عدد نانس چیست؟ ماینرها در جست‌وجوی پاسخ معمای استخراج!

نانس (Nonce): ماینرها در جستجوی یک قطعه گمشده!!

0 2,148

بازار ارز دیجیتال این روزها شلوغ‌تر از هر روز دیگر شده و افراد بسیاری در هر لحظه به دنبال دستیابی به موفقیت و سود بیشتر در این بازار پررونق هستند. یکی از مهم‌ترین و کمیاب‌ترین بخش بازار دیجیتال که بسیاری از ماینرها در صدد رسیدن به آن هستند عدد نانس است. عدد نانس چیست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا با ترکیب‌بندی و مفهوم این کلمه آشنا شوید. نانس ترکیبی از دو کلمه Number و Once به معنای «عدد» و «یک بار روی دادن چیزی» است و به طور کل کوتاه شده جمله Number Only used Once است.

همانطور که از نام‌گذاری این مفهوم مهم در بازار ارز دیجیتال مشخص است، نانس عددی یکبار مصرف است که تنها یک بار به دست می‌آید. برای دانستن این که عدد نانس چیست؟ بایستی با مفاهیمی مانند هشینگ، هدر بلاک، تابع هش، عملیات رمزگذاری و غیره آشنا شوید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. به طور کل عدد نانس، فاکتوری برای اضافه شدن یک بلاک جدید به بلاک چین بوده و ماینرهای بلاک چین با استفاده از انرژی برق و الگوریتم‌های پیچیده آن را پیدا کرده و با بهر‌مندی از آن تراکنش‌های شبکه را تایید می‌کنند.

رابطه نانس (Nonce) با بلاکچین

در بخش قبلی کمی به توضیح این که عدد نانس چیست؟ پرداختیم؛ اما برای درک بهتر این مفهوم بهتر است رابطه نانس و بلاکچین را بررسی کنیم. بلاک چین فناوری به روزی بوده که در هر لحظه در حال پیشرفت است و بسیاری عقیده بر اهیمت آن در دنیای امروزه دارند. بلاکچین در حال حاضر به بخش مهمی از دنیای تجارت تبدیل شده و این اهمیت در چند سال آینده نیز رو به افزایش خواهد بود. نانس یکی از ویژگی‌های مهم دنیای بلاک چینی بوده که سبب اعتبار بسیاری در این کار شده است. همان‌طور که می‌دانید دنیای بلاک چین بر پایه بیت کوین و قانون اثبات بر پا است و در آن با استفاده از رمزگذاری‌هایی به نام هش، ماینر برنده یک بلوک می‌شود.

نقش نانس در این میان به عنوان برچسب زمان برای معتبرتر کردن روند استخراج و پاداش ماینرها است. نانس معمایی در بلاک چین بوده که حل کردن آن همراه با ارئه جایزه‌ای بوده که این جایزه دستیابی به یک بلاک جدید در این فضا است. اگر نانس را همان معما تصور کنیم، ماینرها در بلاک چین باید سعی کنند عدد صحیح را حدس زده تا بتوانند در کمترین زمان ممکن این پاداش را دریافت کنند.

به طور کل نانس در دنیای بلاک چین دو کاربرد کلی دارد؛ احراز هویت و هشینگ.

با استفاده از نانس امکان استفاده از ارتباطات قدیمی غیر ممکن بوده و در بخش هشینگ نیز نانس به عملکرد رمزنگاری در سیستم اثبات کار برای تغییر ورودی کمک می‌کند. تا این قسمت از مطلب پاسخ مختصری به سوال عدد نانس چیست داده‌ایم. در ادامه با توضیح برخی از اصطلاحات به سوال عدد نانس چیست؟ پاسخ کامل‌تری خواهیم داد.

معرفی هشینگ و ارتباط آن با عدد نانس (Nonce)

هشینگ نوعی عملیات رمزگذاری بوده که به علت بالا بردن امنیت در بلاک چین ساخته شده است. امنیت در بازار ارز دیجیتال حرف نخست را می‌زند و تامین آن نیز در این عرصه بر عهده فناوری به نام هشینگ است. با استفاده از هشینگ هر یک از بلاک‌ها توسط یک تابع ریاضی برگشت‌ناپذیر به نام «هش فانکشن» (Hash Function) رمزگذاری‌شده و دسترسی به آن را به غیر از کاربر مشخص ناممکن می‌کند. با ایجاد بلاک جدید هش بلاک قبلی با هش بلاک جدید به صورت زنجیره‌وار رمزگذاری‌شده و این عملیات به همین صورت ادامه پیدا می‌کند.

در هش کردن، یک بلاک نانس نقش بسیاری مهمی را ایفا می‌کند. سیستمی به نام اثبات کار یا گواه کار (Proof of Work) از مقدار نانس برای تغییر دادن ورودی به یک تابع هش رمزنگاری استفاده می‌کند. برای درک بهتر این که عدد نانس چیست؟ باید گفت که نانس در این جا کمک می‌کند تا به میزان مطلوب سختی شبکه برسیم. در الگوریتم کار بلاک چین ماینرها با استفاده از استخراج سعی در دستیابی به بلاک جدید می‌کنند؛ عدد نانس همان چیزی که استخرج‌کنندگان یا به اصطلاح ماینرها در رمزارزها برای به دست آوردن آن تلاش می‌کنند.

دیگر کاربرد نانس در هشینگ مدیریت کردن هویت افراد است؛ به طور مثال، زمانی که بخواهیم حساب کاربری‌مان را با تایید یک و یا دو مرحله‌ای بازیابی کنیم، این عمل با استفاده از مقادیری انجام می‌شود. نرم‌افزارهای ایجاد کننده‌ی امضاهای دیجیتال نیز از نانس استفاده کرده و به این ترتیب نانس در این موضوع نیز نقش مهمی دارد.

هدر بلاک چیست؟

هدر بلاک چیست؟

در ادامه پاسخ به سوال عدد نانس چیست؟ نیاز است به توضیح اصطلاح هدر بلاک بپردازیم. هدر بلاک بخشی از یک بلاک بوده که در کنار قسمت دیگر آن یعنی بدنه بلاک قرار می‌گیرد. تراکنش‌ها در بلاک چین به صورت رمزگذاری‌شده در بدنه بلاک قرار می‌گیرند و در قسمت هدر نیز مشخصات کنترلی خاصی برای هر بلاک مشخص می‌شود تا عملیات پردازش بلاک‌ها ساده‌تر صورت گیرد. «متادیتا» (Metadata) محتویات درون هر هدر است که شامل اطلاعاتی است؛ به طور مثال؛ در بلاک چین بیت کوین، متادیتایی با یک رشته‌ی طولانی ۸۰ بایتی و شامل ورژن بلاک (۴ بایتی)، هش هدر بلاک قبلی (۳۲ بایتی)، هش درخت مرکل (۳۲ بایتی)، تایم استمپ یا پیوستگی زمانی بلاک (۴ بایتی)، تارگت یا سختی شبکه (۴ بایتی) و نانس (۴ بایتی) است. با استفاده از تمامی این مفاهیم یک بلاک منحصر‌به‌فرد ایجاد می‌شود.

دیگر مفهوم قابل معرفی در این ارتباط هش درخت مرکل است که پارامتری بوده که از طریق هش تراکنش‌ها به دست می‌آید. تراکنش در بلاک هر بیت کوین همان‌طور که گفته شد به صورت جفت‌جفت و زنجیره‌وار هش می‌شوند و هش قبلی نیز در کنار هش جدید قرار گرفته تا این کار به صورت درخت‌وار ادامه یابد. این روند تا زمانی ادامه می‌یابد که فقط یک هش نهایی تولید شود که به آن ریشه‌ی مرکل گفته می‌شود و در هدر بلاک قرار می‌گیرد. عدد نانس در این پروسه نقش پاداشی را دارد که در تراکنش کوین بیس قرار دارد؛ عبارتی دیگر اولین تراکنش ریشه مرکل که هر کس زودتر به آن برسد برنده شده و پاداش را که عدد نانس است از آن خود می‌کند.

نانس در واقع آخرین پارمتری بوده برای تولید هش بلاک نهایی مورد نیاز است و ماینرها با استفاده از سیستم خاص خود چندین عدد مختلف را امتحان کرده تا به آن عدد نانس نهایی و یا به عبارتی نانس طلایی دست پیدا کنند. نانس طلایی عددی است که از هدف کوچک‌تر بوده و منتهی به پیدا شدن و تأیید بلاک جدید می‌شود.
چگونه به نانس دست پیدا کنیم؟

پس از این که دانستید عدد نانس چیست؟ نیاز است بدانید که عدد نانس چگونه به‌دست می‌آید؟ برای به دست آوردن عدد نانس باید علاوه‌بر آگاهی روی مفاهیمی مانند هشینگ و هدر بلاک مراحل مختلفی را نیز طی کرد. حال که فهمیدید عدد نانس چیست بهتر است این مراحل را نیز شناسایی کنید. Nonce قسمت اصلی اثبات الگوریتم استخراج اثبات کار (PoW) برای بلاکچین‌ها و ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین است.

ماینرها تلاش می‌کنند عدد نانس با هش کمتر و یا مساوی با سختی شبکه را پیدا کنند که به آن همان نانس طلایی گفته می‌شود؛ در این صورت یه بلاک جدید به بلاک چین اضافه می‌شود. در این روند ماینر تمام توان پردازشی خود را در اختیار شبکه بلک چین قرار داده و با پردازش و حل معادلات پیچیده ریاضی سعی می‌کند به جوابی سریع‌تر نسبت به سایر رقیبان برسد؛ به طور مثال، اگر پارامتر‌هایی که ماینر به دست آورد، معادله‌ای با مقادیر ۲۵۶ بیتی باشد و خروجی‌های هش جایگزین شود و در این معادله با یک روش نامشخص و از طریق حدس زدن می‌توان به نانس دست پیدا کرد. برای یافتن عدد نانس باید آزمون و خطاهای بسیاری انجام داد اما با ممارست و تلاش می‌توان به این عدد دست پیدا کرد. توجه داشته باشید نانس یک اتفاق تصادفی است اما می‌توان بر اساس الگوهایی صحیح به آن دست پیدا کرد.

پرسش‌های متداول!

عدد نانس چیست؟

به طور کلی نانس به عددی گفته می‌شود که توسط ماینرها پس از حل معادلات ریاضی بدست می‌آید و برای اضافه کردن بلاک چین جدید به بلاک چین‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رابطه بلاک چین با نانس چیست؟

برای این که ماینرها بتوانند به یک بلاک جدید دست پیدا کنند باید بتوانند عدد نانس را به درستی حدس بزنند. در واقع نانس، رمز به دست آوردن بلاک جدید توسط ماینرها است.

4.1/5 - (7 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x