کیف پول HD چیست؟ هر آنچه که باید در مورد کیف پول اچ دی بدانید!

0 729

کیف پول HD یک کیف پول ارز دیجیتال است که بیشتر برای ذخیره ارزهای دیجیتال اتریوم و بیت کوین به‌کار برده می‌شود. هر فردی که کپی کلید عمومی و خصوصی را داشته باشد، می‌تواند ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود نگه‌داری کند. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که کیف پول HD چیست و چرا اهمیت دارد، باید بدانید که کیف پول‌های ارز دیجیتال چه هستند و چه کاربردی دارند. در مقاله کیف پول ارز دیجیتال به‌طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم. اصطلاح «کیف پول» کمی گمراه کننده است، چرا که کیف پول کریپتو، هیچ کوینی را ذخیره نمی‌کند. در واقع، ارز دیجیتال هرگز از شبکه بلاک‌چین خود، خارج نمی‌شود!

کیف پول HD چیست؟

عبارت HD در اصطلاح کیف پول اچ دی، مخفف عبارت لاتین Hierarchical Deterministic و به معنی سلسله مراتبی و قطعی است. در مقابل کیف پول‌های سلسله مراتبی (Deterministic)، کیف پول‌های غیر سلسله مرابتی (Nondeterministic) است. تفاوت این دو کیف پول در ارتباطی است که بین کلیدهای عمومی و خصوصی وجود دارد.

آنچه که کیف پول‌های ارز دیجیتال ذخیره می‌کنند، یک جفت کلید است. یک کلید عمومی و خصوصی که از رمزنگاری برای امکان مدیریت امن دارایی‌های دیجیتال و تراکنش‌های شما در بلاک چین استفاده می‌کند.

کلید عمومی را می‌توان در قالب یک آدرس عمومی (نسخه هش شده کلید عمومی) برای افراد دیگر، ارسال کرد. مفهوم کلید عمومی در دنیای بلاک‌چین شبیه شماره حساب بانکی در بانکداری سنتی است. با کمک کلید عمومی، فرد می‌تواند ارزهای دیجیتال برای شما ارسال کند، اما نمی‌تواند به هیچ کدام از توکن‌های داخل آن، دسترسی پیدا کند!

marker alert کیف پول HD چیست؟ هر آنچه که باید در مورد کیف پول اچ دی بدانید! کیف پول HD یک کیف پول ارز دیجیتال است که بیشتر برای ذخیره ارزهای دیجیتال اتریوم و بیت کوین به‌کار برده می‌شود. هر فردی که کپی کلید عمومی و خصوصی را داشته باشد، می‌تواند ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود نگه‌داری کند. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که کیف پول HD چیست و چرا اهمیت دارد، باید بدانید که کیف پول‌های ارز دیجیتال چه هستند و چه کاربردی دارند. در مقاله کیف پول ارز دیجیتال به‌طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم. اصطلاح «کیف پول» کمی گمراه کننده است، چرا که کیف پول کریپتو، هیچ کوینی را ذخیره نمی‌کند. در واقع، ارز دیجیتال هرگز از شبکه بلاک‌چین خود، خارج نمی‌شود! حتما بخوانید: کلمات بازیابی تراست والت را به کسی ندهید؛ آشنایی با کلاهبرداری‌های تلگرامی

مدیریت توکن‌های کیف پول ارزهای دیجیتال، فقط با کلید خصوصی (Privete Key) امکان‌پذیر است و همان طور که از نامش پیداست، باید خصوصی و دور از دسترس دیگران، نگه‌ داشته شود. کلیدهای خصوصی نقشی مشابه با رمز عبور کارت‌های بانکی دارند. کل شبکه بلاک چین با پیش‌فرض اینکه ساخته شده که صاحب کلیدی خصوصی، مالک دارایی‌ها و موجودی آن کیف پول است. بنابراین در نگه‌داری کلیدهای خصوصی، باید تلاش کنید! چرا که تمام دارایی‌های دیجیتالی شما، وابسته است به همین کلید خصوصی!

در کلیدهای Deterministic یا سلسله مراتبی، یک ارتباط ریاضی بین کلیدهای تولید شده برقرار است. در صورتی که چنین ارتباطی در کیف پول‌های غیر سلسله مراتبی یا Nondeterministic وجود ندارد. به این دلیل به این نوع از کیف پول‌های ارز دیجیتال، کیف پول‌های تصادفی (Random) نیز گفته می‌شود.

ساختار کیف پول اچ دی (HD) چگونه است؟

کیف پول‌های اچ دی، ساختاری شبیه به درخت و سلسله مرابتی از کلیدها ایجاد می‌کنند که در ریشه‌ی آن، کلید اصلی Seed بر پایه استاندارد BIP32 (پیشنهاد بهبود بیت کوین) قرار دارد. زمانی که فرآیند بازیابی کیف پول اچ دی با استفاده از این کلید خصوصی انجام شود، کیف پول شروع به جستجوی ساختار درختی کرده و تمامی کلیدهای خصوصی که در ساختار درخت مانند آن وجود دارد، با کمک استاندارد BIP32، استخراج می‌شود. هنگامی هم که استخراج در این درخت به انتها می‌رسد، تمامی سرمایه‌ها و موجودی‌های این کیف پول به‌طور کامل بازیابی خواهند شد.پشتیبان‌گیری از کیف پول HD بسیار حیاتی است و باید از عبارت بازیابی به خوبی نگه‌داری کنید تا زمانی که نیاز داشتید، بتوانید عملیات بازیابی را انجام دهید. این ویژگی مهمی است که باعث محبوبیت کیف پول‌های HD در بین معامله‌گران ارزهای دیجیتال شده است.

در کیف پول‌ HD، برای حفظ امنیت، بکاپ یا پشتیبان‌گرفتن از Seed الزامی است.

یک‌بار بک‌آپ‌گیری از کلید خصوصی، به معنی این است که تمام آدرس‌های آن  را می‌توان با استفاده از الگوریتم، با حل معادلات ریاضی دوباره ایجاد کرد. کیف پول‌های HD از الگوریتم هش ریت SHA-256 استفاده می‌کنند که در آن اگر ورودی‌ها یکسان و مشابه باشند، درخت کلیدها بدون هیچ خطایی ایجاد می‌شوند.

کیف پول HD
ساختار کیف پول اچ دی

مزایای کیف پول HD چیست؟

 • مزیت اصلی این نوع کیف پول، این است که می‌توانید از حریم خصوصی مالی خود محافظت کنید.
 • در زمان دریافت بیت‌کوین‌ها، می‌توانید تعداد زیادی آدرس دریافت ایجاد کنید.
 • می‌توانید با ایجاد آدرس‌های متعدد دریافت، مانع سرک کشیدن کاربران مبتدی به موجودی‌هایتان شوید. این کار باعث حفظ حریم خصوصی شما می‌شود.
 • در این نوع کیف پول، برای پشتیبان گیری فقط یک کلید Seed نیاز است.
 • امکان ذخیره‌ی کلیدهای خصوصی در خود کیف پول به شکل آفلاین، کمک می‌کند که بتوانید تمام آدرس‌های عمومی را بدون نیاز به کلیدهای خصوصی، استخراج کنید.
 • تمام آدرس‌های قبلی دریافت‌شده از کیف پول، معتبر هستند.

پرطرفدارترین کیف پول های HD

پس از آشنایی با کیف پول HD و مزایای آن، در این بخش به معرفی کلی پول‌های HD معروف و شناخته شده می‌پردازیم که می‌توانید از آن‌ها در معاملات ارزهای دیجیتال خود، استفاده کنید.

در واقع، کیف پول‌های اچ دی به دلیل ویژگی‌هایی که در بالا اشاره کردیم، توانسته‌اند به محبوبیت خوبی در بین کاربران دست پیدا کنند و به همین دلیل، بیشتر کیف پول‌هایی که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، از نوع کیف پول HD هستند.

بهترین کیف پول HD

 • کیف پول‌های سخت افزاری قابل استفاده در پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس:

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس Ledger Nano S

 • کیف پول‌های نرم‌افزاری:
 • کیف پول مایسلیوم (Mycelium)، قابل استفاده در سیستم‌عامل اندروید
 • کیف پول هیبرید جکس (Jaxx)، قبال استفاده در پلتفرم‌های دسکتاپ و گوشی‌های موبایل با سیستم‌عامل iOS و اندروید.
 • کیف پول اتمیک (Atomic): قابل استفاده روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس دبین، فدورا و گوشی‌های موبایل با سیستم‌عامل اندروید و iOS.
 • کیف پول الکتروم (Electrum): قابل استفاده در سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس.

آدرس کیف پول HD چیست؟

کیف پول‌های HD می‌توانند آدرس‌های عمومی و خصوصی را به‌صورت تصادفی از یک کلید واحد، ایجاد کنند. کیف پول اچ دی از یک الگویی مشابه با ساختار درختی استفاده می‌کند. این نوع ساختار درختی و یا سلسله مراتبی، مانع هک شدن عبارت بازیابی می‌شود.

آیا کیف پول MetaMask همان کیف پول HD است؟

hموزش کیف پول متاماسک

کیف پول متامسک یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال و به‌خصوص فعالیت در حوزه NFT است. ساختار این کیف پول نیز مانند کیف پول‌های اچ دی، سلسله مراتبی و ویژگی‌های این نوع کیف پول را دارد. در کیف پول متامسک، از یک عبارت بازیابی استفاده می‌شود که به آن، عبارت Mnemonic می‌گویند که می‌توانید از آن برای پشتیبان‌گیری و یا عبارت بازیابی استفاده کنید. در واقع، عبارت Mnemonic همان ریشه‌ی درخت است که می‌توان از آن به‌عنوان یک الگوریتم برای کلیدهای خصوصی استفاده کرد.

گفتار پایانی!

همان طور که پیشرفت و توسعه فناوری بلاک چین، بسیاری از مشکلات و سختی‌ها را برطرف کرده است، روی امکانات و ویژگی‌های کیف پول‌های ارز دیجیتال نیز تاثیرگذار بوده و هر روز شاهد امکانات جدید در این کیف پول‌ها هستیم. ویژگی اصلی کیف پول HD نسبت به کیف پول‌های دیگر، برطرف کردن مشکل پشتیبان‌گیری برای آدرس‌های دیگر است که باعث شده کیف پول اچ دی به یکی از بهترین کیف پول برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده شود.

شما از کدام کیف پول برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال خود استفاده می‌کنید؟ برای‌مان در کامنت‌ها بنویسید.

سوالات متداول:

 • کیف پول HD چیست؟

عبارت HD در اصطلاح کیف پول اچ دی، مخفف عبارت لاتین Hierarchical Deterministic و به معنی سلسله مراتبی و قطعی است. در مقابل کیف پول‌های سلسله مراتبی (Deterministic)، کیف پول‌های غیر سلسله مرابتی (Nondeterministic) است.

 • بهترین کیف پول های HD، کدام کیف پول‌ها هستند؟

کیف پول های سخت افزاری لجر نانو اس، ترزور و کیف پول های نرم افزاری الکتروم و اتمیک، بهترین کیف پول های HD برای نگه‌داری ارز دیجیتال هستند.

۳/۵ - (۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x