پروژه ژوپیتر؛ دروازه‌ای برای ورود به دنیای سولانا با توکن JUP

توسط شبنم توایی
|
23 بهمن 1402
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
پروژه ژوپیتر؛ دروازه‌ای برای ورورد به دنیای سولانا با توکن JUP

پروژه ژوپیتر و اخبار حول ایردراپ ارز ژوپیتر، توکن حاکمیتی این پروتکل با نماد اختصاری JUP، مدتی است که در فضاهای اجتماعی به‌شدت داغ شده است و بسیاری از محققین و تحلیلگران برجسته، سخن از پتانسیل و آینده این پروتکل بلاک چینی می‌زنند. اما، آیا این پروژه مستعد رشد و کسب جایگاهی در بازار ارز دیجیتال خواهد بود؟ و آیا توکن JUP می‌تواند رشد قیمتی مناسبی را تجربه کرده و سود مناسبی را مهیا کند؟

اگر سؤالات بالا به ذهن شما نیز خطور کرده است، توصیه می‌کنیم که مقاله معرفی و بررسی کامل پروژه ژوپیتر را از دست ندهید. در این مقاله پس از معرفی پروژه ژوپیتر، به قابلیت‌ها، نحوه سازوکار شبکه و هر آنچه که باید درباره این پروژه بدانید، اشاره خواهد شد و پس از اتمام مقاله، تصویر بهتری از آینده این پروژه بلاک چینی در ذهن خواهید داشت.

ژوپیتر (Jupiter) چیست؟

پروژه ژوپیتر (Jupiter)، نوعی صرافی غیرمتمرکز بلاک چینی (DEX) و بسیار کاربردی در شبکه بلاک چینی بسیار مقیاس‌پذیر سولانا است که به‌تازگی در بین عموم فعالان ارز دیجیتال سروصدای زیادی را به پا کرده است. این صرافی غیرمتمرکز بلاک چینی، باهدف ایجاد کارایی و بهبود مبادلات ارز دیجیتال، در بستر بلاک چین سولانا ایجاد شده و کاربردهای متمایزی را برای توکن بومی خود به نام JUP امکان‌پذیر می‌کند.

ژوپیتر (Jupiter) چیست؟

این صرافی غیرمتمرکز در حوزه دیفای، مقیاس‌پذیری، سرعت، امنیت، تراکنش‌های مقرون‌به‌صرفه و کاربرد بالای بلاک چین سولانا را به ارث برده و در کنار امکان انجام تبادلات بلاک چینی، دارای قابلیت‌های منحصربه‌فردی مانند، پیام‌رسانی و اشتراک‌گذاری فایل است. با وجود صرافی غیرمتمرکز، کاملاً ایمن و سریع ژوپیتر، امکان انجام معاملات آتی دائمی (Perpetual)، سوآپ‌های ارزهای دیجیتال (Swap) و هرگونه مبادله یا معامله ارزهای دیجیتال ممکن شده است و این پروتکل غیرمتمرکز، با وجود توکن حاکمیتی و کاربردی JUP، امنیت و سازوکار خود را تأمین خواهد کرد. صرافی غیرمتمرکز ژوپیتر که خود را به‌عنوان پروتکلی با نقش تجمیع‌کننده نقدینگی تثبیت کرده است، شامل ویژگی‌های تجمیع منابع و نقدینگی برای اطمینان از سوآپ توکن کارآمد و مؤثرتر، معاملات آتی دائمی و مدیریت استیبل کوین‌های غیرمتمرکز است.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  ارز ژوپیتر (JUP) چیست؟

  پروژه ژوپیتر، به‌منظور حفظ تمرکززدایی و ایجاد کاربرد در ساختار این پروتکل در حوزه دیفای، ارز ژوپیتر با نماد اختصاری JUP را منتشر کرده است که بخشی از این توکن، به‌عنوان ایردراپ به فعالین این صرافی غیرمتمرکز بلاک چینی یا حامیان اولیه پاداش داده شده است. توکن JUP، در درجه اول به‌عنوان توکن حاکمیتی (Governance Token) عمل می‌کند. این بدان معنی است که دارندگان توکن‌های JUP در فرایند تصمیم‌گیری بر توسعه و عملکرد پلتفرم ژوپیتر نقش اساسی را ایفا کرده و این موارد شامل، رأی‌گیری در مورد پیشنهادها مربوط به عملکرد پلتفرم، به‌روزرسانی‌ها و سایر جنبه‌های حیاتی خواهند بود.

  در واقع، مدیریت و ساختار پلتفرم توسط توکن اصلی آن، JUP، تسهیل شده و به اعضای جامعه ژوپیتر اجازه می‌دهد که در مورد تصمیمات و تغییرات کلیدی پروتکل رأی داده و مشارکت داشته باشند. این توکن در کنار جنبه حاکمیتی در پروتکل، شامل کاربردهایی مانند، ارائه قابلیت تأمین نقدینگی، صدور توکن و تبادل سایر پروژه‌های اکوسیستم سولانا است. حداکثر عرضه تعداد ارز ژوپیتر ۱۰ میلیارد واحد است و طبق این توکنومیک، 40 درصد از عرضه اولیه توکن JUP، به‌منظور ایردراپ به واجدین شرایط اهدا و 40 درصد دیگر به تیم و توسعه استراتژیک اختصاص‌یافته است. 20 درصد باقیمانده نیز در ابتدا برای فروش توکن در نظر گرفته شده بود، اما پس از اطلاع تیم پروژه و نقشه راه صرافی ژوپیتر، به تأمین نقدینگی، مشارکت‌کنندگان اجتماعی و کمک‌های مربوط به توسعه و گسترش پروتکل اختصاص یافت.

  ارز ژوپیتر (JUP) چیست؟

  فراتر از قابلیت حاکمیتی، توکن JUP ممکن است کاربردهای دیگری نیز داشته باشد که این موارد شامل مشارکت در استخرهای نقدینگی، استیکینگ یا دسترسی به ویژگی‌های خاصی در اکوسیستم ژوپیتر خواهد بود. در واقع، هدف از این کاربردها، ایجاد انگیزه برای نگهداری و استفاده از توکن در پلتفرم است که در نتیجه تعامل و تأمین نقدینگی صرافی را بهبود می‌بخشد.

  بنیان‌گذاران ارز JUP چه کسانی هستند؟

  از بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان پروژه یا ارز دیجیتال JUP، تا به امروز اطلاعاتی منتشر نشده است و تنها فرد تأثیرگذار که به‌عنوان بنیان‌گذار و توسعه‌دهنده ژوپیتر شناخته می‌شود، می‌توان به فردی با نام مستعار، میو (Meow) اشاره داشت. کاربر ناشناس Meow، به‌عنوان شخصیت اصلی مرتبط با پروژه ژوپیتر، نقش مهمی در ایجاد ارتباط با فعالان بازار ارز دیجیتال و ارائه گزارش‌های مبتنی بر صرافی داشته است. این فرد باهویت ناشناس، به طور فعال در پروژه مشارکت داشته و از طریق کانال‌های مختلف از جمله رسانه‌های اجتماعی با جامعه ژوپیتر ارتباط برقرار می‌کند.

  میو، در فضاهای اجتماعی مانند، X یا توییتر سابق و سایر شبکه‌های اجتماعی، به طور مرتب به‌روزرسانی‌ها و بینش‌هایی را در مورد تحولات ژوپیتر، توکنومیک و تصمیمات استراتژیک ارائه داده و تعامل این بنیان‌گذار با جامعه ژوپیتر، تا به امروز، به حفظ شفافیت و رفع نگرانی‌ها کمک شایانی کرده است.

  هدف از راه‌اندازی پروژه ژوپیتر چیست؟

  هدف پروژه ژوپیتر، مانند هر صرافی غیرمتمرکز (DEX) دیگر در حوزه امور غیرمتمرکز دیفای (DeFi)، ایجاد فضای کاملاً ایمن، کاربرپسند و مقرون‌به‌صرفه، در جهت فراهم‌کردن قابلیت تمرکززدایی معاملات ارز دیجیتال در حوزه بلاک چین است. این صرافی غیرمتمرکز، در کنار ایجاد فضایی ایمن، سریع و به‌شدت مقرون‌به‌صرفه برای سواپ ارزهای دیجیتال و فراهم‌کردن قابلیت دیفای، نقش بزرگی در افزایش نقدینگی شبکه سولانا، بهبود فعالیت در شبکه، افزایش کاربرد و استفاده از استیبل کوین‌های شبکه سولانا و مشارکت افراد در این شبکه بلاک چینی محبوب خواهد داشت.

  ارز ژوپیتر چگونه کار می‌کند؟

  ارز دیجیتال یا پروژه ژوپیتر، به‌عنوان پروتکلی دیفای با قابلیت تجمیع سفارش‌های صرافی‌های غیرمتمرکز کار می‌کند و تا به امروز، به دلیل توانایی خود در ارائه دسترسی کاربران به بهترین قیمت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال در بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های دیفای مبتنی بر بلاک چین Solana، متمایز و منحصربه‌فرد است. در ساختار و نحوه کار پروتکل ژوپیتر، وجهی که این صرافی غیرمتمرکز را بسیار موردتوجه قرار می‌دهد، ابزار کاربردی به نام پل انتقال شبکه آن است که به کاربران امکان می‌دهد تا مناسب‌ترین پل را برای انتقال توکن‌ها از دیگر بلاک‌چین‌ها به سولانا انتخاب کرده و معاملات درون‌شبکه‌ای کارآمدی را انجام دهند.

  ارز ژوپیتر چگونه کار می‌کند؟

  علاوه بر قابلیت منحصربه‌فرد بالا، ایجاد و پیاده‌سازی این صرافی غیرمتمرکز در شبکه بلاک چینی سولانا، به همراه امکان تبادلات و انتقال ارزهای دیجیتال، برای کاربرانی که به دنبال بهینه‌سازی استراتژی‌های معاملاتی خود و به‌حداقل‌رساندن هزینه‌های تراکنش هستند، همیشه ارزشمند و کاربردی خواهد بود. در واقع، رابط کاربرپسند ژوپیتر، مکانیسم معاملاتی قابل‌اعتماد و کارمزدهای پایین، نقش مهمی در افزایش شهرت آن داشته و تمرکز پلتفرم بر روی اکوسیستم سولانا، همراه با رویکرد استراتژیک تک زنجیره‌ای آن، موقعیت این پروتکل را به‌عنوان پروژه‌ای ارزشمند در حوزه DeFi تثبیت کرده است. بخش عمده دیگر از نحوه سازوکار ژوپیتر، به توکن بومی آن (JUP) بازمی‌گردد که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد جنبه‌های حیاتی پلتفرم، از جمله تأمین نقدینگی، انتشار توکن‌های آتی و ارائه طرح‌های کاربردی اکوسیستم رأی دهند.

  آنچه ژوپیتر را منحصربه‌فرد می‌کند؟

  اگر تا به اکنون، ویژگی‌ها و قابلیت‌های صرافی ژوپیتر را به‌خوبی مطالعه کرده باشید، متوجه دلایل و عواملی که ژوپیتر را منحصربه‌فرد می‌کند، خواهید بود. در این بخش برای شناخت بهتر و درک دلایل ارزشمندی این پروژه، به مهم‌ترین ویژگی‌های منحصربه‌فرد ژوپیتر اشاره خواهیم داشت.

  • سرعت بالا و فرایند بسیار آسان مبادلات کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال
  • دارابودن پل بلاک چینی (Bridge) در جهت انتقال توکن‌های مختلف در شبکه سولانا
  • رابط کاربری روان و امکان انجام معاملات کارآمد
  • دارابودن قابلیت بازارساز خودکار (AMM)، به همراه تجمیع‌کننده صرافی‌ها (DEX Aggregator)
  • امکان انجام تراکنش یا مبادلات مقرون‌به‌صرفه و قابلیت تقسیم و مدیریت تراکنش‌ها به چندین واحد کوچک و بزرگ
  • داشتن قابلیت DCA برای خرید پله‌ای و خودکار ارزهای دیجیتال
  • دارابودن استخرهای نقدینگی اختصاصی به نام (JLP)

  در نتیجه، با وجود قابلیت‌های بالا، صرافی غیرمتمرکز ژوپیتر، برخلاف سایر صرافی‌ها، به‌عنوان تجمیع‌کننده، چندین صرافی را برای یافتن بهترین قیمت‌های معاملاتی کاوش کرده و فرصت‌های معاملاتی و نقدینگی بهینه را از منابع مختلف برای کاربران فراهم خواهد کرد.

  بررسی اکوسیستم ارز ژوپیتر

  در جهت بررسی اکوسیستم ارز دیجیتال ژوپیتر، باید اضافه شود که اکوسیستم ژوپیتر در سولانا شبکه‌ای پویا و یکپارچه است که شامل هسته مرکزی آن به‌عنوان صرافی غیرمتمرکز، به همراه قابلیت میان زنجیره‌ای (Cross-Chain)، توکن حاکمیتی و کاربردی JUP و ارتباطی گسترده با امکانات بلاک چین سولانا خواهد شد. در واقع، هسته اصلی و ساختار اکوسیستم ژوپیتر، بر روی نقش پروتکل به‌عنوان تجمیع‌کننده صرافی‌های غیرمتمرکز در بلاک چین سولانا استوار است. این پروتکل با قابلیت جمع‌آوری اوردرها یا سفارش‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهد که نقدینگی را از چندین صرافی غیرمتمرکز جمع کرده و با بهترین قیمت‌های معاملاتی ممکن، به استخرهای نقدینگی و بخش عمده‌ای از ارزهای دیجیتال و کوین‌ها دسترسی داشته باشند.

  بررسی اکوسیستم ارز ژوپیتر

  در اکوسیستم بزرگ و تأثیرگذار ژوپیتر، توکن بومی آن و دارندگان این توکن، نقش اساسی و مهمی دارند که قابلیت حاکمیتی و کاربردهایی که به آنها اشاره کردیم، می‌تواند در طول توسعه و رشد پروتکل، با تغییرات و رویکردهای جدید نیز همراه باشد. موفقیت و عملکرد ژوپیتر، ارتباط نزدیکی با بلاک چین سولانا دارد. ویژگی‌های شبکه بلاک چینی سولانا، مانند کارمزدهای پایین تراکنش و توان عملیاتی بالا، در رشد ژوپیتر مؤثر بوده و آن را به پلتفرمی قابل ترجیح برای تریدرها و ارائه‌دهندگان نقدینگی تبدیل کرده است.

  ایردراپ ژوپیتر

  ایردراپ ژوپیتر و اختصاص توکن‌های JUP به حامیان اولیه و کاربران این صرافی، به‌جرئت تا به امروز به گوش بسیاری از فعالین ارز دیجیتال رسیده است. در این رویداد، طبق بیانیه رسمی تیم ژوپیتر، نزدیک به 4 میلیارد توکن JUP در بین کاربران واجد شرایط یا افرادی که از صرافی استفاده کرده‌اند، توزیع شد.
  این ایردراپ به‌عنوان بخشی از بزرگ‌ترین ایردراپ‌های انجام شده در تاریخ بلاک چین سولانا به شمار رفته و موردتوجه قرارگرفتن این صرافی و رویداد ایردراپ آن، نشان و تأکیدی مثبت بر تعهد ژوپیتر بر تقویت تعامل جامعه خود دارد.

  بررسی ایردراپ ژوپیتر بر اکوسیستم سولانا

  در جهت بررسی ایردراپ پروژه ژوپیتر بر اکوسیستم سولانا، باید ذکر شود که طبق توکنومیک پروژه، 40 درصد از توکن‌ها به ایردراپ، در 31 ژانویه (11 بهمن 1402) سال 2024 اختصاص گرفته و در این رویداد نزدیک به یک میلیون کیف پول، مشمول دریافت ایردراپ این توکن شده‌اند. طبق شروط پروتکل دیفای ژوپیتر، کاربرانی که حداقل تا 10 دلار تراکنش در این صرافی غیرمتمرکز یا به ارزش 10 دلار ارز دیجیتال معامله کرده‌اند، واجد شرایط دریافت ایردراپ بوده‌اند و در بین طیف 200 – 500 توکن به هر کیف پول با این ویژگی‌ها پرداخت شده است. این ایردراپ با ارزش تخمینی 700 میلیون دلار، از بزرگ‌ترین ایردراپ‌های بازار ارزهای دیجیتال به شمار رفته و پس از پایان این ایردراپ مهم، حجم معاملاتی صرافی ژوپیتر و کاربران آن، به طرز بسیار چشمگیری افزایش‌یافته است.

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری ژوپیتر

  به دلیل نوپا بودن پروژه و راه‌اندازی این ارز دیجیتال محبوب در ماه‌های اخیر، شاید در پیداکردن بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری یا ذخیره‌سازی JUP دچار مشکل شده باشید. بااین‌حال، در این بخش، در جهت تسهیل نگهداری ایمن و آسان ارز دیجیتال ژوپیتر، به بهترین کیف پول‌های امروزی که توسط تیم ژوپیتر نیز مورد تأیید هستند، اشاره خواهیم کرد.

  • تراست والت
  • کیف پول Phantom
  • کیف پول Glow
  • کیف پول BackPack

  ارز دیجیتال ژوپیتر با نماد اختصاری JUP، در معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان قابل‌خرید یا معامله است و برای خریدوفروش این توکن با مشکلی روبه‌رو نخواهید بود. برای انتخاب کیف پول مناسب، باید به معیارهایی مانند امنیت، رابط کاربری، ویژگی‌ها و بودجه خود توجه کنید. البته شما برای خریدوفروش آسان و انجام معاملات با ارز ژوپیتر می‌توانید از کیف پول صرافی بیت پین هم استفاده کنید. این کیف پول با قابلیت ذخیره‌سازی سخت‌افزاری، از دارایی شما محافظت کرده و استفاده از آن بسیار ایمن و راحت خواهد بود.

  آینده ارز دیجیتال JUP

  آینده ارز دیجیتال JUP و پروژه ژوپیتر، با درنظرگرفتن قابلیت‌های بسیار منحصربه‌فرد و کاربردهای بسیار ویژه آن، کاملاً امیدوارکننده به نظر می‌رسد و این صرافی غیرمتمرکز با ایجاد فضای به‌شدت رقابتی و کاربرپسند، تا به امروز موفقیت مناسبی را کسب کرده است. صرافی غیرمتمرکز ژوپیتر، پس از راه‌اندازی توکن و فراهم‌کردن قابلیت‌های ویژه‌ای در پروتکل خود، نقش مهمی را در این شبکه ایفا می‌کند و اگر در طول زمان، طبق نقشه راه پروژه، توسعه و ویژگی‌های آن منجر به جذب کاربران بیشتری شود، رشد چشمگیرتر توکن JUP و رشد اکوسیستم ژوپیتر دور از انتظار نخواهد بود. با تمام این تفاسیر، ژوپیتر به‌عنوان صرافی غیرمتمرکز مستقر در شبکه بلاک چینی سولانا و ایجاد امکاناتی مختلف، پروتکلی کاملاً نوپا بوده و آینده آن، ارتباط مستقیمی با عملکرد شبکه سولانا و توسعه این صرافی برای برطرف‌کردن نیاز کاربران خواهد داشت.

  سؤالات متداول

  • صرافی ژوپیتر چیست؟

  صرافی ژوپیتر، نوعی صرافی غیرمتمرکز با قابلیت DEX Aggregator بر بستر شبکه بلاک چینی سولانا است که با ایجاد قابلیت‌های منحصربه‌فردی در سواپ یا مبادلات ارزهای دیجیتال، استخرهای نقدینگی و سفارش‌گذاری با بهترین قیمت‌ها، نقش مهمی در اکوسیستم سولانا را ایفا می‌کند.

  • ارز ژوپیتر چیست؟

  ارز ژوپیتر (JUP)، توکن بومی صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که دارای قابلیت حاکمیتی با ایجاد حق رأی در توسعه پروتکل و نقش کاربردی در سازوکار پلتفرم، مانند استیکینگ، استخرهای نقدینگی و سایر قابلیت‌ها خواهد بود.

  • چه تعداد ژوپیتر در گردش است؟

  طبق آخرین آمار روزانه تا زمان‌ نگارش این متن، ۳ میلیارد توکن ژوپیتر در گردش بوده و حداکثر عرضه آن هم برابر با همین مقدار است.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر