کاربردهای هوش مصنوعی در دیفای چیست؟

تاریخ انتشار: 2 فروردین 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 29 آذر 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
کاربردهای هوش مصنوعی در دیفای

هوش مصنوعی در دیفای، به طور بالقوه می‌تواند شفافیت و تمرکززدایی را برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به ارمغان آورد و همزمان هم امکان تجزیه‌ و‌ تحلیل به منظور پیش‌بینی روند، اتوماسیون‌سازی قراردادهای هوشمند، امتیازدهی اعتباری و برخی قابلیت‌های جذاب دیگر را فراهم کند.

در حال حاضر، مفهوم هوش مصنوعی (AI) یکی از داغ‌ترین مباحث دنیای فناوری‌ است و افراد زیادی معتقدند که این پدیده‌ی نوظهور می‌تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را تغییر دهد. همین موضوع در مورد صنعت بلاک‌ چین و کریپتوکارنسی نیز صادق است، اما برای استفاده از هوش مصنوعی در دیفای، باید انتظارات خود را با دقت مدیریت کنیم، چرا که با وجود خوش‌بینی‌های زیادی که پیرامون موضوع هوش مصنوعی وجود دارد، توهمات خاصی نیز درباره‌ی کاربرد‌های این فناوری شکل گرفته است.

تنها با شناسایی پتانسیل‌های بالقوه کاربرد هوش مصنوعی در دیفای، می‌توان این فناوری را با موفقیت پیاده‌سازی کرد. پیش‌تر در مقاله‌ی آیا هوش مصنوعی می‌تواند رفتار ارزهای دیجیتال را تحلیل کند؟ درباره‌ی امکان تحلیل رفتار ارزهای دیجیتال به کمک هوش مصنوعی توضیح دادیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم درباره‌ی کاربرد هوش مصنوعی در دیفای صحبت کنیم.

هوش مصنوعی در دیفای

قبل از شروع به توضیح درباره کاربرد هوش مصنوعی در دیفای، ابتدا تعریفی از هر دو اصطلاح دیفای و هوش مصنوعی، ارائه می‌دهیم. امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi)، اکوسیستمی از برنامه‌های کاربردی دیفای و امور مالی انجام شده در این حوزه‌ است که روی شبکه‌های بلاک‌ چین، ساخته شده‌اند؛ محصولات دیفای عبارت‌اند از: وام‌های کریپتویی، تامین نقدینگی و صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX).

هوش مصنوعی (AI)، بر اساس فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد، ظرفیت کامپیوترها یا سایر ماشین‌ها برای شبیه‌سازی رفتار هوشمند است. وقتی از هوش مصنوعی در امور مالی یا تجارت صحبت می‌کنیم، برنامه‌های رایجی مانند نرم‌افزارهای تشخیص تقلب، ربات‌های معاملاتی و حتی چت ربات‌ها برای پشتیبانی از مشتری، در ذهن‌مان نقش می‌بندند.

ربات و دیفای

در ظاهر، هم هوش مصنوعی و هم دیفای این قدرت را دارند که کارآمدی، شفافیت و دسترسیِ سیستم‌های مالی سنتی را به چالش بکشند. دیفای محصولاتی را که همه ما می‌توانیم به آنها دسترسی داشته باشیم، تغییر می‌دهد و هوش مصنوعی هم بر نحوه تعامل ما با آنها تاثیر می‌گذارد. حال به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی می‌تواند تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک در امور دیفای بهبود بخشد، اما چگونه می‌توان از هوش مصنوعی در دیفای استفاده کرد؟ آیا می‌توان انتظار محصولات و خدمات مالی جدید توسعه‌یافته با هوش مصنوعی و همچنین الگوریتم‌های معاملاتی و مکانیسم‌های بازارسازی را داشت.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  کاربرد هوش مصنوعی در دیفای

  همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، هوش مصنوعی می‌تواند علاوه بر شفافیت و تمرکززدایی برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، تجزیه‌ و‌ تحلیل به منظور پیش‌بینی روند، اتوماسیون قراردادهای هوشمند، امتیازدهی اعتباری و برخی قابلیت‌های جذاب دیگر را در حوزه دیفای، امکان‌پذیر کند؛ در ادامه درباره‌ی هرکدام از این کاربرد‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم.

  تجزیه و تحلیل برای پیش‌بینی روند

  می‌توان از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی نتایج آینده بازار با تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی و استفاده از مدل‌های آماری برای آن، استفاده کرد. در قدم بعدی هوش مصنوعی می‌تواند مهارت‌های پیش‌بینی خود را از طریق یادگیری ماشینی در طول زمان، بهبود بخشد؛ به زبان ساده، هوش مصنوعی در دیفای، می‌تواند ابزاری برای تجزیه و تحلیل تکنیکال و بنیادی ارا‌ئه دهد و به جای تریدرها تصمیم بگیرد؛ این ابزارهای هوش مصنوعی در حال حاضر در دنیای ارزهای دیجیتال و مالی در دسترس هستند. ، اما اکنون فرصتی برای معاملات خودکار و مدیریت پورتفولیو در بخش دیفای نیز می‌بینیم.

  اتوماسیون قرارداد هوشمند

  هوش مصنوعی در دیفای، می‌تواند اثربخشی قراردادهای هوشمند را از طریق اتوماسیون افزایش دهد. برای مثال، یک پروتکل وام‌دهی می‌تواند از هوش مصنوعی برای نظارت مداوم بر سطح وثیقه‌ی وام‌دهنده و پیش‌بینی پیش‌فرض‌های احتمالی، قبل از وقوع استفاده کند؛ سپس این اطلاعات را می‌توان به پروتکل وام ارسال کرد. در این مورد، هوش مصنوعی، قابلیتی ارائه می‌دهد که قراردادهای هوشمند از انجام آن ناتوان هستند.

  اتوماسیون امور مالی

  شناسایی کلاهبرداری‌ها در دیفای

  قابلیت ناشناس بودن در سرویس‌های دیفای، می‌تواند تشخیص رفتارهای مخرب و کلاهبرداری‌ها را به امری چالش‌برانگیز تبدیل کند. هوش مصنوعی در دیفای، با دنبال کردن روندها، می‌تواند در مجموعه داده‌های بزرگ، فعالیت‌های مخرب را شناسایی و برطرف کند. برای مثال، حجم معاملات جعلی صرافی‌ها یا جابجایی مشکوک نقدینگی را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها هدف قرار داد.

  تسهیل اعطای وام و استقراض از طریق امتیازدهی اعتباری

  به‌عنوان بخشی از آرمان اصلی دیفای، محصولات غیرمتمرکز به دخالت نیروی انسانی نیازی ندارند، در همین راستا هم دریافت وام‌های کریپتویی اغلب بدون مانع یا بدون محدودیت اعطا می‌شوند. با امتیازدهی اعتباری مناسب، صادرکنندگان وام می‌توانند قیمت‌های بهتری را به کاربران با سوابق بازپرداخت قابل‌اثبات، ارائه دهند. با این حال، معرفی عنصر انسانی بالقوه مغرض، به این سیستم امتیازدهی، می‌تواند به تمرکززدایی این سیستم آسیب برساند.

  یکی از راه‌های مقابله با این مشکل، پیاده‌سازی سیستم امتیازدهی اعتباری مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند کیف پول و تاریخچه وام‌گیرنده را تجزیه و تحلیل کرده و پتانسیل بازپرداخت وام‌گیرندگان را به طور شفاف ارزیابی کند.

  مشاوره سرمایه‌گذاری و مدیریت سبد

  ربات‌های هوش مصنوعی مشاور، چشم‌اندازی هیجان‌انگیز برای تریدرها و سرمایه‌گذاران در بازارهای دیفای ارائه می‌دهند. تجربه کاربری تعاملی و شبیه به انسانِ این ربات‌ها، امکان یادگیری و تجزیه و تحلیل تکنیکال و بنیادی را فراهم کرده و از آنجایی که تراکنش‌ها در اکثر بلاک‌ چین‌ها کاملاً شفاف هستند، داده‌های زیادی هم برای تجزیه و تحلیل و استفاده وجود دارند.

  آیا هوش مصنوعی در دیفای اثرات منفی دارد؟

  زمانی که کمی کلی‌تر به کاربرد‌های هوش مصنوعی در دیفای نگاه کنیم، می‌توانیم مشکلات بالقوه‌ی هوش مصنوعی را در این حوزه ببینیم. همه ما می‌دانیم که هوش مصنوعی در بسیاری از کسب‌وکارها، نیاز به نیروی انسانی را از بین می‌برد و همین موضوع ممکن است برخی مشاغل خاص – و تا حدی مسئولیت‌پذیری – را منسوخ کند. دیفای هم به دلیل ماهیت ناشناس و بخش چالش‌برانگیزش برای نظارت و مشارکت غیرانسانی، می‌تواند به این مشکل دامن بزند.

  همچنین باید مسائل احتمالی مربوط به آموزش هوش مصنوعی در مجموعه داده‌های محدود را نیز در نظر گرفت؛ در مقایسه با بازارهای سنتی، ارزهای دیجیتال و به ویژه امور دیفای هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند و به همین دلیل، داده‌های بلندمدت نسبتاً کمی برای ارائه دید متعادلی از بازار، در دسترس هستند.

  هوش مصنوعی در حوزه دیفای

  معرفی ابزارهای جدید همیشه با خطرات امنیتی همراه است؛ مسیر‌های ورود به ابزارهای هوش مصنوعی و نحوه دسترسی آن‌ها به داده‌ها و کیف پول‌ها نیز، به معنای ایجاد فرصتی برای حملات سایبری و  کلاهبرداری‌ها است. ابزارهای هوش مصنوعی معمولاً توسط شرکت‌ها یا افراد خصوصی توسعه داده می‌شوند و در نتیجه امنیت‌شان کاملاً به استحکام ویژگی‌های امنیتی تعبیه شده، توسط این توسعه‌دهندگان  بستگی دارد.

  علاوه بر این، باید به خطرات تمرکززدایی و هوش مصنوعی توسعه‌یافته به صورت خصوصی هم دقت کرد؛ اغلب، غیرشفاف بودن مسیر توسعه، در نحوه عملکرد دقیق این ابزارها تاثیرات مخربی ایجاد می‌کند. درواقع چنانچه توسعه‌دهنده‌ توضیحات کاملی درباره‌ی به‌روزرسانی‌ها ارائه ندهد یا به هر دلیلی پشتیبانی از هوش مصنوعی را متوقف کند، ممکن است کاربران در این مسیر با مشکلات متعددی مواجه شوند.

  توهمات پیرامون هوش مصنوعی در دیفای چیست؟

  با وجود اینکه هوش مصنوعی فرصت‌های هیجان‌انگیزی را در فضای دیفای ارائه می‌دهد، باید واقع‌بین هم بود. برای استفاده کامل از تمام قابلیت‌های هوش مصنوعی در دیفای، توسعه‌دهندگان باید روی مسائلی متمرکز شوند که می‌توانند به طور واقع‌بینانه تفاوت ایجاد کنند. بسیاری از توهماتی که در ادامه‌ی این مقاله معرفی می‌کنیم، قبلاً در دنیای مالی سنتی هم دیده شده‌اند، بنابراین شناسایی آن‌ها در دنیای دیفای، کار سختی نیست.

  هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین تصمیم‌گیری انسانی شود

  هنگام استفاده از ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی در دیفای، ورودی انسانی همیشه امری ضروری است. هوش مصنوعی باید به درستی آموزش و به درستی هم از آن استفاده شود، این مهم، به فرایند پیچیده‌‌ای نیاز خواهد داشت تا بتوان ابزار هوش مصنوعی را بدون هیچ راهنمایی در بازار رها کرد.

  هوش مصنوعی می‌تواند تمام مشکلات دیفای را حل کند

  با اینکه هوش مصنوعی در دیفای، می‌تواند شفافیت و تمرکززدایی را افزایش دهد، اما راه‌حلی جادویی برای همه مشکلات آن نیست. هوش مصنوعی نمی‌تواند تمام مشکلات امور دیفای را برطرف کند و گاهی حتی ممکن است، مشکلات بیشتری هم ایجاد کند.

  سیستم‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار سودآورتر خواهند بود

  با بررسی به سیستم‌های مالی موجود در صرافی‌های متمرکز (CEX)، متوجه خواهیم شد که لزوما سیستم‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی، سودآورتر از سیستم‌های معاملاتی معمولی نیستند؛ درواقع شاید بتوان ادعا کرد که سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مزایایی دارند، اما نمی‌توان تضمین کرد که این سیستم‌ها سودآورتر خواهند بود.

  هوش مصنوعی نیاز به اعتماد را در دیفای را از بین می‌برد

  در حال حاضر، امور دیفای با درجه‌ای از بی‌اعتمادی رو‌به‌رو هستند، اما گاهی در مواردی خاص هم می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. هوش مصنوعی باید از تلاش برای جایگزینی تحقیقات گسترده در برای ایجاد اعتماد به یک تیم یا بنیان‌گذار پروژه، خودداری کند.

  آینده هوش مصنوعی در دیفای چیست؟

  شکی وجود ندارد که هوش مصنوعی پیشرفت‌های انقلابی فزاینده‌ای را در آینده ایجاد خواهد کرد؛ با این حال، نمی‌توان مطمئن بود که این پیشرفت‌ها، تا چه حد در حوزه‌ی دیفای کاربردی هستند. هوش مصنوعی در دیفای می‌تواند خدمات مالی را در دسترس‌تر و کارآمدتر کند و کارایی و اثربخشی سیستم‌های دیفای را در پیش‌بینی‌ها، مدیریت ریسک و خودکارسازی وظایف معمول، افزایش دهد. علاوه‌بر‌این هوش مصنوعی می‌تواند برای بهبود تجربه و امنیت کاربر هم استفاده شود.

  با این‌حال، نباید با استفاده از هوش مصنوعی در دیفای، انتظار سودآوری سریع و آسانی را داشت و چنانچه تنها برای دست‌یابی به این موضوع به فکر استفاده از هوش مصنوعی در امور مالی دیفای هستید، باید بگویم که حتما ناامید خواهید شد. به این ترتیب، تمرکز بر پتانسیل هوش مصنوعی نه برای ایجاد سود بیشتر، بلکه برای افزایش دسترسی مالی و آزادی برای کاربران دیفای، بسیار عملی‌تر به نظر می‌رسد.

  گفتار پایانی

  پتانسیل استفاده از هوش مصنوعی در دیفای غیرقابل انکار است؛ هوش مصنوعی می‌تواند نحوه‌ی تعامل ما با امور دیفای را متحول کند، از خودکارسازی فرایندهای مالی گرفته تا پیش‌بینی دقیق‌تر روندهای بازار! در کل، با اینکه هوش مصنوعی در دیفای بسیار کارآمد و نویدبخش روزهای بهتر خواهد بود، توهمات زیادی هم با خود به همراه خواهد داشت. بنابراین، همانطور که این زمینه به تکامل خود ادامه می‌دهد، برای جامعه کریپتو بسیار مهم است که در اجرای هوش مصنوعی خود هوشیار باقی بماند و پتانسیل آن را درک کند؛ اما مراقب باشید تا عواقب ناخواسته‌ی آن گریبان‌تان را نگیرد. در دوره کاربردهای هوش مصنوعی

  سوالات متداول

  • چگونه می‌توان از هوش مصنوعی در دیفای استفاده کرد؟

  برای تجزیه و تحلیل برای پیش‌بینی روند، اتوماسیون قرارداد هوشمند، شناسایی فعالیت‌های متقلبانه در دیفای، تسهیل اعطای وام و استقراض از طریق امتیازدهی اعتباری و مشاوره سرمایه‌گذاری و مدیریت سبد.

  • چه چیزی هوش مصنوعی AI و دیفای DEFI را به هم متصل می‌کند؟

  دیفای محصولاتی را که همه ما می‌توانیم به آن‌ها دسترسی داشته باشیم تغییر داده است، در حالی که هوش مصنوعی بر نحوه تعامل ما با آنها تأثیر می‌گذارد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آزمون تورینگ کریپتویی؛ اندازه‌گیری قابلیت استفاده روزمره از رمزارزها

  این مقاله به بررسی مفهوم آزمون تورینگ کریپتویی می‌پردازیم و ...

  5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

  در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

  تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

  آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهدی رضایی
   مهدی رضایی | 17 اردیبهشت 1402

   سلام. مطالب و دیدگاه های که منتشر میکنید عالیه.

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 18 اردیبهشت 1402

    سلام مهدی عزیز
    خوشحالیم که از مطالب منتشرشده در آکادمی بیت پین رضایت دارید.
    رضایت شما افتخار ماست.
    به امید معاملات پرسودتون در بیت پین