همه‌چیز درباره لایتنینگ (بخش سوم)/چرا شبکه لایتنینگ ضروری است؟

معرفی مزایای شبکه لایتنینگ بیت کوین
توسط کارن آهنگری
|
6 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
چرا شبکه لایتنینگ ضروری است؟

تاکنون، به نظر می‌رسد شبکه لایتنینگ یکی از منطقی‌ترین روش برای افزایش مقیاس‌پذیری بلاک چین بیت کوین و توسعه ریزپرداخت‌ها است. هماهنگ‌سازی تغییرات در اکوسیستم وسیعی مثل بیت کوین دشوار است، زیرا همواره خطر هارد فورک و تغییر مسیر توسعه آن وجود دارد. با وجود صرفه بسیار زیاد شبکه لایتنینگ برای بیت کوین، اما اجرای نادرست آن ممکن است بسیار خطرناک باشد.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بخش‌‌های قبلی را نیز بخوانید:

شبکه لایتنینگ یا همان لایه دو راه حلی بسیار منطقی است که خارج از شبکه اصلی بیت کوین استوار است؛ به طوری که هیچ یک از مفروضات امنیتی را که پروتکل را به مدت بیش از 10 سال ادامه داده است تضعیف نمی‌کند.

از طرفی، هیچ الزامی برای تغییر روش قدیمی انجام کارها نیز وجود ندارد. چراکه معاملات درون زنجیره‌ای همچنان برای کاربران نهایی عادی عمل می‌کند، و در حال حاضر آن‌ها می‌توانند تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز انجام دهند.

استفاده از شبکه لایتنینگ مزایای متعددی دارد. در ادامه برخی از اصلی‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مقیاس پذیری

بلاک‌های بیت کوین به طور تقریبی هر ده دقیقه ایجاد می‌شوند و فقط می‌توانند تعداد محدودی از حجم معاملات را در خود جای دهد. فضای بلاک‌ها برای تایید تراکنش‌ها محدود است، بنابراین شما باید برای تسریع روند تایید تراکنش‌های خود کارمزدهای بیشتری به ماینرها پیشنهاد دهید. ماینرها قبل از هر چیز به دریافت کارمزد اهمیت می‌دهند، بنابراین تراکنش‌هایی را در اولویت قرار می‌دهند که کارمزد بیشتری پرداخت کند.

وقتی تعداد زیادی از کاربران سعی در ارسال همزمان وجوه ندارند، نیازی به افزایش نرخ کارمزد نیست و تراکنش شما در بازه زمانی معقولی صورت می‌پذیرد. اما هنگامی که ترافیک شدیدی در شبکه (معمولا در بازارهای گاوی)، نرخ کارمزد توسط ماینرها می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. در مواردی، نرخ کارمزد شبکه از 5 دلار نیز فراتر رفته است. در اوج بازار گاوی سال 2017، برخی از کارمزد ها از 50 دلار نیز فراتر رفت.

چنین نرخ ممکن است برای معاملاتی که میلیون‌ها دلار بیت کوین را جابجا می‌کنند ناچیز به نظر برسد، اما برای پرداخت‌های کوچکتر، اصلا به صرفه نیست. چه کسی مایل است برای یک قهوه 3 دلاری به فرض 5 دلار کارمزد پرداخت کند؟

با شبکه لایتنینگ، هنوز هم دو بار هزینه کارمزد پرداخت می‌کنید – یکی برای باز کردن کانال و دیگری برای بستن آن. اما بعد از باز شدن کانال، دیگر نیاز به پرداخت کارمزد نیست و همه چیز متعلق خودتان و طرف مقابل است؛ به طوری ک می‌توانید هزاران تراکنش را به صورت رایگان پس از باز شدن کانال انجام دهید. پس از پایان کار ، فقط باید وضعیت نهایی را در بلاک چین منتشر کنید.

از اهداف بزرگ پروژه می‌توان برداشت کرد که، اگر کاربران بیشتری به راه حل‌های خارج از زنجیره مانند شبکه لایتنینگ اعتماد کنند، از فضای بلوک به طور کارآمدتری استفاده خواهد شد. به طوری که، انتقال با کارمزد کم و با فرکانس بالا می‌تواند در کانال‌های پرداخت لایتنینگ انجام شود، در عوض فضای ذخیره شده بلوک برای معاملات بزرگتر و باز و بسته شدن کانال استفاده می‌شود. این باعث می‌شود که سیستم در دسترس کاربران گسترده‌تری قرار گیرد و در طولانی مدت به مقیاس‌پذیری آن کمک کند.

با کمک شبکه لایتنینگ بیت کوین می‌توان پرداخت‌هایی به‌میزان حتی 1 ساتوشی انجام داد.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  پرداخت های خرد

  حداقل مقدار بیت کوین که می‌توانید در یک معامله ارسال کنید – تقریباً 0.00000546 بیت کوین است. در زمان نگارش این مقاله، این مقدار به طور تقریبی چهار سنت است. این مقدار کمی است، اما شبکه لایتنینگ به شما اجازه می‌دهد تا محدودیت‌ها را برای انجام کوچکترین واحد موجود – 0.00000001 BTC یا یک ساتوشی افزایش دهید.

  لایتنینگ برای پرداخت‌های خرد جذابیت زیادی دارد. طبق اصول بیت کوین، هزینه معاملات معمولی و پایین، ارسال مبالغ اندک به زنجیره اصلی را غیر عملی می‌کند. این در حالی است که، در یک کانال، شما آزاد هستید تا مبالغ ناچیز را به صورت رایگان ارسال کنید.

  پرداخت‌های خرد برای موارد متعدد استفاده مناسب است. به فرض اگر زمانی بیت کوین به عنوان روشی برای پرداخت از سوی جوامع مختلف پذیرفته شود، مطمئنا باید قادر به انجام معاملات زیر 10 دلار نیز باشد. مطمئنا، در یک کافه، قیمت یک فنجان قهوه 3 دلار است. حال با احتساب قیمت 45000 دلاری بیت کوین (در زمان نگارش مقاله)، چگونه می‌توان این مبلغ را پرداخت کرد؟ این همان جایی است که لایتنینگ وارد قضیه می‌شود و امکان پرداخت‌های ناچیز را بدون پرداخت کارمزد میسر می‌سازد.

  حریم خصوصی

  مزیت ثانویه شبکه لایتنینگ این است که می‌تواند حریم خصوصی بالایی را بران کاربران فراهم سازد. افراد نیازی ندارند که کانال‌های خود را به شبکه وسیع‌تر بشناسانند. در واقع شاید بتوانید سابقه تراکنش‌ها را در بلاک چین مشاهده کنید و بگویید این تراکنش یک کانال را باز کرد، اما هرگز نمی‌توانید بگویید که در داخل آن چه می‌گذرد. اگر شرکت‌کنندگان تصمیم بگیرند که کانال خود را خصوصی کنند، فقط آن‌ها خواهند دانست که چه معاملاتی در حال انجام است.

  اگر سیامک دارای یک کانال با کارن است و کارن دارای یک کانال با علی است، سیامک و علی می‌توانند پرداخت ها را از طریق کارن به یکدیگر ارسال کنند. اگر محمد به علی متصل است، سیامک نیز می‌تواند پرداخت‌هایی را برای او ارسال کند. می‌توانید تصور کنید که این شبکه به شبکه گسترده‌ای از کانال‌های پرداخت به هم پیوسته تبدیل شود. در چنین تنظیماتی، نمی‌توانید مطمئن باشید که سیامک پس از بسته شدن کانال به چه کسانی پول ارسال کرده است.

  پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بخش‌های بعدی را نیز بخوانید:

  4/5 - (1 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر