کلید خصوصی یا Private Key ارز دیجیتال چیست؟

روش‌های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال؛
توسط کارن آهنگری
|
16 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
کلید خصوصی چیست؟ روش‌های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال

کلید خصوصی یا Private Key ارز دیجیتال چیست؟ چالش، عضو جدایی‌ناپذیر بازار ارزهای دیجیتال است. کاربرانی که در این بازار به دنبال کسب سود و موفقیت هستند، دائما با چالش‌های مختلفی روبه‌رو بوده و سعی دارند تا با حل این چالش‌ها دارایی‌های خود را بیشتر نمایند. یکی از بدترین چالش‌های مربوط به خرید ارز دیجیتال، گم کردن اطلاعات مربوط به کیف پول ارز دیجیتال است. اطلاعاتی مانند کلید عمومی و خصوصی، ارتباط دهنده کاربر با کیف‌های الکترونیکی نگه‌دارنده ارزهای دیجیتال هستند. کسی که این کلیدها را در اختیار دارد، صاحب کیف پول محسوب می‌شود و گم کردن آن می‌تواند تبدیل به یک مشکل بزرگ گردد.

چالشی به نام گم کردن اطلاعات کیف پول!

البته شایان ذکر است که در صرافی آنلاین ارز دیجیتال می‌توانید دارایی‌های خود را در حساب کاربری نگه‌داری کنید. اما با این حال در برخی مواقع نیز ضروری است تا از کیف پول ارز دیجیتال برای این منظور استفاده نمایید. در این مقاله سعی داریم تا بهترین روش‌های پیدا کردن کلید خصوصی گم شده کیف پول ارز دیجیتال را با شما در میان بگذاریم. اما در همین ابتدای کلام لازم است تا اشاره کنیم که این راه‌ها نیز ممکن است به ثمر ننشیند. از این رو توصیه می‌کنیم که حتما از روش‌های ایمن برای حفظ این کلیدها و رمز‌ها استفاده کرده و از دارایی خود به بهترین نحو محافظت نمایید. با توجه به عدم دخالت موسسات و شرکت‌های ثالث در خرید ارز دیجیتال، گم کردن اطلاعات می‌تواند تاوان بزرگی را برای کاربر به دنبال داشته باشد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

برای این که با مفهوم کلید خصوصی ارز دیجیتال به صورت دقیق آشنا شده و مفهوم آن را درک کنید، لازم است تا با یک مثال ساده و ملموس شما را همراهی نماییم. شما برای داشتن یک کارت بانکی نیاز به حساب بانکی خواهید داشت. کارت بانکی شما شامل یک شماره حساب یا شماره کارت و همچنین یک رمز برای انتقال پول از طریق آن است.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  هر کسی برای واریز پول به کارت شما نیاز است تا شماره حساب یا شماره کارت شما را داشته باشد. نقش شماره حساب یا شماره کارت را در کیف پول ارز دیجیتال، کلید عمومی آن به عهده دارد. به این معنی که اگر کسی قرار است مقداری ارز دیجیتال به کیفی پول شما انتقال دهد و یا تمایل دارید تا دارایی خود در حساب کاربری صرافی آنلاین ارز دیجیتال خود را به کیف پول انتقال دهید، نیاز به کلید عمومی خواهید داشت.

  اما برای دسترسی به محتوای کارت بانکی خود و اقدام به انتقال پول از طریق آن، نیاز به یک رمز دارید که میان شما و بانک مبداء محفوظ است. نقش رمز کارت بانکی در کیف پول ارز دیجیتال، به عهده کلید خصوصی است. کلید خصوصی کیف پول شما، راه ورود و استفاده شما از مجودی آن است. برای انتقال دارایی‌ها خود، نیاز به در اختیار داشتن این کلید خواهید داشت.

  نقش رمز کارت بانکی در کیف پول ارز دیجیتال، به عهده کلید خصوصی است.

  نقش رمز کارت بانکی در کیف پول ارز دیجیتال، به عهده کلید خصوصی است.

  کلید خصوصی انواع کیف پول ارز دیجیتال

  با مفهوم کلید خصوصی در کیف پول خود آشنا شده و اکنون‌ می‌دانید که این کلید هیچ ارتباطی با صرافی ارز دیجیتال شما ندارد. به این معنی که تنها شما هستید که می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. اما با توجه به اینکه انواع مختلفی از کیف پول ارز دیجیتال در دسترس کاربران قرار دارد، لازم است تا شما نیز با انواع کلیدهای خصوصی مربوط به این کیف پول‌ها آشنا شوید. دقت کنید که هر کیف پول دیجیتالی بنا به سیاست شرکت تولید کننده، روند مخصوص به خودی را برای ارائه و نگهداری از کلید خصوصی دنبال‌ می‌نماید.

  • برخی از کیف پول‌ها امکان نگه‌داری از کلید خصوصی را در سیستم خود کاربر دارند.
  • هم چنین کیف پول‌هایی هم هستند که کلید خصوصی را در سرور خود کیف پول نگه‌داری‌ می‌کنند که البته این موضوع ممکن است ناایمن باشد.
  • کلید خصوصی کیف پول کاغذی به صورت چاپ شده در اختیار شما قرار‌ می‌گیرد. این کلید تنها روی همین کاغذ دست شما قرار داشته و در صورت گم شدن کاغذ، راهی برای دسترسی به آن نیز وجود ندارد. پس عملا امکان بازیابی کلید خصوصی کیف پول کاغذی وجود نخواهد داشت.
  • کلید خصوصی کیف پول سخت افزاری نیز در اولین بار ورود به آن و هنگام ایجاد حساب در اختیار شما قرار‌ می‌گیرد.

  راه‌های بازیابی کلید خصوصی ارز دیجیتال

  برای بازیابی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال خود می‌توانید از تکنیک‌ها و روش‌های زیر استفاده کنید:

  تکنیک هپنوتیزم برای بازیابی کلید خصوصی ارز دیجیتال

  این تکنیک که توسط آقای بیل میلر ابداع شده، به نوعی با استفاده از ذهنیت تصویری ذهن کاربر و با یک الگوریتم تصادفی، اقدام به بازیابی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال‌ می‌نماید. برای این منظور البته شما باید مقداری از دارایی خود در کیف پول را به آقای میلر بپردازید و استفاده از این روش رایگان نیست.

  بازیابی کلید خصوصی با استفاده از عبارت Seed

  اکثر کیف پول‌ها در زمان ارائه کلید خصوصی خود یک عبارت 12 کاراکتری یا بیشتر، را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند که این عبارت با عنوان سید (Seed) شناخته می‌شود. اگر بعد از گم کردن کلید خصوصی کیف پول خود به این عبارت دسترسی داشتید، می‌توانید با نصب دوباره کیف پول و وارد کردن این عبارت، دوباره به محتویات کیف خود دسترسی داشته باشید.

  بازیابی کلید خصوصی با استفاده از روش والت ریکاوری

  والت ریکاوری یک شرکت بزرگ نرم‌افزاری است که در زمینه بازیابی کلید خصوصی کیف پول‌ها فعالیت دارد. در این روش شرکت والت ریکاوری با استفاده از آخرین تراکنش‌های کیف پول شما، اقدام به مقایسه آن با کلیدهای خصوصی کرده و با انطباق کلید خصوصی مذکور، شما را به محتویات کیف پول خودتان متصل‌ می‌نماید. البته این تکنیک نیز هزینه‌هایی را برای کاربران به دنبال خواهد داشت؛ این شرکت 20 درصد از دارایی‌های کیف پول شما را به عنوان دستمزد بر‌می‌دارد.

  بازیابی کلید خصوصی با استفاده از فایندر اوتر

  فایندر اوتر (FinderOuter) یک برنامه کامپیوتری است که برای همین منظور توسعه پیدا کرده است. با درج اطلاعات اندکی که از کلید خصوصی کیف پول خود دارید، این نرم افزار شما را در بازیابی آن کمک خواهد کرد.

  بازیابی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال

  بازیابی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال

  گفتار پایانی

  بهترین و موثرترین راه‌های بازیابی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال را با شما مرور کردیم. دقت کنید که کیف پول الکترونیکی برای نگه‌داری ارزهای دیجیتالی هیچ ارتباطی با صرافی آنلاین شما نداشته و صرافی ارز دیجیتال عملا در استفاده از این کیف پول‌ها هیچ نقشی ندارد.

  بسیاری از کاربران بعد از گم شدن کلید خصوصی کیف پول خود به دنبال بازیابی آن از طرق صرافی آنلاین هستند که این عمل نتیجه‌ای نخواهد داشت. جدای از تمام روش‌هایی که برای این منظور ارائه کردیم، لازم است یادآوری کنیم که کاربران باید از قبل این کلید را در یک محل مخصوص و ایمن نگه‌داری نمایند. دقت کنید که هر وسیله و یا حافظه‌ای که امکان از بین رفتن آن وجود دارد، محل ایمنی برای نگه‌داری کلید خصوصی کیف پول شما نخواهد بود.

  ورود به کیف پول بیت پین

  سوالات متداول

  1. کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

  یک کد ترکیبی از اعداد و حروف است که به عنوان رمز ورود به کیف پول دیجیتال عمل‌ می‌نماید.

  1. آیا بدون داشتن کلید خصوصی می‌توان محتویات کیف پول دیجیتال را مشاهده کرد؟

  بله! شما میتوانید با داشتن کلید عمومی موجودی کیف‌پول مورد نظر را بررسی نمایید.

  1. آیا امکان بازیابی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتالی که گم شده است وجود دارد؟

  بله؛ در مواقعی که بخشی از عبارت Seed را داشته باشید امکان آن وجود دارد.

  1. روش‌های بازیابی کلید خصوصی ارز دیجیتال کدام‌ها هستند؟

  نرم افزار فایندر اوتر، والت ریکاوری و تکنیک هیپنوتیزم

  1. آیا بازیابی کلید خصوصی رایگان است؟

  در اکثر موارد لازم است تا کاربر درصدی از دارایی کیف پول خود را برای این منظور پرداخت کند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 5 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. آریا
   آریا | 17 آبان 1400

   چگونه میشه ارز دیجیتال رو به تومان‌تبدیل کرد و به حساب بانکی انتقال داد؟
   چرا‌گزینه تبدیل سریع ارز به تومان ندارید؟

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 17 آبان 1400

    سلام
    به پشتیبانی آنلاین پیام بدین، تو سریع‌ترین زمان ممکن می‌تونید دارایی‌هاتون رو به تومان تبدیل و به حساب بانکی تون واریز کنید.

  2. عبدالرضا رضایی
   عبدالرضا رضایی | 7 آبان 1400

   باسلام و درود،،، برنامه خوب وساده برای تمام افراد،، اگر ارز بیشتری داشته باشید ممنون میشم،،،،

  3. شاهین
   شاهین | 3 آبان 1400

   با قیمت امشب ده هزارتومان

  4. حسین خیاط.
   حسین خیاط. | 1 آبان 1400

   سلام خسته نباشید من برنده10000هزارارزدیجیتالی شدم چقدر میشه به پول ایران با تشکر فراوان