شد و انتشارات پشتیبان آن را منتشر کرد. این کتاب، یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین است که در آن ۵۰ واژه‌ی مرتبط با حوزه بلاک چین و رمزارزها به طور کامل توضیح داده شده است.

بیت کوین به زبان ساده – نوشته‌ نیل هافمن

کتاب بیت کوین به زبان ساده، اثری از نیل هافمن (Neil Hoffman) است که مصطفی دهقان آن را ترجمه کرده و توسط انتشارات داریا منتشر شده است. نیل هافمن تمام دانش و آموخته‌های خود درباره‌ی فناوری رمز‌ارزها را در قالب یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین به قلم درآورده و معتقد است که رمزارزها در آینده‌ای نزدیک جهان را متحول خواهند کرد.

بیت کوین به زبان ساده

کتاب بیت کوین به زبان ساده، با مفاهیم ابتدایی درباره‌ی بیت‌ کوین آغاز شده و سپس درباره‌ی عملکرد و مزایا و معایب استفاده از آن صحبت می‌کند در ادامه به آموزش‌هایی درباره‌ی خرید و فروش بیت کوین و سرمایه‌گذاری در آن می‌پردازد و در پایان هم از تجربه‌ی شخصی خود در معامله‌ی بیت‌ کوین و تبدیل به یک میلیونر صحبت می‌کند.

سیستم‌های فناوری دفتر کل توزیع شده – نوشته میشل راکس

همان‌طور که از نام آن پیدا است، کتاب سیستم‌های فناوری دفترکل توزیع شده به توضیح این سیستم‌ها و پنج ویژگی کلیدی آن‌ها می‌پردازد. این پنج ویژگی عبار‌ت‌اند از:‌ رکوردهای مشترک، توافق چند حزبی روی مجموعه‌ای از رکوردها، اعتبار مستقل هر شرکت‌کننده، شواهد تغییرات غیرمتعارف و مقاومت در برابر دستکاری.

سیستم دفتر کل توزیع شده

میشل راکس در این کتاب که یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین است، تلاش می‌کند تا چارچوبی قاعده‌مند و عمومی برای تحلیل سیستم‌های DLT پیشنهاد دهد و مترجم آن هم، ریحانه خیربخش با زبانی ساده و روان این مفاهیم را به به‌خوبی به خواننده منتقل می‌کند.

کتاب سیستم‌های فناوری دفترکل توزیع شده، یکی از خواندن درباره‌ رمزارزها و فناوری بلاک چین، به یادگیری بهتر مفاهیم این حوزه کمک می‌کند؛ خواندن درباره‌ رمزارزها و فناوری بلاک چین، به یادگیری بهتر مفاهیم این حوزه کمک می‌کند؛ خواندن درباره‌ رمزارزها و فناوری بلاک چین، به یادگیری بهتر مفاهیم این حوزه کمک می‌کند؛  است که در سال ۱۴۰۰ و توسط انتشارات راه پرداخت در ۲۰۰ صفحه منتشر شده است.

استاندارد بیت کوین – نوشته سیف‌الدین آموس

 

کتاب استاندارد بیت‌ ‎کوین، با بررسی تاریخچه پول، مفاهیم پایه‌ی بازارهای مالی را توضیح داده و درباره‌ی ظهور و توسعه‌ی فناوری بلاک چین و بیت کوین صحبت می‌کند. استاندارد بیت کوین یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین است که در سال ۱۳۹۸ و در ۳۰۴ صفحه توسط علیرضا کاظمی‌نیا به زبان فارسی ترجمه و در نشر راه پرداخت منتشر شده است.

 

استاندارد بیت کوین

نویسنده‌ این کتاب، سیف‌الدین آموس از اقتصاددان‌های برجسته‌ی دنیای امروز است که با کاربردهای واقع‌گرایانه‌ی بیت کوین آشنا است و در کتاب استاندارد بیت‌ ‎کوین، به معرفی فلسفه پول و ارزهای دیجیتال می‌پردازد. آموس معتقد است که بیت کوین در سیستم مالی پیچیده‌‌ی این روز‌ها، می‌تواند نقش ذخیره‌ی ارزش را ایفا کند و در فصل پایانی کتاب به مهمترین سوالات درباره‌ی  مفهوم بیت کوین پاسخ می‌دهد.

دارایی‌ها رمزنگاری شده – نوشته کریس بورنیسک و جک تاتار 

در این کتاب، دو نویسنده به بررسی دیدگاه مالی مرتبط با بلاک چین اقدام کرده و در این مسیر مفاهیم کلیدی فناوری ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنند. خواندن کتاب دارایی‌ها رمزنگاری شده به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین برای سرمایه‌گذاران و علاقمندان به خرید و فروش ارز دیجیتال اهمیت دارد. این کتاب ابتدا درباره‌ی ریشه‌های بیت کوین در بحران مالی سال ۲۰۰۸ صحبت می‌کند و در ادامه درباره‌ی تفاوت عمده‌ی آن با بلاک چین توضیح می‌دهد.

دارایی‌های رمزنگاری شده

دارایی‌های رمزنگاری شده نکات بسیار کاربردی و جالبی را در مورد نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های دیجیتال، تعیین زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری و برخورد درست با حباب‌های قیمت و جنون بازار را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. برای بهره‌مندی از نکات مهم گفته شده در این کتاب، محمد ابراهیم سماوی و شاهین احمدی آن را در ۵۰۰ صفحه به زبان فارسی ترجمه کرده و انتشارات چالش آن را در سال ۱۴۰۰ منتشر کرده است.

انقلاب بلاک چین – نوشته دان تپسکات و الکس تپسکات

دان تپسکات و الکس تپسکات، پدر و پسری هستند که برای توضیح تاثیر ارزهای دیجیتال، یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین را با نام انقلاب بلاک چین منتشر کرده‌اند.

انقلاب بیت کوین

این کتاب، به چگونگی تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم‌های مالی جهان توسط فناوری بلاک چین می‌پردازد و در ادامه نیز درباره‌ی مدل‌های جدید کسب‌وکار، احیای حقوق هنرمندان در عرصه موسیقی، رأی‌گیری‌ها و اجرای بهتر دموکراسی به کمک فناوری بلاک چین صحبت می‌کند.

انقلاب بلاک چین درک روشنی از تغییرات آینده‌ی سیستم‌های مالی ارائه می‌دهد و خواننده را با مخاطرات و چالش‌های بلاک چین نیز آشنا می‌کند. مازیار معتمدی  این کتاب را در ۴۶۰ صفحه ترجمه و انتشارات راه پرداخت آن را در سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه کرده است.

میلیاردر‌های بیت کوین – نوشته بن مزریک

کتاب میلیاردرهای بیت کوین (Bitcoin billionaires)، روایت‌هایی کوتاه، جذاب و آموزنده درباره‌ی شکل‌گیری بیت کوین، سیستم بانکداری جدید و هدف واقعی توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال را بیان می‌کند.

میلیاردرهای بیت کوین

نویسنده این کتاب، بن مزریک (Ben Mezrich) روایت‌ها را با زبانی روان و هیجان‌انگیز برای مخاطب بازگو می‌کند و شما را با دنیای تجارت الکترونیک، بیت‌ کوین، فناوری به‌کار‌رفته در توسعه‌ی آن و زندگی افراد مشهور این حوزه، آشنا می‌کند.

کتاب میلیاردرهای بیت کوین را ثریا نیل درار  به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین در ۳۸۴ صفحه ترجمه کرده و انتشارات راه پرداخت هم آن را در سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه کرده است.

کتاب مبانی بلاک چین – نوشته دنیل درشر

کتاب مبانی بلاک چین، مفاهیم پایه‌‌ای بلاک‌ چین را به صورت غیرفنی توضیح داده و عملکرد آن‌ها را در دنیای ارزهای دیجیتال بررسی می‌کند. این کتاب، به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین، مبانی فناوری بلاک‌ چین را در  ۲۵ گام و به شکلی مختصر و مفید و با مثال، شکل و مقایسه آموزش می‌دهد و درک دنیای مبهم و پیچیده رمز‌ارزها را برای خواننده آسان می‌کند.

مبانی بلاک چین

دنیل درشر در کتاب مبانی بلاک چین، مسیری آموزشی را مرحله به مرحله و به تدریج در ۵ بخش اصلی به شما منتقل می‌کند؛ عبدالرضا واقفی، آن را ۳۷۰ صفحه به زبان فارسی ترجمه و نشر دستور در سال ۱۳۹۸ آن را به بازار عرضه کرده است.

کتاب ارز دیجیتال – ماروین نیوفیند و مارچین کاسپرچیک

کتاب ارز دیجیتال توسط ماروین نیوفیند و مارچین کاسپرچیک نوشته شده است. این کتاب، یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین است و آن را به عنوان اولین اثر تخصصی در حوزه ارز دیجیتال می‌شناسند.

کتاب ارز دیجیتال لحنی ساده و روان دارد و مفاهیم پیچیده‌ای مانند تئوری کلی ارزهای دیجیتال، بیت کوین و بلاک چین را به طور مفصل توضیح داده است و در ادامه نیز نمونه‌ها و مثال‌های مختلفی از کاربرد آن‌ها را ارا‌ئه می‌دهد.

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال، راهنمایی جامع برای یادگیری چگونگی داد و ستد با بیت کوین‌ها و آلت کوین‌ها و کتابی مفید برای افراد مبتدی و تازه‌وارد در دنیای رمزارزها است. ابوالفضل آدرسی و امید خیاط این کتاب را در سال ۱۴۰۰ در ۳۲۰ صفحه ترجمه و نشر نوین آن را منتشر کرده است.

گفتار نهایی

کتاب‌های معرفی شده در این مقاله تنها بخش کوچکی از کتاب‌های تخصصی و کاربردی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین است. البته نوع انتخاب و مطالعه می‌تواند براساس نیازهای سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و یا کاربران عادی مایل به افزایش اطلاعات خود در زمینه خرید ارز دیجیتال صورت پذیرد.

به همین دلیل، پیش از ورود در این مبحث، بهتر است با شیوه‌های مدیریت و مفاهیم کلی آن آشنا شوید، از دانش و تجربه افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید و بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین را مطالعه کنید.

اگر شما هم کتاب دیگری در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین می‌شناسید که خواندنشان را برای افراد علاقه‌مند به این فناوری مفید می‌دانید، نام آن‌ها را در بخش دیدگاه‌ها با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

  • آیا کتاب‌های نوشته شده در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال تخصصی هستند؟

خیر، کتاب‌های زیادی در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال و بلاک چین وجود دارند که برای افراد مبتندی و تازه‌وارد به دنیای رمزارزها هم مناسب هستند.

  • بهترین کتاب‌های نوشته شده در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال و بلاک چین، کدام‌اند؟

یک ساتوشی، بیت کوین به زبان ساده، استاندارد بیت کوین و کتاب مبانی بلاک چین مثال‌هایی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین هستند، که در این مقاله درباره‌ی آن‌ها و برخی کتاب‌های دیگر این حوزه صحبت کردیم.

4.7/5 - (64 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

11 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی آسوده

از بیت پین بسیار راضی هستم و سرعت پشتیبان عالی

طاها

عالی واقعا دست شما درد نکنه 👌

علی

سلام،لطفا کتب ترجمه وچگونگی خرید رواطلاع بدید

مهدی

سلام میشه یه فروشگاه معرفی کنید ما اینا رو بخریم

بهاران

سلام
بزرگوار ما زبان انگلیسی خوب سوار نیستیم لطفاً کتاب ترجمه شده معرفی بفرمایید
با سپاس فراوان

Tar

سلام این کتابها ترجمه شده یا باید زبان انگلیسیشو بخریم؟

Mostafa hamidi

خب الان این کتاب هارو چطوری باید تهیه کنم

11
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x