استیکینگ آفلاین و بررسی مزایای آن نسبت به استیکینگ آنلاین

تاریخ: 28 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
استیکینگ آفلاین و بررسی مزایای آن نسبت به استیکینگ آنلاین

در استیکینگ آفلاین دارندگان ارزهای دیجیتال، بدون نیاز به اتصال به اینترنت، می‌توانند ارزهای خود را استیک کرده و در ازای آن، پاداش دریافت کنند.

ضرب‌المثل «کاچی به از هیچی» را شنیده‌اید؟ این ضرب‌المثل به ما می‌گوید که انجام‌دادن یک کار، هرچند کوچک، بهتر از انجام ندادن هیچ کاری است. اما ارتباط این ضرب‌المثل با دنیای کریپتو چیست؟ خب، این است که استیکینگ دارایی‌ها بهتر از آن است که کوین‌هایمان در کیف پول‌ها خاک بخورند. استیکینگ آفلاین (Offline Staking) یکی از روش‌های جدید و جذابی است که اجازه کسب درآمد جاری از کوین‌ها را می‌دهد.

اگر شما هم جزو هولدرهای بلندمدت و صبور بازار هستید، با استیکینگ آفلاین می‌توانید بدون استفاده از اینترنت، از کوین‌های کیف پول خود درآمد جاری ایجاد کنید. قطعاً با همین جمله متوجه جذابیت بالای این روش شده‌اید، بنابراین به مطالعه ادامه دهید تا هرآنچه باید درباره Offline Staking بدانید را فرابگیرید.

استیکینگ آفلاین (Offline Staking) چیست؟

اگر هنوز با مفهوم استیکینگ (Staking) آشنا نیستید؛ باید بگوییم که به عبارت ساده، استیکینگ روشی برای تأیید تراکنش‌ها و حفظ امنیت یک بلاک چین است. این روش، یک جایگزین کم‌هزینه‌تر و با آلودگی کمتر از ماینینگی است که در الگوریتم اجماع اثبات کار انجام می‌شود. در این روش، سرمایه‌گذار کوین‌های یک بلاک چین بخصوص را در یک کیف پول یا قرارداد هوشمند هولد می‌کند تا در ازای کمک به اجرای بلاک چین، پاداش و درآمد ثابتی را کسب کند. فرایند استیکینگ هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین انجام می‌شود.

استیکینگ آفلاین (Offline Staking) چیست؟

استیکینگ آفلاین (Offline Staking) که به آن استیکینگ سرد هم می‌گویند، به فرایند استیکینگ در کیف پولی بدون اتصال به اینترنت می‌گویند. در این نوع مکانیزم، کاربران بدون افشای کلید خصوصی کیف پول خود به یک شبکه بلاک چینی آنلاین، کوین‌های خود را در آن شبکه اثبات سهام (PoS) استیک می‌کنند. لازم به ذکر است که در فرایند استیکینگ آفلاین، کیف پول مورداستفاده می‌تواند از نوع سخت‌افزاری یا از نوع نرم‌افزاری بدون اتصال به اینترنت باشد.

نحوه کار استیکینگ آفلاین با مدل‌های استیکینگ وکالتی که لازم است تا هولدری رمزارزهای خود را به گروه اعتبارسنجی بدهد، تفاوت‌های زیادی دارد. در این روش، هر کسی می‌تواند یک «سوپر استیکر» (Super Staker) شود و بدون دست‌زدن به دارایی دوستانشان، برای آن‌ها استیک کنند. در ضمن کسانی که به سوپر استیکِر تبدیل می‌شوند، استیکینگ آفلاین، فرصت منحصربه‌فرد دیگری هم ایجاد می‌کند: امکان جمع‌آوری دارایی از دیگران و دریافت کارمزد به صورت مستقیم از بلاک.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  مراحل استیکینگ آفلاین

  برای شروع استیکینگ آفلاین رو‌ش‌های مختلفی وجود دارد. مثل هر بلاک چین اثبات سهام دیگری، کاربر می‌تواند به‌عنوان اعتبارسنج، به نام سوپر استیکر، در شبکه مشارکت کند و یا وکالت توکن‌های خود را به اعتبارسنج دیگری بسپارد. در روش سوپر استیکر، هر نود می‌تواند وکالت توکن‌ها را از هولدرهای دیگر قبول کند.

  کاربرها در ابتدا باید کیف پول استیکینگ ایجاد کنند و با آن نود استیکینگ بسازند. در ضمن اطلاعاتی درباره ارتباط با شبکه و تنظیمات امنیتی را هم تنظیم کرده و بعد به Offline Staking بپردازند. در ضمن وقتی کاربران مقدار تعیین شده‌ای از توکن‌ها را از کیف پول عادی خود وارد کیف پول استیکینگ خود می‌کنند، قصد خود را برای استیکینگ به شبکه نشان می‌دهند. در این مرحله، نود استیکینگ به فرایند اجماع شبکه بلاک چینی موردنظر ملحق می‌شود و کاربران به‌خاطر مشارکت در اجرای بلاک چین، توکن پاداش می‌گیرند.

  حال اگر کاربری نخواهد خودش نودی کامل را اداره کند، باید توکن‌های خود را در آدرسی که سوپر استیکر یا استخر استیکر بزرگ‌تری در اختیار کاربران قرار داده، استیک کند. لازم به ذکر است که در این روش، خود توکن‌ها منتقل نمی‌شوند، بلکه کاربر وکالت توکن‌های خود را به سوپر استیکر یا استخر می‌سپارد. در این روش استیکینگ آفلاین، کاربرها نود استیکینگ شخص ثالثی را (که معمولاً توسط استخر استیکینگ اداره می‌شود) با هدف تأیید تراکنش‌ها و تولید بلاک جدید، ارائه می‌کنند؛ بنابراین ازاین‌حیث، این روش همانند استیکینگ عادی است؛ اما تنها وجه تمایز این روش، امکان حفظ کلیدهای خصوصی در کیف پول کاربر است.

  وقتی کاربر نمایندگی توکن‌های خود را به اعتبارسنج می‌سپارد (نه خود توکن‌ها و کلید خصوصی آن)، در مقدار کل توکن‌های استیک شده توسط آن اعتبارسنج شریک می‌شوند. حال اعتبارسنج به نمایندگی از کاربر در فرایند تولید بلاک و تأیید تراکنش‌ها شرکت می‌کند. اعتبارسنج هم در ازای کار خود و مدیریت توکن‌های استیک شده، بخشی از پاداش بلاک را دریافت می‌کند. کاربران هم بر اساس مکانیزم توزیع پاداشی که آن استخر بکار می‌گیرد، درصدی از کل پاداش استیکینگ آفلاین را دریافت می‌کنند. معمولاً در این روش توزیع، کاربران بر حسب مقدار توکن استیک شده و مدت‌زمان استیکینگ خود پاداش دریافت می‌کنند.

  مراحل استیکینگ آفلاین

  با اینکه برخی از شبکه‌ها از استراتژی مبتنی بر عملکردی استفاده می‌کنند که بر اساس تأثیرگذاری و تولید بلاک اعتبارسنج به مشارکت‌کنندگان پاداش می‌دهد؛ برخی دیگر از استراتژی توزیع تناسبی بهره می‌برند. این یعنی پرداخت پاداش‌ها بر اساس درصد استیکینگ هر مشارکت‌کنندگان در استخر انجام می‌شود.

  مزایا و معایب استیکینگ آفلاین

  بدیهی است که یکی از مهم‌ترین مزایا استیکینگ آفلاین به زبان ساده، افزایش امنیتی است که با حفظ توکن‌ها در کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری محقق می‌شود. وقتی کاربر در Offline Staking شرکت می‌کند، کنترل دارایی‌های خود را در اختیار دارد و از خطراتی مثل هک، فروپاشی، سرقت یا ورشکستی پلتفرم‌ها در امان می‌ماند. در ضمن این روش، آزادی عمل بسیار خوبی به کاربران می‌دهد و حتی با ایجاد نود (سوپر استیکر) هم نیازی به اتصال به اینترنت ندارند.

  مزیت دیگر استیکینگ آفلاین این است که اجرای نود کامل در آن نیازی به منابع و انرژی زیادی ندارد. همین عدم نیاز به منابع و انرژی باعث شده که افراد بیشتری بتوانند از این روش استفاده کنند. از طرفی، سرمایه‌گذاران بزرگی که دارایی زیادی دارند هم بهتر است از شیوه آفلاین استفاده کنند؛ زیرا کنترل دارایی‌ها را در اختیار داشته و امنیت بالاتری دارند. از طرف دیگر، یکی از مهم‌ترین خطرات استیکینگ آفلاین، احتمال ازدست‌رفتن پاداش استیکینگ است. به همین خاطر، برای اطمینان از اعتبار و درستی توزیع پاداش، کاربران باید استخر استیکینگ یا نود را با دقت انتخاب کنند.

  علاوه بر این، حفظ امنیت کیف پول مشارکت‌کننده در Offline Staking هم اهمیت دارد؛ چرا که دسترسی دیگران به این کیف پول به معنای ازدست‌رفتن دارایی و پاداش‌های دریافتی است. مسئله دیگر، پیچیدگی اجرا و مدیریت این نوع استیکینگ است که نیاز به تخصص نسبتاً بالایی داشته و مناسب کاربران کم‌تجربه نیست. همچنین ممکن است مقدار پاداش دریافتی از روش استیکینگ آفلاین به‌خاطر واکنش سریع نسبت به تغییرات یا ارتقای شبکه، کاهش یابد.

  روش‌های کاهش خطرات و ریسک‌های استفاده از Offline Staking

  به‌طورکلی خطرات استیکینگ آفلاین به‌مراتب کمتر از مزایای آن است؛ ولی بااین‌حال، بهتر است اقدامات امنیتی بیشتری انجام شود تا از عملکرد صحیح و حفظ امنیت توکن‌ها اطمینان حاصل شود. اولین و مهم‌ترین راهکار برای کاهش خطرات Offline Staking استفاده از کیف پولی سخت‌افزاری است که داده‌ها و کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین و به‌دوراز اینترنت ذخیره می‌کند. کیف پول‌های سخت‌افزاری به‌خاطر وجود دستگاه فیزیکی و دسترسی نداشتن آن‌ها به اینترنت، به‌عنوان امن‌ترین روش ذخیره دارایی شناخته شده‌اند.

  مزایا و معایب استیکینگ آفلاین

  علاوه بر این، سیستم‌های بدون اتصال به اینترنت و به‌اصطلاح Air-gapped، لایه امنیتی خوبی را ارائه می‌کنند. در این کیف پول‌ها که می‌توانند نرم‌افزاری هم باشند، کلیدهای رمزنگاری شده و رمز عبورها باید در مکانی امن ذخیره شوند. همچنین توصیه می‌کنیم که نرم‌افزار کیف پول‌های خود را به صورت مرتب به‌روزرسانی کنید؛ چرا که با هر آپدیت نرم‌افزاری، آسیب‌پذیری امنیتی جدید هم رفع می‌شود. در ضمن بسیار مهم است که فعالیت‌های نود استیکینگ را هم زیر نظر بگیرید و در صورت فعالیت مشکوک یا مشکلات امنیتی مهم، سریع‌تر از آن خارج شوید.

  استفاده از کیف پول‌های چند امضایی که برای تأیید تراکنش به چند کلید خصوصی نیاز دارند هم می‌تواند امنیت شما را افزایش دهد. استفاده از فایروال‌ها، آنتی‌ویروس‌ها، سیستم‌های تشخیص نفوذ و VPN هم از دستگاه شما در برابر حملات خارجی محافظت می‌کنند. استفاده از کانال‌های امن برای تراکنش‌ها و تأیید آدرس کیف پول‌ها هم برای اطمینان از انتقال امن توکن از کیف پول عادی به کیف پول استیکینگ اهمیت دارد.

  در ضمن، اگر قصد دارید که از روش استیکینگ وکالتی استفاده کرده و نمایندگی توکن‌های خود را به سوپر استیکر بسپارید، باید قبل از انتخاب به‌خوبی تحقیق و بررسی کرده و اعتبارسنج معتبر و بزرگی را انتخاب کنید.

  مقایسه استیکینگ آفلاین با استیکینگ آنلاین

  کاربران در استیکینگ آنلاین با قفل‌کردن توکن خود در کیف پول آنلاینی متصل شده به شبکه بلاک چین اثبات سهام، به طور فعال در فرایند اجماع و تأیید تراکنش‌های شبکه مشارکت می‌کنند. این در حالی است که در استیکینگ آفلاین، کاربران می‌توانند رمزارز خود را در کیف پول شخصی خود و بدون اتصال به اینترنت استیک کنند.

  برای ایجاد نودی کامل (Full Node) در استیکینگ آنلاین، کاربر باید به صورت ۲۴ ساعته آنلاین باشد و در ضمن حداقل مقدار معین شده توسط بلاک چین را هم در کیف پول خود داشته باشد (مثلاً برای اتریوم ۳۲ واحد ETH). درحالی‌که در استیکینگ آفلاین نیازی به اجرای نود کامل، سینک کل بلاک چین و ۲۴ ساعته آنلاین بودن نیست. در استیکینگ آنلاین، فقط باید از کیف پولی آنلاین استفاده کرد و آن را به پلتفرم استیکینگ متصل کرد؛ ولی در Offline Staking می‌توان از کیف پول سخت‌افزاری هم استفاده کرد. این یعنی روش آفلاین غیرحضانتی بوده و کاربر کنترل کامل خود را بر دارایی‌های خود دارد.

  مقایسه استیکینگ آفلاین با استیکینگ آنلاین

  در حال حاضر، استیکینگ سرد به‌مراتب کمتر شناخته شده است. صرافی‌هایی زیادی نیستند که استیکینگ آفلاین را ارائه می‌دهند؛ بنابراین احتمال اینکه صرافی شما این قابلیت را ارائه دهد، تا حدی پایین است. درحالی‌که برای استیکینگ آنلاین پلتفرم‌های بسیاری ایجاد شده که هرکدام قابلیت‌های بخصوص خود را دارند.

  بررسی پروژه‌های ارائه‌دهنده استیکینگ سرد

  پیدا کردن پروژه‌ای که اجازه استیکینگ سرد را بدهد، کمی چالش‌برانگیز است؛ زیرا این رویکرد مشارکت در فعالیت بلاک چین نسبتاً جدید بوده و هنوز بلاک چین‌های PoS اندکی از این روش استفاده می‌کنند. البته پروژه‌هایی هم هستند که از روشی مشابه با Offline Staking استفاده می‌کنند.

  پلتفرم QTUM

  بلاک چین کوانتوم (QTUM) با توکن QTUM در سپتامبر سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. این شبکه بلاک چین در واقع تلفیقی از قراردادهای هوشمند اتریوم و خصوصیات منحصربه‌فرد بلاک چین بیت کوین است تا پلتفرمی برای خلق اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ارائه شود. در ابتدا این بلاک چین تنها اجازه استیک آنلاین توکن QTUM را از طریق نود کامل به کاربران خود می‌داد، ولی بعدها در روز ۲۸ آگوست ۲۰۲۰، قابلیت استیکینگ آفلاین را هم ارائه کرد تا کاربرانی که امکانات راه‌اندازی نود کامل را نداشتند هم بتوانند در فرایند استیکینگ مشارکت کنند.

  پلتفرم Cosmos

  بلاک چین کازماس (Cosmos) هم مدل استیکینگ آفلاین بخصوص خود را دارد. در این روش، کاربران می‌توانند وکالت توکن ATOM خود را به اعتبارسنج‌هایی که مسئول حفظ امنیت و کارکرد درست شبکه هستند، بسپارند. کاربران برای شرکت در این فرایند می‌توانند از کیف پول سخت‌افزاری Cosmos هم استفاده کنند.

  پلتفرم Polkadot

  پولکادات (Polkadot) هم از طریق مکانیزم نامینِیتور (Nominator) قابلیت استیکینگ آفلاین را ارائه می‌کند. در اینجا هم کاربران با ارائه وکالت توکن DOT خود به اعتبارسنج‌ها، می‌توانند در عین حفظ دارایی در کیف پول خود، پاداش دریافت کنند.

  پلتفرم Cardano

  کاردانو هم بلاک چین پیشرو دیگری است که از طریق سیستم وکالتی خود، مدل بخصوصی از استیکینگ آفلاین را ارائه می‌دهد. کاربران وکالت توکن ADA خود را به استخر استیک، سروری که همیشه آنلاین است و از امنیت بلاک چین حفاظت می‌کند، می‌دهند. الگوریتم اجماع کاردانو، Ouroboros، از نوع اثبات سهام (PoS) است که امنیت و بهره‌وری بسیار بالایی دارد و قابلیت استیکینگ آفلاین آن هم بسیار پیشرفته است.

  پلتفرم Algorand

  بلاک چین الگوراند قابلیت استیکینگ سرد خود را از طریق مکانیزم اجماع اثبات سهام خالص (PPos) ارائه می‌کند. در سیستم Algorand، همه هولدرهای ALGO به صورت خودکار در فرایند اجماع مشارکت می‌کنند، حتی اگر این توکن‌ها در کیف پول سخت‌افزاری ذخیره شده باشد. این یعنی برای مشارکت در ادامه فعالیت بلاک چین، تنها کافی است که توکن ALGO را در کیف پول خود داشته باشید و درآمد ثابتی را از این طریق به دست بیاورید.

  سؤالات متداول

  • خطرات استیکینگ آفلاین چیست؟

  به‌طورکلی استیکینگ آفلاین امنیت به‌مراتب بالاتری از نوع آنلاین دارد؛ ولی بااین‌حال ممکن است با انتخاب سوپر استیکر نامعتبر و ناکارآمد، پاداش استیکینگ شما از بین برود. از طرفی حفظ رمز عبور و کلید خصوصی کیف پول استیکینگ شما هم اهمیت بالایی دارد؛ چرا که ازدست‌رفتن آن به معنای ازدست‌رفتن کل دارایی‌ها و پاداش‌های شماست.

  • استیکینگ آفلاین چیست؟

  تکنیکی برای مشارکت در فعالیت بلاک چین اثبات سهام (PoS)، بدون افشای کلید خصوصی توکن‌های استیک شده به صورت آنلاین است. در استیکینگ آفلاین، با حفظ توکن‌ها در کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری خود می‌توان پاداش دریافت کرد.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  صندوق ETF اسپات در مقابل فیوچرز بیت کوین؛ کدام را انتخاب کنیم؟

  در ژوئن ۲۰۲۳، بلک‌راک، بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، با درخواس ...

  پول با کیفیت: بیت کوین پس از هاوینگ، کمیاب‌تر از طلا می‌شود

  برای اولین بار از زمان پیدایش، نرخ تورم سالانه بیت کوین کمتر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر