15 نکته که برای حرفه‌ای شدن در ترید، باید بدانید!

لابد برای شما هم اتفاق افتاده است که پس از ضرر در یک معامله با خود گفته‌اید که «ای کاش یک نفر، این نکته را به من می‌گفت تا کمتر ضرر می‌کردم یا اصلاً ضرر نمی‌کردم!». رعایت بسیاری از نکات روتین و متداول، می‌تواند در کاهش ضرر و زیان ناشی از دانش کم یا موارد دیگر، مؤثر باشد. بین تریدرهای حرفه‌ای و موفق، نکات بسیاری از این دست، مشترک هستند و بین آن‌ها در مورد این اصول اولیه، اتفاق‌نظر است. در این نوشتار، سعی کرده‌ایم تا 15 نکته‌ای که در موفقیت معامله‌گران حرفه‌ای مؤثر بوده است و باعث می‌شود که کمتر از عبارت «ای کاش» پس از انجام معاملات خود استفاده کنید را بیان کنیم. با توجه به این نکات، می‌توانید ترید حرفه‌ای‌تری داشته باشید و مانع از بین رفتن دارایی‌های خود باشید. برای اطلاع از این نکات مهم ترید، با ما در آکادمی بیت‌پین همراه باشید.

15  نکته‌ی مهم که در موفقیت یک تریدر، موثر است!

1) در بازارهای مالی، رفتار احساسی یعنی ضرر دیدن

اصطلاح فاد (FUD) به معنای ترس، عدم اطمینان و تردید و عبارت فومو (FOMO)  به معنی ترس از دست دادن است. در مورد این دو اصطلاح بیشتر مطالعه کنید و آن‌ها را بشناسید. همیشه مراقب کلاهبرداری‌هایی که با پامپ و دامپ، سعی در فریب دادن شما هستند، باشید. تحت تاثیر اخبار هیجان‌ساز و ساختگی قرار نگیرید و حتما اخبار را از منابع معتبر، دنبال کنید. نمونه‌ای از کلاهبرداری که با پامپ بسیاری از کاربران را فریب داد، ارز دیجیتال بازی مرکب یا همان Squid Game است که پس از چند روز پامپ شدن، در یک لحظه، صفر شد!

2) نه ترسو باشید و نه طمع‌کار

در زمان ترید، تنها قسمتی از سرمایه‌ی خود را وارد بازار کنید و نه تمام آن‌را! چرا که در صورت درست بودن پیش‌بینی‌تان، به سود کمی خواهید رسید و حتی اگر اشتباه تحلیل کرده باشید، ضرر کمی می‌بینید و می‌توانید با تجربه‌ی بیشتر، به سادگی آن ضرر را جبران کنید. تصویر کنید که تمام دارایی خود را وارد بازار کرده‌اید و تمام آن را به‌دلیل اشتباه در تحلیل، از دست داده‌اید! بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در ترید همیشه نه ترسو باشید و نه طمع‌کار.

3) سبد سرمایه تعریف کنید

در بازار ارزهای دیجیتال، حتما سعی کنید که روی گروهی از رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید. همچنین، پیشنهاد می‌کنیم هم‌زمان در سایر بازارهای مالی موازی مثل بورس، طلا و سکه هم حضور داشته باشید. چرا که این بازارها روی یک‌دیگر تاثیر می‌گذارند. فعالیت شما در سایر بازارها کمک می‌کند که تحلیل‌های درست‌تری از بازار کریپتوکارنسی به‌دست آورید.

4) کار تیمی، الگوی مناسبی برای موفقیت

حرفه‌ای شدن در ترید

بهتر است در شروع کار، با افراد با دانش، خوش‌فکر و امین در حوزه ارزهای دیجیتال، یک تیم تشکیل دهید. فعالیت گروهی و هم‌فکری کمک می‌کند که به خرد جمعی برسید و از تصمیمات احساسی، دور شوید و یک موضوع را از چند زاویه متفاوت، بررسی کنید. حتما در انتخاب اعضای تیم خود دقت کنید تا افراد ترسو، غیرمتخصص و طماع‌کار را وارد تیم خود نکنید، چرا که با این‌کار ممکن است تمام دارایی‌تان در زمان کوتاهی، از بین برود.

5) موج سوار باشید، نه دنبال کننده موج

استراتژی که همه اجرا می‌کنند، یا کاری که همه انجام می‌دهند یا جایی که همه می‌روند، الزاماً همیشه خوب نیست. به بیان ساده‌تر، به‌جای همراهی با موج و دنبال آن رفتن، موج‌سواری کنید. برای مثال، وقتی همه فروشنده هستند، شما هم فروشنده نباشید. چون بازار به سمت کف قیمت (ATL)، حرکت می‌کند و این یک موقعیت مناسب برای خرید است و برعکس!

6) سرمایه‌ی اصلی شما، دانش شماست

حرفه‌ای شدن در ترید،

زمان خود را برای مرور تمام اخبار حاشیه‌ای، هدر ندهید. چرا که بیشتر این اخبار و مطالب در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، توسط گروه‌های خاص با اهداف مشخص، منتشر می‌شود. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم تا دانسته‌های خود را در بازارهای مالی، افزایش دهید. سودآوری از طریق تمرکز بر روی توانایی و مهارت‌ها، به‌مرور بهبود پیدا می‌کند و باعث افزایش درآمد می‌شود.

7) قناعت در سود، منجر به تداوم و افزایش سود می‌شود

برای این‌که یک معامله‌گر سودآور شوید، هیچ‌وقت به دنبال سود بی‌نهایت نباشید؛ این یعنی به دنبال دستاوردها و سودهای کوچک در موقعیت‌های مناسب باشید. تا وقتی که حرفه‌ای نشده‌اید و تجربه‌ی کافی را کسب نکرده‌اید، در موقعیت‌های با نوسانات شدید یا با رویکرد میان‌مدت معامله کنید یا کلا ترید را متوقف کنید. قناعت کمک می‌کند تا به درآمد بیشتر برسید و از ضرر بیشتر، جلوگیری کنید.

8) برآیند رفتار شما، ملاک قضاوت است و نه تک‌تک معاملات

مطمئناً همیشه قرار نیست سبد سرمایه‌گذاری شما سود ده باشد، پس اگر روزی ضرر دیدید، ناامید و دلسرد نشوید. چیزی که مهم است، سودآوری از مجموعه‌ی معاملات است. یعنی مجموع مقدار ریالی سودهای شما از مجموع ریالی ضررهای‌تان، بیشتر باشد.

9) اقتصاد بزرگ، تاثیر بزرگ دارد

حرفه‌ای شدن در ترید

شما باید نسبت به تصمیمات اقتصادی، وضع قوانین، اتفاقات و تنش‌های سیاسی و اجتماعی در کشورهایی که جزو قدرت‌های برتر جهان هستند و اقتصاد قدرتمندی دارند، حساس باشید. به‌خصوص در مقابل اتفاقات کشورهایی مثل آمریکا، روسیه و چین.

سیاست‌های کشورهای بزرگ اقتصادی، در ادامه‌ی روندهای صعودی یا نزولی بسیار تاثیرگذار است و این رخدادها و تصمیمات، می‌تواند قیمت‌ها را افزایشی یا کاهشی کند.

10) با دارایی اصلی خود، وارد بازی نشوید

هرگز، تاکید می‌کنیم، هرگز دارایی اصلی زندگی‌تان را مانند ملک، خانه، ماشین و… را تبدیل به ارز نکنید و وارد بازار مالی نشوید. بازارهای مالی همیشه پر ریسک هستند و عدم قطعیت دارند. بنابراین، ممکن است تنها دارایی زندگی‌تان به دلیل بی‌دقتی شما، از بین برود. بازارهای مالی جای سرمایه‌گذاری با پس‌اندازها و دارایی‌های بلااستفاده هستند.

11) سود اصلی، در خرید ارزان است، نه در فروش گران

تمام انرژی و تلاش خود را به خرید ارزان و مناسب اختصاص دهید. یعنی مدام در جستجوی کف خرید (ATL) باشید. تنها با این استراتژی می‌توانید حتی در شرایط عادی، به سود برسید.

12) در حفظ رمزها و عبارات بازیابی کیف پول خود، بسیار دقت کنید

کلیدهای خصوصی و رمزهای ورود را به‌هیچ وجه گم یا فراموش نکنید.

این اطلاعات را در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید. همیشه به یاد داشته باشید که شما تنها مسئول حفاظت از دارایی‌های دیجیتال خود هستید. به بیان ساده، شما بانک خودتان هستید.

پس اگر جایی اشتباه کردید، ممکن است دیگر بانکی برای مدیریت وجود نداشته باشد و هیچ وقت هم، فرصت جبران پیدا نکنید. به‌خصوص معاملات در بازار ارزهای دیجیتال، برگشت‌ناپذیر هستند.

13) بیشتر عرضه‌های اولیه و ایردراپ‌ها، کلاهبرداری هستند

یشتر عرضه‌های اولیه و ایردراپ‌ها، کلاه‌برداری هستند

در پروژه‌های تازه، با دقت و بررسی زیاد سرمایه‌گذاری کنید. اخبار توکن‌ها بسیار وسوسه‌انگیز است و حتما قبل از شرکت در عرضه‌های اولیه و ایردراپ‌ها، بیشتر تحقیق کنید تا در دام کلاهبرداران نیفتید.

14) معامله‌گران حرفه‌ای، رفتار خود را کنترل می‌کنند، نه بازار را

بی‌شک، همه‌ی حرفه‌ای‌ها یک روز مبتدی و تازه‌کار بوده‌اند. تنها تفاوت بین افراد حرفه‌ای و مبتدی، در تجربه و دانش است و نه میزان سرمایه‌ی آن‌ها. حرفه‌ای‌ها به‌جای واکنش‌پذیر بودن، بر روی پیش‎بینی و تحلیل تمرکز می‌کنند. بنابراین، هیچ وقت به دنبال راه‌حل جادویی و افسانه‌ای برای کسب سود نباشید.

با یادگیری، تمرین و کسب تجربه، شما هم می‌توانید در مدت کوتاهی تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای شوید. همیشه به یاد داشته باشید که حرفه‌ای‌ها هیچ وقت به معامله‌گری، اعتیاد پیدا نمی‌کنند.

حتما بخوانید: ۷ نکته مهم در مورد ترید ارزهای دیجیتال که احتمالا نمی‌دانید!

15) دانش خود را همیشه به‌روز کنید

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات تخصصی ارزهای دیجیتال، به درک و تحلیل درست اخبار و مقالات این حوزه کمک بسیاری می‌کند. شما باید با اصطلاحات پرکاربرد کریپتوکارنسی آشنا باشید. بسیاری از مواقع، معنی لغوی برخی از لغات با مفهوم کاربردی آن در ارزهای دیجیتال، متفاوت است.

گفتار پایانی!

اصلی‌ترین چیزی که باعث می‌شود شما در بلندمدت به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شوید و کسب سود کنید، صبر و پشتکار مداوم است. باید روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید و به‌عنوان تفریح یا وقت‌گذرانی با معامله‌گری، رفتار نکنید. حرفه‌ای‌ها همیشه تلاش می‌کنند تا بهترین عملکرد را از خود به‌جا بگذارند و این تلاش‌شان همیشه موثر بوده است.

سوالات متداول!

  • چه نکاتی در ترید باعث کسب سود بیشتر می‌شوند؟

قناعت در سود و افزایش اطلاعات در حوزه کریپتوکارنسی باعث می‌شود که شما به یک تریدر موفق تبدیل شوید و سود بیشتری به‌دست بیاورید.

  • آیا استراتژی استفاده از تمام دارایی برای سرمایه‌گذاری در کریپتو، درست است؟

هیچ وقت سرمایه‌ و دارایی اصلی خود را مثل زمین، خانه، ماشین و… را نفروشید و وارد بازار ارزهای دیجیتال نکنید. چرا که ممکن است به دلیل بی‎دقتی و پیش‌بینی اشتباه، تمام دارایی‌تان از دست برود.

4.4/5 - (8 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیما

حتما برای تریدر شدن باید کلاس هاش رو رفت یا بخوام بهتر بگم تجربه بهتره یا دانش

1
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x