تفاوت لونا (LUNA) با لونا کلاسیک (LUNC) چیست؟

تاریخ انتشار: 22 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 11 شهریور 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
فرق لونا و لونا کلاسیک چیست؟

در این مقاله از بیت پین، ما به بررسی و تحلیل اختلاف‌ها و تفاوت‌های بین دو ارز دیجیتال برجسته، یعنی «لونا» و «لونا کلاسیک» می‌پردازیم. با تمرکز بر ویژگی‌ها، مزایا و معایب هر دو ارز، سعی داریم تا به یک درک عمیق‌تر از این دو نسخه از ارز دیجیتال برسیم و با بررسی فرق لونا و لونا کلاسیک، تأثیرات آن‌ها را در دنیای اقتصاد و بازار مالی را ارزیابی نماییم.

ترا (Terra)، اکوسیستمی که در گذشته نه چندان دور میلیاردها دلار ارزش داشت، در ماه می 2022 سقوط کرد و لقب بزرگ‌ترین سقوط توکن در تاریخ ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داد. در طی یک هفته، قیمت UST، که بزرگ‌ترین استیبل کوین الگوریتمی جهان بود، و توکن بومی ترا لونا (Terra LUNA)، که قرار بود قیمت UST را ثابت نگه دارد، تقریباً به صفر رسید. قبل از این سقوط هولناک، UST و لونا هر دو در بین ده ارز دیجیتال برتر قرار داشتند.

این حادثه باعث شد بسیاری از افراد سرمایه خود را از دست بدهند و ترس و وحشت زیادی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال به وجود آورد. در این بین توسعه‌دهندگان شبکه ترا نیز در امان نبودند.

چارت لونا

دو کوون، بنیانگذار Terraform Labs، طرح احیای این اکوسیستم را در انجمن توسعه ترا، پس از نابودی سیستم، پیشنهاد کرد. او یک استراتژی برای ایجاد یک بلاک چین جدید و سپس صدور توکن‌های اضافی برای اعضای کامیونتی بر اساس تعداد توکن‌های UST و LUNA ارائه کرد. این ایده توسط بیشتر ولیدیتورها – که دارای حقوق حاکمیتی هستند – تایید شد.

در 28 می 2022، بلاک چین جدید ترا راه‌اندازی شد. در این بین، بلاک چین قبلی با نام Terra Classic همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد؛ اما بدون فعالیت و چشم‌اندازی در جهت توسعه.

این امر منجر به تشکیل دو شبکه ترا شد:

 • بلاک چین اصلی یا قدیمی که توکن بومی آن به همراه استیبل کوین UST به Luna Classic (LUNC) تغییر نام داده است.
 • بلاک چین جدید با توکن بومی جدید به نام لونا (LUNA)

رویداد تغییر نام و راه‌اندازی مجدد شبکه‌ها باعث سردرگمی بسیاری از کاربران و فعالین بازار ارزهای دیجیتال شده است. به همین منظور در این مطلب، این دو پروژه را بررسی خواهیم کرد و به تفاوت‌های بین آنها نگاهی خواهیم داشت.

بلاک چین ترا (Ter‌ra) و فروپاشی آن

Terraform Labs در سال 2018 در سئول توسط کارآفرینانی از کره جنوبی به نام‌های دو کوون (Do Kwon) و دنیل شین (Daniel Shin) تاسیس شد.

بنیانگذاران ارز لونا

بلاک چین ترا با هدف تولید استیبل‌کوین‌ها ساخته شده است، توکن‌هایی که آرمانِ آزادی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال را با ثبات پول فیات ترکیب می‌کنند. لونا (LUNA) به عنوان توکن پروتکل، جزء حیاتی این سیستم بود.

به منظور انجام این کار، بلاک چین یک سیستم توکن دوگانه شامل لونا و استیبل کوین TerraUSD (UST) راه‌اندازی کرده بود.USTها را می‌توان با لونا مبادله کرد و با سوزاندن آن ایجاد می‌شود.

مفهوم این بود که اگر قیمت UST به بالای 1 دلار برسد، همان مقدار لونا سوزانده می‌شود و UST بیشتری ایجاد می‌کند و ارزش UST را کاهش می‌دهد. در مقابل، در صورت کاهش قیمت UST به زیر 1 دلار، آنها با لونا مبادله می‌شدند که باعث افزایش ارزش UST می‌شد.

به لطف لونا، که به عنوان استیکینگ و توکن حاکمیتی شبکه عمل می‌کرد، کاربران می‌توانستند در حکمرانی شرکت کنند، ولیدیتور شوند و جوایزی دریافت کنند.

TerraUSD (UST) استیبل‌کوینی بود که با استفاده از مجموعه‌ای از الگوریتم‌های مبتنی بر لونا، برابر با یک دلار بود. ارزش استیبل کوین الگوریتمی به جای پشتوانه‌ای از دارایی‌های مشهود، توسط مجموعه‌ای از قوانین و قراردادهای هوشمند پایه‌گذاری شده است.

UST و لونا توکن‌های همراه هم بودند و اکوسیستم ترا سیستمی با دو توکن بود. برای هر UST جدید ساخته شده، باید مقدار یکسانی لونا سوزانده شود.

در نتیجه، امکان معامله یک کوین UST با یک دلار لونا وجود داشت و برعکس. لونا در حفظ ارزش UST و کاهش آشفتگی بازار ضروری بود. علاوه بر این، به معامله‌گران را تشویق به آربیتراژ می‌کرد تا ارزش ارز UST را برابر با یک دلار آمریکا حفظ کند.

اکوسیستم ترا در می 2022 زمانی که UST برابری خود را با یک دلار از دست داد، سقوط کرد. این الگوریتم برای حفظ برابری خود به در دسترس بودن UST و لونا وابسته بود. اما این همیشه، در زمانی که نوسانات زیاد می‌شود، به طور موثر عمل نمی‌کرد و UST به طور دوره‌ای به طور موقت برابری خود را با دلار از دست داده بود. فروپاشی ماه می، بدترین رویدادی بود که تابه‌حال رخ داده بود. قیمت لونا در نتیجه حجم انبوه UST که سرمایه‌گذاران با وحشت می‌فروختند، سقوط کرد.

از آن زمان، لونا و UST در دوره‌ای از رکود طولانی‌مدت، به پایین‌ترین سطح خود رسیده‌اند و از لیست معاملاتی برخی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال حذف شده‌اند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  هارد فورک لونا

  پس از فروپاشی ترا، دو کوون با پیشنهادی به نام Terra Ecosystem Revival Plan 2 در انجمن توسعه‌دهندگان ترا آمد.

  او طرحی را برای ایجاد یک بلاک چین جدید با فورک و سپس توزیع توکن‌های جدید در بین اعضای کامیونتی بر اساس تعداد توکن‌های UST و لونا پیشنهاد کرد. بر همین اساس، بلاک چین جدید Terra (Terra 2) در 28 می 2022 راه‌اندازی شد. به موازات آن، بلاک چین قدیمی – که اغلب به عنوان Terra Classic شناخته می‌شود – زنده ماند؛ اما بدون فعالیت و بدون برنامه‌ریزی برای توسعه روی آن.

  پس از راه‌اندازی، توکن بومی جدید شبکه جدید نام لونا را به ارث برد. بلاک چین قدیمی به کار خود ادامه داد و توکن آن به لونا کلاسیک (LUNC) تغییر نام داد.

  لونا کلاسیک (LUNC) چیست؟

  لونا کلاسیک (LUNC) در ابتدا به عنوان اولین توکن بومی بلاک چین Terra با نام LUNA در سال 2018 ایجاد شد و نقشش این بود که به عنوان یک توکن دوقلو عمل کند تا هرگونه انحراف قیمتی استیبل کوین الگوریتمی بلاک چین، terraUSD (UST) را جذب کند. قرار بود UST با ایجاد (مینت شدن) و از بین بردن (سوزاندن)، قیمت خود را با دلار آمریکا برابر نگه دارد.

  هنگامی که UST در ماه می 2022 ارزش دلاری خود را از دست داد و سقوط کرد، توکن لونا در یک مارپیچ ابر تورمی قرار گرفت؛ زیرا الگوریتمی که برای پشتیبانی از UST در نظر گرفته شده بود، تریلیون‌ها توکن ایجاد کرد و ارزش آن را تقریباً 100٪ کاهش داد. در نتیجه، ارزش 119 دلاری لونا (کلاسیک) در اوایل آوریل 2022 تا پایان می 2022 به زیر یک سنت رسید.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   لونا (LUNA) چیست؟

   28 می، راه‌اندازی رسمی بلاک چین جدید Terra بود. در همان روز، برخی از دارندگان قبلی UST و LUNC توکن‌های جدید LUNA خود را در دور اول ایردراپ و توزیع توکن دریافت کردند.

   بسیاری از صرافی‌های معروف ارزهای دیجیتال از این رویداد پشتیبانی و توکن جدید را فهرست کردند. معاملات با نوسانات شدید قیمت در هر دو جهت آغاز شد؛ زیرا معامله‌گران در مورد آینده این پروژه جدید تردید داشتند.

   لونا 2 (LUNA 2.0) چگونه کار می‌کند؟

   لونا 2 چگونه کار می‌کند؟

   یک الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه ارزهای دیجیتال Terra 2.0 استفاده می‌شود. در مجموع 130 ولیدیتور در هر زمان معین در اجماع شبکه شرکت می‌کنند – با قدرت رای‌گیری بر اساس تعداد LUNA 2.0 که هر نود در اختیار دارد. پاداش‌ها با استفاده از هزینه‌های اضافی گس و نرخ تورم LUNA 2.0 از پیش تعیین‌شده سالانه ۷ درصد، تولید می‌شوند.

   دارندگان توکن‌های لونا 2 می‌توانند با تخصیص توکن‌های خود به ولیدیتوری خاص در اجماع شرکت کنند. بسته به قدرت رای ولیدیتورها، مشوق‌های مختلفی توسط نمایندگان (Delegators) کوین Terra 2.0 ایجاد می‌شود. در نتیجه، پرداخت‌ها برای نمایندگان باید بین گروه بزرگ‌تری از نمایندگان توزیع شود، حتی اگر افراد با قدرت رای بالاتر به طور طبیعی مزایای بیشتری کسب کنند.

   فرق لونا و لونا کلاسیک چیست؟

   زنجیره جدید ترا بدون استیبل کوین الگوریتمی UST عمل می‌کند، این بزرگ‌ترین فرق لونا و لونا کلاسیک است.

   رابطه بین ارز دیجیتال لونا قدیمی و استیبل کوین TerraUSD، به حفظ ارزش UST کمک کرد. این رابطه حکم می‌کرد که اگر استخر یا تقاضا برای کوین دیگر کمی بیش از حد نوسان داشته باشد، یکی از کوین‌ها سوزانده یا مینت می‌شود.

   لونا کلاسیک به عنوان مکانیزم آربیتراژ برای استیبل کوین الگوریتمی عمل می‌کند، در حالی که لونا این کار را نمی‌کند؛ زیرا هیچ استیبل کوین الگوریتمی وجود ندارد.

   ثبت‌نام کن و ۳۰۰ هزار پپه، پاداش بگیر!

   با ثبت‌نام در بیت‌پین و احراز هویت سطح ۲، ۳۰۰۰۰۰ ارز دیجیتال پپه پاداش دریافت کنید!

   ثبت‌نام و دریافت پاداش

   همچنین زنجیره جدید قصد دارد کاملاً متعلق به کامیونتی خود باشد. علاوه بر این، تعداد توکن‌های LUNA محدود است. در مقایسه با LUNC که حدود 7 تریلیون عرضه دارد، تعداد توکن‌های LUNA برای ارز جدید بیش از 1 میلیارد است. عرضه بیش از شش تریلیون سکه لونا کلاسیک در گردش تأثیر منفی بر قیمت توکن دارد. بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان، بایننس، اکنون تمام کارمزدهای معاملاتی حاصل از تراکنش‌های LUNC را می‌سوزاند.

   گفتار پایانی

   قبل از فروپاشی اکوسیستم ترا، لونا به عنوان یکی از بزرگان حوزه دیفای مطرح شده بود. اما بسیاری عقیده دارند، در حال حاضر، سرمایه‌گذاری در لونا یا لونا کلاسیک ریسک بالایی دارد.

   علاوه بر این مدیرعامل این پروژه اکنون در زندان است که آینده این پلتفرم را مبهم می‌کند. به همین منظور برنامه‌های کاربردی و توسعه‌دهندگان، انگیزه کمی برای استفاده از این بلاکچین یا ساخت هر پروژه‌ای بر روی آن دارند.

   با این حال، این ارز دیجیتال جذابی و پرحاشیه‌ای است که بهتر است رویدادهای مربوط به آن را دنبال کنید. به خاطر داشته باشید که موفقیت در گذشته، تضمینی برای آینده نیست.

   مبین حسینی

   مبین حسینی

   زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

   ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

   بخشی از وایت پیپر ریپل (XRP)؛ پروتکلی منحصربه‌فرد درحوزه بلاک چین

   در حوزه بلاک چین یا کامپیوتر، الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای ...

   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر