کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

تاریخ انتشار: 18 مهر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 28 بهمن 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
کیف پول سخت افزاری

 

وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال می‌شود، باید برای امنیت حفظ موجودی حساب کاربران هم اهمیت قائل شد. در دنیای ارزهای دیجیتال با وجود سود دهی بالا در این چندسال، اگر سهل‌انگاری شود، خطرهای جبران ناپذیری را برای کاربران به‌دنبال خواهد داشت، چرا که افراد فرصت‌طلب همه جا حضور دارند و کاربران کم دقت را با استراتژی‌های مختلف هدف حملات قرار می‌دهند و سرمایه‌ی آن‌ها را به سرقت می‌برند. بنابراین تلاش برای حفظ دارایی ارزهای دیجیتال باید در اولویت‌تان باشد و بهترین اقدام ممکن استفاده از کیف پول سخت افزاری است.

جک ما – موسس علی‌بابا: شاید بیت کوین در مقابل بانک پیروز باشد اما احتمال اینکه آن‌هم یک حباب باشد وجود دارد. برای بلاک چین، حباب بودن صدق نمیکند زیرا بلاک چین بیش از چیزی که مردم تصور می‌کنند توانایی تغییر جهان را دارد و راه‌حلی برای امنیت اطلاعات ارائه می‌دهد.      

شما ابزار و روش های بسیاری را برای ذخیره سازی منابع خود در دسترس دارید که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. به احتمال بسیار، کاربران تازه‌وارد در دنیای ارزهای دیجیتال، به حفظ دارایی خود در کیف پول مجازی شرکت های واسطه خرید و فروش اکتفا خواهند کرد. این پلتفرم‌ها به کاربران خود امکان ذخیره‌‌سازی منابع را در کیف پول مجازی با ایجاد یک پنل کاربری اختصاصی فراهم می‌کنند. اما کاربر از نظر فنی امکان مدیریت و کنترل سکه‌های موجود در کیف پول مجازی خود را ندارد، این در حالی است که اگر صرافی ارز دیجیتال که حافظ کیف پول مجازی کاربر است، هک یا از دسترس خارج شود ممکن است که موجودی کیف پول ارز دیجیتال کاربران غیرقابل برگشت باشد، این یعنی احتمال از دست رفتن دارایی کاربران در پلتفرم‌های ضعیف، بسیار است.

شاید به این فکر کنید که کنترل دارایی‌های ارز دیجیتال توسط خودتان سخت و غیرممکن است اما کیف پول سخت افزاری امکان ذخیره دارایی با امنیت بالا را برای تریدرها فراهم کرده است.

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی شما نقش پاسپورت در دنیای ارزهای دیجیتال را دارد. ویژگی‌های کلید خصوصی شباهت بسیاری به کلیدهای واقعی زندگی‌مان دارد، با استفاده از این کلید می‌توانید دارایی های خود را قفل و غیرقابل دسترس کنید. البته اگر کلید خصوصی به‌دست افراد دیگر بیفتد به سادگی می تواند دارایی‌های شما را به‌حساب خود منتقل کند. اگر هم این کلید را فراموش کنید دسترسی به دارایی‌هایتان غیرممکن خواهد بود، اتفاقی که تا به‌امروز برای بسیاری از افراد رخ داده است، چرا که هیچ راهی برای بازگردانی کدهای کلید فراموش شده وجود ندارد! همینطور هیچ دفتر مشخصی برای پیگیری کلید خصوصی برای مسدود کردن کیف پولتان جهت جلوگیری از انجام معامله توسط افراد دیگر وجود ندارد. در دنیای بلاک چین باید با احتیاط بیشتر رفتار کنید.

نکته‌ی مهم دیگر در مورد کلید خصوصی این است که باید کاملا ایمن و دور از دسترس بقیه نگهداری شود، این کلید حکم مرگ و زندگی برای فعالین حوزه رمز ارزها دارد. پس عجیب نیست که هکرها و کلاهبرداران دائما در تلاش برای استفاده از روش‌های جدید مثل فیشینگ یا به کاربردن بدافزارها برای سرقت کلید خصوصی و دزدی از حساب کاربران هستند.

کلید خصوصی ترکیبی از اعداد و حروف است که می‌توانید آن را روی کاغذ یادداشت کرده و در جای مطمئن مثل گاوصندوق نگهداری کنید تا مانع دسترسی هکرها شوید. برای انجام معاملات و جابه‌جایی سکه‌ها شما نیاز دارید که این کلید را برای اثبات مالکیت خود به‌خاطر داشته باشید.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال چیست؟

  کیف پول‌های سخت افزاری ابزاری هستند که به‌طور اختصاصی برای ذخیره و افزایش امنیت کلیدهای خصوصی طراحی و تولید شده‌اند. این ابزار از لحاظ امنیتی و تست نفوذ بسیار امن‌تر از تلفن‌های هوشمند و سایر گجت‌ها هستند. دلیل اصلی امنیت بالای کیف پول سخت افزاری عدم اتصال به اینترنت در شرایط معمول است. این ویژگی باعث کاهش قابل‌توجه حملات مخرب توسط هکرها می‌شود، چرا که بدون اتصال به اینترنت، دسترسی به اطلاعات کیف پول توسط کلاهبردارها ممکن نیست.

  کیف پول سخت افزاری ابزاری مطمئن برای تضمین حفاظت از کلیدهای خصوصی شما در بازار رمز ارزهاست.
  از آنجا که کیف پول‌های سخت افزاری به تنهایی امکان اتصال به اینترنت را ندارند، برای استفاده از اطلاعات آن‌ها باید در کنار دستگاه‌های دیگر همچون کامپیوتر یا تلفن‌های هوشمند مطمئن که از لحاظ آلودگی بدافزاری چک شده‌اند، به‌کار برد. این دستگاه با کمک نرم‌افزار مخصوص به کاربر اجازه می‌دهد که دارایی‌های خود را مدیریت کرده و معامله کند.

  نحوه‌ی عملکرد کیف پول سخت افزاری به صورتی است که در زمان ایجاد تراکنش توسط کاربر، درخواستی برای استعلام اطلاعات تراکنش به کیف پول سخت افزاری ارسال می‌شود، تا این لحظه هنوز معامله معلق است، چرا که برای انجام کامل معامله باید این فرآیند توسط کیف پول سخت افزاری تایید و امضا شود. کاربران با تایید معامله بواسطه امضای کیف پول سخت افزاری، تراکنش را تایید و به نرم افزار مربوطه ارسال می‌کنند. در نهایت این معامله در شبکه‌ی ارز دیجیتال انجام و تکمیل می‌شود.

  کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

  کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال باعث افزایش امنیت فرآیند معامله می‌شود.

  چرا بهتر است از کیف پول سخت افزاری استفاده کنیم؟

  ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی در کیف پول‌های مجازی رایانه‌ها یا تلفن‌های هوشمند متصل به اینترنت، درصد آسیب‌پذیری در برابر حملات هکرها را افزایش می‌دهد. بدافزارهایی که در این سیستم‌ها وجود دارند به‌سادگی می‌توانند اطلاعات کیف پول مجازی را به سرقت برده و دارایی‌تان را صفر کنند.

  اما کیف پول سخت افزاری مانند یک ساختمان با بنای قوی در برابر حملات هکرها بسیار محکم و نفوذناپذیر است. وقتی که کاربر قصد انجام معامله ای را دارد امضای آن از طریق راه ایجاد شده موقت توسط کیف پول سخت افزاری به صورت رمزنگاری شده ارسال می‌شود. بدافزارها نمی‌توانند به این شکاف ایجاد شده توسط دستگاه دسترسی داشته باشند و تنها خطر تهدیدآمیز، تاخیر در انجام معاملات خواهد بود.

  اگر از PIN کد در افزایش امنیت کیف پول سخت افزاری خود استفاده کنید این عمل باعث حفاظت بیشتر کلید خصوصی می‌شود، حتی در زمانی که دستگاه در اختیار افراد دیگر قرار بگیرد دستگاه پس از وارد کردن متعدد پین کد اشتباه، دستگاه به حالت تنظیمات اولیه برخواهد گشت و مانع نفوذ افراد دیگر خواهد شد.

  با کمک کیف پول سخت افزاری می‌توانید دارایی هایی که در معاملات استفاده نمی‌کنید را به بخش امن دستگاه که اصطلاحاً سردخانه یا کیف پول سرد گفته می‌شود نگهداری کنید. این بخش، محل مطمئن‌تری برای حفاظت از دارایی‌های خارج از معامله‌های روتین‌تان است. کیف پول سخت افزاری امکان افزایش امنیت اطلاعات دارایی‌ها را حتی برای کاربرانی که دانش فنی کمی دارند فراهم می‌کند.

  برای جلوگیری نابودی اطلاعات در صورت دزدیده، گم یا خراب شدن باید از اطلاعات کیف پول پشتیبان بگیرید. معمولا در زمان راه‌اندازی اولیه کیف پول، از کاربر درخواست می‌شود که عبارت بازیابی خود را ثبت کند. این کد بازیابی امکان بازگردانی اطلاعات و پیگیری معاملات و دارایی‌ها را به کاربر می‌دهد بنابراین باید در انتخاب عبارت بازیابی باید دقت شود. به صاحبان کیف پول سخت افزاری توصیه می‌شود که این کد را روی کاغذ بنویسند یا حتی روی فلز حک و در محلی مطمئن نگهداری کنند.

  محدودیت‌های کیف پول سخت افزاری

  کیف پول های سخت افزاری، مثل سایر روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات، ویژگی‌های خاصی دارند. در حالی که این دستگاه‌ها یکی از امن‌ترین ابزار برای حفظ دارایی هستند اما هنوز محدودیت‌های بخصوصی دارند. این محدودیت به‌دلیل ایجاد تعادل در امنیت و امکانات فنی آن است. انجام معاملات در کیف پول‌های مجازی قابل استفاده روی تلفن‌های هوشمند ساده‌تر از کیف پول سخت افزاری است، چرا که برای استفاده از کیف پول سخت افزاری باید از هر دو دستگاه به طور همزمان استفاده شود.

  با این همه تا امروز هیچ خبری از هک موفقیت آمیز و نفوذ ۱۰۰ درصدی به کیف پول سخت افزاری برای دستیابی به کلیدهای خصوصی منتشر نشده است. زمانی که حفره‌ی امنیتی در این دستگاه‌ها گزارش می‌شود سازندگان به سرعت برای اصلاح و تقویت دستگاه اقدام می‌کنند. البته این به معنای غیرممکن بودن نفوذ به این دستگاه‌ها نیست، اخیراً مهندسین چند شرکت حتی امکان نفوذ به مطمئن و محبوب‌ترین کیف پول سخت‌افزاری را به نمایش گذاشتند.

  حملات مداوم می‌تواند باعث تضعیف امنیت دستگاه کیف پول سخت‌افزاری شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که فروشنده‌ی کیف پول سخت‌افزاری قبل از تحویل دستگاه به کاربر، با دستکاری آن امکان نفوذ را برای خود در آینده فراهم سازد.

  و در نهایت یکی دیگر از محدودیت‌ها

  محدودیت دیگر کیف پول سخت افزاری مالکیت انحصاری آن برای یک شخص و عدم دسترسی شخص ثالث به اطلاعات آن و مدیریت دارایی است. البته بسیاری از فعالین حوزه رمز ارزها این محدودیت را یک مزیت عالی برای امنیت آن می‌دانند؛ اگر هم مشکلی برای شما پیش بیاید دسترسی به کیف پول شما غیرممکن خواهد بود!

  جمع بندی

  مزایای کیف پول سخت افزاری از محدودیت‌های آن به مراتب بیشتر است. روش‌های دیگر ذخیره‌سازی سرمایه ساده است اما امنیت پایین‌تری نسبت به این دستگاه دارند. همینطور هیچ پلتفرمی ویژگی سردخانه کیف پول سخت افزاری را ندارد، همین ویژگی تاثیر زیادی در نگهداری دارایی شما در مقابله با تهدیدهای احتمالی دارد.

  در زمان انتخاب و خرید کیف پول سخت افزاری باید مشخص کنید که چه ویژگی‌هایی برایتان مهم است. دستگاه‌های متعددی در بازار وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های اختصاصی، ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده متفاوت هستند.

  نظر شما چیست؟ آیا کیف پول سخت افزاری برای نگهداری دارایی‌های دیجیتالی مناسب است؟

  خوشحال می‌شویم شما هم نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید!

   

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  مقایسه کیف پول لجر و ترزور؛ کدام انتخاب بهتری است؟

  نیاز به استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجر و ترزور، ...

  معرفی کیف پول ژوبیتر بلید و نحوه استفاده از این ولت سخت‌ افزاری

  کیف پول‌های سخت افزاری در دنیای ارزهای دیجیتال، سال‌ها است ک ...

  آموزش مرحله‌به‌مرحله راه‌اندازی کیف پول سخت افزاری کیپ کی (تصویری)

  کیف پول‌های سخت افزاری، سال‌هاست که جایگاه ویژه‌ای را در میا ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. Habibullah Amani
   Habibullah Amani | 3 دی 1402

   سلام بزرگ وار دمت گرم معلومات خوبی بود