کیف پول دسکتاپ چیست؟ + معرفی بهترین کیف پول دسکتاپ ارز دیجیتال 2022

بهترین کیف پول دسکتاپ برای ارزهای دیجیتال در سال 2021 کدام‌ است؟
تاریخ انتشار: 17 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه

کیف پول دسکتاپ بر روی رایانه‌های دسکتاپ یا لپ‌تاپ نصب می‌شوند. این والت‌ها نسبت به والت‌های موبایلی و آنلاین از امنیت نسبتا بالاتری برخوردار هستند؛ هرچند که امکان ویروسی شدن یا حمله هکرها را نمی‌توان نادیده گرفت. برای انتخاب یک والت دسکتاپ مناسب باید به عواملی همچون امنیت، رابط کاربری و تعداد رمزارزهای تحت پشتیبانی توجه نمایید. در ادامه به معرفی تعدادی از نسخه‌های معروف دسکتاپ می‌پردازیم. با این حال اگر در زمینه رمزارزها مبتندی هستید، بهتر است برای خرید و فروش حرفه ای ارز دیجیتال یا انتخاب والت مناسب، با افراد خبره مشورت نمایید.

کیف پول دسکتاپ ارز دیجیتال چیست؟

مشابه پول‌های سنتی و مرسوم که درون کیف‌پول نگه‌داری می‌کنیم، ارزهای دیجیتال نیز به کیف پول نیاز دارند. این والت‌ها علاوه‌بر مدیریت کلیدخصوصی شما، امکاناتی همچون دریافت و ارسال پول در کنار امنیت را به کاربران ارائه می‌دهند. کیف پول‌های ارز دیجیتال به‌طور کلی به دو دسته گرم و سرد طبقه‌بندی می‌شوند. در گروه گرم والت‌های دسکتاپ، موبایلی و آنلاین قرار دارند که همواره به اینترنت متصل می‌شوند و در گروه سرد، والت‌های کاغذی و سخت‌افزاری قرار می‌گیرند (توجه داشته باشد که والت‌های آنلاینی هم وجود دارند که در گروه والت‌های سرد محسوب میشوند اما تعداد آنها بسیار محدود است).

همانطور که می‌دانید، رمزارزها ماهیت فیزیکی ندارند و برمبنای کدهای دیجیتال هستند. بنابراین برای نگهداری و انجام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال باید از ابزارهای مناسب همچون کیف پول‌های دیجیتالی استفاده نماییم. برخی از کیف پول‌ها همچون والت‌های کاغذی و سخت افزاری ماهیت فیزیکی دارند. اما دسته دیگری از والت‌ها موسوم به والت‌های گرم هستند که می‌توانند بر روی سیستم عامل‌های مختلف تلفن همراه هوشمند و رایانه‌ها نصب شوند.

کیف پول دسکتاپ نرم افزارهایی هستند که بر روی سیستم عامل‌های رایانه‌ای مانند ویندوز، لینوکس و مک نصب می‌شوند که از طریق اینترنت امکان ایجاد حساب (آدرس) جدید و انجام تراکنش را دارند. این والت‌ها کلیدهای خصوصی کاربران را به‌صورت آفلاین بر روی رایانه شخصی آن‌ها ذخیره می‌کنند. این کار باعث می‌شود که هیچکس جز کاربر امکان دسترسی به آن‌ها را نداشته باشد؛ بنابراین امنیت بالایی دارند. اما همواره خطر نفوذ هکرها یا ویروسی شدن سیستم عامل وجود دارد.

کیف پول دسکتاپ ارز دیجیتال

کیف پول دسکتاپ ارز دیجیتال

خطرات احتمالی در خصوص کیف پول دسکتاپ

همواره کیف پول‌های فیزیکی که برای نگهداری و حمل پول‌های رایج استفاده می‌شوند با خطراتی روبرو هستند. برای مثال ممکن است که مورد سرقت دزدان قرار گیرند یا ممکن است به هر دلیل مفقود شوند. والت‌های ارز دیجیتال نیز با خطراتی روبرو هستند که دانستن آن‌ها می‌تواند به ایمنی بیشتر دارایی دیجیتالی شما کمک کند. یکی از خطراتی که کیف پول دسکتاپ را تهدید می‌کند، احتمال پاک شدن است. یا اینکه مشکلی برای سیستم عامل رایانه رخ دهد که باعث حذف شدن تمامی دیتاهای سیستم از جمله والت گردد.

اتفاق دیگری که ممکن است رخ دهد، خطر ویروسی شدن رایانه و یا حمله هکرهاست. این اتفاقات ممکن است با اتصال به اینترنت و اتصال فلش یا سی‌دی‌های آلوده به رایانه به وقوع بپیوندد. برای مقابله با این خطرات لازم است که از اطلاعات مهم به‌خصوص کیف پول دسکتاپ پشتیبان‌گیری شود. این کار باعث می‌شود در صوت حذف اطلاعات، امکان بازیابی داده‌ها فراهم گردد؛ همچنین استفاده از آنتی ویروس‌های معتبر توصیه می‌شود.

بنابراین نه تنها نرم‌افزارهای والت دسکتاپ باید امنیت بالایی داشته باشند، بلکه خود کاربر نیز باید نکات امنیتی را رعایت کند. البته برخی از افراد ترجیح می‌دهند که رمزارزهای خود را در وب‌سایت صرافی آنلاین نگهداری کنند. به‌طور معمول صرافی ارز دیجیتال معتبر از والت‌های سخت‌افزاری ایمن برای حفظ دارایی‌های کاربران استفاده می‌کند. با این حال این روش برای سرمایه‌گذاری بلند مدت یا حجم بالا، پیشنهاد نمی‌شود.

مزایای کیف پول دسکتاپ

استفاده از والت‌های دسکتاپ مزیت‌هایی را برای کاربران به‌همراه دارد. یکی از مزایای آن‌ها سادگی و راحتی در استفاده است. با استفاده از والت‌های دسکتاپ نیازی به والت‌های کاغذی یا سخت‌افزاری برای ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی نیست. این والت‌ها همیشه در دسترس کاربر هستند و به‌راحتی و با هزینه پایین تراکنش‌ها مدیریت می‌شوند. برای مثال امکان دسترسی به تراکنش‌های انجام شده در روزهای قبل یا اعمال محدودیت در برخی مخارج وجود دارد.

مزیت مهم دیگر والت دسکتاپ، امنیت بالای آن است. تمامی اطلاعات توسط این نرم‌افزارها رمزگذاری شده و فقط در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. از طرف دیگر تمامی تراکنش‌ها بایستی توسط کاربر تأیید شود و در صورت سرقت یا مفقودی، امکان تراکنش توسط سایر افراد وجود ندارد. سرعت بالای تراکنش نیز از دیگر مزیت‌های آن است که باعث صرفه‌جویی در زمان کاربران می‌گردد.

معایب کیف پول دسکتاپ

با وجود مزایایی که والت‌های دسکتاپ به کاربران ارائه می‌دهند، نباید از معایب آن‌ها غافل شد. این کیف پول‌ها امنیت بالایی دارند اما همچنان نقطه ضعف‌های امنیتی در آن‌ها مشاهده می‌شود. با اتصال رایانه به اینترنت یا اتصال تجهیزات جانبی همچون فلش، امکان نفوذ هکرها یا ویروسی شدن سیستم وجود دارد.

معرفی برخی از کیف پول‌های دسکتاپ

 • کیف پول جکس (Jaxx)

والت جکس در سال 2014 معرفی شد و قابلیت نصب بر روی انواع سیستم عامل‌های رایانه‌ای را دارد. این والت امکان پشتیبانی از بیش از صد رمزارز از جمله بیت کوین را داراست و قابلیت‌هایی همچون پشتیبان‌گیری، رابط کاربری ساده، و ایمنی بالا را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین امکان تبدیل رمزارزها داخل والت وجود دارد و کاربر می‌تواند بدون خارج کردن رمزارزها از والت، آن‌ها را اکسچنج کند.

 • کیف پول کوینومی (Coinomi)

والت کوینومی از بیش از چهارصد رمزارز پشتیبانی می‌کند و با انواع سیستم‌عامل‌های رایانه‌ای سازگار است. این والت به‌خاطر امکاناتی نظیر پشتیبان‌گیری، رابط کاربری ساده، سیو کردن آفلاین کلیدهای خصوصی و امنیت بالا نزد کاربران شناخته می‌شود.

والت اکسودوس با رابط کاربری ساده در سال 2016 معرفی شد. این والت از بیش از پنجاه رمزارز پشتیبانی می‌کند. اما نقطه ضعف آن عدم پشتیبانی از تأیید دو مرحله‌ای است که می‌تواند امنیت آن را کاهش دهد. از مزایای اکسودوس پشتیبانی از رمزارزهای جدید است به‌گونه‌ای که می‌توان مجموعه‌ای متنوع از رمزارزها را در یک مجموعه ایمن ذخیره کرد.

والت اتمیک کلیه خدمات و ویژگی‌هایی همچون امنیت بالا، قابلیت بک‌آپ‌‌گیری و رابط کاربری ساده را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از بیش از پانصد رمزارز پشتیبانی می‌کند. این والت بر روی همه سیستم عامل‌های رایانه‌ای قابل نصب است و با دارا بودن ویژگی Atomic Swaps می‌تواند نیاز کاربران به صرافی آنلاین ارز دیجیتال را رفع نماید. برخی از مزایای والت اتمیک عبارتند از امنیت بالا در کنار کارمزد کم و پشتیبانی از آلت‌کوین‌ها.

 • کیف پول الکتروم (Electrum)

والت الکتروم بر روی تمامی سیستم‌عامل‌های موجود قابل نصب است و برخلاف بسیاری از والت‌های دیگر، فقط از رمزارز بیت کوین پشتیبانی می‌کند. الکتروم، امنیت بالایی دارد و امکان بک‌آپ‌گیری و هم‌گام‌سازی با کیف پول‌های سخت‌افزاری را برای کاربر فراهم می‌کند. همچنین با استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای، امکان ورود افراد ناشناس را به حداقل می‌رساند.

شرکت ترزور در زمینه تولید و عرضه والت‌های سخت‌افزاری مشهور است. این شرکت همچنین والت دسکتاپی ارائه کرده که جزو مطمئن‌ترین والت‌ها شناخته می‌شود. رابط کاربری آن بسیار ساده و راحت بوده و در عین حال خدمات متنوعی به کاربر می‌دهد. این مزیت برای افراد غیر حرفه‌ای بسیار مناسب است؛ چراکه کاربران را با انبوهی از ویژگی‌های غیرضروری، سردرگم نمی‌کند.

 • کیف پول گواردا (Guarda)

کیف پول دسکتاپ گواردا مختص ارز دیجیتال بیت کوین است و کنترل کامل تراکنش‌ها را در اختیار کاربر می‌گذارد. این والت همچنین از بیش از ده هزار توکن پشتیبانی می‌کند و بر روی انواع سیستم عامل‌های رایانه‌ای قابل نصب است. یکی از ویژگی‌های کاربردی این والت، امکان تبدیل درون برنامه‌ای بیت کوین به سایر ارزهاست. این ویژگی باعث می‌شود که به خروج پول از والت برای تبدیل به سایر ارزها نیاز نباشد. از طریق این والت می‌توانید کلیه خدمات ارسال، دریافت و معاملات خود را انجام دهید.

گواردا به دلیل برخورداری از مزایایی همچون پشتیبان‌گیری ساده، رابط کاربردی مناسب، امنیت بالا و رایگان بودن همه نسخه‌ها، عموماً برای کاربران متوسط تا پیشرفته مناسب است.

سوالات متداول

 1. کیف پول دسکتاپ چیست؟

نرم افزارهایی هستند که کلیدهای خصوصی کاربران را به‌صورت آفلاین بر روی رایانه شخصی کاربران ذخیره می‌کنند و بر روی سیستم عامل‌های رایانه‌ای، قابل نصب هستند.

 1. انواع والت‌های رمزارزی کدامند؟

والت‌های آنلاین، موبایلی و دسکتاپ در دسته والت‌های گرم و والت‌های کاغذی و سخت‌افزاری در دسته والت‌های سرد قرار دارند.

 1. چه خطراتی کیف‌پول‌های دسکتاپ را تهدید می‌کند و راه حل آن‌ها چیست؟

یکی از خطراتی که ممکن است برای کاربران والت‌های دسکتاپ رخ دهد، پاک شدن داده‌های هارد یا خراب شدن سیستم عامل است. پشتیبان‌گیری از داده‌های والت دسکتاپ می‌تواند در این مواقع، امکان بازیابی اطلاعات را فراهم کند. همچنین خطراتی همچون هک شدن یا ویروسی شدن وجود دارد که با نصب آنتی ویروس مناسب می‌توان از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.

 1. تفاوت‌های والت سخت‌افزاری با نرم‌افزاری چیست؟

والت‌های سخت‌افزاری به دلیل عدم اتصال دائمی به اینترنت و ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی درون خود، از امنیت بالاتری نسبت به والت‌های نرم‌افزاری برخوردار است.

 1. آیا والت‌های دسکتاپ با قابلیت اکسچنج درون برنامه‌ای وجود دارد؟

بله؛ کیف پول‌های دسکتاپ همچون گواردا و جکس از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

کارن آهنگری

بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

7 روش حل مشکل نمایش ندادن موجودی در تراست والت

آیا با مشکل عدم نمایش موجودی در تراست ولت یا صفر شدن موجودی ...

آموزش صفر تا صد کیف پول کلور (Klever Wallet)

کیف پول کلور محلی امن برای نگهداری و ذخیره‌سازی رمزارزهای ار ...

معرفی و آموزش کیف پول الکتروم (Electrum) و نحوه استفاده

کیف پول‌های نرم‌افزاری بیت کوینی، از داغ‌ترین مطالب در بسیار ...

دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. رضا
  رضا | 12 تیر 1401

  ببخشین کدومشون با آی پی ایران مشکل ندارن؟

 2. DOSTEH KHODA
  DOSTEH KHODA | 19 فروردین 1401

  با سلام تشکر بابت معرفی کیف پول ها ببخشید کدام کیف پول ویندوز مانند تراست والت امنیت بالایی دارد و با آدرس کانترکت می شود ارز های دیجیتال ایردراپ ها را گرفت ؟

  • کارشناس محتوا
   کارشناس محتوا | 23 فروردین 1401

   سلام دوستِ عزیز
   خوشحالیم که محتوا براتون مفید بوده. بهترین کیف پول در این مورد، کیف پول متامسک هست که روی مرورگرها قابل نصب و اجراست. حتما این کیف پول را از سایت اصلی دانلود و نصب کنید.
   نکته ای که باید در زمان شرکت در ایردراپ ها در نظر بگیرید این است که حتما بررسی کنید که ایردراپ واقعی است و پروژه ی کلاهبرداری نیست.
   به امید معاملات پرسود شما در بیت پین