سوشال تریدینگ (Social Trading) چیست؟

تاریخ انتشار: 25 آبان 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 21 مرداد 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
سوشال تریدینگ

آیا با سوشال تریدینگ آشنا هستید؟ شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید روشی برای سرمایه‌گذاری با اصول تقلید از دیگران وجود دارد. همه چیز به یک تقلید ساده خلاصه نمی‌شود و با موضوع مهمی به نام سوشال ترید روبه‌رو هستیم.
در این مقاله می‌خواهیم درباره این موضوع مهم صحبت کنیم. اگر دوست دارید درباره سوشال تریدینگ، مزایا، معایب و ویژگی‌های آن اطلاعات بیشتری داشته باشید، این مقاله را کامل بخوانید.
بهتر است مطلب را با دوستان و همکاران خود نیز به اشتراک بگذارید تا بتوانید درباره این موضوع بحث‌های بیشتری با آن‌ها داشته باشید.

 آکادمی بیت‌پین یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسب اطلاعات و اخبار روز دنیا در زمینه ارزهای دیجیتال و بازارهای مالی است و شما برای یادگیری می‌توانید از آن استفاده کنید. بعد از مطالعه این مقاله بهتر است به دیگر مقاله‌های آکادمی نیز مراجعه کنید و با انواع استراتژی‌های مناسب برای معامله آشنا شوید.

این مقاله به توضیح سوشال تریدینگ اختصاص دارد و سعی کرده‌ایم مفاهیم ساده و مهم را بیان کنیم. حال وقت آن رسیده تا با دقت بیشتری درباره این روش صحبت کنیم و بدانیم سوشال تریدینگ چیست؟

سوشال تریدینگ (Social Trading) چیست؟

سوشال تریدینگ (Social Trading) روند معاملاتی جدیدی در بازارهای مالی است که در سال‌های اخیر عده بیشتری به آن علاقه پیدا کرده‌اند. جالب است بدانید این روش در بسیاری از کشورها رونق دارد و کاربران ایرانی زیادی نیز از آن استفاده می‌کنند. البته شاید به نقدها و اصلاحات زیادی برای این روش در ایران نیاز باشد تا به جایگاه درست خود برسد، اما می‌توانیم رشد آن را ببینیم که هر روز افراد بیشتری از به آن ملحق می‌شوند.

اینکه در این مقاله می‌خواهیم درباره سوشال ترید صحبت کنیم، دقیقاً به‌دلیل رشد روزافزون آن و اطلاعاتی است که کاربران باید از سوشال تریدینگ داشته باشند. همان طور که گفته شد، سوشال تریدینگ یک روند معاملاتی نسبتاً جدید در بازارهای مالی است.

از نظر لغوی اصطلاح سوشال تریدینگ از دو بخش سوشال یا همان Social و تریدینگ یا Trading تشکیل شده است. سوشال در لغت به معنای اجتماعی و تریدینگ به معنای معامله یا داد و ستد است. تصور کنید شما بتوانید معاملات کاربران دیگر را ببینید. آیا انتخاب‌های آن برای خرید یا فروش در روندهای معاملاتی شما تأثیر می‌گذارد؟ درواقع سوشال تریدینگ را می‌توان شبکه‌ای اجتماعی دانست که به شما به‌عنوان یک تریدر اجازه می‌دهد رفتار و معاملات تریدهای دیگر را ببینید.

سوشال تریدینگ

شما می‌توانید براساس رفتار دیگر تریدرها تصمیم‌های خاصی بگیرید و آن‌ها را در معاملات خود وارد کنید. نکته جالب این شبکه این است که تریدرهای موفق در آن، استراتژی‌ها و تحلیل‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

تا اینجا همه چیز ساده به نظر می‌رسد. شما از این روش استفاده می‌کنید، روش‌ها و تحلیل‌های مناسب را پیدا می‌کنید و می‌توانید کسب درآمد خوبی داشته باشید. سوشال تریدینگ روش خوبی برای بسیاری از افراد است و اگر بتوانید از آن صحیح استفاده کنید، به استراتژی‌های فوق‌العاده‌ای دسترسی خواهید داشت.

مزیت این روش از دیگر روش‌های قبلی این است که در آن نیاز ندارید کیف پول و معاملات خود را به فرد یا گروه دیگری بسپارید، بلکه شما معاملات و تحلیل‌ها را رصد می‌کنید و خودتان با استفاده از آن‌ها اقدام به معاملات می‌کنید.

استفاده از سوشال تریدینگ

با روند سوشال تریدینگ سیگنال‌ها و تحلیل‌های فوق‌العاده خوبی در اختیار شما قرار می‌گیرند و شما باید بهترین استفاده را از آن‌ها ببرید. این روش و روند معاملاتی برای افراد حرفه‌ای و کسانی که برای دیگران سیگنال‌ها را ارائه می‌دهند نیز فوایدی دارد. یکی از این فواید، امکان کسب درآمد آن‌ها از طریق ارائه استراتژی‌ها و تحلیل‌های خود به دیگران در پلتفرم‌های سوشال تریدینگ است.

البته دقت داشته باشید شما یا دیگر تریدرها در این روش می‌توانید از دیگر روش‌ها و استراتژی‌ها نیز استفاده کنید؛ مثلاً می‌توانید بازار را تحلیل کرده، از تحلیل‌های تکنیکال، بنیادی و وضعیت بازار استفاده کنید و برای تصمیم‌گیری نهایی به سوشال تریدینگ مراجعه کرده و استراتژی خود را تقویت کنید.
درواقع راه صحیح و کامل این است که شما این روش را به روش‌های قبلی خود اضافه کنید تا بتوانید بهترین معاملات را از مزایای آن رقم بزنید.

سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ

یکی از مفاهیمی که ممکن است عده زیادی آن را به ‌اشتباه به‌جای سوشال تریدینگ استفاده کنند، کپی تریدینگ است. کپی تریدینگ مفهوم متفاوتی با Social Trading دارد. در کپی تریدینگ شما فرد یا گروه خاصی را که در معاملات خود موفق هستند، انتخاب می‌کنید و همه رفتارهای آن‌ها را برای معاملات خود دنبال کرده و اصطلاحاً کپی می‌کنید. در این روش شما هیچ تغییری در رفتار فرد الگوی خود نمی‌دهید و همه چیز را مشابه اصل، کپی می‌کنید.

حتما بخوانید: 15 نکته که برای حرفه‌ای شدن در ترید، باید بدانید!

کپی تریدینگ بیشتر برای افراد تازه‌کار مناسب است که بتوانند با اعتماد به یک فرد موفق احتمال سود خود را افزایش داده و ضررها را تا حد ممکن کم کنند. معمولاً افرادی که از کپی تریدینگ استفاده می‌کنند، دانش یا وقت کافی برای بررسی و تحلیل بازار یا ارزها را ندارند و ترجیح می‌دهند از روشی ساده‌تر برای معامله‌های خود بهره ببرند؛ البته ممکن است برخی افراد نیز برای آموزش یا دیگر اهداف برای مدتی این روش را دنبال کنند.

تفاوت سوشال تریدینگ با کپی تریدینگ

همان‌طور که گفته شد، Social Trading تفاوت‌های زیادی با کپی تریدینگ دارد. در سوشال تریدینگ برخی معامله‌گران و تریدرهای موفق، استراتژی‌ها، تحلیل‌ها، پیش‌بینی‌ها و سیگنال‌هایی را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. شما به‌عنوان یک تریدر می‌توانید یک یا چندین مورد از این موارد را دقیق و کامل مطالعه کنید و بهترین استراتژی را برای معامله‌های خود به کار ببرید.

این موضوع تنها درباره ارزهای دیجیتال نیست و می‌تواند به بسیاری از بازارهای مالی یا سهام شرکت‌ها نیز تعمیم پیدا کند. در سوشال تریدینگ نیز ممکن است بسیاری از کاربران و تریدرهای تازه‌کار از معامله‌گران حرفه‌ای‌تر تقلید کنند یا بسیاری از معامله‌های آن‌ها را انجام دهند، اما همیشه تنها کپی محض انجام نمی‌شود و پیروی با بررسی تحلیل‌ها دنبال خواهد شد. در سوشال تریدینگ شما باید دارایی‌ها و استراتژی‌ها را روزانه بررسی کنید و تصمیم‌های بهتری بگیرید.

آشنایی بیشتر با سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ (Social Trading)

اگر تا این قسمت توضیحات مقاله را کامل و دقیق خوانده باشید، احتمالاً اطلاعات زیادی درباره سوشال تریدینگ کسب کرده‌‌اید. شما می‌دانید نحوه کار و استفاده از استراتژی سوشال تریدینگ ساده است و به‌راحتی می‌توان از آن برای بهبود معاملات خود استفاده کرد. دقت داشته باشید پلتفرم‌های مختلفی برای سوشال تریدینگ وجود دارند و انتخاب آن‌ها در حیطه اختیارات شماست.

شما باید بعد از مشاهده و مطالعه انواع تحلیل‌ها، استراتژی‌ها و ایده‌های مختلف، بهترین افراد و معامله‌گران و بهترین تحلیل‌ها را انتخاب کنید تا معاملات سودآوری را انجام دهید. لزومی ندارد حتماً شما معاملات یک تریدر را دنبال کرده و آن‌ها را کپی کنید. شما از این موارد استفاده می‌کنید تا بتوانید تصمیم‌گیری‌های خود را بررسی نهایی کنید و آن‌ها را بهبود ببخشید.

حتما بخوانید: استراتژی پوزیشن تریدینگ چیست و پوزیشن تریدر چگونه از آن استفاده می‌کند؟

اینکه کدام پلتفرم برای سوشال تریدینگ بهتر است به نیازها و خواسته‌های شما بستگی دارد. بهتر است تعدادی از پلتفرم‌های معروف را بررسی کرده و بهترین‌ آن‌ها را دنبال کنید. در برخی پلتفرم‌ها امکان کپی تریدینگ نیز برای کاربران فراهم شده است؛ یعنی با کلیکی ساده می‌توانید همه معاملات تریدر دیگری را کپی کرده و عیناً آن‌ها را اجرا کنید؛ البته کار به همین سادگی نیست و شما باید بهترین استراتژی، بهترین پلتفرم و بهترین تریدر یا معامله‌گر را پیدا کنید.

برای این کار احتمالاً باید مدت‌ها در پلتفرم‌های مختلف فعال باشید، تریدرهای مختلف و تریدهای آن‌ها را بررسی کنید و ریسک‌های معاملات او را بسنجید. یکی از اولین نکاتی که در سوشال تریدینگ باید رعایت کنید، این است که باید بخشی از سرمایه خود را درگیر کنید و در گام‌های بعدی معامله‌های خود را گسترش دهید.

مزایای سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ نیز مانند روش‌های دیگر معامله می‌تواند مزایای و معایب مختلفی داشته باشد. در این میان، شما تعیین می‌کنید تا چه حدی و برای چه اهدافی از این روش استفاده می‌کنید. برخی از مزایای سوشال تریدینگ عبارت‌اند از:

 • دسترسی ساده، سریع و آسان به بسیاری از تحلیل‌ها و اطلاعات ارزشمند
 • اماکن ارتباط آسان با بسیاری از تریدرها در نقاط مختلف جهان
 • امکان تمرین و یادگیری بازارهای مختلف مالی با هزینه و زمان کم
 • یادگیری از تحلیل‌ها و بررسی‌های دیگران با استفاده از سوشال تریدینگ
 • شبکه‌سازی با تریدرهای دیگر و ایجاد گروه‌های مناسب سرمایه‌گذاری

معایب سوشال تریدینگ

دقت داشته باشید که سوشال تریدینگ نیز مانند بسیاری از شبکه‌ها و راه‌های ارتباط اجتماعی همیشه با شما صادق نیست. افراد زیادی سعی می‌کنند تازه‌کارها و معامله‌گران مبتدی را با روش‌های مختلف فریب دهند. بعضی از آن‌ها ممکن است توانسته باشند با کپی تریدهای افراد حرفه‌ای موقعیت خوبی را پیدا کرده باشند؛ پس همیشه تعداد دنبال‌کنندگان به معنای قوی و حرفه‌ای‌بودن یک کاربر نیست. این افراد ممکن است اطلاعاتی غیرواقعی را به نفع خود انتشار دهند و افراد زیادی را برای مدتی گمراه کنند.

یکی دیگر از معایب سوشال تریدینگ می‌تواند توقف یادگیری باشد. بیت‌پین سعی کرده است همیشه شما را در مسیر یادگیری هدایت کند. همیشه سعی کنید اطلاعات تازه را بیاموزید و در بازار فعال باشید. حتی اگر موارد خوب و فوق‌العاده‌ای را در سوشال تریدینگ پیدا کرده‌اید، همچنان روش‌های معاملاتی دیگر را نیز یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید تا قوی‌تر شوید.

گفتار پایانی!

سوشال تریدینگ روش نسبتاً جدیدی در بازارهای مالی است که به‌کمک آن تریدرها می‌توانند اطلاعات خوبی را از تحلیل‌ها، بررسی‌ها و ترید افراد دیگر ببینید و آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌های خود دخیل کنند. در این مقاله درباره این روش و نکات آن صحبت کردیم. آیا شما این روش را برای معامله‌های خود مناسب می‌دانید؟

پرسش‌های متداول

 • سوشال تریدینگ چیست؟

سوشال تریدینگ (Social Trading) روند معاملاتی جدیدی در بازارهای مالی است که می‌توان در آن عملکرد بسیاری از کاربران و تریدرهای دیگر را مشاهده کرد.

 • مزیت سوشال تریدینگ چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سوشال تریدینگ امکان مشاهده رفتار تریدرهای دیگر است که در مقاله تعدادی از مزایای این روش را نام بردیم.

آکادمی بیت‌پین

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

سواپ ارزهای دیجیتال؛ راهی سریع برای مبادله رمزارزها

واژه سواپ (Swap) در حوزه بازارهای مالی از پرتکرارترین جملاتی ...

معرفی 14 مورد از بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال

بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال به شما کمک می‌کنن ...

دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. ابوالفضل وکیلی
  ابوالفضل وکیلی | 3 اردیبهشت 1402

  سلام خسته نباشید به نظرم خوب نتونستید توضیح بدید چونبرای گفتن مطالب از این شاخه به اون شاخه پردید ومطالب جامع نیست به قول معرف توضیح کامل در هر بخش داده نشده…

  • مهران بابایی
   مهران بابایی | 20 اردیبهشت 1402

   سلام ابولفضل عزیز
   از نظرتون ممنونیم و حتما سعی میکنیم مقاله رو بازبینی و اصلاح کنیم.
   موفق باشید

 2. saeid
  saeid | 15 آذر 1401

  باتشکر از صرافی بیت پین مطالب خوبب بود

  • کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 15 آذر 1401

   ممنون از همراهیتون سعید عزیز