بیت کوین کور چیست؟ معرفی Bitcoin Core یا هسته بیت کوین

توسط شبنم توایی
|
18 اردیبهشت 1402
|
زمان مطالعه:  7 دقیقه
کاور بیت کوین کور

بیت کوین کور (Bitcoin Core) یکی از رایج‌ترین نرم‌افزارها برای اجرای نود در شبکه بیت کوین است؛ این نرم‌افزار متن باز بوده و هر کسی می تواند ارتقاها را مشاهده یا کپی کرده یا پیشنهاد دهد، تغییرات در این نرم‌افزار تنها با اجماع شبکه رخ می‌دهد.

تا به حال در آکادمی بیت پین با خودِ بیت کوین، شبکه آن و معماری این رمزارز آشنا شدید، حال در این مقاله قصد داریم شما را با بیت کوین کور، تفاوتش با بیت کوین و نحوه‌ی استخراج با این نرم‌افزار، آشنا کنیم. ابتدا خیلی خلاصه خودِ بیت کوین و سازوکار شبکه‌ی آن را معرفی می‌کنیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین شبکه‌ای متشکل از اعضای بسیاری به نام گره یا نود (Node) است که از پروتکل بیت کوین پیروی کرده و قوانین آن را اجرا می‌کنند. علاوه‌بر‌این، بیت کوین را نرم‌افزاری می‌دانند که هر گره آن را برای مشارکت در شبکه اجرا می‌کند؛ نسخه‌ی اصلی این نرم‌افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core) نام دارد که تقریبا تمام گره‌های موجود در شبکه بیت کوین به آن دسترسی دارند و می‌توانند از طریق آن، مجموعه قوانین یکسانی را اعمال کرده و به اجماع برسند.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  بیت کوین کور چیست؟

  برای تعریف بیت کوین کور، قبل از هر نکته‌ای باید اشاره کرد که این مفهوم نرم‌افزاری منبع‌باز است؛ به این معنی که هر فرد می‌تواند کدِ آن را مشاهده کند، نظر دهد یا برای بهبود آن تغییراتی را پیشنهاد دهد. علاوه‌بر‌این، افراد می‌توانند کپی کد خود را به دلخواه تغییر دهند.

  نود‌ها و بیت کوین کور

  بیت کوین کور، نرم‌افزاری برای کلاینت‌های شبکه بیت کوین است که توسط خود بیت کوین، منتشر شده و یک کیف پول هم برای استخراج بیت کوین ارائه می‌دهد. وقتی صحبت از ارز دیجیتال به میان می‌آید، هیچ رمزارزی مهم‌تر و آشناتر از بیت کوین نیست. این ارز دیجیتال هم ساختاری سازمانی دارد و هم به عنوان تعریفی برای آشنا شدن با دنیای کریپتو به کار می‌رود؛ به‌طوری‌که هر ارز دیجیتال دیگری که بیت کوین نباشد را به‌عنوان آلت کوین (Altcoin) تعریف می‌شود.

  در واقع، هیچ فرد یا شرکتی واقعاً مالک بیت کوین نیست، بیت کوین توسط تمام کاربران شبکه آن در سراسر جهان کنترل می‌شود و بااینکه توسعه‌دهندگان به‌زور مداوم در در بهبود نرم‌افزار و کد‌های آن هستند، اما نمی‌توانند قوانین پروتکل آن را تغییر دهند.

  بیت کوین کور، رمزارز یا فورک نیست

  قبل از ارائه توضیحاتی بیشتر ابتدا برخی تصورات غلطِ رایج را شفاف‌سازی می‌کنم. بیت کوین کور، ارز یا دارایی دیجیتال نیست! شاید نام کوین‌های زیادی به گوش‌تان خورده باشد که با اضافه کردن پیشوند یا پسوند (مانند کوانتوم بیت کوین یا بیت کوین کش) یا حتی ارائه نامی جدید (Segwit2X)، فورکی از بیت کوین شناخته می‌شوند. خب باید بگویم که بیت کوین کور از این دست فورک‌ها هم نیست!

  فورک‌های بیت کوین

  برخی به اشتباه تصور می‌کنند بیت کوین کور، به هسته اصلی برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان پشت شبکه بیت کوین گفته می‌شود، اما متاسفانه این دسته از افراد هم اشتباه می‌کنند. برای روشن شدن بهتر موضوع، در ادامه به تاریخچه بیت کوین کور و ارتباط آن با خود بیت کوین، نگاهی خواهیم داشت.

  بیت کوین، BTC و بیت کوین کور

  وقتی در مورد بیت کوین صحبت می‌کنیم، به سازمان و نرم‌افزار بلاک چین پشت ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) اشاره داریم، این سازمان و تشکیلات با خودِ رمزارز بیت کوین (BTC) که مردم آن را خرید و فروش می‌کنند، متفاوت است. نرم‌افزارِ بلاک چینِ بیت کوین و ارز دیجیتال BTC، هر دو در اواخر دهه ۲۰۰۰ شروع به کار کردند، اما با اینکه که این رمزارز، هنوز اساساً یکسان است، نرم‌افزارِ آن تا به امروز تغییرات زیادی را تجربه کرده است.

  پروتکل اصلی شبکه‌ی بیت کوین در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و با نام بیت کوین 0.1 شناخته می‌شود. این پروتکل در سال ۲۰۰۹ به کار گرفته شد و بلافاصه هم برنامه‌نویسان زیادی با آن درگیر شدند.

  درواقع برای اینکه تمام فعالیت‌های درون شبکه برای همه افرادِ درگیر، شفاف‌تر باشد، توسعه‌دهنده اصلی نرم‌افزار، یعنی گوین وود (Gavin Wood) از میان پیشنهادهای مختلف برای نام‌گذاری نرم‌افزار کلاینت، بیت کوین کور (Bitcoin Core) را پذیرفت، چرا که نسخه‌ای توسعه داده شده از روی نرم‌افزار اصلی بیت‌کوین و برای شبکه‌ی بیت‌کوین است. حال بیایید تا با نحوه استفاده از این نرم‌افزار بهینه‌سازی شده آشنا شویم.

  چگونه بیت کوین کور را اجرا کنیم؟

  همان طور که گفتم، بیت کوین کور، کلاینتی است که روی پروتکل بیت کوین اجرا می‌شود. شما برای ارسال یا دریافت بیت کوین نیازی نیست از آن استفاده کنید، اما می‌توانید آن را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید: بیت کوین کور برای ارسال و دریافت بیت کوین، کیف پول نرم‌افزاری و یکپارچه ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن برای انتقال بیت کوین و همچنین ذخیره این رمزارز استفاده کنید.

  البته باید بگویم که حجم نرم‌افزارِ این کیف پول، حدود ۴۰۰ گیگابایت است و برای استفاده از آن باید در کامپیوتر خود فضای ذخیره‌سازی زیادی داشته باشید. چنانچه تصمیم گرفتید از نرم‌افزار والت بیت کوین کور استفاده کنید، باید ابتدا زمانی نسبتا طولانی (حداقل دو روز) را برای همگام‌سازی آن با شبکه در نظر بگیرید؛ خبر خوب این که فرآیند همگام‌سازی را تنها یک‌بار باید انجام دهید.

  استخراج با بیت کوین کور

  شما می‌توانید از کیف پول بیت کوین کور خود برای استخراج بیت کوین استفاده کنید؛ این کار همزمان با اینکه ممکن است سودآور باشد، به انرژی و زمان زیادی نیاز دارد. مراحل استخراج با بیت کوین کور به شرح زیر است:

  استخراج با بیت کوین کور

  اول از همه مطمئن شوید که کامپیوترتان از پسِ انجام محاسبات سنگین برمی‌آید؛ در گذشته می‌توانستید از کامپیوتری خانگی برای استخراج بیت‌کوین استفاده کنید، اما با گذشت زمان و استخراج بیت کوین‌های بیشتر، محاسبات هم پیچیده‌تر شدند و حالا کامپیوتر‌ها به قدرت بیشتری برای استخراج بیت کوین نیاز دارند. امروزه ماینرها از کامپیوترهایی ارتقایافته (اغلب در فارم‌های ماینینگ) به این منظور، برای استخراج بیت کوین استفاده می‌کنند.

  در واقع، از همین مرحله بود که نگرانی‌های بسیاری درباره‌ی تاثیرات مخرب زیست‌محیطیِ استخراج بیت‌ کوین مطرح شد. اما خب به هر صورت باید بگویم که شما می‌توانید از بیت کوین کور برای استخراج و همچنین ذخیره و ارسال بیت کوین‌های خود استفاده کنید.

  امنیت بیت کوین کور

  در کل می‌توان گفت که سیستم و کیف پول بیت کوین کور، به اندازه‌ی ایمنی کامپیوتری که از آن برای اجرای نرم‌افزار استفاده می شود، ایمن هستند. با اینکه تنها یک آدرس را به کیف پول خود متصل می‌کنید، اما باید حتما اطمینان حاصل کنید که تمام اقدامات رایج برای جلوگیری از حملات سایبری و حافظت از داده های کامپیوتر خود انجام داده باشید.

  طبق آنچه در وب‌سایت بیت‌ کوین آمده، مردم باید از کلیدهای عمومی و خصوصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنند، از امن بودن کیف پول خود مطمئن شوند و از کیف پولی آفلاین هم برای ذخیره‌ مقادیر قابل‌توجه بیت‌کوین خود در نظر بگیرند. مراقب اعلان‌های امنیتی و به‌روز‌رسانی‌ها باشند و به وارثان خود اجازه دهند در صورت مرگ یا ناتوانی، بیت‌کوین‌های‌شان را دریافت کنند. ضمنا همبن‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردم، کامپیوتر کاربر باید از حداقل مشخصات لازم برای استفاده از نرم‌افزار بیت موین کور برخوردار باشد. در این وب‌سایت آمده:

  بیت کوین کور، امنیت و حریم خصوصی داده‌های شما را در ازای توجه و مسئولیت خودتان و فراهم کردن مشخصاتِ حداقلی سیستم مورد نیازتان، تامین می‌کند.

  توسعه‌دهندگان بیت کوین کور چه کسانی هستند؟

  تیمی از توسعه‌دهندگان، برنامه‌نویسان و سایر افراد مرتبط با فناوری رمزارزها در پلتفرم گیت‌هاب (GitHub) برای توسعه نرم‌افزار بیت کوین کور فعالیت می‌کنند. با اینکه این نرم‌افزار، رسمی نیست و تغییرات نیز به درستی سازماندهی نشده‌اند، اما انجمن توسعه‌دهندگان بیت کوین کور واقعا وجود دارد؛ حضور این افراد و تعامل دیگر کاربران در گیت‌هاب، به این معنی است که افراد از این نرم‌افزار استفاده کرده و حتی فیدبک‌هایی هم از تجربه‌ی کاربری خود در انجمن ارائه می‌دهند.

  آیا بیت کوین کور، بیت کوین را کنترل می‌کند؟

  بیت کوین کور، کدی منبع باز است و هر اپراتورِ گره در شبکه بیت کوین، می‌تواند نسخه بیت کوین مورد نظر خود را برای اجرا انتخاب کند. به این معنی که شبکه بیت کوین از ده‌ها هزار گره تشکیل شده که ده‌ها نسخه‌ی مختلف از نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کنند. علاوه‌بر‌این، زمانی که توسعه‌دهندگان به‌روزرسانی‌هایی را برای نرم‌افزار بیت کوین کور منتشر می‌‌کنند، تمام اعضای شبکه بیت‌کوین بلافاصله این تغییرات را ادغام نکرده و بسیاری همچنان به اجرای نسخه‌هاای قدیمی ادامه داده و به‌روز‌رسانی‌ها را نادیده می‌گیرند.

  بیت کوین کور

  چنین سیستمی، کنترل شبکه را کاملاً در دست اپراتورهای گره و نه توسعه‌دهندگان، قرار می‌دهد؛ یعنی چنانچه توسعه‌دهندگان تغییری را در نرم‌افزار بیت کوین کور اعمال کنند، اما تعداد بسیار کمی از گره‌های بیت کوین آن تغییرات را نپذیرند و نرم‌افزار خود را آپدیت نکنند، شبکه بدون هیچ تغییر باقی می‌ماند.

  علاوه‌بر‌این، بیت کوین کور تنها نسخه‌ برای پیاده‌سازی و تغییر نرم‌افزار شبکه بیت کوین نیست، بسیاری از بسته‌های نرم‌افزاری دیگر هم وجود دارند که می‌توانند تغییرات پیشنهادی خود را برای نرم‌افزار شبکه معرفی کرده و با شبکه بیت کوین تعامل داشته باشند. تمام این پیشنهادات مختلف در کنار هم شبکه‌ای منسجم را تشکیل می‌دهند، درست مانند شرایطی که در آن کاربران، علی‌رغم تفاوت‌ها از مرورگرهای مختلفی مانند فایرفاکس، کروم و سافاری، برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند، اما همه به اینترنتی یکسان دسترسی دارند.

  آخرین نسخه فعلی بیت‌ کوین کور

  نسخه‌ی ۲۳ نرم‌افزار بیت کوین کور در ۲۵ آوریل ۲۰۲۲، با امید به بهبود‌هایی در حفظ حریم خصوصی، امنیت و تجربه کاربری منتشر شد. این نسخه به لطف ارتقای جدید نرم‌افزاری، فرآیند بازیابی و پشتیبان بهتری برای وجوه از دست رفته، ارائه می‌دهد و قابلیت‌های بیشتری مانند پشتیبانی از تپ‌ روت (Taproot) دارد. برای دانلود نسخه جدید، ابتدا باید نسخه قدیمی را غیرفعال کنید، این فرایند در برخی موارد ممکن است، چند دقیقه طول بکشد، سپس فایل نصب را اجرا کنید.

  شما می‌توانید آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار بیت کوین کور را برای پلتفرم‌های مختلف از وب‌سایت Bitcoin.org دریافت کنید.

  سوالات متداول

  • آیا بیت کوین کور ایمن است؟

  اگر کامپیوتر شما ایمن است، پس بیت کوین کور هم ایمن است. هنگام کار با نرم‌افزار بیت کوین کور باید تمام اقدامات لازم را برای حفظ امنیت سیستم خود انجام دهید.

  • آیا بیت کوین کور همان بیت کوین است؟

  نه، بیت کوین کور، نرم‌افزاری برای شبکه بیت کوین است؛ هر کامپیوتری که نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کند و به شبکه بیت کوین می‌پیوندد، گره نامیده می‌شود و بیت کوین کور محبوب‌ترین نرم‌افزار برای تعامل این گره‌ها است.

  • چگونه می‌توانم از بیت کوین کور برای استخراج استفاده کنم؟

  با فرض اینکه کامپیوتری به‌اندازه کافی قدرتمند داشته باشید، ابتدا وارد تب Console در کیف پول بیت کوین کور می‌شوید، setgenerate true 1 را تایپ کرده و سپس با یکی از هسته‌های کامپیوترتان، شروع به استخراج می‌کنید. دقت داشته باشید که تغییرات در بیت کوین کور، تنها با اجماع شبکه رخ می‌دهند.

  5/5 - (1 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. فرشاد
   فرشاد | 22 اردیبهشت 1402

   سلام یعنی برای استخراج بیت کوین کور نیازی به ماینر و برق ندارد ؟ و اینکه این ارز قیمتش مناسب هست به صرفه هست ؟

  2. محمد کاکائیان
   محمد کاکائیان | 18 اردیبهشت 1402

   سلام خوبه ولی ای کاش می شد کسی پول هم نداشت شرکت کنه یا به عنوان وام کار کنه