Seed Phrase یا کلمات بازیابی چیست؟

تاریخ انتشار: 8 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 3 اسفند 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
Seed Phrase یا کلمات بازیابی چیست؟

Seed Phrase به معنای عبارات بذر، بذر بازیابی و کلمات بازیابی، به مجموعه‌ای از کلمات گفته می‌شود که برای پشتیبانی از کیف پول‌ ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

در واقع باید گفت یکی از مهم‌ترین موارد در زمان ایجاد کیف‌های رمز ارزی، Seed Phrase یا عبارت بازیابی است. تقریبا در همه کیف‌های دیجیتالی در زمان ساخت توسط کاربر، رشته‌ای از کلمات را در اختیار کاربر می‌گذارد که دانستن آن برای دسترسی کاربر به کیف پول الزامی است.

کلمات بازیابی چه ویژگی‌هایی دارند؟

بعد از آن که BIP39 معرفی شد، دیگر دسترسی به یک کیف پول دیجیتالی محدود به داشتن کلید خصوصی آن نیست و می‌توان از عبارت بازیابی یا همان Seed Phrase برای دستیابی به دارایی دیجیتال یک والت استفاده کرد. همان‌طور که اشاره کردیم عبارت بازیابی مجموعه‌ای از چند کلمه است که کاربر در زمان ساخت کیف دیجیتال خود آن را دریافت می‌کند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  یک عبارت بازیابی (Recovery Phrase) یکسان برای تمام رمز ارزها

  از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های عبارت‌های بازیابی در کیف پول‌های دیجیتال آن است که امکان استفاده از یک عبارت برای چند ارز دیجیتال وجود دارد. از آن‌جایی که ساز و کار ارزهای دیجیتال با یکدیگر متفاوت است، شکل کلید خصوصی در شبکه برای بعضی از ارزها متفاوت خواهد بود.

  اما در مورد Seed Phrase این چنین نیست و با در اختیار داشتن یک عبارت بازیابی به سرمایه های دیجیتال در بلاکچین‌های مختلفی دسترسی خواهید داشت. به این ترتیب تجربه کاربری در زمان استفاده از کیف پول‌های دیجیتال تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند.

  در واقع با در اختیار داشتن عبارت بازیابی کاربر نیاز به حفظ و ذخیره کلید خصوصی برای هر رمز ارز نیست و می‌تواند با داشتن یک Seed Phrase به سرمایه‌های دیجیتالی خود روی شبکه‌های مختلفی چون بیت کوین، دوج کوین، اتریوم و… دسترسی داشته باشد. این ویژگی عبارت‌های بازیابی که به آن Multicurrency (مولتی کارنسی) گفته می‌شود با ارائه BIP44 در سال 2014 اضافه شد.

  متفاوت بودن تعداد کلمات در Seed Phrase

  طبق قوانین BIP39، یک Seed Phrase باید متشکل از 12، 15، 18، 21 یا 24 کلمه باشد. در حال حاضر عبارت بازیابی در بعضی از کیف پول‌ها مانند تراست والت (Trust wallet) متشکل از 12 کلمه است و یا در برخی دیگر مانند کوینومی (Coinomi)، دارای الگوی 24 کلمه‌ای است.

  بررسی فنی شیوه عملکرد Seed Phrase یا عبارت بازیابی کیف پول

  می دانیم که تنها راه دسترسی داشتن به ارزهای دیجیتال یا سایر سرمایه‌های دیجیتال در یک کیف دیجیتال، داشتن کلید خصوصی آن است. بنابراین با در اختیار داشتن Seed Phrase این دسترسی برای کاربر امکان‌پذیر است. درواقع کیف پول‌های دیجیتالی مختلف به واسطه استاندارد BIP39 کلیدهای خصوصی مربوط به یک عبارت بازیابی را استخراج می‌کنند و با داشتن این کلیدها، کیف پول دوباره بازیابی می‌شود.

  نمونه کلمات بازیابی:

  Rate Essence Soon Toast Erode Announce Burger Student Medal Wrong Spoil Occur

  برای این که یک عبارت بازیابی یا Seed Pharse تولید شود، کیف پول‌های مختلف از این الگوریتم استفاده می‌کنند:

  • یک کد 128 تا 256 بیت به صورت رندُم تولید می‌شود.
  • کد در تابع هش SHA256 قرار داده می‌شود و 4 تا 8 بیت اولیه از هش تولید شده، به عنوان چک سام (Checksum) در نظر گرفته می‌شود.
  • به این نکته مهم توجه داشته باشید که اندازه چک سام برای کدهای 128 بیتی برابر با 4 بیت، برای کدهای 160 بیتی برابر با 5 بیت، برای کدهای 192 بیتی برابر با 6 بیت، برای کدهای 224 بیتی برابر با 7 بیت و در نهایت برای کدهای 256 بیتی برابر با 8 بیت است.
  • در مرحله بعدی چک سام به انتهای کد تولید شده در مرحله قبل افزوده می‌شود.
  • نتیجه به دست آمده در مرحله قبل به بخش‌های 11 بیتی تقسیم می‌شود.
  • هریک از بخش های 11 بیتی حاصل از مرحله قبل معادل یک کلمه از مجموع 2048 کلمه از پیش تعیین شده است.
  • با کنار هم گذاشتن کلمات حاصل از بخش‌های 11 بیتی مشابه با مرحله قبل Seed Phrase یا Recovery Phrase ایجاد می‌شود.

   

  گفتار پایانی!

  برای این که بتوانید در خرید ارزهای دیجیتال، ارزهای خرید شده از یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال را ذخیره کنید به کیف پول مجازی احتیاج دارید و دسترسی شما به این کیف پول با کمک Seed Phrase در نبود کلیدهای خصوصی امکان‌پذیر می‌شود.

  سوالات متداول

  منظور از Seed Phrase چیست؟

  مجموعه‌ای از کلمات است که برای پشتیبانی از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. در صورت کلید خصوصی در دسترس نباشد می‌توان از کلمات بازیابی یا Seed Phrase بهره برد.

  یک عبارت بازیابی استاندارد چند کلمه دارد؟

  طبق قوانین BIP39، یک Seed Phrase باید متشکل از 12، 15، 18، 21 یا 24 کلمه باشد.

  آیا می توان از یک عبارت بازیابی برای همه رمزارزها استفاده کرد؟

  از جمله مهم‌ترین ویژگی های عبارت‌های بازیابی در کیف پول‌های دیجیتال آن است که امکان استفاده از یک عبارت برای چند ارز دیجیتال وجود دارد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آشنایی با 6 کیف پول برتر نات کوین (NOT)

  نگهداری ایمن نات کوین و انتقال آسان آن بر بستر شبکه بلاک چین ...

  آشنایی با بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال فانتوم (FTM)

  امروزه ارز دیجیتال فانتوم (FTM)، به‌عنوان پروژه‌ای نام‌آشنا ...

  آشنایی با بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری میکر دائو (MKR)

  امروزه کیف پول‌های ارز دیجیتال، اعم از نسخه‌های نرم‌افزاری و ...

  دیدگاه‌ها 6 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. اشکان
   اشکان | 30 بهمن 1400

   I اگر خدایی نکرده باز هم اشتباه کنید چی.. و از الان خاندن این مطالب فایده نداره برای من. من چون یه نفر دیگه خالی کرده کارت ها و.. سرما متاسفانه جفتمون میشناسم… و واقعا لطف به خودتون و من میکنید.. و که چند وقت به من وام دهید تا من هم خریدو فروش کنم سپس برگردانم 97% پولتان را

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 2 اسفند 1400

    باید بیشتر مراقب بود. متاسفانه این روزها تعداد کلاه‌برداری‌ها بیشتر شده.

  2. پروین هوشمند
   پروین هوشمند | 9 آبان 1400

   سلام .شما به من دوهزار شیبا جایزه دادبد ان رادرکدام قسمت ببینم

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 9 آبان 1400

    سلام، به پشتیبانی آنلاین پیام بدین لطفا.

    • اشکان
     اشکان | 30 بهمن 1400

     برادر ممنون کیف پول من خالی شده.. البته همش پر زده.. و لطفا یه وام دهید من چند وقت بازی کنم.. و متاسفانه به مقدار الان زیر مشکلم و باید همش خودم را کنترل کنم. به لطفا کمک کنید

     • کارن آهنگری
      کارن آهنگری | 2 اسفند 1400

      سلام دوست عزیز
      ما پلتفرم وام داهی نداریم متاسفانه.