10 مورد از بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین

تاریخ انتشار: 9 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 2 آبان 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین

اگر تازه وارد دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال شده‌اید یا مسیر یادگیری را طی می‌کنید، به احتمال زیاد نیاز به منابع آموزشی خوب و باکیفیت نیاز دارید. دنیای ارز دیجیتال گاهی بسیار پیچیده به نظر رسیده و نمی‌توان بدون کمک از افراد متخصص یا منابع آموزشی به یادگیری آن پرداخت. یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری بازار کریپتو، مطالعه کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال است.

شما می‌توانید با خواندن بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین، دانش خود را به‌روز نگه داشته و در دنیای کریپتو عملکرد بهتری داشته باشید. با توجه به استفاده روز افزون از تکنولوژی بلاک چین در دنیای امروز، تمایل به خرید ارز دیجیتال نیز گسترش یافته است و در این میان کمبود اطلاعات و اقدام بدون برنامه‌ریزی، می‌تواند ضررهای مالی بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله از بیت پین قصد داریم ابتدا به طور مختصر مفاهیم اولیه دنیای ارزهای دیجیتال را معرفی کنیم و در ادامه هم با ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین و تاثیرگذار و مهم برای یادگیری و آشنایی با دنیای رمزارزها آشنا شویم.

لیست بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین

در سال‌های اخیر با افزایش علاقه‌ی عمومی به معامله در صنعت ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن‌ها، تقاضا هم برای آموزش مباحث این حوزه بالا رفته است. افراد زیادی در شبکه‌های مجازی مختلف مانند اینستاگرام، توییتر و لینکدین درباره‌ی ارزهای دیحیتال صحبت کرده یا دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند؛ با این حال و با وجود رشد فناوری‌های آموزشی مدرن، هنوز هم یکی از بهترین منابع برای یادگیری درباره ارزهای دیجیتال و بلاک چین، کتاب‌ها هستند.

بخش عمده‌ای از کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین منتشر شده در این حوزه، درباره‌ی تاریخچه و چگونگی پیدایش ارز‌های دیجیتال توضیح داده، برخی توضیحاتی کلی درباره‌ی بازار‌های مالی و آموزش تحلیل‌ها ارائه می‌دهند. در این میان، کتاب‌هایی نیز وجود دارند که به فناوری به‌کاررفته در توسعه‌ی ارز‌های دیجیتال و بلاک‌ چین‌ها پرداخته‌اند. در ادامه ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های یادگیری ارز دیجیتال و بلاک چین موجود در بازار را معرفی می‌کنیم.

یک ساتوشی – نوشته‌ محمد آذرنیوار و نیما ملک‌پور

کتاب «یک ساتوشی» در سال ۱۳۹۹ منتشر شده و یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین برای افراد تازه‌وارد به این حوزه است. یک ساتوشی توسط محمد آذرنیوار و نیما ملک‌پور به زبان فارسی نوشته شده و اطلاعات ارزشمندی را درباره‌ی ورود به دنیای بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال ارا‌ئه می‌دهد.

یک ساتوشی

از آنجا که نویسندگان کتاب یک ساتوشی هر دو ایرانی هستند، مفاهیم توضیح داده شده در آن با توجه به جغرافیای ایران نوشته شده و خواندن آن می‌تواند اطلاعات مفیدی را درباره بیت کوین و وضعیت آن در ایران ارائه دهد. درواقع این کتاب، اولین کتاب فارسی در زمینه آموزش ارزهای دیجتال، نوشته نویسندگان فارسی‌زبان، محسوب می‌شود.

یک ساتوشی، کتابی ۳۰۰ صفحه‌ای و منتشر شده توسط انتشارات راه است که هم نیاز‌های افراد مبتدی را پاسخ می‌دهد و هم برای افراد حرفه‌ای مناسب است.

واژه نامه بلاک چین – نوشته متیو کینیوا و کریستوف دبونیوییل

واژه نامه بلاک چین (Glossary Blockchain) راهنمایی بسیار مناسب برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌هاست. همان‌طور که در بخش اول مقاله اشاره کردیم، بلاک چین یکی از فناوری‌های مدرن و نوظهور در دنیای امروزی است که درک پیچیدگی‌های آن نیاز به یادگیری برخی اصطلاحات و مفاهیم پایه‌ای دارد.

واژه نامه بلاک چین

واژه نامه بلاک چین، نوشته متیو کینیوا و کریستوف دبونیوییل، کتابی ۶۴ صفحه‌ای است که در سال ۱۳۹۸ توسط هانیه عظیم‌زادگان، شیماالسادات طباطبایی‌سپهر، به زبان فارسی ترجمه شد و انتشارات پشتیبان آن را منتشر کرد. این کتاب، یکی از بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین است که در آن ۵۰ واژه‌ی مرتبط با حوزه بلاک چین و رمزارزها به طور کامل توضیح داده شده است.

بیت کوین به زبان ساده – نوشته‌ نیل هافمن

کتاب بیت کوین به زبان ساده، اثری از نیل هافمن (Neil Hoffman) است که مصطفی دهقان آن را ترجمه کرده و توسط انتشارات داریا منتشر شده است. نیل هافمن تمام دانش و آموخته‌های خود درباره‌ی فناوری رمز‌ارزها را در قالب یکی از بهترین کتاب‌های راهنمای آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین به قلم درآورده و معتقد است که رمزارزها در آینده‌ای نزدیک جهان را متحول خواهند کرد.

بیت کوین به زبان ساده

کتاب بیت کوین به زبان ساده، با مفاهیم ابتدایی درباره‌ی بیت‌ کوین آغاز شده و سپس درباره‌ی عملکرد و مزایا و معایب استفاده از آن صحبت می‌کند. در ادامه به آموزش‌هایی درباره‌ی خرید و فروش بیت کوین و سرمایه‌گذاری در آن می‌پردازد. در پایان هم از تجربه‌ی شخصی خود در معامله‌ی بیت‌ کوین و چگونگی تبدیل به یک میلیونر صحبت می‌کند.

سیستم‌های فناوری دفتر کل توزیع شده – نوشته میشل راکس

همان‌طور که از نام آن پیدا است، کتاب سیستم‌های فناوری دفترکل توزیع شده به توضیح این سیستم‌ها و پنج ویژگی کلیدی آن‌ها می‌پردازد. این پنج ویژگی عبار‌ت‌اند از:‌ رکوردهای مشترک، توافق چند حزبی روی مجموعه‌ای از رکوردها، اعتبار مستقل هر شرکت‌کننده، شواهد تغییرات غیرمتعارف و مقاومت در برابر دستکاری.

کتاب سیستم‌های فناوری دفتر کل توزیع شده

میشل راکس در این کتاب که یکی از بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین است، تلاش می‌کند تا چارچوبی قاعده‌مند و عمومی برای تحلیل سیستم‌های DLT پیشنهاد دهد و مترجم آن هم، ریحانه خیربخش با زبانی ساده و روان این مفاهیم را به‌خوبی به خواننده منتقل می‌کند. این کتاب در سال ۱۴۰۰ و توسط انتشارات راه پرداخت در ۲۰۰ صفحه منتشر شده است.

استاندارد بیت کوین – نوشته سیف‌الدین آموس

کتاب استاندارد بیت‌ ‎کوین، با بررسی تاریخچه پول، مفاهیم پایه‌ی بازارهای مالی را توضیح داده و درباره‌ی ظهور و توسعه‌ی فناوری بلاک چین و بیت کوین صحبت می‌کند. استاندارد بیت کوین یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین است که در سال ۱۳۹۸ و در ۳۰۴ صفحه توسط علیرضا کاظمی‌نیا به زبان فارسی ترجمه و در نشر راه پرداخت منتشر شده است.

کتاب استاندارد بیت کوین

نویسنده‌ این کتاب، سیف‌الدین آموس از اقتصاددان‌های برجسته‌ی دنیای امروز است که با کاربردهای واقع‌گرایانه‌ی بیت کوین آشناست. او در کتاب استاندارد بیت‌ ‎کوین، به معرفی فلسفه پول و ارزهای دیجیتال می‌پردازد. آموس معتقد است که بیت کوین در سیستم مالی پیچیده‌‌ی این روز‌ها، می‌تواند نقش ذخیره ارزش را ایفا کند و در فصل پایانی کتاب به مهمترین سوالات درباره‌ی مفهوم بیت کوین پاسخ می‌دهد.

دارایی‌های رمزنگاری شده – نوشته کریس بورنیسک و جک تاتار 

در این کتاب، دو نویسنده به بررسی دیدگاه مالی مرتبط با بلاک چین اقدام کرده و در این مسیر مفاهیم کلیدی فناوری ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنند. خواندن کتاب دارایی‌ها رمزنگاری شده به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین برای سرمایه‌گذاران و علاقمندان به خرید و فروش ارز دیجیتال اهمیت دارد. این کتاب ابتدا درباره‌ی ریشه‌های بیت کوین در بحران مالی سال ۲۰۰۸ صحبت می‌کند و در ادامه درباره‌ی تفاوت عمده‌ی آن با بلاک چین توضیح می‌دهد.

کتاب دارایی‌های رمزنگاری شده

دارایی‌های رمزنگاری شده نکات بسیار کاربردی و جالبی را در مورد نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های دیجیتال، تعیین زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری و برخورد درست با حباب‌های قیمت ارز دیجیتال و جنون بازار را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. برای بهره‌مندی از نکات مهم در رابطه با دنیای بلاک چین و دارایی‌های دیجیتالی، محمد ابراهیم سماوی و شاهین احمدی، این کتاب را در ۵۰۰ صفحه به زبان فارسی ترجمه و انتشارات چالش آن را در سال ۱۴۰۰ منتشر کرده است.

انقلاب بلاک چین – نوشته دان تپسکات و الکس تپسکات

دان تپسکات و الکس تپسکات، پدر و پسری هستند که برای توضیح تاثیر ارزهای دیجیتال، یکی از بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین را با نام انقلاب بلاک چین منتشر کرده‌اند.

کتاب انقلاب بلاک چین

این کتاب، به چگونگی تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم‌های مالی جهان توسط فناوری بلاک چین می‌پردازد و در ادامه نیز درباره‌ی مدل‌های جدید کسب‌وکار، احیای حقوق هنرمندان در عرصه موسیقی، رأی‌گیری‌ها و اجرای بهتر دموکراسی به کمک فناوری بلاک چین صحبت می‌کند.

انقلاب بلاک چین درک روشنی از تغییرات آینده‌ی سیستم‌های مالی ارائه می‌دهد و خواننده را با مخاطرات و چالش‌های بلاک چین نیز آشنا می‌کند. مازیار معتمدی  این کتاب را در ۴۶۰ صفحه ترجمه و انتشارات راه پرداخت آن را در سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه کرده است.

میلیاردر‌های بیت کوین – نوشته بن مزریک

کتاب میلیاردرهای بیت کوین (Bitcoin billionaires)، روایت‌هایی کوتاه، جذاب و آموزنده درباره‌ی شکل‌گیری بیت کوین، سیستم بانکداری جدید و هدف واقعی توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال را بیان می‌کند.

میلیاردر‌های بیت کوین

نویسنده این کتاب، بن مزریک (Ben Mezrich) روایت‌ها را با زبانی روان و هیجان‌انگیز برای مخاطب بازگو می‌کند و شما را با دنیای تجارت الکترونیک، بیت‌ کوین، فناوری به‌کار‌رفته در توسعه‌ی آن و زندگی افراد مشهور این حوزه، آشنا می‌کند.

کتاب میلیاردرهای بیت کوین را ثریا نیل درار به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین در ۳۸۴ صفحه ترجمه کرده و انتشارات راه پرداخت هم آن را در سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه کرده است.

کتاب مبانی بلاک چین – نوشته دنیل درشر

کتاب مبانی بلاک چین، مفاهیم پایه‌‌ای بلاک‌ چین را به صورت غیرفنی توضیح داده و عملکرد آن‌ها را در دنیای ارزهای دیجیتال بررسی می‌کند. این کتاب، به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین، مبانی فناوری بلاک‌ چین را در  ۲۵ گام و به شکلی مختصر و مفید و با مثال، شکل و مقایسه آموزش می‌دهد و درک دنیای مبهم و پیچیده رمز‌ارزها را برای خواننده آسان می‌کند.

کتاب مبانی بلاک چین

دنیل درشر در کتاب مبانی بلاک چین، مسیری آموزشی را مرحله به مرحله و به تدریج در ۵ بخش اصلی به شما منتقل می‌کند؛ عبدالرضا واقفی، آن را ۳۷۰ صفحه به زبان فارسی ترجمه و نشر دستور در سال ۱۳۹۸ آن را به بازار عرضه کرده است.

کتاب ارز دیجیتال – ماروین نیوفیند و مارچین کاسپرچیک

کتاب ارز دیجیتال توسط ماروین نیوفیند و مارچین کاسپرچیک نوشته شده است. این کتاب، یکی از بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین است و بسیاری آن را به عنوان اولین اثر تخصصی در حوزه ارز دیجیتال می‌شناسند.

کتاب ارز دیجیتال لحنی ساده و روان دارد و مفاهیم پیچیده‌ای مانند تئوری کلی ارزهای دیجیتال، بیت کوین و بلاک چین را به طور مفصل توضیح داده است. در ادامه نیز نمونه‌ها و مثال‌های مختلفی از کاربرد آن‌ها را ارا‌ئه می‌دهد.

کتاب ارز دیجیتال

ارز دیجیتال، راهنمایی جامع برای یادگیری چگونگی داد و ستد با بیت کوین‌ها و آلت کوین‌ها و کتابی مفید برای افراد مبتدی و تازه‌وارد در دنیای رمزارزهاست. ابوالفضل آدرسی و امید خیاط این کتاب را در سال ۱۴۰۰ در ۳۲۰ صفحه ترجمه و نشر نوین آن را منتشر کرده‌ است.

گفتار نهایی

کتاب‌های معرفی شده در این مقاله تنها بخش کوچکی از کتاب‌های تخصصی و کاربردی در حوزه‌ی آموزش ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین است. شما می‌توانید یکی از این کتاب‌ها را  براساس نیازهای خود انتخاب و اطلاعات خود را در زمینه خرید ارز دیجیتال گسترده‌تر کنید. توصیه می‌کنیم در کنار مطالعه کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال، با مطالعه مقالات تخصصی، از شیوه‌های مدیریت و مفاهیم کلی آن مطلع شوید. همچنین از دانش و تجربه افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

خواندن کتاب‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال و بلاکچین می‌تواند به افزایش دانش و درک شما از این فناوری‌ها و تغییرات اساسی ایجاد شده توسط آنها کمک کند. این کتب به شما این امکان را می‌دهند تا با اصول بلاکچین، مزایا و معایب ارزهای دیجیتال، و کاربردهای مختلف این تکنولوژی‌ها آشنا شوید. همچنین، با خواندن کتاب‌های متنوع می‌توانید ریسک‌ها و چالش‌های مرتبط با این حوزه را درک کنید. از آنجا که ارزهای دیجیتال و بلاکچین تأثیر زیادی بر اقتصاد و جوامع دارند، این دانش می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری‌های مالی و تجاری خود ارزشمند باشد و افزایش توانایی شما در بهره‌برداری از این فرصت‌ها را فراهم کند.

اگر شما هم کتاب دیگری در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین می‌شناسید که خواندنشان را برای افراد علاقه‌مند به این فناوری مفید می‌دانید، نام آن‌ها را در بخش دیدگاه‌ها با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • آیا کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال معرفی‌شده، تخصصی هستند؟

خیر، کتاب‌های زیادی در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال و بلاک چین وجود دارند که برای افراد مبتندی و تازه‌وارد به دنیای رمزارزها هم مناسب هستند.

 • بهترین کتاب‌های نوشته شده در زمینه‌ی آموزش ارزهای دیجیتال و بلاک چین، کدام‌اند؟

یک ساتوشی، بیت کوین به زبان ساده، استاندارد بیت کوین و کتاب مبانی بلاک چین مثال‌هایی از بهترین کتاب‌های ارز دیجیتال و بلاک چین هستند، که در این مقاله درباره‌ی آن‌ها و برخی کتاب‌های دیگر این حوزه صحبت کردیم.

کارن آهنگری

کارن آهنگری

بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

فاندینگ ریت چیست و چرا در بازار فیوچرز اهمیت دارد؟

فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مفاهیم مهم در بازار معاملا ...

نات کوین برگشت! آموزش کامل مرحله جدید بازی نات کوین

چند هفته‌ای از پایان فاز اول ایردراپ نات کوین که به صورت باز ...

الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

دیدگاه‌ها 14 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. نوروزی
  نوروزی | 30 فروردین 1403

  واقعا بیت پین کیف پول امن برای مردم ایران در بیت پین راحد ترید یا هولد کنید

 2. فرهاد کریمیان
  فرهاد کریمیان | 16 شهریور 1402

  سلام.واقعا میشه از سرگذشت این افراد درسهای زیادی یاد گرفته ودر زندگی خود استفاده کنید.

 3. علی آسوده
  علی آسوده | 6 فروردین 1402

  از بیت پین بسیار راضی هستم و سرعت پشتیبان عالی

 4. طاها
  طاها | 20 تیر 1401

  عالی واقعا دست شما درد نکنه 👌

 5. علی
  علی | 4 بهمن 1400

  سلام،لطفا کتب ترجمه وچگونگی خرید رواطلاع بدید

 6. مهدی
  مهدی | 5 دی 1400

  سلام میشه یه فروشگاه معرفی کنید ما اینا رو بخریم

  • کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 5 دی 1400

   سلام
   به زودی لیست کتب رو همراه با کد تخفیف معرفی می کنیم.

   • فرهاد کریمیان
    فرهاد کریمیان | 16 شهریور 1402

    ممنون.از اینکه پاسخگویی خوبی هستین

 7. بهاران
  بهاران | 3 دی 1400

  سلام
  بزرگوار ما زبان انگلیسی خوب سوار نیستیم لطفاً کتاب ترجمه شده معرفی بفرمایید
  با سپاس فراوان

  • کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 4 دی 1400

   سلام دوست عزیز
   به زودی لیست کتب فارسی بلاکچین و ارزهای دیجیتال رو منتشر می کنیم.

 8. Tar
  Tar | 27 آذر 1400

  سلام این کتابها ترجمه شده یا باید زبان انگلیسیشو بخریم؟

  • کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 27 آذر 1400

   سلام کاربر عزیز
   بعضی از این کتاب ها ترجمه شدن، اما کتاب‌های مفید فارسی رو به زودی معرفی می کنیم.

 9. Mostafa hamidi
  Mostafa hamidi | 28 مهر 1400

  خب الان این کتاب هارو چطوری باید تهیه کنم

  • کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 29 مهر 1400

   برای تهیه کتاب‌ها به فروشگاه‌های آنلاین سر بزنید.