وام‌ دهی ارز دیجیتال؛ دریچه ای به دنیای مدرن وام

چگونه ارزهای دیجیتال می‌توانند دنیای وام دهی را مدرن کنند؟
توسط کارن آهنگری
|
30 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
وام‌ دهی ارز دیجیتال؛ دریچه ای به دنیای مدرن وام

هزاران سال است که وام دهی به نوعی در دنیا شکل گرفته و قدمت آن به تمدن‌های باستانی برمی‌گردد؛ در زمان‌های بسیار دور کشاورزان بذر وام می‌گرفتند و از محصولات خود به‌عنوان بازپرداخت استفاده می‌کردند.

پیدایش ارزهای دیجیتال، شیوه اداره اقتصاد کنونی دنیا را تغییر داده و روند کاربری آن‌ها، تغییرات شگرفی را در امور مالی جهان ایجاد کرده است، به‌طوری‌که امروزه شاهد تغییراتی دگرگون‌کننده در این بخش هستیم و ارزهای دیجیتال به بخشی بزرگ و تأثیرگذار در اکوسیستم مالی جهان تبدیل شده‌اند.

فرایند وام دهی در این اکوسیستم جدید هم وجود دارد و از عبارت وام دهی ارز دیجیتال برای آن استفاده می‌شود. چنانچه این فرایند به درستی انجام شود، می‌تواند شرایطی برابر برای شرکت همگان در اکوسیستم اقتصاد دنیا فراهم کند و نوعی انعطاف‌پذیری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار ‌دهد که پیش از این به آن عادت نداشته‌اند.

برای دریافت وام با ارز دیجیتال، کلیک کنید!

چند سالی است که نرخ‌های ارائه شده توسط بانک‌ها بسیار کمتر از گذشته شده، به‌طوری‌که در برخی از کشورهای صنعتی و پیشرفته، حتی به سخاوتمندترین حساب‌های پس‌انداز در بانک‌ها نیز کمتر از ۱ درصد سود تعلق می‌گیرد؛ البته این امر تنها درصورتی صدق می‌کند که پول برای چندین سال در حساب دست نخورده باقی مانده و از آن کم نشده باشد.

با توجه به تورم افسار گسیخته‌ای که دنیا را پس از همه‌گیری کرونا، دربرگرفت، پس‌انداز افراد‌، دیگر آن قدرت قبلی برای خرج کردن را نداشت و افراد برای خرج کردن بودجه‌ی محدود‌تری دراختیار داشتند. درنتیجه، ثبت‌نام و فعالیت در یکی از حساب‌های ارزهای دیجیتال برای وام گرفتن، ذائقه مردم جهان را در انجام امور مالی تغییر داد و چشم‌اندازی جدید را برای آن‌ها ترسیم کرد.

در این نوشتار از بیت پین، به طور تخصصی به حوزه‌ی وام دهی ارزهای دیجیتال می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید تا با دنیای پیچیده ارزهای دیجیتال و فرایند وام دهی در آن بیشتر آشنا شوید.

عملکرد وام دهی ارز دیجیتال

وام دهی ارز دیجیتال در مقایسه با وام دهی سیستم مالی سنتی موجود، چندین مزیت بزرگ به همراه دارد. اول اینکه، معاملات رقابتی‌تری انجام می‌شوند و با بهره‌ای که گاهی به صورت هفتگی یا ماهانه پرداخت می‌شود، سرمایه هم افزایش پیدا می‌کند.

دوم، بسیاری از پلتفرم‌ها انعطاف‌پذیری مناسبی را به وام‌دهندگان ارائه می‌دهند. به این معنی که آن‌ها مجبور نخواهند شد پول خود را برای مدت طولانی در حساب نگه دارند و می‌توانند وجوه خود را به دلخواه و در زمان مناسب برداشت کنند.

امروزه این واقعیت را باید پذیرفت که ارزهای دیجیتال به‌عنوان وثیقه می‌توانند از نظر وام‌دهندگان بسیار کاربردی‌تر از املاک و دیگر دارایی‌ها باشد. دارایی‌هایی که قدرت نقدشوندگی بالایی ندارند و فروش آن زمان بر است.

وام با پشتوانه ارزهای دیجیتال، مانند وام مبتنی بر اوراق بهادار، از ارز دیجیتال به عنوان وثیقه استفاده می‌کند.

اصل اساسی این نوع وام‌ها مانند وام مسکن یا وام خودرو عمل می‌کند. شما ارزهای دیجیتال را به عنوان پشتوانه وامی که دریافت کردید، معرفی می‌کنید.

شما می‌توانید این نوع وام را از طریق صرافی‌ها یا بسترهای وام دهی ارز دیجیتال دریافت کنید. دریافت آن نیز بسیار ساده‌تر نسبت به وام‌های سنتی و موجود است.

در این شرایط در حالی که ارزهای دیجیتال مورد استفاده خود را به عنوان وثیقه حفظ می‌کنید، برخی از حقوق مربوط به این دارایی‌ها را از دست می‌دهید، مانند توانایی معامله آن‌ها.

همچنین، اگر ارزش دارایی‌های ارزهای دیجیتال شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد، ممکن است در صورت عدم بازپرداخت وام، بسیار بیشتر از آنچه وام گرفته‌اید، بدهکار شوید.

به دلیل مزایایی که این‌گونه ارزها ارائه می‌دهند، در صورتی که قصد معامله یا استفاده از دارایی‌های کریپتو را در آینده نزدیک ندارید، وام‌های ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای شما هستند. از انجمن‌های آنلاین وام‌دهی ارزهای دیجیتال می‌توان به انجمن HODL در آمریکا اشاره کرد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  فقط وام‌دهندگان نیستند که سود می‌برند

  وام دهی ارز دیجیتال فقط برای وام‌دهندگان سود ندارد. بلکه افرادی که سرمایه زیادی برای پس‌انداز کردن دارند نیز سود بسیار زیادی می‌برند.

  در اکوسیستم مالی فعلی، جایی که یک نقص در اعتبار مالی می‌تواند دسترسی مشتریان به بهترین نرخ‌ها را محروم کند، ارزهای دیجیتال می‌توانند راه نجات ارزشمندی برای این این‌گونه افراد باشد.

  در مورد یافتن افرادی که مایل به دریافت وام‌های ارزهای دیجیتال هستند، بانک‌ها اغلب فهرستی از الزامات در خصوص وام دهی دارند که به این افراد ارائه می‌دهند.

  در دنیای امروز، بانک‌ها روی افراد خویش‌فرما یا خوداشتغال سرمایه‌گذاری ویژه‌ای می‌کنند؛ تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه، خود اشتغال هستند و می‌توانند از اعتبار خود در بازار برای خرید ارزهای دیجیتال و درنهایت وام گرفتن استفاده کنند.

  اعتبار این افراد می‌تواند در وام‌های مختلف ارزهای دیجیتال استفاده شود و سود حاصل از این وام‌ها، هم به نفع هر دو طرف، یعنی هم وام‌گیرنده و هم وام‌دهنده خواهد بود.

  پس همان‌طور که تا اینجا گفتیم، دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند سیستم بانکی و وام‌دهی را تقویت کند، اما در این مسیر چالش‌هایی هم وجود دارد.

  یکی از ریسک‌های بزرگ در این بخش، نامعتبر بودن برخی از وام‌دهندگان است. چنین امری سبب می‌شود که این قبیل وام‌ها، جذابیت کمتری برای مشتریان داشته باشند و در نهایت میزان مشارکت افرادی که پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال، را انتخاب می‌کنند، کاهش یافته و محدود شود.

  بر اساس اخبار در سه ماهه چهارم سال 2021 در آمریکا با ارائه دهنده کیف پول ارزهای دیجیتال می‌توان از بانک‌ها به طور قانونی وام دریافت کرد.

  انواع وام‌های ارزهای دیجیتال

  به طور کلی، وام‌های ارزهای دیجیتال به دو دسته اصلی، تقسیم‌بندی می‌شوند: حضانتی (Custodial) که مربوط به امور مالی متمرکز یا سیفای است و غیرحضانتی (Non-custodial) که به وام‌های دیفای معروف هستند. در دسته اول، نهادی مرکزی وثیقه را نگه می‌دارد و کلید خصوصی دارایی‌ها را کنترل و دسترسی کاربران را به دارایی‌هایشان محدود می‌کند.

  در دسته دوم یا وام‌های دیفای، از قراردادهای هوشمند برای اجرای شرایط وام استفاده می‌شود و کاربران کنترل دارایی‌های خود را در اختیار داشته، مگر اینکه به بخشی از تعهدات خود، چه خواسته و چه ناخواسته، عمل نکنند.

  مزایای و معایب وام دهی ارز دیجیتال

  مزایای و معایب وام دهی ارز دیجیتال

  مزایای وام دهی ارز دیجیتال

  • وام‌های ارزهای دیجیتال در مقایسه با وام‌های سنتی، تضمین‌شده است. این‌گونه وام‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که ممکن است برای برخی از علاقه‌مندان به دنیای رمزارزها جذاب باشد.
  • نرخ بهره کم در این وام‌ها از جذابیت‌های مهم آن‌ها است. بااینکه این‌ وام‌ها، به اندازه وام مسکن یا خودرو، ارزان نیستند؛ اما جایگزینی ارزان برای وام‌های شخصی و کارت‌های اعتباری محسوب می‌شوند؛ اغلب می‌توان وام ارزهای دیجیتال را با نرخ بهره زیر ۱۰ درصد دریافت کرد.
  • مبلغ وام ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش دارایی آ‌ن‌ها است. در بسیاری از موارد، شما می‌توانید تا ۵۰ درصد از ارزش سبد خود وام بگیرید؛ اما برخی صرافی‌ها تا ۹۰ درصد را هم پوشش می‌دهند.
  • انتخاب ارزهای دیجیتال دلخواه برای وام، از دیگر مزایای کاربردی این‌ وام‌ها است. بسته به بستر و آنچه شما نیاز دارید می‌توانید وام‌ از دیجیتال را در قالب دلار آمریکا یا ارزهای دیجیتال دیگر دریافت کنید.
  • نیاز نداشتن به بررسی اعتبار در وام دهی ارز دیجیتال، از کاربردی‌ترین قابلیت آن‌ها است. پلتفرم‌ها و صرافی‌هایی که خدمات وام دهی ارز دیجیتال ارائه می‌دهند، معمولاً هنگام وام‌ دهی به انجام فرایندی برای سنجش اعتبار، نیازی ندارند و در نتیجه گزینه تأمین مالی، امری جذاب برای افرادی است که اعتبار ضعیفی دارند یا اصلا سابقه اعتباری ندارند.
  • پس از تأیید شدن موجودی حساب، به سرعت می‌توانید وام خود را دریافت کنید؛ این بازه زمانی ممکن است تنها چند ساعت طول بکشد که در مقایسه با فرایند وام‌ دهی در امور مالی سنتی بسیار کوتاه است.
  • بسیاری از صرافی‌های وام ‌دهی ارز دیجیتال حساب‌های «بهره» ارائه می‌دهند؛ شما می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خود را وام داده و در عوض آن، بهره بالایی (گاهی تا ۱۰ درصد) دریافت کنید.

  معایب وام‌های ارزهای دیجیتال

  استفاده از ارزهای دیجیتال برای تأمین وام، مزایای روشنی دارد؛ اما به دلیل ماهیت وام‌های تضمین شده و بی‌ثباتی ارزهای دیجیتال، برخی موارد منفی هم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد:

  • مارجین کال (Margin Call): زمانی که ارزش وثیقه از آستانه مشخصی پایین آمده و وام‌دهنده از شما می‌خواهد دارایی خود را برای حفظ وام افزایش دهید؛ به عبارتی به مارجین خود بیفزایید.  با منفی شدن مارجین، حتی ممکن است وام‌دهنده برخی از دارایی‌های شما را برای کاهش نسبت وام دهی ارز دیجیتال به ارزش دارایی شما، به فروش برساند. از آنجایی که ارزهای دیجیتال در کوتاه‌مدت بسیار بی‌ثبات هستند، احتمال وقوع این اتفاق، بالا است.
  • دسترسی نداشتن به دارایی: تا زمانی که وام شما معوقه دارد، نمی‌توانید به دارایی‌های خود برای معامله یا جابجایی، دسترسی داشته باشید. اگر قیمت ارز به طور قابل توجهی کاهش یابد یا با عجله نیاز به پول نقد داشته باشید، این موضوع می‌تواند مشکلی بزرگ ایجاد کند.
  • شرایط بازپرداخت متفاوت: بازپرداخت این وام‌ها معمولاً مانند وام‌های اقساط سنتی است؛ بسته به برنامه وام ‌دهی، ممکن است کمتر از یک سال فرصت داشته باشید تا وام خود را تسویه کنید. در موارد دیگر، می‌توانید برنامه بازپرداخت خود را با شرایط بازپرداخت کوتاه‌تر ایجاد کنید. بسیار مهم است که از قبل بدانید که آیا می‌توانید اقساط را در موعد مقرر خود بپردازید یا خیر.
  • واجد شرایط نبودن همه ارزهای دیجیتال: بسته به بستر وام دهی ارز دیجیتال که استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد ارز خود را با دارایی واجد شرایط دیگری مبادله کنید. اگر می‌خواهید دارایی خاصی را نگه دارید که به عنوان وثیقه نیز در هیچ بستری واجد شرایط نیست، ممکن است برای دادن یا گرفتن وام مورد قبول واقع نشوید.
  • بیمه نشدن وجوه حساب‌های بهره: اگر دارایی‌های ارزهای دیجیتال خود را وام می‌دهید، وجوه موجود در حساب، مانند پول موجود در حساب بانکی شما، شامل بیمه نمی‌شوند؛ بنابراین اگر صرافی ورشکست شود، امکان دارد تمام دارایی آن حساب خود را از دست بدهید.
  • سرعت پایین برداشت از حساب‌های بهره: به‌طور‌کلی می‌توانید هر زمان که بخواهید از حساب بهره خود، برداشت کنید، اما بسته به پلتفرم، آزادسازی این منابع ممکن است چند روز طول بکشد. گاهی ممکن است ارزش دارایی‌های شما به‌سرعت کاهش یافته و نتوانید آن‌ها را معامله کنید.

  فرایند وام دهی ارز دیجیتال

  فرایند وام دهی ارز دیجیتال

  فرایند وام دهی ارز دیجیتال

  فرایند وام دهی ارز دیجیتال در چند مرحله انجام می‌شود:

  • وام‌گیرنده در یک پلتفرم وام دهی، درخواست وام می‌کند.
  • به‌محض پذیرفته شدن درخواست وام توسط پلتفرم، وثیقه رمزارزی وام‌گیرنده استیک شده و تا زمانی که نتواند کل وام را پس بدهد، نمی‌تواند آن وثیقه را آزاد کند.
  • با استفاده از این پلتفرم، وام‌دهندگان به طور خودکار وام را تأمین می‌کنند.
  • سرمایه‌گذاران سودهای منظمی را به عنوان بهره دریافت خواهند کرد.
  • زمانی که وام‌گیرنده موفق به پرداخت کل وام شود، وثیقه ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را پس خواهد گرفت.
  باید توجه داشت که هر پلتفرمی روش خاص خود را برای وام دادن دارد، اما روند کلی وام دهی ارز دیجیتال به همان صورتی است که در بالا اشاره کردیم.

  انتخاب پلتفرم مناسب وام دهی ارز دیجیتال

  اغلب برای افرادی که به دنبال وام گرفتن با پشتوانه ارزهای دیجیتال خود هستند، این سوال مطرح می‌شود که «بهترین پلتفرم وام دهی کدام است؟»

  انتخاب مناسب‌ترین پلتفرم وام دهی ارزهای دیجیتال به عوامل مختلفی مانند نوع ارز دیجیتالی که قصد دارید وام بگیرید و یا میزان ریسک شما بستگی دارد. برخی از فاکتورهای کلیدی که باید هنگام بررسی یک ارائه‌دهنده </a href=”https://bitpin.ir/loan”>وام ارز دیجیتال و جستجوی بهترین پلتفرم وام دهی مورد توجه قرار گیرند عبارت‌اند از:

   • امنیت: آیا پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال امن است؟ آیا این پلتفرم سابقه آسیب‌پذیری یا هک داشته است؟
   • شهرت: آیا کاربران در این مورد نظرات مثبتی دارند و شهرت آن در کامیونتی کریپتو به چه میزان است؟
   • نرخ بهره و شرایط: پلتفرم‌های مختلف وام‌دهی ارز دیجیتال، نرخ‌ها و شرایط متفاوتی ارائه می‌دهند و شما باید قبل از وام گرفتن حتماً این موارد را به دقت بررسی کنید.
   • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال: باید توجه داشت که یک پلتفرم مناسب از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند و آیا می‌توانید با ارزهای ترجیحی خود وام ارز دیجیتال دریافت کنید؟
   • پشتیبانی مشتریان: پلتفرم وام‌دهی چه سطحی از پشتیبانی مشتریان ارائه می‌دهد و آیا مطمئن هستید که می‌توانید هر کمکی را که ممکن است نیاز داشته باشید، دریافت کنید؟

  نتیجه‌گیری

  اگر به پول احتیاج دارید و هولدر مقدار قابل توجهی ارزهای دیجیتال هستید اما نمی‌خواهید آن‌ها را بفروشید، استفاده از خدمات وام دهی ارز دیجیتال می‌تواند جایگزینی باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

  وام دهی ارز دیجیتال، می‌تواند ارزان و سریع باشند و اغلب نیازی به بررسی اعتبار ندارند. همچنین، اگر قصد دارید دارایی‌های دیجیتال خود را برای مدت طولانی در اختیار داشته باشید، وام دادن آن‌ها از طریق «حساب بهره» می‌تواند راهی عالی برای به حداکثر رساندن ارزش آن‌ها باشد.

  با این حال، قبل از پرداختن به وام‌های ارزهای دیجیتال، مهم است که خطرات مرتبط با آن را بشناسید، مخصوصاً اگر ارزش رمزارزها به سرعت و به طور قابل توجهی کاهش یابد، چه اتفاقی می‌افتد.

  اگر به دنبال وام دهی ارز دیجیتال هستید، قبل از تصمیم‌گیری، مزایا و معایب و سایر گزینه‌های خود را در نظر بگیرید.
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر