نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست و چه نقشی دارد؟

توسط کارن آهنگری
|
22 بهمن 1401
|
زمان مطالعه:  9 دقیقه
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست و چه نقشی دارد؟

بلاک‌چین یک پایگاه‌داده غیرمتمرکز است که حاوی رکوردهای ذخیره شده در بلاک‌ها است. هر بلاک توسط مهرهای زمانی مرتبط است و می‌تواند در هر رایانه‌ای که تراکنش‌های درون بلاک‌چین را پردازش می‌کند ذخیره شود. در اصل زنجیره‌های بلاکی توسط شبکه‌ای از رایانه‌ها به نام گره‌ها یا نودها که بلاک‌ها را در پایگاه‌داده توزیع می‌کنند اداره می‌شوند. یک گره چندین عملکرد را انجام می‌دهد که شامل استخراج و ذخیره‌سازی رمزنگاری می‌شود. درحالی‌که یک نود می‌تواند مجموعه کامل بلاک‌ها را در بلاک‌چین ذخیره کند نیازی نیست که هر کامپیوتری اطلاعات کامل مرتبط با هر رکورد را ذخیره کند؛ بنابراین، نودها به پایگاه‌داده اجازه می‌دهند که توزیع شده باقی بماند. آن‌ها بلاک‌های سازنده سخت‌افزاری هستند که بلاک‌چین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم را تقویت می‌کنند.

بررسی فول نود بیت کوین

دو دسته اصلی از نودها یعنی فول نودها و نودهای سبک وجود دارد. در این مقاله به بررسی فول نود بیت کوین می‌پردازیم. اما قبل از اینکه به آن بپردازیم، اجازه دهید به طور خلاصه برخی از اطلاعات اولیه در مورد نودها (گره‌ها) را بررسی کنیم.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  نودها چه می‌کنند؟

  نودها سه عملکرد اصلی را انجام می‌دهند:

  1. اعتبارسنجی تراکنش: یک نود بلاک‌چین تراکنش‌های دریافتی را در صورت قانونی‌بودن بررسی می‌کند. نود درخواست تراکنش را بر اساس اعتبار مورد نیاز می‌پذیرد یا رد می‌کند.
  2. ذخیره‌سازی: یک نود رکورد تراکنش‌های بلاک‌چین را به‌صورت جزئی یا کامل ذخیره می‌کند. ذخیره‌سازی مستقیم به بازیابی سریع‌تر اطلاعات و حفظ سابقه تراکنش کمک می‌کند. همچنین برای ثبت تراکنش‌های جدید لازم است.
  3. اطلاعات تراکنش‌های پخش: اطلاعات به گره‌های دیگر در شبکه ارسال می‌شود که در حین پردازش تراکنش‌ها، داده‌های تاریخی را درخواست می‌کنند. پخش داده‌ها به این روش به اعتبارسنجی سایر تراکنش‌ها کمک می‌کند و سایر گره‌ها را با رکورد کامل بلاک‌چین همگام نگه می‌دارد.

  در اینجا باید بدانیم که چندین نود به بلاک‌چین‌ها اجازه می‌دهند در طول روز به‌راحتی کار کنند. اگر یک نود آفلاین شود، کاربران می‌توانند به گره‌های دیگر متصل شوند تا به تراکنش در بلاک‌چین ادامه دهند.

  نگاهی سریع به تعداد نودهای بیت‌کوین نشان می‌دهد که بیش از 16000 نود آنلاین در سال 2022 وجود داشته است. این تنها کسری از تمام نودهایی است که به بلاک‌چین متصل شده‌اند.

  در سال‌های اخیر، فناوری بلاک‌چین به طور قابل‌توجهی تکامل‌یافته است تا به نود‌ها اجازه دهد تا وظایف پیچیده‌تری مانند صدور توکن‌ها و اجرای قراردادهای خودکار را انجام دهند. این توابع محدود به شبکه‌های خاص هستند و معمولاً با سایر بلاک‌چین‌ها ناسازگار هستند. دو نوع اصلی نودها: فول نودها و نودهای سبک.

  فول نود بیت کوین

  فول نودهای بیت‌کوین، داده‌های کامل بلاک‌چین را ذخیره می‌کنند. این بدان معناست که آن‌ها حاوی اطلاعات مربوط به همه بلاک‌ها و رکورد کامل تراکنش‌های انجام شده در این بلاک‌ها هستند. فول نود بیت کوین به طور پیش‌فرض، شامل کل پایگاه‌داده بلاک‌چین است و این بدان معناست که حداقل یک نود کامل در کل شبکه باید وجود داشته باشد. در واقع، چندین نود کامل در اکثر شبکه‌های ارز دیجیتال وجود دارد.

  همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، برای اینکه یک نود در یک بلاک کار کند، ذخیره‌کردن بلاک‌چین کامل ضروری نیست. اما دسترسی به رکورد کامل به فول نود بیت کوین اجازه می‌دهد تا وظایف اضافی را انجام دهند.

  نقشه پراکندگی فول نودهای بیت کوین در سراسر دنیا (22 بهمن 1401)

  نقشه پراکندگی فول نودهای بیت کوین در سراسر دنیا (22 بهمن 1401)

  نودهای سبک (Lightweight Node)

  همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، نودهای سبک، تنها بخشی از بلاک‌چین را ذخیره می‌کنند. آن‌ها روی منابع کامپیوتری سبک هستند. این گره‌ها هنوز اطلاعات کافی را برای درخواست شواهد کامل در مورد بلاک‌های خاص در صورت لزوم فهرست می‌کنند. هدف از گره‌های سبک‌کار بر روی وظایف پردازش تراکنش‌های روزانه است که ممکن است نیازی به دسترسی به پایگاه‌داده کامل نداشته باشد. گره‌های سبک می‌توانند سرعت پردازش تراکنش شبکه را تنها با مراجعه به بلاک‌های مربوطه در بلاک‌چین بهبود بخشند. به‌عبارت‌دیگر، نودهای سبک عمدتاً پرداخت‌ها را پردازش می‌کنند.

  انواع فول نود بیت کوین

  اکنون که اصول اولیه نودهای بلاک‌چین را می‌دانید فول نود بیت کوین را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می‌دهیم. نودهای کامل را می‌توان بیشتر به انواع مختلفی تقسیم کرد.

  نودهای بایگانی (Archival Nodes)

  نودهای بایگانی به‌سادگی سوابق کامل تراکنش‌های بلاک‌چین را نگه می‌دارند. آن‌ها به‌عنوان پشتیبان سوابق تراکنش‌ها عمل می‌کنند. بیشتر فول نود بیت کوین در یک بلاک‌چین نودهای آرشیوی هستند. برای بلاک‌چین‌های قدیمی یا بسیار فعال، نود‌های بایگانی به مقدار زیادی فضای ذخیره‌سازی نیاز دارند.

  نودهای هرس شده (Pruned Node)

  نود‌های هرس شده؛ مانند نود‌های بایگانی کار می‌کنند، به جز داشتن محدودیت بلاک. محدودیت بلاک، تعداد کل بلاک‌های کاملی را که می‌توان در نود ذخیره کرد، محدود می‌کند. بلاک‌های قبلی ایندکس می‌شوند و تراکنش‌های درون این بلاک‌ها حذف می‌شوند. این به‌صرفه جویی در فضا و حافظه رایانه کمک می‌کند.

  نود‌های هرس شده با امکان ذخیره‌سازی کارآمد و امکان بازیابی اطلاعات از نود‌های نزدیک، یک شبکه بلاک‌چین را کارآمد می‌کنند. بسیاری از بلاک‌چین‌های محبوب مانند Bitcoin Core، Ethereum و Monero در حال حاضر نودهای هرس شده را در خود جای می‌دهند، اگرچه برخی از آن‌ها به پروتکل‌های به‌روز شده برای اجرای این ویژگی نیاز دارند. از آنجایی‌که حالت‌های کامل می‌توانند به کل پایگاه‌داده دسترسی داشته باشند، برخی عملکردهای اضافی دارند که آن‌ها را همه‌کاره می‌کند. یادداشت‌های کامل به کاربران این امکان را می‌دهند که نقش‌های متفاوتی را در بلاک‌چین نسبت به فعالیت‌های تجاری معمول ایفا کنند.

  ماینر بیت کوین به عنوان فول نود ماینر

  نودهای استخراج (Mining Node)

  فول نود بیت کوین می‌تواند محاسبات رمزنگاری موردنیاز برای اعتبارسنجی تراکنش‌های ارز دیجیتال را انجام دهند. این فرایند همچنین می‌تواند بلاک‌های جدیدی را به یک بلاک‌چین اضافه کند و به کاربر عملیات کننده آن نود که به آن ماینر  نیز گفته می‌شود با ارز دیجیتال پاداش دهد. نود‌های ماینینگ به کاربران اجازه می‌دهند از اشتراک‌گذاری رایانه‌های خود با شبکه بلاک‌چین بهره ببرند، اما برای اجرای کارآمد به قدرت محاسباتی نیاز دارند.

  مسترنودها (Master Node)

  یک مستر نود یک کپی کامل از بلاک‌چین است که همیشه به‌صورت آنلاین در دسترس است. یک نود اصلی به همگام‌سازی نودهای دیگر در شبکه کمک می‌کند. بااین‌حال، به دلیل بزرگی بلاک‌چین‌ها، گره‌های اصلی به سخت‌افزار گران‌قیمت نیاز دارند تا به طور 24 ساعته کار کنند.

  مسترنودها همچنین دارای حقوق مدیریتی در برخی بلاک‌چین‌ها هستند، به این معنی که می‌توانند به‌روزرسانی‌های شبکه اصلی را تأیید کنند. آن‌ها می‌توانند پروتکل‌ها و استانداردهای محاسباتی در بلاک‌چین را از طریق یک الگوریتم اثبات اجماع که در آن چندین نود باید با تغییر قوانین موافقت کنند، به‌روز کنند. این مانند داشتن قدرت رای در میان سایر نودهای بلاک‌چین است. مسترنودها همچنین می‌توانند برای برخی از خدمات پردازش تراکنش سود دریافت کنند. درحالی‌که آن‌ها مانند نودهای بایگانی سنتی به نظر می‌رسند، گره‌های اصلی با گره‌های دوم متفاوت هستند؛ زیرا آن‌ها حق بیمه بیشتری را برای این امتیازات اضافی دریافت می‌کنند. صاحبان آن‌ها ملزم به داشتن مقدار زیادی ارز دیجیتال در شبکه هستند.

  نودهای مرجع (اتوریتی)

  با فعال‌تر شدن بلاک‌چین‌ها، تعداد کاربران آن‌ها می‌تواند افزایش پیدا کند و اجازه دهد آسیب‌پذیری‌های امنیتی ظاهر شوند. برای ایمن نگه‌داشتن بلاک‌چین در برابر تهدیدات سایبری، برخی گره‌ها باید دسترسی به بلاک‌چین را محدود کنند.

  نودهای اتوریتی تنها با اجازه‌دادن به کاربران مجاز برای ورود به شبکه به‌عنوان دروازه‌بان بلاک‌چین عمل می‌کنند. این نودها در بلاک‌چین‌هایی که پیوندهایی به سرورها یا پایگاه‌های داده متمرکز دارند، بهترین عملکرد را دارند.

  نودهای استیکینگ یا سهام داری (Staking)

  نودهای سهام‌داری که نسبتاً اخیراً به بلاک‌چین اضافه شده است، از نوع متفاوتی از الگوریتم اجماع به نام اثبات سهام استفاده می‌کنند.

  این روند جدیدی است که با بلاک‌چین اتریوم آغاز شد. شرط‌بندی به نودها نیاز دارد تا منابع خود (اعم از ارز یا سایر منابع) را در فرایند اعتبارسنجی تراکنش به اشتراک بگذارند. فرایند Staking را می‌توان به طور خودکار با استفاده از پارامترهای مختلف مانند سن یا زمان استفاده از نود که به طور یکپارچه تراکنش‌ها را تأیید می‌کند، اجرا کرد. مزیت اصلی پروتکل اثبات سهام این است که از نظر محاسباتی کارآمد است و بر خلاف پروتکل اثبات کار مالیاتی بر سخت‌افزار اعمال نمی‌کند.

  مقاله پیشنهادی: نقش بلاک بلاکچین چیست؟

  10 منطقه دارای بیشترین فول نود بیت کوین

  بر اساس آمار منتشر شده در سایت bitnodes.io در زمان نگارش و انتشار این مقاله، ده منقطه‌ای که بیشترین فول نود بیت کوین را دارند را می‌توانید در زیر ببینید:

  مناطق ناشناس 8234 (55.50%)
  آمریکا 1752 (11.81%)
  آلمان 1364 (9.19%)
  فرانسه 445 (3.00%)
  هلند 387 (2.61%)
  کانادا 271 (1.83%)
  فنلاند 249 (1.68%)
  بریتانیا 211 (1.42%)
  فدراسیون روسیه 176 (1.19%)
  سوییس 131 (0.88%)

   

  اما بر اساس آخرین آمار همین سایت در زمان انتشار این مقاله، تعداد فول نودهای بیت کوین فعال در ایران، 2 فول نود است.

  گفتار پایانی!

  فول نود بیت کوین برنامه‌ای است که به طور کامل تراکنش‌ها و بلاک‌ها را تأیید می‌کند. تقریباً تمام نود‌های کامل نیز با پذیرش تراکنش‌ها و بلاک‌ها از سایر نود‌های کامل، اعتبارسنجی آن تراکنش‌ها و بلاک‌ها و سپس انتقال آن‌ها به نود‌های کامل به شبکه کمک می‌کنند.

  فول نود بیت کوین نیز با اجازه‌دادن به آن‌ها برای انتقال تراکنش‌های خود به شبکه و اطلاع‌دادن به آن‌ها در صورت تأثیر یک تراکنش بر کیف پولشان، به مشتریان سبک‌وزن خدمات ارائه می‌کند. اگر نودهای کافی این عملکرد را انجام ندهند، کلاینت‌ها نمی‌توانند از طریق شبکه همتا به همتا متصل شوند؛ ولی در عوض باید از خدمات متمرکز استفاده کنند.

  نودهای بلاک‌چین بخشی جدایی‌ناپذیر از شبکه‌های ارز دیجیتال هستند. با بسیاری از بلاک‌چین‌های عمومی موجود، علاقه‌مندان و متخصصان در سراسر جهان می‌توانند به شبکه موردنظر خود بپیوندند و سفر تجارت رمزنگاری خود را آغاز کنند. شما به‌راحتی می‌توانید فول نود بیت کوین خود را با ابزار و دانش مناسب راه‌اندازی کنید.

  سوالات متداول

  • فول نود بیت کوین چیست؟

  طبق اسناد بیت کوین Core، گره کامل برنامه‌ای است که به‌طور‌کامل تراکنش‌ها و بلاک‌ها را تایید می‌کند. تقریبا همه گره‌های کامل نیز با پذیرش تراکنش‌ها و بلاک‌ها از سایر گره‌های کامل، اعتبارسنجی آن تراکنش‌ها و بلاک‌ها و سپس انتقال آن‌ها به گره‌های کامل دیگر، از شبکه پشتیبانی می‌کنند.

  • چند نود کامل در شبکه بیت کوین وجود دارد؟

  شبکه بیت کوین به تعداد زیادی از کاربران تصادفی و غیرمرتبط بستگی دارد که گره‌های کامل را روی رایانه خود اجرا می‌کنند؛ بنابراین بیت کوین را غیرمتمرکز نگه می‌دارند. در‌حال‌حاضر بیش از 10000 گره کامل قابل دسترسی در سراسر جهان توزیع شده است.

  • چگونه یک گره کامل بیت کوین را اجرا کنم؟

  برای اجرای یک گره، می‌توانید نرم‌افزار Bitcoin Core را دانلود کرده و به آن اجازه دهید کل بلاک چین را از گره‌های دیگر کپی کند. سپس گره شما آماده است تا خود هر بلاک را تایید کند. برای راه‌اندازی یک گره جدید، باید از طریق دانلود بلاک اولیه شروع کرده که همگام‌سازی گره‌ها را در شبکه در اولین اجرا فعال می‌کند.

  3.9/5 - (15 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر