ارز دیجیتال سروم چیست؟ همه چیز درباره SERUM

تاریخ انتشار: 23 مرداد 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 28 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال سروم

در کنار رشد روزافزون ارزهای دیجیتال، بر تعداد صرافی‌های رمزارزی نیز افزوده می‌شود. در واقع هر پلتفرم جدیدی که در حوزه کریپتو شروع به کار می‌کند، سعی دارد تا ویژگی‌های و قابلیت‌های بهتری را ایجاد کند. این رقابت سبب می‌شود تا هر روزه شاهد ظهور پلتفرم‌های باکیفیت‌تری در این حوزه باشیم.

یکی از پلتفرم‌هایی که جای رشد بسیار دارد، صرافی‌های غیرمتمرکز در حوزه دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) هستند که توان رقابت با صرافی‌های متمرکز مانند بایننس را نداشتند. اما اگر روند رشد صرافی‌های متمرکز مانند آنچه که تا به امروز بوده، به بهبود امکانات و پلتفرم خود ادامه دهند، نهایتاً خواهند توانست از صرافی‌های متمرکز پیشی بگیرند.

در ادامه قصد داریم در مورد صرافی غیرمتمرکز سروم صحت کرده و قابلیت‌های آن را به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز متفاوت مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

ارز دیجیتال سروم چیست ؟

سروم «Serum» یک پروتکل دیفای «Defi» است که بر روی شبکه بلاکچین سولانا «Solana» ساخته شده است. منظور از پروتکل دیفای، فعالیت در حوزه امور مالی غیرمتمرکز است. سروم ایجاد شده است تا بتواند تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را برای کاربران رقم بزند. در وصف بیشتر پلتفرم سروم می‌توان گفت:

 • سروم «Serum» یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس «DEX» است که می‌توان ارزهای دیجیتال مختلف را بر بستر آن مورد معامله قرار داد.
 • سروم در صدد است تا ایده جدیدی از صرافی‌های غیرمتمرکز را اجرا کند؛ به طوری‌که قصد رقابت با صرافی‌های غیرمتمرکز مشهوری همچون یونی سواپ «UniSwap»، سوشی سواپ «SushiSwap» و بنکور «Bancor» را دارد.
 • صرافی سروم از هر دو قابلیت‌های دفتر سفارشات «Order Book» مربوط به صرافی‌های متمرکز و بازارساز خودکار «AMM» مربوط به صرافی‌های غیرمتمرکز در ساختار خود بهره می‌گیرد تا بتواند بالاترین بهره‌وری را داشته باشد.
 • صرافی سروم دارای یک ارز دیجیتال بومی است که با نماد اِس‌آراِم «SRM» در بازار کریپتو عرضه شده است.
با توجه به آن‌چه که گفته شد، می‌توان فهمید که پلتفرم ارز دیجیتال سروم چیست و با چه هدفی ایجاد شده است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های و نحوه کارکرد این پلتفرم می‌پردازیم.

ساختار و ویژگی‌های پلتفرم سروم

پروتکل سرم بر روی شبکه بلاکچین لایه 1 Solana ساخته شده و دارای چهار جزء اصلی زیر است:

 • یک دفتر سفارش محدود مرکزی کامل «A full central limit order book»

در قلب پروتکل سرم، هسته سرم قرار دارد که به آن دفتر سفارش آگنوستیک «Agnostic» گفته می‌شود که بر روی بلاکچین سولانا ساخته شده است. این دفتر سفارش اجازه می‌دهد تا پروتکل بدون توجه به نوع دارایی‌های کریپتو کار کند. این بخش از بازارهای مالی پیشرفته برای دارایی‌هایی چون مشتقات و وام نیز پشتیبانی می‌کند.

ارز دیجیتال سروم چیست

 • اکوسیستم و خدمات توسعه دهنده «Developer ecosystem and services»

این بخش مختص توسعه دهندگان است؛ به طوری‌که توسعه دهندگان می‌توانند پروژه‌های مختلف خود را به اکوسیستم ارز سروم متصل کرده و از نقدینگی آن استفاده نمایند.

 • ترکیب‌پذیری واقعی «True composability»

برنامه‌های مختلف می‌توانند میان‌افزارها را در یک مکان روی پروتکل سرم به اشتراک بگذارند. این بخش به برنامه‌های تجاری اجازه می‌دهد تا یک منبع نقدینگی واحد را به اشتراک بگذارند، سپس آن را برای کاربران نهادی و فردی قابل دسترسی می‌کند.

 • سروم دائو «The Serum DAO»

دائو «DAO» به معنای سازمان خودمختار غیرمتمرکز «Decentralized Autonomous Organization» است. حالا سازمان خودمختار غیرمتمرکز سرم که به عنوان دائو سرم شناخته می‌شود، آینده توسعه اکوسیستم سرم را در دستان جامعه قرار می‌دهد!

با توجه به بخش‌های مختلفی که پلتفرم ارز سروم در بر می‌گیرد، می‌توان متوجه شد که این پروزه هم برای کاربران و هم برای توسعه‌دهندگان می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت‌های کرپیتویی باشد.

تاریخچه و تیم سازنده سروم

سم بانکمن فراید «Sam Bankman-Fried» اکوسیستم سروم را در سال 2020 راه‌اندازی کرد. در واقع وایت پیپر یا معرفی‌نامه متنی این پروژه در ماه جولای 2020 منتشر شد. این در حالی است که سروم را به عنوان جدیدترین پروژه بانکم فراید در نظر می‌گیرند.

سم بانکمن فراید

آقای سم بانکمن فراید

چراکه قبل از سروم، بانکم فراید در سال 2017، کمپانی آلامدا ریسرچ «Alameda Research» را تأسیس کرده بود که یک شرکت تجارت ارز دیجیتال بود. همچنین وی در سال 2019 نیز صرافی مشهور غیرمتمرکز اف‌تی‌ایکس «FTX» را راه‌اندازی کرد که به‌عنوان یکی از صرافی‌های مشهور جوزه رمزارزی شناخته می‌شود.

بنابراین شخصی که این پروژه را ایجاد کرده، دارای تجربه و دانش کافی در زمینه راه‌اندازی یک دکس بوده است.

به‌ طوری‌که بانکن فراید و تیمش با توجه به شبکه فشرده‌ای که برای دکس خود می‌خواستند، نمی‌توانستند آن را روی شبکه بلاکچین اتریوم ایجاد کنند؛ به همین خاطر بود که پس از بررسی شبکه‌های مختلف، در نهایت شبکه سولانا را برای این امر برگزیدند!!

توکن‌های «SPL» در اکوسیستم سروم

توکن‌هایی که بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند، دارای استاندارد «ERC-20» هستند. یعنی هر توکنی که این استاندارد را داشته باشد، متعلق به شبکه بلاکچین اتریوم است. حالا در شبکه سروم، از استاندارد اس‌پی‌اِل «SPL» استفاده می‌شود. در واقع ارزهای دیجیتالی همچون تتر «USDT»، یو‌اس‌دی‌کوین «USDC»، یرن فایننس «YFI» که در صرافی سروم دیده می‌شوند، به‌جای داشتن استاندارد  «ERC-20»، توکن‌هایی از نوع «SPL» هستند.

در واقع هر ارز دیجیتالی که در صرافی سروم معامله می‌شود، دارای همین همین استاندارد است. حالا اگر بخواهیم ارزهای دیجیتال با سایر استانداردها را در این بستر معامله کنیم، نیاز به رپد «Wrapped» آن‌ها خواهیم داشت. رپد به معنای این است که معادل یک ارز دیجیتال در شبکه دیگر ضرب شود.

برای کسب اطلاعات جزئي و دقیق در مورد کارکرد و ساختار پلتفرم سروم می‌تواند به وبسایت رسمی سروم مراجعه کرده یا وایت‌پپیر سروم را مطالعه نمایید.

توکن سروم یا ارز دیجیتال سروم چیست؟

برای پاسخ به این که ارز دیجیتال سروم چیس باید گفت که توکن سروم یا ارز دیجیتال سروم «SERUM» که با نماد «SRM» در بازار کریپتو عرضه شده، خود یک توکن از نوع «SPL» در اکوسیستم سولانا است که نوع «ERC-20» آن نیز برای شبکه اتریوم ایجاد شده است.

خرید سروم

از جمله کاربردهای ارز دیجیتال سروم در شبکه سروم می‌توان موارد زیر را بررسی کرد:

 • ارز سروم، برای بهبود علمکرد پلتفرم سروم مورد استفاده قرار می‌گیرد.ارز دیجیتال سروم چیست
 • ارز دیجیتال سروم برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه سروم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • دارندگان ارز دیجیتال سروم می‌توانند در تراکنش‌های خود تخفیف بگیرند.
 • ارز سروم، توکن حاکمیتی پلتفرم سروم بوده و برای رأی‌گیری در مورد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • از توکن سروم می‌توان برای سهام‌گذاری یا استیکینگ «Staking» استفاده کرد. به طوری‌که به قفل کردن توکن‌های سروم در پلتفرم سروم می‌توان از این شبکه پاداش دریافت کرد.
 • با قفل کردن هر یک میلیون واحد از توکن‌های سروم می‌توان یک مگاسروم «MegaSerum» ایجاد کرد که با نماد «MSRM» نشان داده می‌شود. پاداش دریافتی از مگاسروم، بیشتر از پاداشی است که به یک میلیون سروم تعلق می‌گیرد.
 • عرضه ارز دیجیتال سروم مانند برخی دیگر از پروژه‌های رمزارزی محدود است؛ به طوری‌که صرفاً تعداد 10 میلیارد «000/000/000/10» واحد از این توکن‌ها وجود خواهد داشت که از تعداد، حدود دویست میلیون واحد آن در گردش قرار دارد.
با توجه به آن‌چه که در مورد ارز دیجیتال سروم بیان شد، مشخص می‌شود که سروم یک ارز دیجیتال کاربردی و کلیدی در پلتفرم سروم و سولانا است که نمونه اتریومی آن نیز وجود دارد. بنابراین یک توکن ارزشمند است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری زیر نظر گرفته شود!!

آینده ارز دیجیتال سروم 

سروم یک پروژه جسورانه است؛ سم بنکمن فراید نیز که توسعه دهنده‌ی سروم و برخی دیگر از پروژه‌های کریپتو است، به صورتی دیوانه‌وار در مورد پروژه‌های رمرزارزی و راه‌های توسعه آن‌ها صحبت می‌کند. مسیری که در سروم در شبکه سولانا در پیش گرفته است، ضمن داشتن بلندپروازی بسیار، ممکن است محقق شود.

اما آن‌چه که اهمیت دارد، اعتبار پلتفرم سروم است که تا به حال آن را اثبات کرده است. در مورد قیمت آینده ارز دیجیتال سروم «SRM» پیش‌بینی شده است که این توکن تا سال 2025 می‌تواند به بالای 4 یا حتی 5 دلار برسد. البته این صرفاً یک پیش‌بینی است و ممکن است سروم در حقیقت مسیر متفاوتی را طی کند. بنابراین قسمت آینده این توکن نیز مانند دیگر ارزهای دیجیتال در هاله‌ای از ابهام قرار دارد!

صرافی‌های سروم

سرم را می‌توان در بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان معامله خرید که اولویت‌بندی آن‌ها به‌صورت زیر است:

 • صرافی بایننس «Binance»
 • صرافی اف‌تی‌ایکس «FTX»
 • صرافی گیت «io»
 • صرافی کوکوین «KuCoin»
 • صرافی هیوبی گلوبال «Huobi Global»
 • صرافی بیتفینکس «Bitfinex»
 • صرافی کراکن «Kraken»

شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال سروم به صرافی‌های فوق مراجعه نمایید. اما باید توجه داشته باشید که بسیاری از صرافی‌های خارجی به دلیل موضوع تحریم‌ها با فعالیت کاربران ایرانی در بستر خود موافق نیستند. پس برای خرید آسان ارز دیجیتال سروم، می‌توانید از طریق پلتفرم حرفه‌ای بیت پین اقدام کنید.

کیف‌پول‌های سروم

خوشبختانه مطرح‌ترین کیف‌پول‌های رمزارزی جهان از ارز دیجیتال سروم پشتیبانی می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها به قرار زیر هستند:

شما پس از خرید ارز دیجیتال سروم، اگر قصد نگهداری آن را داشته باشید، می‌توانید توکن‌های خود را به یکی از صرافی‌های نامبرده انتقال دهید.

گفتار پایانی!

ارز دیجیتال سروم «SRM» متعلق به یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس «DEX» به همین نام است که در شبکه‌ی بلاکچین سولانا «Solana» اجرا می‌شود. هدف این پروژه انجام امن و آسان معاملات رمزارزی با مقیاس‌پذیری بالا است. البته سروم با دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر تفاوت‌های بارزی دارد؛ برای مثال، در محیط سروم، از امکانات هر دو نوع صرافی متمرکز و غیرمتمرکز بهره گرفته می‌شود تا در نهایت تجربه معاملاتی ایده‌آلی برای کاربران ایجاد شود. بنیان‌گذار سروم، سابقه ایجاد صرافی غیرمتمرکز اف‌تی‌ایکس «FTX» که یکی از بهترین صرافی‌های رمزارزی است را نیز در کارنامه خود دارد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که سروم نیز بتواند پله‌های پیشرفت خود را طی کرده و به یک دکس قابل اطمینان در جهان تبدیل شود. باید ببینیم که در نهایت سروم این مسیر را چگونه طی خواهد کرد!

سؤالات متداول

 • سروم چیست؟

سروم «Serum» یک دکس یا صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است که به عنوان «SerumDEX» هم شناخته می‌شود. این پلتفرم در شبکه بلاکچین سولانا اجرا می‌شود.

 • ویژگی برتر صرافی سروم چیست؟

این صرافی با ادغام دفتر سفارش صرافی‌های متمرکز و بازارساز خودکار «AMM» صرافی‌های غیرمتمرکز، سرعت و امنیت لازم را برای مبادلات رمزارزی فراهم کرده است.

 • ارز دیجیتال سروم چیست؟

ارز دیجیتال سروم یا توکن سروم که توکن بومی پلتفرم سروم است، با نماد «SRM» در بازار کریپتو عرضه شده است و قابل معامله برای تریدرها و سرمایه‌گذاران است.

 • آیا ارز دیجیتال سروم برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

اگرچه پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد آینده ارز سروم، روند حرکت آن را صعودی ارزیابی کرده است؛ اما سرمایه‌گذاری روی این پروژه نیز مانند هر ارز دیجیتال دیگر با ریسک همراه است. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری روی ان را دارید، باید شخصاً آن را در بازه‌های زمانی مختلف مورد تحلیل قرار دهید.

 • چطور می‌توان برای خرید ارز سروم اقدام کرد؟

برای خرید ارز دیجیتال سروم می‌توانید از صرافی‌ بیت پین اقدام کنید.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. احسان
  احسان | 25 مرداد 1401

  اکانت سازی