تفاوت بیت کوین و بلاکچین در چیست؟/بررسی ۶ تفاوت مهم بیت کوین و بلاکچین

تاریخ: 3 آذر 1400
زمان مطالعه:  9 دقیقه
تفاوت بیت کوین و بلاکچین در چیست؟

گاهی اوقات برای تازه واردان به دنیای رمز ارزها، اصطلاحات می‌تواند گیج کننده و حتی گمراه کننده باشد. برخی از افراد هنگام صحبت در مورد فناوری بلاک چین به بیت کوین اشاره می‌کنند، در حالی که برخی دیگر هنگام حرف زدن درباره ارزهای دیجیتال، از بلاکچین سخن می‌گویند. به هر حال، این اصطلاحات یکسان نیستند و نمی‌توان آن‌ها را به جای یکدیگر به کار برد؛ آن‌ها به مفاهیم متمایز و مرتبطی اشاره می‌کنند. بنابراین درک تفاوت بیت کوین و بلاکچین بسیار مهم است. از این رو، ما قصد داریم در مطلب حاضر، اصول اولیه فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و بیت کوین را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

یک قیاس بسیار اساسی از بلاک چین و بیت کوین

اجازه دهید از همین ابتدای کار با یک مقایسه درست، ذهن شما را آماده موضوع فرق بیت کوین و بلاکچین کنیم؛ به نمونه زیر توجه کنید:

 • وب سایت‌ها یک فناوری خاص هستند که برای به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می‌شوند.
 • موتورهای جستجو یکی از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین روش‌های استفاده از فناوری وب‌سایت هستند.
 • گوگل به نوبه خود، یکی از مشهورترین و شناخته شده‌ترین نمونه‌های موتور جستجو است.

مشابه آن:

 • بلاک چین یک فناوری خاص است که برای ثبت اطلاعات (بلوک‌های داده) استفاده می‌شود.
 • ارز دیجیتال یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین روش‌های استفاده از بلاکچین است.
 • به همین ترتیب، بیت کوین اولین و محبوب‌ترین نمونه از یک ارز دیجیتال است.
دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  اولین تفاوت بیت کوین و بلاکچین: ماهیت و چیستی

  بلاک چین چیست؟

  بیشتر بلاک چین‌ها به‌عنوان دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز طراحی شده اند. به زبان ساده، بلاکچین یک دفتر کل دیجیتالی است که اساسا نسخه الکترونیکی دفتر کل کاغذی است و وظیفه ثبت اطلاعات را بر عهده دارد.

  بلاک چین یک زنجیره خطی از چندین بلوک است که با اثبات رمزنگاری به هم متصل شده و ایمن می‌شوند. فناوری بلاکچین ممکن است در سایر فعالیت‌هایی که لزوما نیاز به عملیات مالی ندارند نیز به‌کار گرفته شود؛ اما در زمینه ارزهای دیجیتال، آن‌ها مسئول ثبت دائمی کلیه تراکنش‌های تأیید شده هستند.

  تفاوت بیت کوین و بلاک چین: دفتر کل سنتی و دیجیتالی

  تفاوت بیت کوین و بلاکچین: دفتر کل سنتی و دیجیتالی

  تفاوت بیت کوین و بلاکچین: دفتر کل سنتی و دیجیتالی

  «توزیع شده» و «غیرمتمرکز» به نحوه ساختار و نگه‌داری دفتر کل اشاره دارد. برای درک تفاوت آن، کافی است به اشکال متداول دفاتر متمرکز مانند سوابق عمومی فروش خانه، سابقه برداشت بانک از دستگاه‌های خودپرداز یا لیست اقلام فروخته شده یک فروشگاه زنجیره‌ای فکر کنید.

  در هر مورد، فقط یک سازمان وجود دارد که دفتر کل را کنترل می‌کند: مثل یک سازمان دولتی، بانک یا فروشگاه. یک عامل مشترک دیگر این است که فقط یک نسخه اصلی از دفتر کل وجود دارد و هر چیز دیگری فقط یک نسخه پشتیبان است که ثبت رسمی نشده است. بنابراین، دفترهای سنتی متمرکز هستند زیرا توسط یک واحد خاص نگه‌داری می‌شوند و معمولا به یک پایگاه داده واحد متکی هستند.

  در مقابل، بلاک چین معمولا به‌عنوان یک سیستم توزیع‌شده ساخته می‌شود و به‌عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز عمل می‌کند. این بدان معناست که یک نسخه واحد از دفتر کل (توزیع شده) و هیچ مرجع واحدی در کنترل (غیرمتمرکز) وجود ندارد. به بیان ساده، هر کاربری که تصمیم می‌گیرد در روند حفظ شبکه بلاک چین مشارکت کند، یک نسخه الکترونیکی از داده‌های بلاک چین که اغلب با آخرین تراکنش‌های نسخه‌های دیگر کاربران به‌روز می‌شود را در خود ذخیره می‌کند.

  به عبارت دیگر، یک سیستم توزیع شده با کار جمعی بسیاری از کاربران، که در سراسر جهان پخش شده اند، حفظ می‌شود. این کاربران به‌عنوان گره‌های شبکه نیز شناخته می‌شوند و همه این گره‌ها طبق قوانین سیستم در فرآیند تأیید تراکنش‌ها شرکت می‌کنند. در نتیجه، قدرت غیرمتمرکز است (هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد).

  بلاک چین چگونه شکل می‌گیرد؟

  برای روشن شدن تفاوت بین بیت کوین و بلاکچین، باید بدانید که بلاک چین نام خود را از نحوه سازماندهی سوابق که زنجیره‌ای از بلوک‌های پیوندی است، می‌گیرد. به‌طور کلی، یک بلوک قطعه‌ای از داده است که شامل لیستی از معاملات اخیر (مانند یک صفحه چاپ شده از مدخل‌ها) است.

  بلوک‌ها و همچنین معاملات، عمومی و قابل مشاهده هستند، اما نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد (مانند قرار دادن هر صفحه در یک جعبه شیشه‌ای مهر و موم شده). با افزودن بلوک‌های جدید به بلاک چین، یک رکورد پیوسته از بلوک‌های پیوندی شکل می‌گیرد (مانند دفتر کل فیزیکی و صفحات متعدد آن). این یک مثال بسیار ساده بود، اما روند بسیار پیچیده‌تر از این فرآیند است.

  بلاک چین چگونه شکل می‌گیرد؟

  مهمترین ویژگی‌های بلاک چین

  یکی از دلایل اصلی مقاومت بلاک چین در برابر تغییرات، این واقعیت است که بلوک‌ها با اثبات رمزنگاری به هم متصل شده و ایمن می‌شوند. برای تولید بلوک‌های جدید، شرکت کنندگان در شبکه باید درگیر فعالیت‌های محاسباتی پرهزینه و فشرده‌ای باشند که به آن «ماینینگ» گفته می‌شود.

  اساسا، ماینرها مسئول تأیید تراکنش‌ها و گروه‌بندی آن‌ها، در بلوک‌های تازه ایجاد شده هستند که بعدا در صورت برآورده شدن شرایط خاصی به بلاک چین اضافه می‌شوند. آن‌ها همچنین مسئول معرفی سکه‌های جدید به سیستم هستند که به‌عنوان پاداش کارشان صادر می‌شود.

  هر بلوک جدید تأیید شده به بلاک چین، بلافاصله به زنجیره قبلی آن متصل می‌شود. زیبایی این تنظیمات در این است که تغییر داده‌ها در یک بلوک پس از افزودن به بلاک چین، عملا غیرممکن است. زیرا آن‌ها با اثبات رمزنگاری ایمن می‌شوند، که تولیدشان بسیار هزینه‌بر است و لغو آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

  به‌طور خلاصه، بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌های داده پیوندی است که به ترتیب زمانی سازماندهی شده اند و با اثبات رمزنگاری ایمن می‌شوند. تا این قسمت از مطلب، بلاکچین را بررسی کردیم؛ حال برای توصیف دقیق تفاوت بیت کوین و بلاکچین به سراغ رمزارز بیت کوین می‌رویم.

  ارز دیجیتال چیست؟

  ارز دیجیتال چیست؟

  ارز دیجیتال، به‌زبان ساده نوعی پول دیجیتالی است که به‌عنوان وسیله مبادله در شبکه توزیع شده کاربران استفاده می‌شود. برخلاف سیستم‌های سنتی بانکی، این تراکنش‌ها از طریق دفتر کل دیجیتال عمومی (بلاکچین) پیگیری می‌شوند و ممکن است بدون نیاز به‌واسطه مستقیما بین شرکت کنندگان (همتا به همتا) اتفاق بیفتد.

  «رمزنگاری» به تکنیک‌های رمزنگاری مورد استفاده برای تأمین امنیت سیستم اقتصادی و اطمینان از ایجاد واحدهای رمزنگاری جدید و اعتبار تراکنش‌ها اشاره می‌کند. اگرچه همه ارزهای دیجیتال قابل استخراج نیستند، اما بسیاری از آن‌ها که مانند بیت کوین به فرآیند استخراج متکی هستند، رشد آهسته و کنترل شده‌ای دارند. بنابراین، ماینینگ تنها راه ایجاد واحدهای جدید این رمز ارزها است و این امر خطرات تورمی که ارزهای سنتی فیات را تهدید می‌کند و دولت که کنترل عرضه پول را به دست می‌گیرد، جلوگیری به عمل می‌آورد. اینکه دولت‌ها نتوانند در کنترل قیمت رمزارز دخالت داشته باشند، مزیت خوبی برای سرمایه گذاران است.

  معرفی بیت کوین: مشهورترین ارز دیجیتال در جهان

  بیت کوین اولین و مشهورترین ارز دیجیتال در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) معرفی شد. ایده اصلی آن، ایجاد یک سیستم پرداخت الکترونیکی مستقل و غیرمتمرکز بر اساس اثبات قوانین ریاضی و رمزنگاری بود.

  بیت کوین شناخته شده‌ترین رمزارز است، اما ارزهای دیجیتال دیگری هم وجود دارند که هر کدام ویژگی‌ها و مکانیزم‌های خاص خود را دارند. علاوه‌بر این، همه ارزهای دیجیتال دارای بلاک چین خاص خود نیستند. برخی از آن‌ها در بالای بلاک چین موجود ایجاد شده اند، درحالی که برخی دیگر کاملا از ابتدا ایجاد شده اند.

  بیتکوین به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال، عرضه محدودی دارد؛ به این معنی که پس از رسیدن به حداکثر میزان خود، دیگر هیچ بیت کوینی توسط سیستم تولید نخواهد شد. اگرچه این امر در پروژه‌های مختلف متفاوت است، اما حداکثر عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون واحد تعیین شده است. پروتکل بیت کوین منبع باز است و هرکسی می‌تواند کد را مرور یا کپی کند. بسیاری از توسعه دهندگان در سراسر جهان به با خرید و فروش‌ بیت کوین به توسعه پروژه کمک می‌کنند.

  معرفی بیت کوین: مشهورترین ارز دیجیتال در جهان

  دومین تفاوت بیت کوین و بلاکچین: ارائه برنامه‌های کاربردی بالقوه

  مورد مهم بعدی فرق بیت کوین و بلاکچین، به برنامه‌های بالقوه آن‌ها اشاره دارد. ریشه‌های بلاک چین بر نیاز به فناوری برای تسهیل محیطی کم هزینه، مطمئن و ایمن برای انجام تراکنش‌های همتا به همتا کاربرد دارد. هدف آن کاهش مشارکت واسطه‌های غیر ضروری است. علاوه‌بر این، بلاک چین به دلیل هویتی که به‌عنوان دفتر کل توزیع شده دارد، برای ذخیره و دسترسی به اطلاعات قابل اعتماد، مناسب است.

  از سوی دیگر، بیت کوین با هدف تسریع معاملات برون مرزی توسعه داده شده است. بیت کوین همچنین با حذف واسطه‌های شخص ثالث و در عین حال کاهش کنترل دولت بر انجام معاملات، به ساده سازی سیستم‌های پرداخت کمک می‌کند.

  سومین تفاوت بیت کوین و بلاکچین: موارد استفاده در دنیای واقعی

  اگرچه برنامه‌های کاربردی بالقوه بلاک چین و بیت کوین هر دو را مطلوب نشان می‌دهد ، اما موارد استفاده از هر دو در دنیای واقعی می‌تواند به‌عنوان تفاوت چشمگیر بیت کوین در برابر بلاک چین شناخته شود. در مورد موارد استفاده در دنیای واقعی، بیت کوین هیچ مزیتی ندارد. عملکرد آن به‌عنوان ارز محدود است. از سوی دیگر، بلاک چین می‌تواند برای انتقال هر چیزی که دارای ارزش است مثل ارز، سهام یا اطلاعات مناسب باشد.

  فناوری‌های بلاک چین موارد استفاده امیدوارکننده‌ای را در بخش‌های خصوصی و دولتی ارائه می‌دهد. برخی از نمونه‌های استفاده از فناوری بلاک چین در بخش عمومی شامل ذخیره سوابق بهداشت عمومی، سیستم‌های مدیریت هویت و سیستم‌های رای‌گیری تغییر ناپذیر است. غول‌های بزرگ فناوری نیز با سرمایه گذاری‌های کلان از فناوری بلاک چین در بخش خصوصی استفاده می‌کنند.

  بلاک چین به‌عنوان یک جایگزین مناسب برای راه حل‌ها در صنعت فناوری و بانکداری توسعه یافته است. علاوه‌بر این، بلاک چین برای دستیابی به شفافیت بهتر در کنار ثبت تراکنش‌های تغییر ناپذیر، کاربردهایی در مدیریت تدارکات و زنجیره تامین پیدا کرده است. یکی دیگر از جزئیات قابل توجه در مورد استفاده از فناوری بلاک چین در دنیای واقعی، به علاقه صنایع دیگر در آن اشاره دارد.

  صنایع برتر که گام‌های اولیه را در جهت پذیرش بلاک چین برداشته اند عبارتند از: صنعت خودرو، موسیقی، هوانوردی، مخابرات و صنایع سرگرمی. مهمتر از همه، بلاک چین همچنین فرصت‌هایی را برای طراحی قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد که با حذف واسطه‌های گران قیمت، در مبادله کالا به سهامداران کمک می‌کند.

  چهارمین تفاوت بیت کوین و بلاکچین: دامنه استفاده

  دیگر فرق بیت کوین و بلاکچین به دامنه استفاده آن‌ها نیز اشاره دارد. بلاک چین با رشد مولد خود در طول دهه گذشته، دامنه امیدوار کننده‌ای را به نمایش می‌گذارد. در زمان کنونی، فناوری بلاک چین همچنان روندی صعودی دارد. بسیاری از دولت‌ها به‌طور مداوم طرح‌های بلاک چین را آغاز می‌کنند و انتخاب فناوری بلاک چین نیز شفافیت، امنیت و اعتماد بهتری را برای سیستم‌های آن‌ها در بر دارد.

  از سوی دیگر، بیت کوین هیچ نشانه امیدوار کننده‌ای از نظر دامنه محدوده استفاده ارائه نمی‌دهد. درحالی که برخی از کشورها قبلا مفهوم بیت کوین را آشکارا پذیرفته اند، اما بسیاری از دولت‌های دیگر محدودیت‌ها یا ممنوعیت‌هایی را برای بیت کوین وضع کرده‌اند. علاوه‌بر این، ذکر این نکته ضروری است که بیت کوین از نظر قانونی به عنوان جایگزینی برای پول قانونی یک کشور واجد شرایط نیست.

  پنجمین تفاوت بیت کوین و بلاکچین: استراتژی زیربنایی

  یکی دیگر از عوامل مهم برای تمایز بیت کوین در برابر بلاک چین، استراتژی اساسی است. بیت کوین از استراتژی کاهش هزینه اینفلوئنسرها و در عین حال کاهش‌ زمان‌معاملات پیروی می‌کند. با این حال، بیت کوین از نظر انعطاف پذیری یک شکست قابل توجه دارد.

  کاربران به کیف‌پول بیت کوین احتیاج دارند و برای کسب بیت کوین مانند معاملات، استخراج یا بسته به پرداخت بیت کوین به روش‌های انتخابی وابسته هستند. از سوی دیگر، فناوری بلاک چین هیچ محدودیتی مانند بیت کوین ندارد. در حقیقت بلاک چین عمدتا بر اساس توانایی‌های خود در تأمین نیازهای صنایع مختلف شناخته می‌شود. بلاک چین می‌تواند به‌طور کامل با تغییرات مختلف سازگار شده و موارد مختلف استفاده مورد نظر کاربران را ارائه دهد.

  ششمین تفاوت بیت کوین و بلاکچین: وضعیت موجود

  جنبه نهایی فرق بیت کوین و بلاکچین به وضعیت موجود هر دو اشاره دارد. به احتمال زیاد بیت کوین همچنان ناشناس خواهد ماند. اگرچه کاربران می‌توانند معاملات را در دفتر کل مشاهده کنند، اما نمی‌توانند هویت اشخاص مرتبط با تراکنش‌ها را مرتبط کنند. برعکس آن، بلاک چین با مشاغل مختلف کار می‌کند و نیاز به رعایت تمام الزامات انطباق دارد.

  بلاکچین می‌تواند سهولت انطباق با پشتیبانی از KYC و سایر هنجارها را تضمین کند. در نتیجه، بلاک چین می‌تواند شفافیت جامعی را در دراز مدت ارائه دهد.

  گفتار نهایی

  همانطور که متوجه شدید، بلاک چین مجموعه بزرگی است که بیت کوین یکی از محتویات آن است. به بیان ساده‌تر، رابطه بین بیت کوین و بلاک چین مانند رابطه کاربرد و فناوری است. با این حال، بسیاری از مردم می‌توانند بلاک چین را با بیت کوین اشتباه بگیرند. دلیل اصلی چنین سردرگمی این واقعیت است که بیت کوین اولین کاربرد رایج فناوری بلاک چین بود. بنابراین، موفق شد که تصور مردم را به این باور برساند که بیت کوین پایه همه فناوری‌های بلاک چین است.

  بیت کوین در برابر بلاک چین می‌تواند انقلابی در رویکردهای متداول برای معاملات مالی و تجاری ایجاد کند. در عصر مدرن تحول دیجیتالی، هر دوی این فناوری‌ها، پیامدهای منحصر به فرد خود را دارند.

  بنابراین، مهم است که تفاوت بیت کوین و بلاکچین را به خوبی درک کنید تا برای موارد کاربری‌تان انتخابی ایده‌آل داشته باشید. می‌توانید در مورد ویژگی‌های بلاک چین و بیت کوین بیشتر تحقیق کنید تا بفهمید که هر کدام از آن‌ها چه فواید و معایبی دارند.

   

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. فرهاد شهبا
   فرهاد شهبا | 24 بهمن 1402

   خدا قوت.بسیار عالی و روشنگر بود.دست مریضاد.