شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

تاریخ انتشار: 6 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 29 بهمن 1402
زمان مطالعه:  30 دقیقه
شبکه لایتنینگ چیست؟ چه کاربرد در معاملات بیت کوین دارد؟

شبکه لایتنینگ، راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری ارزهای دیجیتال است که سرعت و کارایی تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد.

در چند سال اخیر صحبت‌های زیادی در خصوص شبکه لایتنینگ (Lightning Network) در بین جامعه ارزهای دیجیتال مطرح شده است. این پلتفرم -یا بهتر بگوییم این پلتفرم‌ها (از آن جهت که چندین شبکه منحصربفرد لایتنینگ روی بلاک چین‌های مختلف استوار شده است)- اغلب به‌عنوان محبوب‌ترین راه مقیاس‌پذیر برای انتقال بیت کوین شناخته می‌شوند. در کنار این تحسین‌های بی‌نظیر، برخی از توسعه‌دهندگان شروع به ارائه ابزارهایی برای همکاری با این شبکه کرده‌اند که باعث می‌شود تجارت ارزهای دیجیتال بیش از هر زمان دیگری رونق یابد.

با این وجود، نحوه عملکرد شبکه لایتنیگ به قدری پیچیده بوده، که هنوز بسیاری از تریدرها و علاقمندان به رمزارزها موفق به درک ماهیت آن نشده‌اند. اگر به دنبال ارتقای سطح معلومات خود در حوزه ارزهای دیجیتال دارید، مهم است که درباره شبکه لایتنینگ اطلاعات جامعی بدست آورید. در این مطلب، ما به طور ویژه به بررسی شبکه لایتنینگ بیت کوین یا همان صاعقه می‌پردازیم.

حل مشکل مقیاس‌پذیری

همه ما به خوبی می‌دانیم که فناوری بیت کوین بی عیب و نقص نیست، که در این حین می‌توان به مشکل مقیاس‌پذیری آن اشاره کرد. ترافیک بیش از حد تراکنش‌های شبکه و کند بودن نودها در محاسبات معاملات، متاسفانه سرعت ارتباط بین خریداران و فروشندگان را تا حد زیادی پایین آورده است؛ به این معنی که این پلتفرم از نظر سرعت تراکنش از سایر شبکه‌های پرداخت عقب‌تر است.

برای این که میزان کندی شبکه بیت کوین را تصور کنید، می‌توان مثالی درباره سرعت تراکنش‌های ویزا کارت زد. شبکه ویزا اغلب ۲۴۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند، در حالی که بیت کوین تنها قادر به پردازش ۷ تراکنش در ثانیه است.

حل مشکل مقیاس‌پذیری

البته، برای افرادی که به دنبال شروع سرمایه‌گذاری بلندمدت روی بیت کوین هستند، این مشکل چندان به چشم نمی‌آید. به‌طور مسلم، برای افرادی که بیت کوین‌های خود را ماه‌ها یا سال‌ها هودل کرده‌اند، چند ثانیه منتظر ماندن برای انجام تراکنش هرگز دغدغه بزرگی نیست. اما اگر بیت کوین بخواهد به روش اصلی پرداخت کالا و خدمات تبدیل شود، باید برای پردازش هزاران تراکنش در ثانیه خود را آماده و مجهز کند.

در اصل، بیت کوین مقیاس‌پذیری ضعیفی دارد، زیرا در حال حاضر، افراد، سازمان‌ها و رایانه‌های مختلف برای تأیید هر تراکنش باید چندین دقیقه منتظر بمانند. برخلاف شبکه ویزا که وجوه مستقیماً بین حساب‌ها بلافاصله ارسال می‌شود – بیت کوین بیشتر شبیه به آپلود فایل حجیم (مثلا ۱۰۰ مگابایت) بر بستر تلگرام عمل می‌کند؛ به طوری که چندین فرایند در راس آن (مانند سرعت اینترنت، پارازیت‌های شبکه تلگرام و…) قرار دارند که این گونه ارسال پیام در بستر تلگرام را با کندی مواجه می‌سازد. این یکی از نکات اصلی استفاده از بیت کوین است که هدف آن قطع واسطه در معاملات می‌باشد.

اما بازار ارزهای دیجیتال همیشه در حال تغییر است و طی چند سال گذشته تلاش‌های زیادی برای سرعت بخشیدن به مقیاس‌پذیری بیت کوین انجام شده است. این اصلاحات احتمالی شامل کاهش تعداد افراد درگیر در هر معامله و کاهش میزان محاسبه انجام شده برای تأیید تراکنش می‌شود. در واقع شبکه لایتنینگ یکی از این راه‌حل‌ها است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  شبکه لایتنینگ چیست؟

  اگر در حال حاضر مشغول تجارت بیت کوین هستید، امیدوارم از این فرصت استفاده کرده و نحوه عملکرد معاملات آن با فناوری بلاک‌چین را بررسی کرده باشید. اما شبکه لایتنینگ بر اساس بینشی کلیدی ساخته شده است – در واقع هر تراکنش بیت کوین نیاز به ثبت دقیق ندارد – در عوض، این امکان را بوجود می‌آورد تا کانال‌های امنی جهت انجام تراکنش‌ها با سرعت بالا بین افراد ایجاد شود.

  شبکه لایتنینگ در بین مهندسان بلاک چین به‌عنوان نوعی قرارداد هوشمند شناخته می‌شود. تصور کنید دو نفر قصد انجام معامله دارند – بگذارید آن‌ها را سیامک و کارن بنامیم – که می‌خواهند به طور منظم بیت کوین مبادله کنند. آن‌ها برای این کار می‌توانند از صرافی‌های معتبر نظیر بایننس برای انجام این کار استفاده کنند، اما هر بار هزینه‌ای از آن‌ها بابت کارمزد دریافت می‌شود و معاملات نیز به کندی صورت می‌گیرند.

  شبکه لایتنینگ چیست؟

  هنگام استفاده از شبکه لایتنینگ، سیامک و کارن می‌توانند کیف پول مشترک ایجاد کنند که با هر دو کلید عمومی آن‌ها قابل دسترس باشد و با کلیدهای خصوصی آن‌ها قابلیت امضا و انتقال وجود داشته باشد. سپس ، هر دو می‌توانند مبلغ مورد نظر را به کیف پول مذکور واریز کنند و دیگر لازم نیست برای انجام هر تراکنش کوچکی از شبکه بلاک‌چین بیت کوین استفاده کنند.

  اکنون آ‌ن‌ها قادرند معاملات نامحدودی بین خود انجام دهند و این تراکنش‌ها را نه در بلاک چین اصلی، بلکه در شبکه اختصاصی لایتنینگ بیت کوین ثبت کنند. این شبکه تمام تراکنش‌های بین آن‌ها را جداگانه پیگیری می‌کند و تراکنش اصلی روی بلاک چین تنها زمانی ایجاد می‌‌شود که کانال آن‌ها به حد نصاب تعیین شده از سوی شبکه اصلی برسد.

  اگر برای مثال، نتیجه نهایی صد معاملات انجام شده بین سیامک و کارن به ارزش ۱ بیت کوین باشد، شبکه تنها زمانی کانال معاملاتی بین سیامک و کارن را در بلاک‌چین اصلی بسته شده می‌داند که ارزش تراکنش‌های انجام شده بین آن‌ها از ۱ بیت کوین فراتر برود.

  به عبارت ساده‌تر، بلاک‌چین اصلی بیت کوین پس از اعمال بروزرسانی لایتنینگ، طوری تنظیم شده است که تراکنش‌های کمتر از ۱ بیت کوین را در شبکه خود پردازش و ثبت نکند. این نه تنها موجب افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌گردد، بلکه پهنای باند را در کانال اصلی برای سایر تراکنش‌ها خالی می‌گذارد.

  قرارداد هوشمند چیست؟

  به زبان ساده، قرارداد هوشمند پروتکلی است که قراردادها به طور خاص با استفاده از اطلاعات مربوط به شرایط قرار داد، تنظیم می‌شوند و تمامی اقدامات پیش‌بینی شده در آن را به صورت اتوماتیک پیش می‌رود. این نوع از قراردادها، درواقع به هدف حذف واسطه‌ها طراحی شده‌اند، به گونه‌ای که اجازه‌ انجام تراکنش‌های معتبر را بدون دخالت اشخاص ثالث فراهم می‌کنند. در قرارداد هوشمند هیچ نیازی به ثبت نام و احراز هویت نیست و همه چیز در بستری غیرمتمرکز انجام می‌شود. علاوه بر این، تراکنش‌ها در این روند قابل‌ ردیابی و برگشت‌ناپذیر هستند.

  همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، شبکه لایتنینگ در بین مهندسان بلاک چین به‌عنوان نوعی قرارداد هوشمند شناخته می‌شود. بنابراین، لایتنینگ به حذف واسطه‌ها کمک کرده و روند انجام تراکنش‌ها را تسریع می‌بخشد.

  مزایای شبکه لایتنینگ

  هیجان‌انگیزترین نکته در مورد شبکه لایتنینگ این است که نه تنها به کاربران اجازه می‌دهد خرید و فروش بیت کوین را با هزینه بسیار کمتر و سرعت بسیار بیشتری انجام دهند، بلکه ممکن است در آینده راهی برای پذیرش بیت کوین در سازمان‌ها و شرکت‌ها برای پرداخت کالاها فراهم کند. این امر به این دلیل است که بهره‌گیری از کانال‌های پرداخت شفاف علاوه‌بر افراد به موسسات مالی نیز ختم می‌شود.

  با استفاده از روشی که در بالا توضیح داده شد، این موسسات فقط باید معاملات بیت کوین خود را از طریق شبکه لایتنینگ ثبت کرده و زمانی که ارزش هر بار معاملات به ۱ بیت کوین رسید بلافاصله در شبکه اصلی ثبت شود. حتی می‌توانیم کمی جاه‌طلبانه‌تر فکر کنیم، به طوری که ممکن است بتوان سرمایه‌گذاران و دارندگان بیت کوین را در شبکه‌های بزرگ و پیچیده کانال‌های لایتنینگ خصوصی به هم پیوند داد. این شبکه کارآمدترین مسیر را برای عبور بیت کوین پیدا می‌کند؛ زیرا فقط از کانال‌های خصوصی استفاده خواهد کرد و بنابراین با هزینه‌های اندک و بدون فوت وقت عمل می‌کند.

  توسعه‌دهندگان شبکه لایتنینگ قول داده‌اند عملکردهایی مانند استفاده از ارزهای دیجیتال برای معاملات سهام یا حتی انتقال توکن‌ها بین بلاک چین‌های مختلف را توسط این فناوری بهبود بخشند. به طوری که ممکن است امکان مبادلات رمزارزهای مختلف را بدون استفاده از صرافی‌ها ارائه دهد. با وجود این وعده‌ها، باید کمی واقع بین باشیم. برخی از تحلیلگران احساس می‌کنند که لایتنینگ، مانند ارزهای دیجیتال هنوز فناوری ابتدایی بوده و هنوز در دنیای واقعی ثابت نشده است.

  مزایای شبکه لایتنینگ

  با این حال، ممکن است در آستانه انفجار پتانسیل‌های این فناوری قرار داشته باشیم. وایت‌پیپر شبکه لایتنینگ که قوانین شبکه را مشخص می‌کند به تازگی منتشر شده و محققان با بررسی‌های انجام شده به طور رسمی این شبکه را ایمن اعلام کرده اند. به احتمال زیاد شبکه‌های لایتنینگ، مانند ارزهای دیجیتال ، تنها با گذشت زمان اعتبار بیشتری به دست خواهند آورد.

  آینده ارزهای دیجیتال

  ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به جریان اصلی مالی هستند و شبکه‌های لایتنینگ به افزایش سرعت سیستم کمک شایانی می‌کنند، زیرا بدون شک محبوبیت آن‌ها همچنان در حال افزایش است. این ممکن است به این معنا باشد که موعد استفاده بیت کوین – به‌عنوان روش اصلی پرداخت جایگزین – ممکن است در همین نزدیکی‌ها باشد.

  نکات مهم در مورد استفاده از شبکه لایتنینگ

  نکته اول این‌که با توجه به نوپا بودن شبکه لایتنینگ و همچنین ظرفیت‌هایی که در گره‌های (نودهای) این شبکه مشاهده می‌کنیم، تراکنش‌هایی با مبالغ بالا در آن جابه‌جا نمی‌شود. بنابراین به‌طور اکید توصیه می‌کنیم که از شبکه لایتنینگ برای جابه‌جایی‌های خرد و استفاده‌های روزمره استفاده کنید.

  اما دومین نکته در مورد انتخاب کیف پول برای استفاده از این شبکه است. در بخش آموزش قدم به قدم نحوه استفاده از شبکه لایتنینگ، دو کیف پول امانی و غیرامانی رو به‌طور کامل معرفی کرده‌ایم. مدیریت کیف‌های امانی در اختیار شما نیست و شما تنها اعتبار در آن کیف پول مشاهده می‌کنید؛ هر چند که ممکن است استفاده از آن‌ها ساده به‌نظر برسد. بنابراین پیشنهاد ما استفاده از کیف پول‌های غیر امانی مانند فینکس (Phoenix) است. با توجه به رابط کاربری مناسب این کیف پول، نحوه استفاده از لایتنینگ در آن بسیار آسان شده است.

  چرا شبکه لایتنینگ ضروری است؟

  تاکنون، به نظر می‌رسد شبکه لایتنینگ یکی از منطقی‌ترین روش برای افزایش مقیاس‌پذیری بلاک چین بیت کوین و توسعه ریزپرداخت‌ها است. هماهنگ‌سازی تغییرات در اکوسیستم وسیعی مثل بیت کوین دشوار است، زیرا همواره خطر هارد فورک و تغییر مسیر توسعه آن وجود دارد. با وجود صرفه بسیار زیاد شبکه لایتنینگ برای بیت کوین، اما اجرای نادرست آن ممکن است بسیار خطرناک باشد.

  شبکه لایتنینگ یا همان لایه دو راه حلی بسیار منطقی است که خارج از شبکه اصلی بیت کوین استوار است؛ به طوری که هیچ‌یک از مفروضات امنیتی را که پروتکل را به مدت بیش از 10 سال ادامه داده است تضعیف نمی‌کند.

  از طرفی، هیچ الزامی برای تغییر روش قدیمی انجام کارها نیز وجود ندارد. چراکه معاملات درون زنجیره‌ای همچنان برای کاربران نهایی عادی عمل می‌کند، و در حال حاضر آن‌ها می‌توانند تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز انجام دهند. استفاده از شبکه لایتنینگ مزایای متعددی دارد. در ادامه برخی از اصلی‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  مقیاس پذیری

  بلاک‌های بیت کوین به طور تقریبی هر ده دقیقه ایجاد می‌شوند و فقط می‌توانند تعداد محدودی از حجم معاملات را در خود جای دهد. فضای بلاک‌ها برای تایید تراکنش‌ها محدود است، بنابراین شما باید برای تسریع روند تایید تراکنش‌های خود کارمزدهای بیشتری به ماینرها پیشنهاد دهید. ماینرها قبل از هر چیز به دریافت کارمزد اهمیت می‌دهند، بنابراین تراکنش‌هایی را در اولویت قرار می‌دهند که کارمزد بیشتری پرداخت کند.

  وقتی تعداد زیادی از کاربران سعی در ارسال همزمان وجوه ندارند، نیازی به افزایش نرخ کارمزد نیست و تراکنش شما در بازه زمانی معقولی صورت می‌پذیرد. اما هنگامی که ترافیک شدیدی در شبکه (معمولا در بازارهای گاوی)، نرخ کارمزد توسط ماینرها می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. در مواردی، نرخ کارمزد شبکه از 5 دلار نیز فراتر رفته است. در اوج بازار گاوی سال 2017، برخی از کارمزد ها از 50 دلار نیز فراتر رفت.

  چرا شبکه لایتنینگ ضروری است؟

  چنین نرخ ممکن است برای معاملاتی که میلیون‌ها دلار بیت کوین را جابجا می‌کنند ناچیز به نظر برسد، اما برای پرداخت‌های کوچکتر، اصلا به صرفه نیست. چه کسی مایل است برای یک قهوه 3 دلاری به فرض 5 دلار کارمزد پرداخت کند؟

  با شبکه لایتنینگ، هنوز هم دو بار هزینه کارمزد پرداخت می‌کنید – یکی برای باز کردن کانال و دیگری برای بستن آن. اما بعد از باز شدن کانال، دیگر نیاز به پرداخت کارمزد نیست و همه چیز متعلق خودتان و طرف مقابل است؛ به طوری ک می‌توانید هزاران تراکنش را به صورت رایگان پس از باز شدن کانال انجام دهید. پس از پایان کار ، فقط باید وضعیت نهایی را در بلاک چین منتشر کنید.

  از اهداف بزرگ پروژه می‌توان برداشت کرد که، اگر کاربران بیشتری به راه حل‌های خارج از زنجیره مانند شبکه لایتنینگ اعتماد کنند، از فضای بلوک به طور کارآمدتری استفاده خواهد شد. به طوری که، انتقال با کارمزد کم و با فرکانس بالا می‌تواند در کانال‌های پرداخت لایتنینگ انجام شود، در عوض فضای ذخیره شده بلوک برای معاملات بزرگتر و باز و بسته شدن کانال استفاده می‌شود. این باعث می‌شود که سیستم در دسترس کاربران گسترده‌تری قرار گیرد و در طولانی مدت به مقیاس‌پذیری آن کمک کند.

  پرداخت‌های خرد

  حداقل مقدار بیت کوین که می‌توانید در هر معامله ارسال کنید – تقریباً 0.00000546 بیت کوین است. در زمان نگارش این مقاله، این مقدار به طور تقریبی چهار سنت است. این مقدار کمی است، اما شبکه لایتنینگ به شما اجازه می‌دهد تا محدودیت‌ها را برای انجام کوچکترین واحد موجود – 0.00000001 BTC یا یک ساتوشی افزایش دهید.

  لایتنینگ برای پرداخت‌های خرد جذابیت زیادی دارد. طبق اصول بیت کوین، هزینه معاملات معمولی و پایین، ارسال مبالغ اندک به زنجیره اصلی را غیر عملی می‌کند. این در حالی است که، در هر کانال، شما آزاد هستید تا مبالغ ناچیز را به صورت رایگان ارسال کنید.

  پرداخت‌های خرد برای موارد متعدد استفاده مناسب است. به فرض اگر زمانی بیت کوین به‌عنوان روشی برای پرداخت از سوی جوامع مختلف پذیرفته شود، مطمئنا باید قادر به انجام معاملات زیر 10 دلار نیز باشد. مطمئنا، در یک کافه، قیمت یک فنجان قهوه 3 دلار است. حال با احتساب قیمت 45000 دلاری بیت کوین (در زمان نگارش مقاله)، چگونه می‌توان این مبلغ را پرداخت کرد؟ این همان جایی است که لایتنینگ وارد قضیه می‌شود و امکان پرداخت‌های ناچیز را بدون پرداخت کارمزد میسر می‌سازد.

  حریم خصوصی

  مزیت ثانویه شبکه لایتنینگ این است که می‌تواند حریم خصوصی بالایی را بران کاربران فراهم سازد. افراد نیازی ندارند که کانال‌های خود را به شبکه وسیع‌تر بشناسانند. در واقع شاید بتوانید سابقه تراکنش‌ها را در بلاک چین مشاهده کنید و بگویید این تراکنش، کانالی را باز کرد، اما هرگز نمی‌توانید بگویید که در داخل آن چه می‌گذرد. اگر شرکت‌کنندگان تصمیم بگیرند که کانال خود را خصوصی کنند، فقط آن‌ها خواهند دانست که چه معاملاتی در حال انجام است.

  حریم خصوصی

  اگر سیامک دارای یک کانال با کارن است و کارن دارای یک کانال با علی است، سیامک و علی می‌توانند پرداخت ها را از طریق کارن به یکدیگر ارسال کنند. اگر محمد به علی متصل است، سیامک نیز می‌تواند پرداخت‌هایی را برای او ارسال کند. می‌توانید تصور کنید که این شبکه به شبکه گسترده‌ای از کانال‌های پرداخت به هم پیوسته تبدیل شود. در چنین تنظیماتی، نمی‌توانید مطمئن باشید که سیامک پس از بسته شدن کانال به چه کسانی پول ارسال کرده است.

  شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

  شبکه لایتنینگ از کانال‌های پرداختی استفاده می‌کند که دو طرفه هستند و برای ایجاد آن‌ها، دو نفر باید آدرس‌های چند امضایی خود را به یکدیگر ارائه دهند؛ این آدرس‌های چند امضایی به دو نفر یا بیشتر اجازه می‌دهد تا تراکنشی را با هم امضا کنند. پس از ایجاد کانال پرداخت، دو طرف می‌توانند به یکدیگر ارز دیجیتال ارسال کنند، این تراکنش‌ها سریع و بدون کارمزد هستند. برای بستن کانال پرداخت، دو طرف باید موجودی خود را با یکدیگر تسویه کنند.

  آدرس‌های چند امضایی

  آدرس چند امضا (یا چند منظوره) آدرسی است که چندین کلید خصوصی می‌توانند از آن استفاده کنند. هنگام ایجاد کلید، می‌توانید مشخص کنید که چه تعداد کلید خصوصی می‌تواند وجوه خود را خرج کند و چه تعداد از این کلیدها برای امضای معامله مورد نیاز است. به‌عنوان مثال، طرح 1 از 5 به این معنی است که پنج کلید می‌توانند امضایی معتبر تولید کنند و فقط یک مورد از آن برای تایید نیاز است. یک طرح 2 از 3 نشان می‌دهد که از بین سه کلید ممکن، هر دو مورد نیاز به صرف وجوه دارند.

  برای راه‌اندازی کانال لایتنینگ، شرکت‌کنندگان بودجه را در طرحی 2 از 2 قفل می‌کنند. فقط دو کلید خصوصی وجود دارد که می‌توانند امضا کنند و هر دو مورد برای جابجایی سکه‌ها مورد نیاز است. بیایید از دوستانمان سیامک و کارن دوباره برای مثال زدن کمک بگیریم. آن‌ها در ماه‌های آینده پرداخت‌های زیادی به یکدیگر خواهند کرد، بنابراین تصمیم می‌گیرند کانال در شبکه لایتنینگ باز کنند.

  این کار با واریز هر دوی آن‌ها، مثلاً 0/003 بیت کوین به آدرس مشترک چند منظوره شروع می‌شود. شایان ذکر است که کارن نمی‌تواند بدون موافقت سیامک، وجوه را از آدرس خارج کند یا برعکس. در حال حاضر، آن‌ها فقط می‌توانند سندی از دارایی‌های خود در اختیار داشته باشند. هر دوی آن‌ها دارای اولیه 0/003 بیت کوین هستند. اما، اگر سیامک بخواهد حتی 0/001 بیت کوین به کارن پرداخت کند، به امضای کارن برای تایید نهایی نیاز دارد. چه برسد به آن که سیامک بخواهد بیت کوین‌ها را به شخص دیگری منتقل کند. بنابراین، شرط امضای هر دوی آن‌ها برای انتقال وجه ضروری است.

  دقیقا، مانند فرمان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در آمریکا که رمز سیستم موشکی بین چندین شخص عالی رتبه تقسیم شده تا برای صدور فرمان، به تمامی رمزها نیاز باشد. این به این معنی است که اگر یکی از سران راضی به صدور حمله هسته‌ای نباشد، عملا همه چیز منتفی خواهد بود.

  قراردادهای هش با محدودیت زمانی (HTLCs)

  سیستم فوق بسیار کسل کننده است و در مقایسه با پلتفرم‌های مورد اعتماد امروز چیز خاصی ارائه نمی‌دهد. اما، زمانی که برای این کار مکانیزمی منحصربفرد در نظر بگیریم که قرارداد بین سیامک و کارن را اجرا کند، آن گاه همه چیز بسیار جالب‌تر می‌شود. به طوری که اگر یکی از طرفین قرارداد تصمیم بگیرد از قوانین تبعیت نکند، طرف دیگر هنوز راهی برای بیرون آوردن وجوه خود از کانال را دارد.

  این مکانیسم تحت عنوان قرارداد هش با محدودیت زمانی (Hash Timelock) شناخته می‌شود. این اصطلاح ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد و افراد تصور کنند که زمان انجام معاملات محدود خواهد شد، اما درک آن خیلی ساده است. این مکانیسم با دو فناوری دیگر به نام‌های محدودیت‌های هش (Hashlocks) و محدودیت‌های زمانی (Timelocks) برای رفع هرگونه ناهماهنگی در کانال‌های پرداخت، همسو می‌شود.

  قراردادهای هش با محدودیت زمانی (HTLCs)

  محدودیت هش (Hashlock) مکانیسمی است که در راس هر معامله قرار می‌گیرد و افراد را موظف می‌کند تا تنها با اثبات این که رمز یا امضای خصوصی را بدانند قادر به خرج کردن وجوه خود باشند. به طوری که، فرستنده داده را تبدیل به هش کرده و آن را درون معامله قرار می‌دهد و به گیرنده می‌فرستد. تنها راهی که گیرنده می‌تواند توسط آن دارایی ارسال شده را خرج کند این است که داده‌های اصلی (رمز یا کلید خصوصی) منطبق با هش را ارائه دهد. و تنها راهی که از طریق آن می‌توان این داده‌ها را ارائه داد، این است که فرستنده آن را به گیرنده بدهد.

  محدودیت زمانی (Timelock) مکانیسمی است که شما را از خرج کردن وجوه قبل از زمان معین منع می‌کند. بنابراین، قراردادهای هش با محدودیت زمانی (HTLCs) با ترکیب محدودیت زمانی (Timelock) و محدودیت هش (Hashlock) ایجاد می‌شوند. در عمل، از این مکانیسم ترکیبی می‌توان برای ایجاد پرداخت‌های مشروط استفاده کرد؛ به این معنی که، گیرنده موظف است قبل از زمان معینی رمز یا کلیدی ارائه دهد، در غیر این صورت فرستنده می‌تواند وجوه خود را پس بگیرد.

  باز و بسته شدن کانال‌ها

  در این قسمت بهتر است موضوع را با مثالی توضیح دهیم، بنابراین اجازه دهید به سیامک و کارن رجوع کنیم. ما در قسمت‌های قبلی مثال زدیم که سیامک و کارن به تازگی معاملاتی را ایجاد کرده‌اند که سیامک چند امضاء مشترک از آن را در اختیار دارد. در صورتی که، این تراکنش‌ها هنوز در بلاک‌چین منتشر نشده‌اند! ابتدا باید کار دیگری انجام دهیم.

  به یاد داشته باشید، تنها راهی که می‌توان این سکه‌ها را از شر امضاهای چند رقمی خلاص کرد، این است که طرفین معامله یعنی سیامک و کارن به طور مشترک معامله‌ای را امضا کنند. در غیر این صورت معامله فسخ خواهد شد. تصور کنید اگر سیامک می‌خواست هر شش سکه را به آدرس دیگری ارسال کند، به تأیید کارن نیاز داشت. او ابتدا تراکنشی با مقدار شش بیت کوین به این آدرس جمع‌آوری و امضای خود را به آن اضافه کرد.

  او می‌تواند بلافاصله معامله را در کانال بین اعضا پخش کند، اما کار او معتبر نخواهد بود، زیرا کارن امضای خود را درون معامله درج نکرده است. بنابراین، سیامک باید ابتدا پیش تراکنش را به کارن ارسال کنید. وقتی کارن امضای خود را اضافه کرد، تراکنش معتبر خواهد شد.

  ما تا اینجای مطلب هنوز مکانیزمی را معرفی نکرده‌ایم تا بتواند مشکل قراردادهای چندامضایی را حل کند. همانطور که پیشتر عنوان کردیم، اگر طرف مقابل شما از همکاری امتناع کند، وجوه شما در واقع به دام افتاده است. بنابراین، بیایید وارد سازوکاری شویم که مانع این امر می‌شود.

  برای تحقق این امر هر طرف باید رمزی ارائه دهد – بگذارید فقط آن‌ها را A و B بنامیم. اگر سیامک و کارن این رمزها را فاش کنند، کانال معامله آن‌ها به طور وحشتناکی ناامن می‌شود. بنابراین، آن‌ها رمز قرارداد را در حال حاضر مخفی نگه می‌دارند. این امر موجب ایجاد شدن هش‌های مربوط به رمزها می‌گردد. بنابراین، آن‌ها به جای به اشتراک گذاشتن رموز خود، هش‌ها را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

  سیامک و کارن همچنین باید مجموعه‌ای از تراکنش‌های تضمین را قبل از انتشار اولین تراکنش خود در آدرس چندامضایی ایجاد کنند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا در صورتی که دیگری تصمیم بگیرد، بتواند وجه تضمین خود را نگه دارد.

  تراکنش‌های تضمین به روزرسانی‌هایی هستند که شما در دفتر کل ایجاد می‌کنید. در واقع، هر زمان که جفت تراکنش جدید تضمین ایجاد می‌کنید، بودجه را بین طرفین تراکنش متعادل می‌سازید. تراکنش سیامک دارای دو خروجی خواهد بود – یکی به آدرس متعلق به او پرداخت می‌شود و دیگری در آدرس جدید چند منظوره قفل می‌گردد. سپس، او آن را امضا می‌کند و به کارن می‌سپارد. برعکس این قضیه نیز برای کارن صادق است.

  به طور معمول، سیامک می‌تواند تراکنش باب را با امضای او معتبرتر سازد. اما توجه داشته باشید که این وجوه از معاملات دو به دو چند منظوره‌ای هزینه می‌شوند که ما هنوز آن‌ها را تأمین مالی نکرده‌ایم. این امر دقیقا شبیه این است که سعی کنید یک چک را از حسابی که موجودی آن صفر است، وصول کنید. بنابراین، این نوع از معاملات تنها زمانی قابل استفاده خواهند بود که مکانیسم مولتی‌سگ (Multisig) یا چندمنظوره راه‌اندازی شود.

  آدرس‌های چند منظوره جدید (جایی که 3 خروجی بیت کوین در آن مقصد هستند) دارای ویژگی‌های عجیب و غریبی می‌باشند. بیایید نگاهی به تراکنش ناقصی که سیامک آن را امضا کرد و به کارن داد، بیندازیم. معاملات مبتنی بر خروجی چند منظوره را می‌توان در شرایط زیر خرج کرد:

  • هر دو طرف می‌توانند با همکاری یکدیگری آن را امضا کنند.
  • کارن می‌تواند آن را به تنهایی پس از مدت زمان معینی (به دلیل قفل زمانی سیامک) صرف کند.
  • سیامک اگر رمز مخفی کارن را بداند، می‌تواند آن را خرج کند.

  برای تراکنشی که کارن به سیامک ارسال کرد:

  • هر دو طرف می‌توانند با همکاری یکدیگر آن را امضا کنند.
  • سیامک می‌تواند آن را پس از مدت زمان معینی صرف کند.
  • کارن اگر رمز سیامک را بداند می‌تواند آن را خرج کند.

  به خاطر داشته باشید که هیچ‌یک از طرفین رمز طرف مقابل را نمی‌دانند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در صورت امضای معامله، طرف مقابل می‌تواند بلافاصله آن را خرج کند؛ زیرا شرایط خاصی برای خروجی آن‌ها وجود ندارد. شما می‌توانید منتظر بمانید تا زمان مقرر به پایان برسد تا کل دارایی را به تنهایی خرج کنید، یا می‌توانید با طرف دیگر همکاری کنید تا آن‌ها را زودتر از موعد به طور کامل خرج کنید.

  اکنون می‌توانید معاملات را در آدرس اصلی چند امضایی دو به دو منتشر کنید. انجام این کار به طور کامل بی خطر است، زیرا اگر طرف مقابل شما کانال را رها کند، می‌توانید وجوه خود را بازیابی کنید. پس از تأیید تراکنش‌ها، کانال راه‌اندازی می‌شود. اولین جفت تراکنش، وضعیت فعلی دفتر کوچک را به ما نشان می‌دهد. در حال حاضر، 0/003 بیت کوین به کارن و 0/003 بیت کوین به سیامک پرداخت می‌شود.

  وقتی سیامک می‌خواهد پرداخت جدیدی به کارن انجام دهد، هر دوی آن‌ها باید دو تراکنش جدید ایجاد کنند تا جایگزین تراکنش اول شود. همه چیز مانند قبل است، با این تفاوت که آن‌ها فقط تراکنش نیمه امضا شده‌اند. با این حال، سیامک و کارن ابتدا رمزهای قدیمی خود را رها می‌کنند و هش‌های جدیدی را برای دور بعدی معاملات مبادله می‌کنند.

  هر یک از طرفین می‌توانند یکی از جدیدترین معاملات را در هر زمان امضا و پخش کنند تا آن را در بلاک ثبت و تسویه کنند. اما در صورت انجام این کار توسط طرفین معامله، آن‌ها باید منتظر بمانند تا زمان تعیین شده به پایان برسد، در حالی که طرف دیگر می‌تواند بلافاصله وجه خود را خرج کند. به یاد داشته باشید، اگر کارن معامله سیامک را امضا و پخش کند، اکنون دارای خروجی بدون پیش شرط خواهد بود.

  در واقع هر دو طرف می‌توانند توافق کنند که کانال را با هم ببندند. این امر به طور حتم ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای بازگشت وجوه خود به زنجیره اصلی است. با این حال، حتی اگر یکی از طرفین واکنش نشان ندهد یا از همکاری امتناع کند، طرف دیگر می‌تواند با منتظر ماندن تا پایان زمان مقرر، وجوه خود را پس بگیرد.

  شبکه لایتنینگ چگونه از بروز تقلب جلوگیری می‌کند؟

  اگر کارن در حال حاضر 1 بیت کوین موجودی داشته باشد، چه چیزی می‌تواند مانع از آن شود که تراکنش قبلی را مجدد در جای دیگری پخش نکند؟ او پیشتر، از سیامک یک تراکنش نیمه امضا شده دریافت کرده است، به طوری که برای خرج کردن آن فقط باید امضای خود را اضافه کند.

  هیچ چیز او را از انجام این کار باز نمی‌دارد – به جز این واقعیت که او می‌تواند با این کار کل وجه تضمین خود را از دست بدهد. فرض کنید او این کار را انجام می‌دهد و یک تراکنش قدیمی را در جای دیگری پخش می‌کند که یک سکه به سیامک و پنج سکه به آدرس چند منظوره‌ای که پیشتر ذکر کردیم پرداخت می‌کند.

  شبکه لایتنینگ چگونه از بروز تقلب جلوگیری می‌کند؟

  سیامک بلافاصله سکه خود را دریافت می‌کند. کارن، از طرف دیگر، باید منتظر بماند تا زمان تعیین شده منقضی شود تا سکه‌ها از آدرس مولتی‌سیگ یا همان چندمنظوره آزاد شوند. شرایط دیگری را که ذکر کردیم به خاطر می‌آورید که به سیامک اجازه می‌داد همان وجوه را بلافاصله خرج کند؟ او به رمزی نیاز دارد که در آن زمان نداشت. او اکنون دارای این رمز است – به محض ایجاد دور دوم معاملات، کارن این رمز را ناخواسته بدون آن که بداند فاش کرده است.

  در حالی که کارن منتظر به پایان رسیدن زمان تعیین شده معامله است، سیامک بدون نیاز به رمز کارن (چون کارن ناخواسته آن را در معامله دوم فاش کرده است) می‌تواند این وجوه را جابجا کند. این مکانیسم مبتنی بر مجازات به این معنی است که، طرفین معامله تنها قادر به انجام یکبار تراکنش چندمنظوره دو به دو هستند. زیرا، در معامله دوم طرف متقلب، رمز معامله را به طور ناخواسته فاش می‌سازد و این گونه همتایان به سکه‌های خود دسترسی خواهند داشت.

  پرداخت‌‌های مسیریابی (Routing payments)

  ما پیشتر به این موضوع اشاره کردیم که کانال‌ها پرداخت می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. در غیر این صورت شبکه لایتنینگ برای پرداخت مفید نخواهد بود. آیا واقعاً قصد دارید 500 دلار از موجودی خود را در کانالی با کافی شاپ قفل کنید تا بتوانید برای چند ماه، روزانه یک قهوه دریافت کنید؟

  شما مجبور نیستید این کار را انجام دهید. اگر سیامک یک کانال با کارن باز کند و باب قبلاً یک کانال با علی داشته باشد، کارن می‌تواند در این کانال چندمنظوره پرداخت‌ها را هدایت کند. این امر می‌تواند در چندین کانال پویا انجام شود، بدین معنی که سیامک قادر است به طور موثر به هرکسی که به کانال متصل است، وجه پرداخت کند.

  واسطه‌ها برای نقش خود در مسیریابی، ممکن است کارمزد اندکی بگیرند (هرچند الزامی به آن وجود ندارد). شبکه لایتنینگ هنوز فناوری جدیدی محسوب می‌شود، به همین سبب هنوز قانونی برای نرخ کارمزدها مصوب نشده است. به طوری که نرخ کارمزدها براساس حجم معاملات و میزان نقدینگی بازار تعیین می‌شود. اما در زنجیره پایه، کارمزد تراکنش فقط بر اساس فضایی تعیین می‌شود که تراکنش شما در بلوکی اشغال می‌کند، به طوری که ارزش ارسال شده اصلا مهم نیست. به عبارت ساده‌تر، پرداخت‌های 1 دلار و 1000000 دلار نرخ کارمزد یکسانی دارند. در مقابل، چیزی به‌عنوان فضای بلوک در شبکه لایتنینگ وجود ندارد.

  در عوض، شبکه‌ای خارج از بلاک‌چین اصلی وجود دارد که داده‌های تراکنش را خارج از آن ذخیره می‌کند. این گونه فضای بلوک‌های بلاک‌چین اصلی برای انجام تراکنش‌های بزرگ خالی می‌مانند. زمان مثال دیگری است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به یکی از مسیرهای فوق بیندازیم: سیامک <> کارن <> علی. سیامک <> کارن و کارن <> علی هر یک دارای ظرفیت کلی 1 بیت کوین هستند. موجودی محلی سیامک 0.7 بیت کوین است. اگر آن‌ها اکنون روی بلاک چین اصلی مستقر شوند، او 0.7 بیت کوین دریافت می‌کند و کارن نیز در آن سوی شبکه (0.3 بیت کوین) را دریافت می‌کند.

  پرداخت‌‌های مسیریابی (Routing payments)

  اگر سیامک بخواهد 0.3 بیت کوین به علی بفرستد، او 0.3 بیت کوین را به طرف کانال کارن هدایت می‌کند. سپس کارن 0.3 بیت کوین از موجودی محلی خود در کانال به علی می‌فرستد. در نتیجه، دارایی کارن همان 3 بیت کوین باقی می‌ماند، و در آن سو دارایی سیامک 3 بیت کوین کاسته شده و در عوض به علی منتقل شده است.

  در واقع کارن به دلیل ارتباطی که از طریق کانال بین علی و سیامک برقرار کرده هیچ ضرری متحمل نمی‌شود، بلکه به‌عنوان تسهیگر، انعطاف‌پذیری کانال را افزایش داده است. شما می‌توانید وضعیتی را تصور کنید که در آن سیامک فقط به کارن متصل است، در حالی که علی به شبکه‌ای گسترده‌تر متصل است. کارن پیشتر می‌توانست در کل 0.4 بیت کوین را از طریق علی برای دیگران ارسال کند، اما اکنون او فقط می‌تواند 0.1 بیت کوین را هدایت کند، زیرا این مقدار تنها چیزی است که در انتهای کانال دارد.

  در این سناریو، سیامک به طور موثر نقدینگی کارن را مصرف می‌کند. در این شرایط، کارن ممکن است بخواهد نقدینگی خود را از دست ندهد. بنابراین، او از این پس می‌تواند به ازای دریافت 0.01 بیت کوین کارمزد، ده ساتوشی به کانال‌های دیگر منتقل کند. به این ترتیب، هر چه کارن از نقدینگی خود در مسیرهای قوی‌تر (تراکنش‌های سنگین) بیشتر استفاده کند، بیشتر سود می‌برد.

  همان‌طور که پیشتر هم گفتیم، هیچگونه الزامی برای اخذ کارمزد وجود ندارد. شاید برخی کاربران کانال نگران کاهش نقدینگی خود نباشند. اما، دیگران ممکن است فقط کانال‌ها را به طور مستقیم به روی گیرنده باز کنند و به ازای هدر دادن نقدینگی خود کارمزد دریافت کنند.

  بررسی محدودیت‌های شبکه لایتنینگ

  بسیاری از افراد، شبکه لایتنینگ را راه حلی برای مقیاس‌پذیری بیت کوین می‌دانند. اما، این شبکه نیز مانند سایر شبکه‌ها باگ‌ها و محدودیت‌هایی دارد که در ادامه به مهمترین آن اشاره می‌کنیم.

  قابلیت استفاده (Usability)

  بیت کوین هیچوقت فناوری ساده‌ای برای مبتدیان نبوده است. وجود مفاهیمی چون کارمزدها، آدرس‌ها، ماینرها و … هیچگاه برای افراد مبتدی به راحتی قابل هضم نبوده است. اما کیف پول می‌تواند موارد پیچیده را حذف کرده و چیزی را به کاربران ارائه دهد که دقیقا شبیه به سیستم‌های پرداخت بانکی باشد. به طور مثال، یک کاربر می‌تواند کیف پول تراست را در تلفن هوشمند خود نصب کند و مانند اپلیکیشن «آپ» اقدام به انتقال وجه نماید. بدون آن که دردسری او را متوجه خود سازد.

  خرید بیت کوین

  در حال حاضر، تحقق این امر با شبکه لایتنینگ میسر نیست.  چراکه تلفن‌های هوشمند هنوز خود را با فناوری بلاک‌چین همسو نکرده‌اند و امکان پی‌ریزی چنین سیستم‌های پرداختی در آن‌هاوجود ندارد. به طور کلی، نودهای شبکه لایتنینگ برای استفاده کامل از جزئیات تراکنش نیاز به دسترسی به نود بیت کوین دارند.

  بنابراین، کاربران پیش از هر چیز باید کانال‌ها پرداخت را ایجاد کنند در غیر این صورت امکان پرداخت وجه برای آن‌ها میسر نخواهد شد. این امر می‌تواند فرآیندی زمان بر باشد و هنگامی که فردی تازه وارد با مفاهیمی مانند ظرفیت ورودی/خروجی آشنا نباشد، فرایند کار  سخت‌تر نیز خواهد شد. با این حال، پیشرفت‌ها به طور مداوم در حال انجام هستند و محدودیت‌ها یکی پس از دیگری در حال برطرف شدن هستند.

  نقدینگی (Liquidity)

  یکی از بزرگترین انتقادات به شبکه لایتنینگ این است که توانایی شما در انجام معاملات را محدود می‌کند. شما نمی‌توانید بیش از مبلغی که در کانالی قفل کرده‌اید هزینه کنید. به طوری که اگر تمام وجوه قفل شده خود در کانالی را خرج کنید، آنگاه مجبوری کانال را ببندید و کانالی جدید راه‌اندازی کنید. از طرف دیگر، محدودیت‌های زمانی (timelock) و محدودیت هش (hashlock) هرگز برای انجام معامله‌ای ایده‌آل نیست.

  همچنین، مسیرهای پرداختی شما در کانال می‌تواند با ظرفیت کل کانال محدود شود. مثال قبلی سیامک <> کارن <> علی را در نظر بگیرید. اگر ظرفیت کانال سیامک و کارن  معادل 5 بیت کوین باشد، اما کارن و علی فقط 1 بیت کوین ظرفیت داشته باشند، سیامک هرگز نمی‌تواند بیش از 1 بیت کوین ارسال کند. این امر می‌تواند مقدار وجوهی را که از طریق کانال‌های شبکه لایتنینگ منتقل می‌شود، به شدت محدود کند، و در نتیجه بر قابلیت استفاده تأثیر منفی بگذارد.

  هاب‌های متمرکز (Centralized hubs)

  بسیاری از افراد با توجه به عدم نقدینگی زیاد در شبکه لایتنینگ نگران شایع‌ شدن ساخت هاب‌های (hubs) بزرگ هستند (هاب ابتدایی ترین وسیله شبکه‌ای است که چندین رایانه یا سایر دستگاه‌های شبکه را به یکدیگر وصل می‌کند)

  بدیهی است، این وضعیت هرگز ایده‌آل نخواهد بود. این امر سیستم را تضعیف می‌کند، زیرا ساخت واحدهای بزرگ به صورت آفلاین به طور عمده روابط بین همسالان خود را مختل می‌کنند. همچنین خطر سانسور افزایش میابد زیرا تنها چند نقطه وجود دارد که معاملات از طریق آن‌ها جریان دارد.

  آموزش قدم‌به‌قدم استفاده از کیف‌پول های لایتنینگ

  با توجه به نوپا بودن شبکه لایتنینگ و همچنین ظرفیت‌هایی که در گره‌های (نودهای) این شبکه مشاهده می‌کنیم، تراکنش‌هایی با مبالغ بالا در آن جابه‌جا نمی‌شود. بنابراین به‌طور اکید توصیه می‌کنیم که از شبکه‌ لایتنینگ برای جابه‌جایی‌های خرد و استفاده‌های روزمره استفاده کنید.

  انواع کیف پول‌های لایتنینگی

  اما نکته در مورد انتخاب کیف پول برای استفاده از این شبکه است. در بخش آموزش قدم به قدم نحوه استفاده از شبکه لایتنینگ، دو کیف پول امانی و غیرامانی رو به‌طور کامل معرفی کرده‌ایم. مدیریت کیف‌های امانی در اختیار شما نیست و شما تنها اعتباری در آن کیف پول مشاهده می‌کنید؛ هر چند که ممکن است استفاده از آن‌ها ساده به‌نظر برسد. بنابراین پیشنهاد ما استفاده از کیف پول‌های غیر امانی مانند فینکس (Phoenix) است. با توجه به رابط کاربری مناسب این کیف پول، نحوه استفاده از لایتنینگ در آن بسیار آسان شده است.

  کیف پول غیرامانی (Non custodial) فینیکس (Phoenix)

  دانلود نسخه اندروید فینیکس             دانلود نسخه آی او اس (iOS) (حالت آزمایشی و غیرفعال)

  کیف پول فونیکس به‌عنوان کیف پول غیرامانی طراحی شده است. به این معنی که مدیریت دارایی توسط خود شما خواهد بود و چنانچه برای دستگاه دارای این کیف پول یا خود نرم‌افزار مشکل پیش بیاید، امکان بازیابی آن و دسترسی به دارایی‌های خود را خواهید داشت. اما این کیف پول برای ساده‌سازی فرآیند ایجاد گره (نود) و کانال، رابطی با نود اصلی خود می‌سازد و برای خدمات این‌چنینی، هزینه و کارمزد دریافت می‌کند.

  در ادامه این نوشتار به هزینه‌های استفاده از این کیف پول اشاره می‌کنیم؛ اما در این قسمت به آموزش راه اندازی و شروع به کار این اپلیکیشن بسیار ساده می‌پردازیم.

  • قدم اول: نصب نرم افزار کیف پول فینیکس

  این کیف پول را از منابع معتبر دانلود و نصب کنید. معتبرترین منبع برای دانلود و نصب این کیف پول، گوگل پلی است. عبارت لاتین Phoenix را در این گوگل پلی جستجو کنید؛ سپس مانند تصویر زیر، نرم‌افزار این کیف پول را دانلود و نصب کنید.

  نصب کیف پول فینیکس

  دانلود و نصب کیف پول فینیکس

  • قدم دوم: پشتیبان‌گیری از عبارت ۱۲ کلمه‌ای بازیابی

  نکته: پس از ورود به برنامه و قبل از هر کاری باید از کلمات بازیابی نمایش داده شده، پشتیبان بگیرید. دقت کنید که این ۱۲ کلمه را روی کاغذ نوشته و در جای مطمئنی نگه‌داری کنید تا در صورت بروز هر مشکلی برای نرم‌افزار یا دستگاه نگه‌دارنده کیف پول، امکان بازیابی دارایی خود را داشته باشید.

  به‌طور اکید پیشنهاد می‌کنیم که از این کلمات اسکرین نگیرید یا به هر شکل دیگر دیجیتالی که امکان دسترسی غیرمجاز و هک را دارد، نگه‌داری نکنید!

  در این مرحله، طبق تصویر زیر مراحل را انجام دهید.

  گرفتن پشتیبان از ۱۲ کلمه

  پشتیبان‌گیری از عبارت ۱۲ کلمه‌ای کیف پول فینیکس

  • قدم سوم: انجام تنظیمات امنیتی

  قبل از شروع به‌کار از قسمت تنظیمات، دسترسی به کیف پول را با شناخت چهره یا اثر انگشت امن کنید.

  تنظیمات امنیتی کیف پول فینیکس شبکه لایتینگ

  تنظیمات امنیتی کیف پول فینیکس شبکه لایتینگ

  • دریافت بیت کوین روی شبکه لایتنینگ

  در شبکه اصلی بیت کوین برای دریافت بیت کوین، آدرسی به ارسال کننده ارائه می‌شود و از این آدرس می‌توان به دفعات زیاد برای واریز استفاده کرد. مبلغ ارسالی از سمت ارسال کننده مشخص می‌شود. اما در شبکه لایتنینگ، دریافت کننده باید فاکتور یا اینویسی (Invocie) ارائه دهد که در آن مبلغی را که قصد دارد دریافت کند، مشخص شده باشد. این فاکتورها برعکس روش شبکه اصلی بیت کوین، تنها یک‌بار امکان استفاده دارند.

  برای ساخت فاکتور در کیف پول فونیکس روی آیکن دریافت (Receive) همانند تصویر زیر کلیک کنید. در پنجره جدید به‌صورت پیش‌‌فرض فاکتور نمایش داده می‌شود. دقت کنید که در این فاکتور هیچ مبلغی مشاهده نمی شود بنابراین نیاز دارید که مبلغ مورد نظر را در بخش مربوطه وارد کنید. برای این کار روی دکمه ادیت (Edit) کلیک کرده و مبلغ مورد نظرتان را برای دریافت مشخص کنید.

  سپس می‌توانید فاکتور ایجاد شده را برای فرد ارسال کننده بیت کوین بفرستید تا به همان میزان بیت کوین به کیف پول شما منتقل کند.

  دقت کنید در اولین فاکتور ایجاد شده، حداقل مقدار واریز ۱۰۰۰۰ ساتوشی است. از مبلغ واریزی ۱ درصد کل مبلغ به میزان حداقل ۳۰۰۰ ساتوشی، به‌عنوان کارمزد ایجاد کانال با نود اصلی، کسر می‌شود. بنابراین در صورت ارسال ۱۰۰۰۰ ساتوشی به‌عنوان حداقل مقدار در اولین تراکنش، ۷۰۰۰ ساتوشی دریافت می‌کنید. اما در تراکنش‌های بعدی، به‌طور دقیق مقدار درخواست شده از واریزکننده را دریافت خواهید کرد.

   

  • ارسال بیت کوین روی شبکه لایتنینگ

  برای ارسال بیت کوین روی شبکه لایتنینگ، فقط به فاکتور ایجاد شده توسط دریافت کننده نیاز دارید. با کپی کردن متن فاکتور یا اسکن کیو آر کد (QR) فاکتور فرد درخواست کننده، امکان پرداخت به اندازه تعیین شده در اینویس را دارید.

  کارمزد انتقال روی شبکه لایتنینگ به صورت خودکار، مسیریابی می‌شود و این مسیریابی خودکار به‌طوری است که حداقل کارمزد انتقال کسر شود. البته هر نود می‌تواند سیاست‌های کارمزدی متفاوتی در نظر داشته باشد. بنابراین با توجه به مسیری که انتقال بین ارسال کننده با دریافت کننده طی می‌کند، کارمزد متفاوت خواهد بود.

  • دریافت بیت کوین از شبکه اصلی روی لایتنینگ

  اگر تمایل داشته باشید می‌توانید بیت کوین های خود را از شبکه اصلی بیت کوین به شبکه لایتنینگ منتقل کنید. برای این‌کار به جای ایجاد فاکتور جدید، باید آدرس دریافت را از قسمت رسیو (Receiv) نرم‌افزار دریافت کنید. حداقل مبلغ قابل واریز، ۱۰۰۰۰ ساتوشی است که کارمزدی برابر با ۱ درصد کل مبلغ با حداقل مقدار ۳۰۰۰ ساتوشی دریافت می‌گردد. دقت کنید این کارمزد علاوه بر کارمزدی است که برای انتقال بیت کوین به آدرس واریزی پرداخت می‌شود.

   

  • ارسال بیت کوین به شبکه اصلی

  برای انتقال بیت کوین از شبکه لایتنینگ به شبکه اصلی، کافی است در قسمت ارسال (Send)، به جای فاکتور، آدرس مقصد روی شبکه‌ اصلی را اسکن یا کپی کنید. حداقل مقدار قابل برداشت ۱۰۰۰۰ ساتوشی است. کارمزد انتقال روی شبکه اصلی، بر اساس شرایط لحظه‌ای شبکه مشخص و کسر می‌شود.

  • مشاهده ظرفیت و وضعیت کانال

  همان‌طور که گفتیم، در شبکه لایتنینگ هر نود با یک‌سری نود دیگر ارتباط یا کانال ایجاد می‌کند. اما باید توجه شود ظرفیت دریافت و ارسال در هر کانال محدود است. به کمک تنظیمات موجود در کیف پول فونیکس، بر اساس میزان اولیه‌ای که به کیف پول می‌فرستید، ظرفیت واریز و برداشت جدید برای شما ایجاد می‌شود. هر چقدر این مقدار اولیه بیشتر باشد، ظرفیت انتقال کانال شما هم بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است در اولین واریز، این موضوع را در نظر بگیرید.

  اما نکته قابل توجه این است که در صورتی که مقدار بیت کوینی بیشتر از ظرفیت کانال ایجاد شده، به فینیکس ارسال کنید، فونیکس به صورت خودکار کانالی جدید با ظرفیت جدید ایجاد می‌کند و دوباره هزینه کارمزد ایجاد کانال که ۱ درصد کل مبلغ با حداقل میزان ۳۰۰۰ ساتوشی است را کسر می‌کند.

  نکته مهم بعدی این‌که، اولین روزی که ولت فینیکس را می‌سازید، فقط یک‌بار باید به این ولت واریز داشته باشید. چرا که باید از زمان ایجاد کانال، مدت مناسبی سپری شود تا این کانال از سمت شبکه، به رسمیت شناخته شود.

  در صورتی که روز اول حتی به اندازه ظرفیت ایجاد شده در کانال اولیه ارسال داشته باشید، به دلیل عدم شناسایی و شناخت کانال در شبکه، دوباره کانال جدیدی برای شما ایجاد شده و کارمزد ایجاد کانال از مبلغ انتقالی، کسر می‌شود!

  در تصویر بالا، کیف پول دارای ظرفیت ۳۲۳۲۰ ساتوشی است که ۷۰۰۰ ساتوشی آن پر شده و ما به التفاوت دو عدد به‌عنوان ظرفیت قابل دریافت روی همین کانال وجود دارد. اما برای رسمیت یافتن کانال به‌طور معمول چندین ساعت زمان نیاز خواهد بود تا بتوانید از همین ظرفیت برای واریزی‌های بعدی، بدون کسر کارمزد ایجاد کانال جدید استفاده کنید!

  کیف پول ساتوشی

  کیف پول ساتوشی با اختصار WOS، ساده‌ترین کیف پول در شبکه لایتنینگ و به‌صورت امانی است. یعنی اختیار و مدیریت بیت کوین شما، در دستان صاحبان کیف پول است. بنابراین به‌طور جدی توصیه می‌کنیم که مقادیر کمی را در داخل کیف پول ساتوشی نگهدارید. همچنین پشتیبان‌گیری از کیف پول، به‌وسیله ایمیل است که این موضوع نیز، با توجه به امنیت پایین سرویس‌های ایمیل، به‌عنوان نقطه ضعف امنیتی بزرگی در استفاده از کیف پول‌های اینچنینی محسوب می‌شود؛ اما در مقایسه با کیف پول فونیکس و مفاهیمی مثل ظرفیت کانال، راه ساده‌تری را برای استفاده از شبکه لایتنینگ در اختیار شما قرار می‌دهد. مزیت دیگر استفاده از این کیف پول، هزینه‌های جابه‌جایی بیت کوین است.

  • نحوه شروع و راه‌اندازی کیف پول ساتوشی WOS
  دانلود نسخه اندروید کیف پول ساتوشی              دانلود نسخه آی او اس (iOS)

  برای شروع به کار با کیف پول WOS، ابتدا نرم‌افزار سازگار با سیستم‌عامل خود را از لینک‌های بالا دانلود و نصب کنید.

  پس از اجرای نرم‌افزار، با کلیک روی سه نقطه در سمت بالا و راست، روی کلید لاگ این (LOG IN) کلیک کرده و ایمیل خود را وارد کنید. در مرحله بعد، دو کلمه تصادفی ارسال شده به ایمیل را وارد کنید تا مراحل ورود به کیف پول کامل شود.

  • دریافت روی شبکه لایتنینگ

  برای دریافت روی شبکه لایتنینگ در کیف پول ساتوشی، کافی است روی دکمه دریافت یا رسیو (Recieve) کلیک کرده و سپس از تب لایتنینگ (Lightning) مقدار مورد نیاز را در قسمت اد کاستوم اِمونت (ADD CUSTOM AMOUNT) وارد نموده و با کلیک روی کد کیو آر (QR)، کد ساخته شده را کپی و برای ارسال کننده بفرستید.

  توجه: بر عکس کیف پول فونیکس، برای اولین واریز حداقل مقداری وجود ندارد و کارمزدی هم به‌عنوان ایجاد کانال کسر نمی‌شود.

  • ارسال بیت کوین روی شبکه لایتنینگ

  برای ارسال بیت کوین روی شبکه لایتنینگ در کیف پول ساتوشی WOS، با کلیک روی دکمه زردرنگ ارسال یا سند (SEND/SCAN)، فاکتور ارسال شده توسط دریافت کننده را اسکن یا کپی و سپس روی دکمه سبز رنگ پرداخت یا پی (PAY) کلیک کنید.

  • دریافت بیت کوین از شبکه اصلی

  برای دریافت بیت کوین از شبکه اصلی در کیف پول ساتوشی، کافی است روی دکمه دریافت یا رسیو (Recieve) کلیک کرده و گزینه آن چین (On-Chain) را انتخاب کنید و به مقصد آدرس نمایش داده شده، بیت کوین ارسال کنید.
  پس از تایید تراکنش در شبکه، مبلغ ارسال شده با کسر کارمزد که در حال حاضر، ۰٫۳ درصد کل مبلغ است، به حساب لایتنینگ شما واریز می‎‌شود.

  • ارسال بیت کوین به شبکه اصلی

  برای انتقال بیت کوین به شبکه اصلی، مثل بخش ارسال روی شبکه لایتنینگ، کافی است با کلیک روی دکمه ارسال یا سند (SEND)، آدرس بیت کوین در شبکه اصلی را کپی یا اسکن کنید. پس از انجام این‌کار، به‌صورت خودکار تراکنش آن چین (ON-CHAIN) ایجاد و ارسال خواهد شد.

  وضعیت فعلی شبکه لایتنینگ

  از آوریل 2020، شبکه لایتنینگ هیچ باگی را تجربه نکرده است.  به لطف همین قضیه، شبکه لایتنینگ دارای بیش از 12000 نود آنلاین، 30.000+ کانال فعال و بیش از 920 بیت کوین است.

  با این حال، تعداد انگشت شماری از شرکت‌ها تمایل به استفاده از شبکه لایتنینگ را داشته‌اند که مهمترین آن‌ها  -c-lightning Blockstream ، Lightning Labs Lightning Network Daemon و ACINQ’s Eclair هستند. برای کاربرانی که اطلاعات کمی در خصوص این شبکه دارند و هنوز از لحاظ فنی نتوانسته‌اند سیستم‌های قدرتمندی دست و پا کنند،  بسیاری از شرکت‌ها نودهای plug-and-play را ارائه داده‌اند. تنها کاری که باید با آن‌ها انجام دهید این است که دستگاه را روشن کنید و آماده شروع به کار با شبکه لایتنینگ شوید.

  سخن پایانی

  لایتنینگ از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی خود در سال 2018، علی‌رغم اینکه بسیاری معتقدند هنوز در مرحله اولیه قرار دارد، رشد چشمگیری داشته است. البته، هنوز باگ‌ها و محدودیت‌های زیادی وجود دارد که لایتنینگ باید آن‌ها را از سر راه بردارد، زیرا در حال حاضر کاربران برای استفاده از آن نیاز به اطلاعات فنی زیادی دارند که این مسئله هرگز نمی‌تواند برای شبکه‌ای بزرگ قابل قبول باشد. ساده‌سازی امور از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت هر پروژه است که شبکه لایتنینگ هنوز فاصله زیادی با آن دارد.

  اگر این مشکلات حل شوند، شبکه لایتنینگ می‌تواند به بخشی جدایی‌ناپذیر از اکوسیستم بیت کوین تبدیل شود تا حجم و سرعت معاملات را تا حد زیادی افزایش دهد.

  منبع: https://lightning.network/

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

  الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  اگر پول فیات منطقه آسایش شماست، بیت کوین منطقه رشد شماست

  احتمالاً پیش از این شنیده‌اید که برای دستیابی به چیزهای بزرگ ...

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مسعود اکبری
   مسعود اکبری | 16 آبان 1400

   masooood922@gmail.com

  2. عباس
   عباس | 22 مهر 1400

   سلام خسته نباشید چرا من ارز کوتی رو فروختم و پولش هم به کیفم واریز شد ولی باز به حسابم کوتی امده و از کیف پولم هم کم شده و من کلی ضرل کردم
   چرا اینجوری شده؟