درآمد غیرفعال (Passive Income) چیست؟

تاریخ انتشار: 23 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 6 تیر 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
درآمد غیرفعال (Passive Income) چیست؟

درآمد غیرفعال – که برخی به آن درآمد منفعل نیز می‌گویند – درآمدی است که به دست آوردن آن به حداقل تلاش نیاز دارد. این برعکس درآمد فعال (Active Income) است که از یک شغل یا سرمایه‌گذاری تجاری که نیاز به مشارکت فعال دارد، درآمد کسب می‌شود.

درآمد غیرفعال شامل درآمدهای حاصل از یک ملک اجاره‌ای، مشارکت محدود یا سایر شرکت‌هایی است که شخص به طور فعال در آن فعالیت ندارد.

درک مفهوم درآمد غیرفعال

سه دسته اصلی درآمد وجود دارد:

 • درآمد فعال
 • درآمد غیرفعال
 • درآمد پرتفوی

درآمد غیرفعال شامل درآمدهای حاصل از یک ملک اجاره‌ای، مشارکت محدود، یا سایر مشاغلی است که شخص به طور فعال در آن دخالت ندارد – به نوعی یک سرمایه‌گذار خاموش است. همچنین می‌تواند شامل سود حاصل از اوراق‌قرضه یا حساب پس‌انداز، سود پرداخت شده سهام و مزایای بیکاری باشد.

درآمد غیرفعال به صورت محاوره‌ای، برای تعریف پولی که به طور منظم با تلاش اندک یا بدون تلاش از طرف شخصی که آن را دریافت می‌کند، استفاده می‌شود.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  انواع درآمد غیرفعال برای تولید درآمد

  انواع درآمد غیرفعال برای تولید درآمد

  اوراق‌قرضه

  یک روش رایج برای درآمد غیرفعال، سرمایه‌گذاری در ابزارهای مالی مانند اوراق‌قرضه است – که از سرمایه‌گذاری اولیه شما محافظت می‌کند و در ازای وام دادن به آنها، بهره پرداخت می‌کند. علی‌رغم اینکه یک سرمایه‌گذاری مطمئن هستند، اما ایرادش این است که پرداخت بهره کمتری را ارائه می‌دهند.

  سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی

  ریسک زیادی در سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی وجود دارد؛ زیرا هیچ تضمینی برای کسب سود وجود ندارد. سهام یک شرکت قوی، پرداخت سود سهام را نیز ارائه خواهد کرد.

  ملک اجاره‌ای

  اگر شخصی را برای انجام تعمیرات و نگهداری ساختمان استخدام کنید، سرمایه‌گذاری در ملک اجاره‌ای می‌تواند غیرفعال باشد. در حالت ایده‌آل، قیمت ساختمانی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید به مرور زمان افزایش می‌یابد و هر ماه از اجاره درآمد کسب خواهید کرد.

  حق امتیاز

  حق امتیاز یک پرداخت قانونی الزام‌آور است که برای استفاده از دارایی‌هایی مانند آثار دارای حق چاپ (کتاب، موسیقی) انجام می‌شود.

  بازاریابی وابسته

  این شکل از درآمد غیرفعال زمانی ایجاد می‌شود که شما برای فروش محصول یا خدمات دیگری پورسانت دریافت می‌کنید. بسیاری از وبلاگ‌نویسان و پادکسترها از بازاریابی وابسته برای افزودن به جریان درآمدی خود استفاده می‌کنند. هنگامی که محصولات دیگران را می‌فروشید، هیچ کار فعالی انجام نمی‌دهید.

  فروش محصولات دیجیتالی

  ایجاد یک محصول آموزشی برای فروش به دیگران، ایجاد سایت‌های عضویت و ایجاد الگوها یا ابزارهایی برای فروش به دیگران راه بسیار خوبی برای کسب درآمد غیرفعال است. کار در ابتدا برای ایجاد محصول انجام می‌شود، اما زمانی که آن محصول ایجاد شد، کار بسیار کمی برای انجام دادن باقی می‌ماند. در ادامه فقط بنشینید و فروش محصول خود را تماشا کنید.

  چرا باید درآمد غیرفعال داشته باشیم؟

  درآمد شخصی بزرگ‌ترین ابزار تولید ثروت است – چیزی که به مشارکت فعال فرد نیاز دارد؛ بنابراین، حتی اگر فردی یک شغل تمام‌وقت داشته باشد، بدون نیاز به عرق کردن برای آن، از درآمد اضافی استقبال می‌کند.

  توسعه روشی برای ایجاد درآمد غیرفعال مزایای بسیاری را به همراه دارد. با درآمد اضافی، یک فرد می‌تواند پایگاه ثروت‌آفرینی خود را گسترش دهد تا بازنشستگی پیش از موعد آسان شود.

  علاوه بر این، درآمد غیرفعال یک طرح پشتیبان در صورتی است که فرد شغل روزانه خود را از دست بدهد، ارائه می‌دهد.

  مزایای درآمد غیرفعال چیست؟

  مزایای درآمد غیرفعال چیست؟

  کسب درآمد غیرفعال به شما کمک می‌کند در حالی که کمتر کار می‌کنید یا در حالی که کار تمام‌وقت دارید، پول بیشتری به دست آورید. برای بسیاری از افراد، زمان آزاد بیشتری فراهم و به آنها کمک می‌کند تا با درآمدی که متکی به داشتن شغل در شرکتی نیست که هر زمان ممکن است اخراج یا کاهش حقوق داشته باشد، از نظر مالی مستقل شوند. در نتیجه در خانه شادتر می‌شوند.

  حتی اگر با از دست دادن شغل مواجه نیستید، ایجاد درآمد غیرفعال می‌تواند به شما کمک کند برای خرید کالاهای جدید چالش‌هایی کمتری داشته باشید: ماشین جدید، سفرهای تفریحی و حتی هزینه‌های دانشگاه برای فرزندانتان.

  اگر بتوانید تمام هزینه‌های عادی خود را با حقوق اولیه‌تان بودجه‌بندی کنید، هر چیز اضافی که به دست می‌آورید می‌تواند مستقیماً به پس‌انداز هدف شما تبدیل شود.

  گفتار پایانی

  درآمد غیرفعال اساساً درآمدی است که از شخصی غیر از کارفرما یا پیمانکار ایجاد می‌شود. این تعریف بسته به منبع می‌تواند کمی متفاوت باشد و قابل تفسیر است. طبق گزارش IRS، درآمد غیرفعال یا از طریق اجاره ملک یا کسب‌وکاری است که نیازی به مشارکت فعال ندارد.

  در بسیاری از موارد، درآمد غیرفعال، که می‌تواند راهی عالی برای تقویت مالی شخصی باشد، پولی است که از کار انجام شده از قبل به دست می‌آید. و به لطف اینترنت، اکنون بیش از هر زمان دیگری در دسترس است.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اثر دومینو در کریپتو؛ تاثیر زنجیره‌وار ارزهای دیجیتال بر روی یکدیگر

  بازار کریپتو اغلب مانند یک اتاق پژواک عمل می‌کند، صدای موفقی ...

  سود مرکب چیست؟ آشنایی با فرمول و نحوه محاسبه سود مرکب

  سود مرکب، از پرتکرارترین مفاهیم در بازارهای مالی برای سرمایه ...

  تئوری میلک شیک دلار؛ نوشیدنی که اقتصاد جهان را تغییر می‌دهد

  ممکن است در مصاحبه های توییتر یا پادکست درباره تئوری میلک شی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر