لایتنینگ چیست؟ و چه کاربرد در معاملات بیت کوین دارد؟ (بخش اول)

در یک سال گذشته صحبت‌های زیادی در خصوص شبکه لایتنینگ (Lightning Network) در بین جامعه ارزهای دیجیتال مطرح شده است. این پلتفرم -یا بهتر بگوییم این پلتفرم‌ها (از آن جهت که چندین شبکه منحصربفرد لایتنینگ بر روی بلاکچین‌های مختلف استوار شده است)- اغلب به عنوان محبوب‌ترین راه مقیاس‌پذیر برای انتقال بیت کوین شناخته می‌شوند. در کنار این تحسین‌های بی‌نظیر، برخی از توسعه‌دهندگان شروع به ارائه ابزارهایی برای همکاری با این شبکه کرده‌اند که باعث می‌شود تجارت ارزهای رمزنگاری‌شده بیش از هر زمان دیگری رونق یابد.

با این وجود، نحوه عملکرد شبکه لایتنیگ به قدری پیچیده بوده، که هنوز بسیاری از معامله‌گران و علاقمندان به رمزارزها موفق به درک ماهیت آن نشده‌اند. اگر به دنبال ارتقای سطح معلومات خود در حوزه ارزهای دیجیتال دارید، مهم است که درباره‌ی شبکه لایتنینگ اطلاعات جامعی بدست آورید. در این مطلب، ما به طور ویژه به بررسی شبکه لایتنینگ بیت کوین یا همان صاعقه می‌پردازیم.

حل مشکل مقیاس‌پذیری

همه‌ی ما به خوبی می‌دانیم که فناوری بیت کوین بی عیب و نقص نیست، که در این حین می‌توان به مشکل مقیاس‌پذیری آن اشاره کرد. ترافیک بیش از حد تراکنش‌های شبکه و کند بودن نودها در محاسبات معاملات، متاسفانه سرعت ارتباط بین خریداران و فروشندگان را تا حد زیادی پایین آورده است؛ به این معنی که این پلتفرم از نظر سرعت تراکنش از سایر شبکه‌های پرداخت عقب‌تر است.

برای این که میزان کندی شبکه بیت کوین را تصور کنید، می‌توان مثالی درباره سرعت تراکنش‌های ویزا کارت زد. شبکه ویزا اغلب ۲۴۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند، در حالی که بیت کوین تنها قادر به پردازش ۷ تراکنش در ثانیه است.

البته، برای افرادی که به دنبال شروع سرمایه‌گذاری بلندمدت روی بیت کوین هستند، این مشکل چندان به چشم نمی‌آید. به‌طور مسلم، برای افرادی که بیت کوین‌های خود را ماه‌ها یا سال‌ها هودل کرده‌اند، چند ثانیه منتظر ماندن برای انجام تراکنش هرگز دغدغه بزرگی نیست. اما اگر بیت کوین بخواهد به یک روش اصلی پرداخت کالا و خدمات تبدیل شود، باید برای پردازش هزاران تراکنش در ثانیه خود را آماده و مجهز کند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین، یکی از راه‌حل‌های بهبود سرعت و کارمزد تراکنش‌ها است.
شبکه لایتنینگ بیت کوین، یکی از راه‌حل‌های بهبود سرعت و کارمزد تراکنش‌ها است.

در اصل، بیت کوین مقیاس‌پذیری ضعیفی دارد، زیرا در حال حاضر، افراد، سازمان‌ها و رایانه‌های مختلف برای تأیید هر تراکنش باید چندین دقیقه منتظر بمانند. برخلاف شبکه ویزا که وجوه مستقیماً بین حساب‌ها بلافاصله ارسال می‌شود – بیت کوین بیشتر شبیه به آپلود فایل حجیم (مثلا ۱۰۰ مگابایت) بر بستر تلگرام عمل می‌کند؛ به طوری که چندین فرایند در راس آن (مانند سرعت اینترنت، پارازیت‌های شبکه تلگرام و…) قرار دارند که این گونه ارسال پیام در بستر تلگرام را با کندی مواجه می‌سازد. این یکی از نکات اصلی استفاده از بیت کوین است که هدف آن قطع واسطه در معاملات می‌باشد.

اما بازار ارزهای رمزنگاری‌شده همیشه در حال تغییر است و طی چند سال گذشته تلاش‌های زیادی برای سرعت بخشیدن به مقیاس‌پذیری بیت کوین انجام شده است. این اصلاحات احتمالی شامل کاهش تعداد افراد درگیر در هر معامله و کاهش میزان محاسبه انجام شده برای تأیید تراکنش می‌شود. در واقع شبکه لایتنینگ یکی از این راه حل‌ها است.

شبکه لایتنینگ چیست؟

اگر در حال حاضر مشغول تجارت بیت کوین هستید، امیدوارم از این فرصت استفاده کرده و نحوه عملکرد معاملات آن با فناوری بلاک‌چین را بررسی کرده باشید. اما شبکه لایتنینگ بر اساس یک بینش کلیدی ساخته شده است – در واقع هر تراکنش بیت کوین نیاز به ثبت دقیق ندارد – در عوض، این امکان را بوجود می‌آورد تا کانال‌های امنی جهت انجام تراکنش‌ها با سرعت بالا بین افراد ایجاد شود.

شبکه لایتنینگ در بین مهندسان بلاک چین به عنوان نوعی قرارداد هوشمند شناخته می‌شود. تصور کنید دو نفر قصد انجام معامله دارند – بگذارید آن‌ها را سیامک و کارن بنامیم – که می‌خواهند به طور منظم بیت کوین مبادله کنند. آن‌ها برای این کار می‌توانند از صرافی‌های معتبر نظیر بایننس برای انجام این کار استفاده کنند، اما هر بار هزینه‌ای از آن‌ها بابت کارمزد دریافت می‌شود و معاملات نیز به کندی صورت می‌گیرند.

شبکه لایتنینگ در بین مهندسان بلاک چین به عنوان نوعی قرارداد هوشمند شناخته می‌شود.
شبکه لایتنینگ در بین مهندسان بلاک چین به عنوان نوعی قرارداد هوشمند شناخته می‌شود.

هنگام استفاده از یک شبکه لایتنینگ، سیامک و کارن می‌توانند یک کیف پول مشترک ایجاد کنند که با هر دو کلید عمومی آن‌ها قابل دسترس باشد و با کلیدهای خصوصی آن‌ها قابلیت امضا و انتقال وجود داشته باشد. سپس ، هر دو می‌توانند مبلغ مورد نظر را به کیف پول مذکور واریز کنند و دیگر لازم نیست برای انجام هر تراکنش کوچکی از شبکه بلاک‌چین بیتکوین استفاده کنند.

اکنون آ‌ن‌ها قادرند معاملات نامحدودی بین خود انجام دهند و این تراکنش‌ها را نه در بلاک چین اصلی، بلکه در شبکه اختصاصی لایتنینگ بیت کوین ثبت کنند. این شبکه تمام تراکنش‌های بین آن‌ها را جداگانه پیگیری می‌کند و تراکنش اصلی بر روی بلاکچین تنها زمانی ایجاد می‌‌شود که کانال آن‌ها به حد نساب تعیین شده از سوی شبکه اصلی برسد.

اگر برای مثال، نتیجه نهایی صد معاملات انجام شده بین سیامک و کارن به ارزش ۱ بیت کوین باشد، شبکه تنها زمانی کانال معاملاتی بین سیامک و کارن را در بلاک‌چین اصلی بسته شده می‌داند که ارزش تراکنش‌های انجام شده بین آن‌ها از ۱ بیت کوین فراتر برود.

به عبارت ساده‌تر، بلاک‌چین اصلی بیت کوین پس از اعمال بروزرسانی لایتنینگ، طوری تنظیم شده است که تراکنش‌های کمتر از ۱ بیت کوین را در شبکه خود پردازش و ثبت نکند. این نه تنها موجب افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌گردد، بلکه پهنای باند را در کانال اصلی برای سایر تراکنش‌ها خالی می‌گذارد.

قرارداد هوشمند چیست؟

به زبان ساده، قرارداد هوشمند پروتکلی است که قراردادها به طور خاص با استفاده از اطلاعات مربوط به شرایط قرار داد، تنظیم می‌شوند و تمامی اقدامات پیش‌بینی شده در آن را به صورت اتوماتیک پیش می‌رود. این نوع از قراردادها، درواقع به هدف حذف واسطه‌ها طراحی شده‌اند، به گونه‌ای که اجازه‌ انجام تراکنش‌های معتبر را بدون دخالت اشخاص ثالث فراهم می‌کنند. در یک قرارداد هوشمند هیچ نیازی به ثبت نام و احراز هویت نیست و همه چیز در یک بستر غیرمتمرکز انجام می‌شود. علاوه بر این، تراکنش‌ها در این روند قابل‌ ردیابی و برگشت‌ناپذیر هستند.

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، شبکه لایتنینگ در بین مهندسان بلاک چین به عنوان نوعی قرارداد هوشمند شناخته می‌شود. بنابراین، لایتنینگ به حذف واسطه‌ها کمک کرده و روند انجام تراکنش‌ها را تسریع می‌بخشد.

مزایای شبکه لایتنینگ

هیجان‌انگیزترین نکته در مورد شبکه لایتنینگ این است که نه تنها به کاربران اجازه می‌دهد خرید و فروش بیت کوین را با هزینه بسیار کمتر و سرعت بسیار بیشتری انجام دهند، بلکه ممکن است در آینده راهی برای پذیرش بیت کوین در سازمان‌ها و شرکت‌ها برای پرداخت کالاها فراهم کند. این امر به این دلیل است که بهره‌گیری از کانال‌های پرداخت شفاف علاوه‌بر افراد به موسسات مالی نیز ختم می‌شود.

مزایای شبکه لایتنینگ
مزایای شبکه لایتنینگ

با استفاده از روشی که در بالا توضیح داده شد، این موسسات فقط باید معاملات بیت کوین خود را از طریق شبکه لایتنینگ ثبت کرده و زمانی که ارزش هر بار معاملات به ۱ بیت کوین رسید بلافاصله در شبکه اصلی ثبت شود. حتی می‌توانیم کمی جاه‌طلبانه‌تر فکر کنیم، به طوری که ممکن است بتوان سرمایه‌گذاران و دارندگان بیت کوین را در شبکه‌های بزرگ و پیچیده کانال‌های لایتنینگ خصوصی به هم پیوند داد. این شبکه کارآمدترین مسیر را برای عبور بیت کوین پیدا می‌کند؛ زیرا فقط از کانال‌های خصوصی استفاده خواهد کرد و بنابراین با هزینه‌های اندک و بدون فوت وقت عمل می‌کند.

توسعه‌دهندگان شبکه لایتنینگ قول داده‌اند عملکردهایی مانند استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده برای معاملات سهام یا حتی انتقال توکن‌ها بین بلاک چین‌های مختلف را توسط این فناوری بهبود بخشند. به طوری که ممکن است امکان مبادلات رمزارزهای مختلف را بدون استفاده از صرافی‌ها ارائه دهد.

با وجود این وعده‌ها، باید کمی واقع بین باشیم. برخی از تحلیلگران احساس می‌کنند که لایتنینگ، مانند ارزهای رمزنگاری‌شده هنوز یک فناوری ابتدایی بوده و هنوز در دنیای واقعی ثابت نشده است.

با این حال، ممکن است در آستانه انفجار پتانسیل‌های این فناوری قرار داشته باشیم. وایت‌پیپر شبکه لایتنینگ که قوانین شبکه را مشخص می‌کند به تازگی منتشر شده و محققان با بررسی‌های انجام شده به طور رسمی این شبکه را ایمن اعلام کرده اند. به احتمال زیاد شبکه‌های لایتنینگ، مانند ارزهای رمزنگاری‌شده ، تنها با گذشت زمان اعتبار بیشتری به دست خواهند آورد.

آینده ارزهای رمزنگاری‌شده

ارزهای رمزنگاری‌شده به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به جریان اصلی مالی هستند و شبکه‌های لایتنینگ به افزایش سرعت سیستم کمک شایانی می‌کنند، زیرا بدون شک محبوبیت آن‌ها همچنان در حال افزایش است. این ممکن است به این معنا باشد که موعد استفاده بیت کوین – به عنوان یک روش اصلی پرداخت جایگزین – ممکن است در همین نزدیکی‌ها باشد.

نکات مهم در مورد استفاده از شبکه لایتنینگ

نکته‌ی اول این‌که با توجه به نوپا بودن شبکه لایتنینگ و همچنین ظرفیت‌هایی که در گره‌های (نودهای) این شبکه مشاهده می‌کنیم، تراکنش‌هایی با مبالغ بالا در آن جابه‌جا نمی‌شود. بنابراین به‌طور اکید توصیه می‌کنیم که از شبکه‌ی لایتنینگ برای جابه‌جایی‌های خرد و استفاده‌های روزمره استفاده کنید.

اما دومین نکته در مورد انتخاب کیف پول برای استفاده از این شبکه است. در بخش آموزش قدم به قدم نحوه‌ی استفاده از شبکه لایتنینگ، دو کیف پول امانی و غیرامانی رو به‌طور کامل معرفی کرده‌ایم. مدیریت کیف‌های امانی در اختیار شما نیست و شما تنها یک اعتبار در آن کیف پول مشاهده می‌کنید؛ هر چند که ممکن است استفاده از آن‌ها ساده به‌نظر برسد. بنابراین پیشنهاد ما استفاده از کیف پول‌های غیر امانی مانند فینکس (Phoenix) است. با توجه به رابط کاربری مناسب این کیف پول، نحوه‌ی استفاده از لایتنینگ در آن بسیار آسان شده است.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بخش‌های بعدی را نیز بخوانید:

3.6/5 - (32 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مسعود اکبری
عباس

سلام خسته نباشید چرا من ارز کوتی رو فروختم و پولش هم به کیفم واریز شد ولی باز به حسابم کوتی امده و از کیف پولم هم کم شده و من کلی ضرل کردم
چرا اینجوری شده؟

2
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x