کپی تریدینگ چیست؟ Copy Trading در معامله ارز دیجیتال

توسط عارفه رهبری
|
9 شهریور 1402
|
زمان مطالعه:  11 دقیقه
کپی تریدینگ چیست؟

آیا به معامله کردن در بازارهای ارز دیجیتال علاقه‌مند هستید، اما زمان کافی برای یادگیری استراتژی‌های آن را ندارید؟ یا برعکس! استراتژی‌های متعددی را امتحان کرده‌اید، ولی به نتیجه مطلوبی نرسیده‌اید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، کپی تریدینگ (Copy trading) می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای شما باشد.

کپی تریدینگ چیست و چطور می‌توان آن را به کار برد؟ با ما همراه باشید تا یکی از راه‌های آسان برای انجام موفقیت‌آمیز معاملات را به شما معرفی کنیم.

برای راحتی شما عزیزان، فایل پادکست این مقاله برای شما آماده شده است.

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ همان‌طور که از نامش پیداست، کپی‌کردن تریدهای سایر افراد است.

به زبان ساده، Copy trading روشی است که به شما اجازه می‌دهد تا معاملاتی را که توسط سایر تریدرها انجام می‌شوند، کپی کنید.

تجارت کپی به سال ۲۰۰۵ بازمی‌گردد، زمانی که الگوریتم‌های معاملاتی خودکار شروع به تکرار کردند. مردم آن را بررسی کرده و به پتانسیل آن‌ها در زمانی که نیازی به نظارت دائمی بر موقعیت‌های تجاری نبود، توجه کردند. در نتیجه، eToro و Zulutrade اولین پلتفرم‌هایی بودند که به معامله‌گران اجازه دادند افراد معاملات آن‌ها را کپی کنند. این کار باعث شد تا نیاز به ارائه استراتژی‌های خاص حذف شود.

امروزه بروکرهای کپی تریدینگ زیادی در بازار وجود دارند. یک نظرسنجی گزارش داد که از هر سه تریدر، حداقل یکی از آن‌ها ممکن است به copy trading روی بیاورد. این روش به تریدرها این امکان را می‌دهد تا طبق میل خود معاملات را باز و بسته کرده و از مهارت و دانش تریدرهای دیگر استفاده کنند.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  نحوه عملکرد کپی تریدینگ چگونه است؟

  کپی تریدینگ، به عبارتی، تقلید رفتار و اعمال تریدر خاصی است. تمام کاری که کپی‌کننده باید انجام دهد این است که تریدر کاربلدی را انتخاب کرده و پورتفولیو خود را با آن هماهنگ کند.

  توجه داشته باشید که با انجام این روش، همه اعمال کپی می‌شوند. به عبارت بهتر، نه‌تنها موفقیت‌ها، بلکه ضررهای احتمالی نیز کپی خواهند شد.

  عملکرد Copy trading

  به یاد داشته باشید که همواره بر عملکرد‌های معاملاتی ارائه‌دهندگان سیگنالی را که از آن کپی می‌کنید، نظارت داشته و به‌روز باشید.

  زمانی که درباره Copy trading صحبت می‌کنیم، سه طرف درگیر هستند:

  • ارائه‌دهنده: ارائه‌دهنده (Provider) تریدری است معاملاتش کپی می‌شود. گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان مستر تریدر (Master Trader) یا ارائه‌دهنده سیگنال (Signal Provider) نیز یاد می‌شود.
  • کپی‌کننده: کپی‌کننده شخصی است که معاملات ارائه‌دهنده را با استفاده از حساب شخصی خود کپی می‌کند.
  • بروکر: بروکر (Broker) دسترسی به پلتفرم Copy trading را فراهم می‌کند تا ارائه‌دهندگان و کپی‌کنندگان به هم متصل شوند.

  انواع کپی تریدینگ

  با این‌که Copy trading در ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما دارای انواعی است که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم:

  کپی تریدینگ دستی

  کپی تریدینگ دستی یکی از روش‌هایی است که در آن تریدرها به‌صورت دستی معاملات دیگران را کپی می‌کنند. در این روش، تریدر می‌تواند به طور فعال بازار را دنبال کرده و معاملات موردنظر خود را انتخاب کند. سپس آن معاملات را به‌صورت دستی در حساب ترید خود اجرا کند.

  تریدر در این روش باید به طور مداوم بازار را نظارت کند و تحلیل‌های خود را بر اساس شرایط بازار و استراتژی‌های موردنظر انجام دهد. او باید تصمیم‌های ترید خود را به‌صورت دستی اجرا کرده و مسئولیت کنترل و مدیریت معاملات خود را بر عهده گیرد.

  یکی از مزایای این روش این است که تریدر کنترل کاملی بر معاملات خود داشته و می‌تواند به‌صورت دستی و باتوجه‌به شرایط بازار تصمیم‌های خود را اجرا کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که این روش نیازمند زمان و تمرکز بیشتری است و موفقیت در آن به دانش و تجربه تریدر در تحلیل بازار و انجام معاملات بستگی دارد.

  کپی تریدینگ اتوماتیک

  Copy trading اتوماتیک روشی محبوب در دنیای ارزهای دیجیتال است که به تریدرها امکان کپی معاملات دیگران را به‌صورت خودکار ارائه می‌دهد. در این روش، سیستم یا نرم‌افزاری خاص به‌صورت اتوماتیک، معاملات افراد دیگر را در حساب تریدر شخص کپی‌کننده اجرا می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، تریدر می‌تواند تنظیمات خود را در سیستم یا نرم‌افزار مشخص کرده و معاملات دیگران را به‌صورت خودکار کپی کند؛ بدون اینکه برای انجام معاملات به‌صورت فعال نیازی باشد.

  کپی اتوماتیک تریدها باعث صرفه‌جویی در زمان و تلاش شده و به تریدرها امکان می‌دهد به‌صورت مؤثر در بازارهای مالی حضور داشته باشند.

  همچنین، کپی اتوماتیک معاملات به تریدرها امکان می‌دهد از تنوع استراتژی‌های مختلف و تحلیل‌های بازار استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند تریدرهای باتجربه و موفق را انتخاب کنند و معاملات آن‌ها را کپی کنند. این امر باعث می‌شود تریدرها تنوع و پویایی بیشتری در معاملات خود داشته باشند و از دقت و تخصص تریدرهای باتجربه بهره‌برداری کنند.

  مهم است بدانید که در Copy trading اتوماتیک، عملکرد تریدرهای دیگر بر روی معاملات شما تأثیر دارد؛ بنابراین، قبل از استفاده از این روش، تحقیق کافی و انتخاب تریدرهای معتبر و باسابقه ضروری است. همچنین، لازم است درک کاملی از ریسک‌ها و محدودیت‌های مرتبط با کپی تریدینگ اتوماتیک داشته باشید و بادقت و احتیاط معاملات خود را انجام دهید.

  آیا کپی تریدینگ سودآور است؟

  کپی تریدینگ به‌عنوان روش معاملاتی، می‌تواند برای برخی تریدرها سودآور باشد، اما نکته حائز اهمیت این است که دنیای تریدینگ همیشه پر از فراز و نشیب است و هیچ تضمینی برای سوددهی قطعی وجود ندارد.

  استفاده از Copy trading به معنای تقلید معاملات دیگران بر اساس سیگنال‌های تریدینگ آن‌هاست. اگر ارائه‌دهنده سیگنال‌ها به‌درستی تحلیل کرده و موفق باشد، ممکن است معاملات سودآوری انجام شود.

  اما باید در نظر داشت که هرگونه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی همراه با ریسک است. عواملی مانند نوسانات قیمت، شرایط اقتصادی و سیاسی، تحلیل بازار ناقص و خطاهای انسانی می‌توانند تأثیری بر سودآوری کپی تریدینگ داشته باشند. پس باید مدیریک ریسک مالی صحیحی را در پیش گرفت.

  همچنین باید خاطرنشان کنیم که عملکرد گذشته تریدرها نمی‌تواند تضمینی برای عملکرد آینده باشد؛ بنابراین، قبل از استفاده از Copy trading و تکثیر معاملات دیگران، مهم است که مطالعه و تحقیق کافی در مورد تریدرها و سیگنال‌های آن‌ها انجام شود. انتخاب تریدرهای باتجربه، معتبر و باسابقه و تحلیل دقیق سیگنال‌ها از جمله مواردی هستند که می‌توانند به افزایش احتمال سودآوری کمک کنند.

  مزایای کپی تریدینگ

  چهار مزیت کلی برای کپی کردن تریدها می‌توان مطرح کرد که عبارت‌اند از:

  • انعطاف‌پذیری: درحالی‌که Copy trading فقط شامل کپی‌کردن معاملات ارائه‌دهنده است، کپی‌کننده همچنان می‌تواند به حفظ کنترل میزان ریسک در هر معامله بپردازد. اگر ارائه‌دهنده در حال معامله با اندازه‌های لات (lot) بزرگ باشد، اما کپی‌کننده وجوه کافی در حساب خود ندارد، می‌تواند اندازه معامله را طوری تنظیم کند که متناسب با موجودی حساب خود باشد.
  • بهره‌وری: مسیر تبدیل‌شدن به تریدری موفق همانند سفری طولانی است. از طرفی، هر تریدر نمی‌تواند چندین ساعت از روز خود را به این امر اختصاص دهد. کپی تریدینگ به تریدرها این امکان را می‌دهد در کنار تریدرهای برتر معامله کرده و بهره کامل از دنیای ارزهای دیجیتال را ببرید.
  • شفافیت: کپی تریدینگ شبیه سوشال تریدینگ است؛ به این معنا که یک تابلوی امتیاز وجود دارد که می‌توانید به کمک آن ارائه‌دهندگان مختلف و عملکرد آن‌ها را با هم مقایسه کنید. به عبارت بهتر، بردوباخت تریدرها مشخص بوده و شفافیت در این زمینه وجود دارد.
  • کاهش نیاز به دانش و تجربه عمیق: Copy trading کار را برای بسیاری از افرادی که دانش کافی برای تریدینگ ارزهای دیجیتال ندارند، آسان کرده است. تنها کافی است کارهایی را که تریدر موفق انجام می‌دهد را در پیش بگیرید؛ بدون این‌که حتی دلیل یا استراتژی پشت آن کار را بدانید.

  معایب کپی تریدینگ

  با این‌که Copy trading برای بسیاری از تریدرها مفید است، اما معایبی نیز به همراه دارد:

  • وابستگی به عملکرد تریدرهای دیگر: یکی از مواردی که در کپی تریدینگ وجود دارد، وابستگی به عملکرد تریدرهای دیگر است. در واقع، شما در این روش معاملات دیگران را کپی می‌کنید؛ بنابراین، سود یا زیان شما به طور مستقیم به عملکرد آن‌ها وابسته خواهد بود. ازاین‌رو، باید دقت زیادی در انتخاب ارائه‌دهنده سیگنال به خرج دهید.
  • ریسک‌های مربوط به عملکرد بازار: شرایط بازار هم بر روی سیستم عملکرد شما تأثیر می‌گذارند. بازارهای مالی دارای نوسانات قابل‌توجهی هستند و عملکرد آن‌ها تحت‌تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. نوسانات قیمت، شرایط اقتصادی و سیاسی، اخبار و رویدادها می‌توانند به‌صورت غیرقابل‌پیش‌بینی عملکرد بازار را تحت‌تأثیر قرار دهند؛ بنابراین، ریسک‌هایی که مربوط به عملکرد بازار است، در Copy trading نیز وجود دارد و ممکن است عملکرد سیستم را تحت‌تأثیر قرار دهد.
  • هزینه‌های اضافی: برخی از ارائه‌دهندگان برای صادرکردن حق کپی از معاملات آن‌ها، درخواست هزینه اشتراک دارند.

  کاربرد پلتفرم‌های کپی تریدینگ

  پلتفرم‌های کپی ترید کاربردهای متنوعی دارند و برای سرمایه‌گذاران بهترین فرصت‌ها را فراهم می‌کنند. با استفاده از پلتفرم‌های Copy trading، سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌صورت آسان‌تر و با کاهش ریسک‌ها در بازارهای مالی فعالیت کنند. در زیر به برخی از کاربردهای پلتفرم‌های کپی تریدینگ اشاره خواهیم کرد:

  کاربرد پلتفرم های کپی تریدینگ

  کپی معاملات حرفه‌ای

  سرمایه‌گذاران با استفاده از پلتفرم‌های کپی تریدینگ می‌توانند معاملات حرفه‌ای تریدرهای باتجربه را تقلید کنند و از تجربه و استراتژی این تریدرها بهره‌مند شوند. این کاربرد مخصوصاً برای سرمایه‌گذارانی که تجربه کافی در بازارهای مالی ندارند، بسیار مفید است.

  دسترسی به تجارت بین‌المللی

  پلتفرم‌های Copy trading به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به بازارهای بین‌المللی را می‌دهند. این ویژگی به معنای دسترسی به معاملات ارزهای فیات، سهام خارجی و دیگر ابزارهای مالی است که در کشور محدودیت‌هایی برای دسترسی به آن‌ها وجود دارد.

  اشتراک‌گذاری تحلیل و نظرات

  سرمایه‌گذاران می‌توانند در پلتفرم‌های کپی ترید تحلیل‌ها، نظرات و استراتژی‌های خود را با سایر اعضای شبکه به اشتراک بگذارند. این امکان سبب می‌شود تا از تجربیات یکدیگر بهره‌مند شده و در تصمیم‌گیری‌های خود بهتر عمل کنند.

  یادگیری و بهبود مهارت‌ها

  با شرکت در پلتفرم‌های Copy trading، سرمایه‌گذاران می‌توانند از مهارت‌ها و تجربیات تریدرهای حرفه‌ای یاد بگیرند و مهارت‌های خود را بهبود دهند. این امکان سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاران با زمان به‌عنوان یک تریدر حرفه‌ای رشد کنند.

  بهترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ

  پلتفرم‌های کپی تریدینگ بسیاری وجود دارند که امکان کپی معاملات تریدرهای موفق را میسر می‌کنند. در زیر ۶ مورد از بهترین پلتفرم‌های کپی ترید را معرفی می‌کنیم:

  • eToro: یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ است که به کاربران اجازه می‌دهد معاملات تریدرهای موفق را کپی کرده و از تجربه و دانش آن‌ها بهره ببرند.
  • ZuluTrade: این پلتفرم نیز به کاربران امکان کپی معاملات تریدرهای حرفه‌ای را داده و اجازه بهره‌برداری از دانش و تجربیات آن‌ها را می‌دهد.
  • NAGA: پلتفرم یک‌پارچه Copy trading است که امکان تریدینگ، کپی معاملات دیگران و حتی ایجاد شبکه اجتماعی متصل به ترید را فراهم می‌کند.
  • Ayondo: پلتفرم قدرتمندی است که به کاربران امکان تریدینگ و کپی معاملات تریدرهای موفق را می‌دهد.
  • MyDigiTrade: این پلتفرم نیز به کاربران امکان تقلید از معاملات تریدرهای حرفه‌ای را فراهم می‌کند.
  • Coinmatics: پلتفرمی ساده و سریع برای کپی معاملات تریدرهای حرفه‌ای است.

  تفاوت Copy Trading و Mirror Trading

  میرور تریدینگ (Mirror Trading) و کپی تریدینگ بسیار شبیه به هم هستند، اما تفاوت‌هایی نیز باهم دارند. در میرور تریدینگ، شما به معنای واقعی کلمه و بدون کم‌وکاست، هر کاری را که تریدر منتخب انجام می‌دهد، کپی می‌کنید.

  در Copy trading، با این‌که مثل میرور تریدینگ معاملات تریدر خاصی را کپی می‌کنید، اما می‌توانید تغییراتی را در آن‌ها اعمال کنید. به‌عنوان‌مثال، اندازه پوزیشن را خودتان تنظیم کنید. درحالی‌که این کار در میرور تریدینگ امکان‌پذیر نیست.

  تفاوت Copy Trading و  Social Trading

  می‌توان گفت که سوشال تریدینگ (Social Trading) اصطلاحی گسترده‌تر است و کپی تریدینگ بخشی از آن به شمار می‌رود. به عبارت دیگر، کپی تریدینگ را می‌توان نوعی سوشال تریدینگ در نظر گرفت.

  تفاوت بین کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ در این است که در Copy trading، شما معاملات تریدری حرفه‌ای را کپی و به طور دقیق معاملات او را تکرار می‌کنید.  درحالیکه در سوشال تریدینگ، علاوه بر اینکه می‌توانید معاملات تریدرهای حرفه‌ای را کپی کنید، با سایر سرمایه‌گذاران و تریدرها در ارتباط هستید و در شبکه اجتماعی ویژه‌ای فعالیت می‌کنید. شما می‌توانید اطلاعات، نظرات و تحلیل‌های دیگران را مشاهده کنید، با آنها در ارتباط باشید و تجربیات خود را با سایر اعضای شبکه به اشتراک بگذارید.

  همچنین، میزان کنترل بر امور کپی در سوشال تریدینگ بیشتر است. شما می‌توانید هر عملی را نادیده گرفته و استراتژی خود را در پیش بگیرید.

  درنتیجه، اصلی‌ترین تفاوت بین کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ در این است که سوشال تریدینگ فراتر از تکثیر معاملات است و یک ارتباط اجتماعی بین سرمایه‌گذاران و تریدرها فراهم می‌کند. درحالی‌که در Copy trading فقط معاملات تریدرها تکثیر می‌شود و بین سرمایه‌گذاران ارتباط مستقیمی برقرار نمی‌شود.

  آموزش کپی تریدینگ در صرافی بایننس

  بایننس (Binance) محبوب‌ترین صرافی در جهان است که میلیون‌های تریدر از آن استفاده می‌کنند؛ بنابراین، می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای کپی معاملات باشد. برای این کار لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پلتفرم مناسبی را انتخاب و حساب کاربری ایجاد کنید

  برای این‌که بتوانید عمل کپی تریدینگ را در صرافی بایننس انجام دهید، ابتدا باید پلتفرم مناسب را انتخاب کنید. این پلتفرم باید قابلیت پیوند به حساب بایننس شما را داشته باشد. یکی از گزینه‌های مناسب برای این کار، کوین ماتیکس (coinmatics) است. در کوین ماتیکس حساب کاربری ایجاد کنید.

  • حساب بایننس و کوین ماتیکس را به هم پیوند دهید

  آموزش کپی تریدینگ در صرافی بایننس

  اکنون لازم است تا اکانت بایننس و کوین ماتیکس را به هم پیوند دهید. برای انجام این کار، در محیط کوین ماتیکس، روی گزینه Add Acount کلیک کرده و صرافی بایننس را انتخاب کنید. پس از این کار، بر روی Next Step کلیک و مراحل زیر را طی کنید.

  • رمز Api را ایجاد کنید

  رمز Api در صرافی بایننس

  حالا باید رمز Api را در صرافی بایننس ایجاد کنید. وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس شوید و از داشبورد اصلی گزینه Api Management را بزنید. سپس روی گزینه Create API کلیک کنید.

  • برخی ویژگی‌های تریدینگ را فعال کنید

  ویژگی های تریدینگ

  در این بخش نیاز هست تا برخی از ویژگی‌های تریدینگ مثل معاملات اسپات یا مارجین را فعال کنید. برای این کار تیک گزینه enable spot &margin را بزنید. اگر می‌خواهید از معاملات فیوچرز نیز استفاده کرده و آن‌ها را کپی کنید، باید تیک گزینه enable futures را نیز بزنید.

  • API را در کوین ماتیکس کپی کنید

  کپی کردن رمز Api در صرافی بایننس

  رمز Api و  Secret را از بایننس کپی کرده و در کوین ماتیکس وارد کنید.

  • کپی تریدینگ را شروع کنید

  مراحل پیوندزدن بایننس و کوین ماتیکس به پایان رسید. حالا می‌توانید Copy trading را شروع کنید. برای این کار، از منوی پلتفرم کوین ماتیکس روی Copy Trading کلیک کنید تا لیست تمام تریدرها را ببینید. یکی از تریدرها را انتخاب کرده و شروع به کپی معاملات او کنید.

  گفتار پایانی

  کپی تریدینگ روشی محبوب در بازارهای ارز دیجیتال است که به تریدرها امکان می‌دهد از تجربه و دانش تریدرهای حرفه‌ای بهره‌برداری کنند. در واقع، در این روش، شما معاملات تریدر دیگری را کپی کرده و از این طریق به تریدینگ می‌پردازید؛ بنابراین، حتماً در انتخاب تریدر دقت کافی را به خرج دهید؛ چرا که سود و ضرر او برای شما نیز لحاظ می‌شود. با انتخاب تریدرهای قابل‌اعتماد و مدیریت صحیح ریسک، می‌توانید از مزایای کپی تریدینگ بهره‌مند شوید. با اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شد، می‌توانید تصمیم بهتری درباره استفاده از Copy trading در ترید خود بگیرید.

  نظر شما راجع به کپی تریدینگ چیست؟ آیا تابه‌حال تجربه کپی تریدینگ داشته‌اید؟ به نظر شما می‌توان از آن به‌عنوان راحت‌ترین روش تریدینگ استفاده کرد؟

  سؤالات متداول

  • کپی تریدینگ چیست؟

  کپی تریدینگ همان‌طور که از نامش پیداست، کپی‌کردن تریدهای سایر افراد است.به زبان ساده، Copy trading روشی است که به شما اجازه می‌دهد تا معاملاتی را که توسط سایر تریدرها انجام می‌شوند، کپی کنید.

  • آیا کپی تریدینگ قانونی است؟

  Copy trading در بسیاری از کشورها، از جمله ایران، قانونی است و می‌توان از آن به‌عنوان یکی از روش‌های تریدینگ استفاده کرد.

  • آیا می‌توانم برای کپی تریدینگ از بیش از یک تریدر استفاده کنم؟

  بله، شما می‌توانید برای Copy trading از بیش از یک تریدر استفاده کنید. بایننس و برخی صرافی‌ها اجازه کپی‌کردن تریدرهای مختلف را در یک حساب کاربری صادر می‌کنند. این امکان کپی‌کردن استراتژی‌ها و معاملات چندین تریدر را به‌صورت هم‌زمان می‌دهد.

  • آیا کپی تریدینگ همیشه سودآور است؟

  کپی تریدینگ هیچ‌گونه تضمینی برای سوددهی مطلق ندارد. عملکرد شما در Copy trading به طور مستقیم وابسته به عملکرد تریدر انتخابی شماست. همچنین، ممکن است با تغییرات بازار و شرایط متفاوت، سود یا زیان حاصل شده تریدر نیز تغییر کند؛ بنابراین، توصیه می‌شود قبل از کپی‌کردن تریدر، معاملات و عملکرد او را به‌دقت بررسی کرده و به مدیریت مناسب ریسک توجه کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مرسل میرزا
   مرسل میرزا | 7 شهریور 1402

   کوین ماتیکس در مبایل ایفون چرا نیست چگونه می‌توانم ازش استفاده کنم

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 7 شهریور 1402

    سلام دوست عزیز
    اگر منظور شما Matic هست، با اسم انگلیسی جستجو کنید، یا از اسم دیگر این کوین، یعنی پالیگان استفاده کنید برای جستجو.
    موفق باشید.