آکروپلیس (Akropolis)؛‌ نرم‌افزاری مبتنی بر بلاک چین برای کنترل dAppها

توسط شبنم توایی
|
16 مهر 1402
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال AKRO

پروژه آکروپلیس، یکی از پروژه‌های پیشرو در حوزه دیفای است که اکوسیستمی مناسب و کاربردی برای بالا بردن امنیت مالی، ثبات و استقلال را در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز قرار می‌دهد.

دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز، یکی از حوزه‌های نوظهور و جذاب در صنعت فناوری بلاک چین به حساب می‌آید که به دنبال ایجاد سیستم مالی غیرمتمرکزی برای جلوگیری از دخالت نهادهای مرکزی است. دیفای، پتانسیل زیادی برای تغییر صنعت مالی سنتی دارد و می‌تواند به کاربران کمک کند تا دارایی‌های خود را به صورت غیرمتمرکز و مقرون‌به‌صرفه مدیریت کنند؛ بااین‌حال، این حوزه هنوز در مراحل اولیه توسعه خود به سر می‌برد و با چالش‌هایی روبرو است.

یکی از چالش‌های اصلی دیفای، نبود پروتکلی استاندارد برای ارائه خدمات مالی است که باعث می‌شود کاربران برای استفاده از خدمات دیفای از چندین پروتکل مختلف استفاده کنند و این امر می‌تواند برای کاربران گیج‌کننده و دشوار باشد. پروژه آکروپولیس (با ارز دیجیتال AKRO)، پروژه‌ای نوظهور در حوزه دیفای است که برای حل این چالش راه‌اندازی شده و پروتکلی استاندارد برای ارائه خدمات مالی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد؛ این پروتکل این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا به صورت یکپارچه از خدمات مالی مختلف در حوزه دیفای استفاده کنند.

پروژه آکروپلیس، دیتابیسی از ابزارهای موردنیاز توسعه‌دهندگان در دیفای ارائه می‌دهد که به کمک آن می‌توانند امنیت، ثبات و استقلال برنامه‌های غیرمتمرکز خود را تأمین کنند. در این مقاله از بیت پین، با پروژه آکروپلیس و ارز دیجیتال ARKO بیشتر آشنا خواهیم شد، آینده این پروژه را بررسی و کیف پول‌های مناسب برای ارز دیجیتال AKRO، را معرفی خواهیم کرد.

فهرست مطالب

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  پروژه آکروپلیس چیست؟

  پروژه آکروپلیس (Akropolis) با ارز دیجیتال AKRO، با هدف حذف نیاز به نهادی متمرکز و دادن دسترسی و کنترل کامل به توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز راه‌اندازی شد. این پروژه در راستای تحقق اهداف خود و ادغام یکپارچه در پلتفرم‌های دیفای، به پلتفرم‌هایی مانند اتریوم (Ethereum) و آوه (Aave) متصل است؛ به‌این‌ترتیب توسعه‌دهندگان این امکان را دارند تا با چارچوب اختصاصی آکروپلیس، به نام AkropoliOS، پروتکل‌های خود را در سرویس‌های موردنظرشان ادغام کنند.

  توکنومیکس آکروپلیس

  نمونه‌هایی از برنامه‌های غیرمتمرکز (dAppها) فعال‌شده توسط چارچوب AkropolisOS، پروتکل‌های پس‌انداز، وام‌دهی و سرمایه‌گذاری است که توسط جوامع خودمختار اداره می‌شوند. به این معنی که برای رأی‌دادن در مورد تغییرات پروتکل، کاربران باید رمز‌ارز بومی پروژه، یعنی ارز دیجیتال AKRO را داشته باشند. پروژه آکروپلیس به لطف تعداد زیادی از ویژگی‌ها، ابزارها و برنامه‌های مبتنی بر DeFi مانند Sparta و Delphi که برخی از آنها توسط تیم توسعه‌دهنده خود این پروژه ساخته شده‌اند، شانس بزرگی را برای تبدیل شدن به یکی از یکپارچه‌ترین پروژه‌ها در حوزه دیفای دارد.

  تیم توسعه‌دهنده و نقشه راه پروژه آکروپلیس

  همان‌طور که گفتیم، پروژه آکروپلیس (Akropolis) در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد، اما عرضه توکن آن تقریباً نزدیک به ۲ سال زمان برد. تیم توسعه‌دهنده پروژه، متشکل از دو فرد به نام‌های آنا آدریانووا و کیت کوربانووا، در سال ۲۰۱۹، با برگزاری ICO (پیشنهاد اولیه کوین)، موفق شد ۲٫۴ میلیون دلار اتر (ETH) در ازای ارز دیجیتال AKRO، سرمایه‌ جمع‌آوری کند. این پروژه از همان ابتدای راه‌اندازی با پروژه‌ها و پروتکل‌هایی مانند دائو میکر، پولکادات، چین لینک و Bancor همکاری‌هایی داشته است.

  • کیت کوربانووا از بنیان‌گذاران سابق Apiro Capital، شرکتی برای مدیریت سرمایه‌گذاری است که تجربه مدیریت در Lehman Brothers و تحلیل ریسک بازارهای نوظهور برای مدیریت اضطراری دارایی‌ها را نیز داشت.
  • آنا کوربانووا نیز قبل از فعالیت در پروژه آکروپلیس، مدیر بخش تجزیه‌وتحلیل شرکت اطلاعاتی Cindicator بود و ابزارها و روش‌های تحقیقاتی را توسعه می‌داد.

  نقشه راه پروژه آکروپولیس هر دو هفته یک‌بار به‌روزرسانی می‌شود و بر همین اساس هم کاربران می‌توانند به طور مرتب از روند فعالیت‌های این پروژه و موفقیت‌ها و شکست‌های آن مطلع شوند؛ لازم به ذکر است که این به‌روزرسانی‌ها، در شبکه اتریوم انجام می‌شوند.

  پروژه آکروپلیس چگونه عمل می‌کند؟

  هدف اصلی پروژه آکروپلیس، ایجاد اکوسیستمی غیرمتمرکز برای توسعه‌دهندگان است تا پروتکل‌های خود را برای کاربردهایی مانند مدیریت دارایی‌ها گسترش دهند. کاربران هم می‌توانند با استفاده از dApp ‌های راه‌اندازی شده در شبکه آکروپلیس، با استیک کردن دارایی‌های خود به رشد و سودآوری برسند. این پروژه با استفاده از مدلی کاملاً غیرمتمرکز، نیاز به مدیریت متمرکز و اشخاص ثالث در حاکمیت شبکه را از بین می‌برد.

  البته پایه‌ریزی این مدل با چارچوب AkropolisOS امکان‌پذیر شده که کیت توسعه نرم‌افزاری SDK، مبتنی بر زبان برنامه نویسی سالیدیتی است که برای ایجاد و مدیریت سرمایه‌های توزیع‌شده و پایگاهی برای پلتفرم‌های Sparta و Delphi است و توسط تیم توسعه‌دهنده پروژه نگه‌داری و به‌روزرسانی می‌شود. این چارچوب برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز با قراردادهای هوشمند به‌ کار می‌رود و امکان شخصی‌سازی اپلیکیشن‌ها و تطبیق با خدمات مالی مختلف را فراهم می‌کند. پروژه آکروپلیس، علاوه بر فراهم کردن بستری برای راه‌اندازی و مدیریت dApp ها، دو اپلیکیشن مالی را هم برای جامعه کاران خود ارائه می‌دهد:

  • دلفی (Delphi): ابزاری برای ارائه فرصت‌های بهره‌وری مناسب از فضای دیفای
  • اسپارتا (Sparta): صندوقی برای ارائه وام‌هایی با وثیقه‌های پایین.

  پروتکل آکروپلیس برای افزایش امنیت پروژه خود هم از ارز دیجیتال AKRO استفاده کرده و قراردادهای هوشمندی که در چارچوب AkropolisOS استفاده می‌شود را توسط بلاک چینی به نام Certik، آزمایش کرده و تأیید یا رد می‌کند.

  مزایای پروژه آکروپلیس چیست؟

  پروژه آکروپلیس، کاربران را قادر می‌سازد تا با دیگر پلتفرم‌های دیفای و قراردادهای هوشمند مانند اتریوم یا پولکادات ادغام شوند. علاوه بر این‌، کاربران می‌توانند با خدمات وام‌دهی و بر اساس کارمزد بهره، رمزارزهای موردنظر خود را به دست آورند. به‌طورکلی، مزایای پروژه آکروپولیس (Akropolis) عبارت‌اند از:

  • دسترسی راحت و سریع به بازار وام‌ها
  • امنیت بالای برای سرمایه کاربر
  • پردازش بی‌وقفه و کنترل‌شده امور مالی
  • انتقال و جابه‌جایی اعتبار به صورت یکپارچه به دیگر ابزارهای مالی
  • پیشرفت بدون نیاز به داشتن سرمایه اولیه قابل‌توجه

  ارز دیجیتال AKRO چیست؟

  ارز دیجیتال پروتکل آکروپلیس با نماد AKRO، توکنی با استاندارد ERC-20 است که برای مدیریت پروتکل و ابزار‌ها از آن استفاده می‌شود؛ ارز دیجیتال AKRO در مارس ۲۰۱۸ معرفی و در ژوئن ۲۰۲۰ در شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی شد. پس رمزارز بومی پروژه آکروپلیس، قابل‌استخراج نیست و به دنبال ایجاد اکوسیستمی مالی و مستقل برای افزایش درآمد از طریق وام‌دهی است.

  ارز دیجیتال AKRO، نقش حاکمیتی دارد و روشی اصلی برای پرداخت در پروژه آکروپلیس است. دارندگان ارز دیجیتال AKRO که به‌عنوان ولیدیتور هم شناخته می‌شوند، می‌توانند در تغییرات پروتکل نقش داشته‌ باشند و از هزینه‌های تراکنش‌ها پاداش دریافت کنند. البته این موضوع را هم باید اضافه کنیم که برای ولیدیتور شدن باید حداقل ۱ میلیون ارز دیجیتال AKRO به اشتراک گذاشته شود. کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در استخری استیک کرده و بر اساس مبلغ استیک‌شده پاداش دریافت کنند.

  ارز دیجیتال AKRO چیست؟

  تعداد عرضه توکن AKRO، ثابت و برابر با ۵ بیلیارد توکن است؛ این پروژه دو ICO خصوصی را اوایل تا اواسط سال ۲۰۱۸ انجام داد. دور اول برای سرمایه‌گذاران، مشاوران و شرکای استراتژیک و دور دوم هم برای اعضای فعال جامعه بود. از این تعداد ثابت ۵ بیلیارد، ۴۶ درصد بین کاربران توزیع می‌شود، ۹٫۵ درصد برای اعضای تیم و مشاوران، ۱۴ درصد برای تبلیغات، ۲۲٫۵ برای پیش‌فروش ارز دیجیتال ARKO و ۸ درصد هم برای IEO یا همان عرضه اولیه صرافی در نظر گرفته می‌شود.

  عامل تعیین‌کننده قیمت ارز دیجیتال AKRO

  ارزش پروژه آکروپلیس و قیمت ارز دیجیتال AKRO با فناوری، ظرفیت فنی، موارد استفاده و پذیرش آن سنجیده می‌شود. در نتیجه ارزش AKRO تحت‌تأثیر عوامل مختلفی مانند به‌روزرسانی‌ها، فعالیت تیم توسعه‌دهنده، پیشرفت‌های نقشه راه، روندهای بازار و تغییر روند، احساسات، مشارکت‌ها و سایر رویدادها و اخبار قرار می‌گیرد.

  امنیت پروژه آکروپلیس چگونه تأمین می‌شود؟

  همان‌طور که اشاره کردیم، ارز دیجیتال AKRO، توکن حاکمیتی پروژه آکروپلیس است و امنیت این پروژه را برقرار می‌کند. ولیدیتورها با تأیید اعتبار بلاک‌های تازه تولید‌شده از یک سود و استفاده از CertiK، شرکتی پیشرو در تأمین امنیت بلاک چین‌ها، از سوی دیگر، به برقراری امنیت در پروژه آکروپلیس کمک می‌کنند.

  چگونگی خرید و فروش ارز دیجیتال AKRO در بیت پین

  شما می‌‌توانید در صرافی ارز دیجیتال بیت پین، به‌راحتی ارز AKRO را خریداری کنید؛ برای خرید AKRO، پس از افزایش موجودی حساب کاربری خود در صرافی بیت پین، در بازار AKRO به ریال، اقدام به خریداری این رمزارز کنید. با بررسی دقیق روند بازار و کسب اطلاعات در زمینه تغییرات و تحلیل قیمت ارز AKRO، می‌توانید سفارش خود را ثبت کرده و خرید این ارز دیجیتال را نهایی کنید.

  صرافی ارز دیجیتال بیت پین، برای فروش ارز AKRO هم، درست مانند هر رمزارز دیگری، همراه شما خواهد بود و چنانچه قصد دارید درصدی از دارایی ارز AKRO خود را به فروش برسانید، می‌توانید با استفاده از پلتفرم معاملاتی بیت پین معادل ریالی، اندوخته این توکن را در کارت‌بانکی که از قبل به حساب کاربری خود اضافه کرده‌اید، دریافت کنید. برای فروش ارز AKRO در بیت پین، کافی است وارد بازار معاملاتی یا بخش فروش آسان شده و فروش خود را نهایی کنید. در بخش سفارش آسان، قیمت ارز AKRO با توجه به قیمت بازار تعیین شده و سپس معامله انجام می‌شود.

  بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال AKRO

  برای حفظ امنیت بیشتر دارایی‌های دیجیتال، همیشه توصیه می‌شود که ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول هایی با امنیت بالا، نگهداری کنید؛ این موضوع شامل ارز دیجیتال AKRO هم می‌شود. کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری زیادی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای نگهداری ارز دیجیتال AKRO استفاده کرد، اما باید دقت داشته باشید که کیف پولی که انتخاب می‌کنید از استاندارد ERC-20 پشتیبانی کند. در ادامه بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال برای نگهداری AKRO را معرفی می‌کنیم:

  • تراست ولت (Trust Wallet): کیف پول نرم‌افزاری تراست ولت (Trust Wallet)، نوعی کیف پول نرم‌افزاری است که هزینه‌ راه‌‌اندازی نداشته و رابط کاربری مناسبی ارائه می‌دهد. این کیف پول، به دارایی‌ها و کلیدهای خصوصی کاربران دسترسی نداشته و عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
  • متامسک (MetaMask): کیف پول نرم‌افزاری متامسک (MetaMask)، هم کیف پولی نرم‌افزاری است که در ابتدا تنها برای پشتیبانی از ارز دیجیتال اتریوم به وجود آمده بود، اما حالا از بیش از ۵۰۰ رمزارز پشتیبانی می‌کند.
  • لجر نانو اس (Ledger Nano S): کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)، کیف پولی سخت‌افزاری است که کلیدهای خصوصی کاربران رو در دستگاهی سخت‌افزاری و امن نگهداری می‌کند. شما می‌توانید برای استفاده از کیف پول لجر نانو اس، به کمک کابل USB به کامپیوتر، یا با استفاده از کابل OTG به گوشی هوشمند خود متصل شوید

  چشم‌انداز آینده و تحلیل ارز دیجیتال AKRO

  آینده ارز دیجیتال AKRO، به عوامل متعددی مانند وضعیت اقتصادی جهان، تقاضا برای خرید و خبرها و رسانه‌ها بستگی دارد. پروژه آکروپلیس، نوعی پروژه بلاک چینی در حوزه دیفای است که می‌خواهد نسل جدیدی از دارایی‌های دیجیتال را ایجاد کند. این پروژه به دنبال ساختن فضای تعاملی آزادی است که در آن کاربران بتوانند بدون نیاز به مدیریت، فعالیت کرده و به واسطه‌های شخص ثالث وابسته نباشند.
  باتوجه به مزایای زیادی که پروژه آکروپلیس با ارز دیجیتال AKRO ارائه می‌دهد، می‌توان به آینده این ارز دیجیتال امیدوار بود و بازاری صعودی را در ادامه راه برای آن پیش‌بینی کرد.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   در نهایت، باز هم توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و در کل بازارهای مالی، تحقیقات لازم و کافی را انجام داده و با دیدی باز و روشن به معامله و خرید و فروش بپردازید.

   گفتار پایانی

   در این مقاله، پروژه آکروپلیس و ارز دیجیتال AKRo، ویژگی‌ها و مزایا، بهترین کیف پول‌ها و آینده آن را بررسی کردیم. ارز دیجیتال AKRO، نوعی رمزارز با استاندارد ERC-20 است که روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده و هدف از عرضه آن هم حذف نیاز به نهادی متمرکز و دادن دسترسی و کنترل کامل به توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز است. این پروژه علاوه بر فراهم کردن بستری برای راه‌اندازی و مدیریت dApp ها، دو اپلیکیشن مالی دلفی و اسپارتا را هم برای جامعه کاربران خود ارائه می‌دهد.

   پروتکل آکروپلیس برای افزایش امنیتش از ارز دیجیتال AKRO استفاده کرده و قراردادهای هوشمندی که در چارچوب AkropolisOS استفاده می‌شود را توسط بلاک چینی به نام Certik، آزمایش کرده و تأیید یا رد می‌کند.

   اشتراک گذاری:
   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر