آموزش نوسان گیری (Swing Trading) ارز دیجیتال

1 2,546

روش‌های بسیاری برای معامله در بازارهای مالی وجود دارد. برخی از روش‌ها رایج‌تر و کارآمدتر از سایر روش‌های هستند. به همین خاطر در بین تریدرها از محبوبیت بیشتری برخوردارند. یکی از این روش‌های معامله‌گری، روش نوسان گیری است. در ادامه قصد داریم تا از ابتدا شما را با آموزش نوسان گیری آشنا کنیم. با توسعه روزافزون بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر روش‌های معاملاتی مرسوم در این بازار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین ضمن بررسی تعریف و ساختار نوسان گیری در معاملات، به بررسی آموزش نوسان گیری روزانه ارز دیجیتال نیز خواهیم پرداخت. اگر شما یک تریدر باشید یا قصد داشته باشید به یک تریدر (معامله‌گر) تبدیل شوید، مطالعه این نوشتار برای شما سودمند خواهد بود. پس توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نوسان گیری چیست؟

نوسان گیری «Swing Trading» همان‌طور که از نام آن هم پیداست به یک روش معاملاتی گفته می‌شود که در آن از نوسانات قیمت در بازار برای کسب سود از معاملات بهره گرفته می‌شود. در این روش، نوسانات قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه مدت یا میان مدت مورد توجه قرار می‌گیرند. این زمان می‌تواند بین چند روز تا چند هفته متفاوت باشد. این روش معاملاتی در روندهای قوی بازار می‌تواند فرصت‌های خرید و فروش متناسبی را برای تریدرها به همراه داشته باشد. در واقع یک تریدر آموزش دیده می‌تواند از این استراتژی استفاده کرده و دارایی موردنظر خود را در پایین‌ترین قیمت موجود در یک بازه‌ی زمانی خریداری کرده و در بالاترین قیمت آن به فروش برساند. این روش برای افرادی مناسب است که می‌خواهند از هر نوسان قیمت در بازار، سود بدست آورند.

تفاوت‌های نوسان‌گیری و معامله روزانه

یکی از دیگر روش‌های معاملاتی رایج در بازارهای مالی، معاملات روزانه «Day Trading» است. در این روش، معاملات در بازه‌ی زمانی یک روزه (نهایتاً 24 ساعت) انجام می‌شوند و نوعی روش معاملاتی کوتاه‌مدت به حساب می‌آید. معامله‌گران روزانه به صورت مکرر از ابزارهای تحلیل فنی (تکنیکال) برای برآورد روند قیمتی در بازار استفاده می‌کنند تا بتوانند از کوچک‌ترین نوسانات قیمت در روز سود بگیرند. روش معامله نوسان گیری هم اگر کمتر از یک روز طول بکشد، یک معامله روزانه ارزیابی می‌شود. اما طبیعتاً راهبردهای تریدر برای انجام این دو معامله با هم تفاوت دارد. به همین خاطر در اینجا می‌توانیم تفاوت‌های نوسان گیری و معامله روزانه را در موارد زیر بررسی کنیم:

 • معامله‌گران روزانه باید نهایتاً از نوسانات یک روز برای کسب سود استفاده کنند، در حالی‌که معامله‌گران نوسان‌گیر می‌توانند به دنبال نوسانات سودمندتر در روزهای بعد باشند.
 • معامله‌گران روزانه به‌صورت مکرر از ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. این در حالی است که معاملات نوسان‌گیر، در کنار تحلیل تکنیکال، فرصت استفاده از تحلیل بنیادی (فاندامنتال) و سایر روش‌های تحلیلی را نیز دارند.
 • معامله‌گران روزانه مجبور هستند تا در طول روز، مدام نوسانات بازار را رصد کنند. اما معامله‌گران روزانه مجبور نیستند همه چیز را در طول روز رصد کنند. چون آن‌ها می‌توانند معاملات خود را بیش از یک روز باز بگذارند.

موارد فوق جزء رایج‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت معامله روزانه و معامله نوسان‌گیری در بازارهای مالی چون فارکس و ارز دیجیتال هستند. البته از این روش‌های معاملاتی می‌توان در بازار بورس، کالا، طلا و … نیز استفاده کرد.

معامله‌گران با نوسان‌گیری چگونه به سود می‌رسند؟

همان‌طور که تا به این جا عنوان کرده‌ایم، افرادی که از روش معامله‌گری نوسان‌گیری استفاده می‌کنند، بین چند روز تا چند هفته به خود فرصت می‌دهند تا از بالا و پایین شدن قیمت‌ها، سود بدست آورند. رفتار این معامله‌گران شبیه به معامله‌گران روزانه نیست که برای کسب سود از بازار تا آخر یک روز کاری وقت داشته باشند. معامله‌گران نوسان‌گیر اگر در طول چند روز نتوانند از بازار سود بگیرند، از نوسانات چند هفته‌ای سود می‌گیرند. از آن طرف، رفتار این معامله‌گران شبیه به کسانی هم نیست که با نیت سرمایه‌گذاری بلندمدت اقدام به خرید دارایی‌های مالی می‌کنند. افرادی که با هدف نگهداری و هولد «Hold» یک دارایی مالی را خریداری می‌کنند، دیگر به دنبال فروش آن در بازه‌های کوتاه نیستند، حتی اگر نوسانات قیمت به آن‌ها فرصت سودگیری مناسبی هم بدهد.

معامله‌گران نوسان‌گیر بی‌خیال نیستند، بلکه به آرامش بیشتری به نسبت معامله‌گران روزانه و با شتاب بیشتری به نسبت سرمایه‌گذاران به اتفاقات بازار توجه می‌کنند و از این راه سود بدست می‌آورند!!

مزایای معاملات نوسان گیری

طبیعتاً هر روش معامله‌گری، یک سر مزایا و معایب مختص به خود را دارد. تریدرها از روی برآورد مزایا و معایب هر روش برای استفاده از آن تصمیم‌گیری می‌کنند. در اینجا اگر بخواهیم برخی از مهم‌ترین مزایای آموزش نوسان گیری را مورد بررسی قرار دهیم، موارد زیر در اولویت قرار دارند:

 • عدم توجه دائم به بازار

در نوسان گیری روزانه یا هفتگی، تریدرها مجبور نیستند تمام وقت روز را پشت میز نشسته و به قیمت‌ها خیره شوند. چون شاید در طول یک روز نتوان نوسان قابل توجهی را در روند قیمت یک دارایی خاص مشاهده کرد. در این روش، تریدرها می‌توانند در کنار دیگر ابعاد زندگی خود به نوسانات هم توجه کنند تا اگر نوسان مناسبی روی داد، آن را تبدیل به فرصت سودمند کنند.

 • فرصت تحلیل مناسب

معامله‌گرانی که از آموزش نوسان گیری روزانه استفاده می‌کنند، مجبور نیستند تحلیل خود را به اندیکاتورها و نمودارهای تکنیکال خلاصه کنند. آن‌ها می‌توانند در طول روند، احساسات معامله‌گران و اخبار بازار را نیز رصد کنند تا بتوانند به نتایج بهتری برای سوددهی برسند. این در حالی است که معامله‌گران روزانه یا اسکالپ (معاملات چند دقیقه‌ای) فرصت زیادی برای تحلیل ندارند و باید کوچک‌ترین نوسان را به چشم فرصت سود ببینند.

 • سوددهی نسبتاً بالا

روش‌های معامله‌گری روزانه و اسکالپ برای سودهای کوچک مناسب هستند. اما معاملات نوسان‌گیری می‌تواند سودهای بالاتری برای معامله‌گران در پی داشته باشد. اگر یک تریدر بتواند به‌صورت حرفه‌ای به آموزش نوسان گیری بپردازند، می‌تواند سودهای بالایی را از این روش برای خود ایجاد کند. چراکه بازار اگر در طول چند روز هم نوسان قابل توجهی نداشته باشد، حتماً در طول چند هفته می‌تواند فرصت‌های خوبی را در اختیار معامله‌گران قرار دهد (به شرطی که با تحلیل درست بتوانند از آن فرصت‌ها استفاده کنند!)

معایب نوسان گیری ارز دیجیتال

معایب نوسان گیری

پس از بررسی مزایای آموزش نوسان گیری روزانه، بهتر است به معایب آن نیز توجه داشته باشیم. چراکه برخی از مزیت‌های این روش می‌توانند در زاویه دیگر به عنوان یک مشکل مطرح باشند:

 • نیاز به درک عمیق‌ بازار

به دلیل این که معامله‌گران نوسان‌گیر به اندازه معامله‌گران روزانه درگیر بازار و تحلیل نیستند، پس باید به دانش مالی عمیق‌تری مجهز باشند تا بتوانند با تحلیل کمتر، سودهای بیشتری به دست آورند. این روش معاملاتی، درک مالی بالایی را می‌طلبد. در غیر این‌صورت، فرصت‌های سودبخش به راحتی از دسترس معامله‌گران خارج می‌شود.

 • در خطر بودن دارایی‌های مالی

برخی از بازارها مانند بازار ارزهای دیجیتال، پرنوسان‌تر از بازارهای دیگر مانند بورس هستند. بنابراین گاهی ارزش یک دارایی مالی در آن‌ها می‌تواند در طول یک روز، افت قیمت شدیدی را تجربه کند. معامله‌گران روزانه به دلیل این که مدام در حال رصد کردن بازار هستند، می‌توانند در عرض یک دقیقه چنین افت‌هایی را تشخیص داده و سرمایه خود را از نابودی نجات دهند. اما معامله‌گران نوسان‌گیر ممکن است با یک غفلت کوچک، دارایی خود را ببازند.

 • محروم شدن از سودهای بلندمدت

گاهی یک سهم، ارز یا یک دارایی مالی خاص، پتانسیل رشد بالایی در درازمدت دارد. به طوری که اگر یک سرمایه‌گذار برای مدت طولانی‌تر دارایی خود را نگه‌دارد، می‌تواند سود بسیار بیشتری از آن بگیرد. اما یک معامله‌گر نوسان‌گیر در صورت خرید چنین دارایی ارزشمندی، در صورت پیش آمدن اولین فرصت کسب سود، آن را می‌فروشد. در حالی‌که اگر آن را برای مدت بیشتر نگهداری می‌کرد، سود بسیار بیشتری به‌دست می‌آورد. اما تریدرهای نوسان‌گیر به سودهای بلندمدت توجهی ندارند!

نوسانگیری در ارزهای دیجیتال

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، روش نوسان‌گیری را می‌توان در بازارهای مالی مختلفی مورد استفاده قرار داد. بنابراین اگر شما در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید، می‌توانید به آموزش نوسان گیری روزانه ارز دیجیتال بپردازید. در این‌صورت، شما باید بازار ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی‌ها را در طول روز مورد بررسی قرار دهید. آن‌گاه با روی دادن نوسانات در این بازار، به کسب سود از خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. فقط یک نکته مهم در مورد آموزش نوسان گیری روزانه ارز دیجیتال وجود دارد و آن، غیرقابل پیش‌بینی بودن این بازار به نسبت دیگر بازارهای مالی است. بنابراین برای آموزش نوسان گیری روزانه ارز دیجیتال باید دقت بیشتری به خرج داده و ریسک‌پذیری بالاتری هم داشته باشید!

اصول نوسان گیری در ارزهای دیجیتال

با توجه به غیرقابل پیش‌بینی بودن مارکت کریپتوکارنسی‌ها، باید با اصول خاصی در این بازار فعالیت کرد. بنابراین اگر شما می‌خواهید از آموزش نوسانگیری ارز دیجیتال استفاده کنید، اصول زیر را جدی بگیرید:

 • معامله‌گری استراتژیک

معامله‌گری استراتژیک شاید در نگاه اول اصطلاح پیچیده‌ای به نظر برسد، اما در حقیقت چنین نیست. منظور ما از معامله‌گری استراتژیک، صرفاً این است که بی‌گدار به آب نزنید. بلکه برای هر حرکت خود در این بازار برنامه داشته باشید. شاید بتوان در بازار بورس تهران، بدون تحلیل اقدام به خرید سهام کرد. چون حتی اگر بازار منفی هم باشد، بیشتر از 5 درصد در طول روز ضرر نخواهید کرد. اما ضرر روزانه ارزهای دیجیتال می‌تواند سرمایه شما را به صفر برساند. پس زمانی دست به معامله در بازار ارزهای دیجیتال بزنید که آمادگی این کار داشته باشید.

 • تعیین حد ضرر

تعیین کردن حد ضرر «Stop-Loss» در هر معامله ارز دیجیتال ضروری است. چراکه نمی‌توان به بهترین تحلیل‌های این بازار هم 100 درصد اطمینان کرد. بنابراین سعی کنید پس از باز کردن هر معامله ارز دیجیتال، بلافاصله حد ضرر آن را نیز مشخص کنید. البته تعیین حد ضرر هم شگردهای خاص خود را دارد که باید در جریان آموزش نوسانگیری ارز دیجیتال آن را فرا بگیرید. از این راه می‌توانید در شرایط خطرناک بازار، سرمایه خود را ضررهای بزرگ در امان نگه‌دارید.

تعیین کردن حد ضرر «Stop-Loss» در هر معامله ارز دیجیتال ضروری است.

 • مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه می‌تواند طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های یک تریدر را در بر بگیرد. اما مهم‌ترین مسئله این است که تمام دارایی خود را وارد بازار ارزهای دیجیتال نکنید. بلکه صرفاً بخشی از دارایی‌تان را به معامله ارزهای دیجیتال اختصاص دهید که در بدترین حالت، اگر تمام آن را نیز از دست بدهید، مشکل جدی متوجه زندگی شما نباشد. هرگز دارایی‌های حیاتی زندگی خود را وارد بازار پررسیک معاملات نکنید. همچنین از آن مقدار دارایی که وارد بازار می‌کنید نیز، تمام آن را صرفاً روی یک ارز دیجیتال خاص سرمایه‌گذاری نکنید. بلکه سرمایه خود را صرف خرید چند ارز دیجیتال نمایید. در این‌صورت، اگر یک ارز دچار زیان شود، سود ارز دیگر، آن را جبران خواهد کرد.

 • کنترل احساسات

یکی از بدترین چیزهایی که به تریدرها (به‌خصوص تریدرهای مبتدی) در بازار آسیب می‌زند، هیجانات احساسی است. ترس و طمع از جمله مهم‌ترین احساساتی هستند که می‌توانند تریدر را از مسیر تحلیل‌ها خارج کرده و وی را دچار زیان کنند. بنابراین سعی کنید به تحلیل و استراتژي‌های معاملاتی خود پایبند بمانید و از بروز رفتارهای هیجانی که منجر به خرید و فروش در زمان نامناسب می‌شود، خودداری کنید.

چگونه نوسان‌گیری ارزهای دیجیتال را شروع کنیم؟

برای شروع نوسان گیری ارزهای دیجیتال، فقط و فقط باید در این زمینه آموزش بیینید. هیچ راه میانبری برای کسب سود از روش نوسان‌گیری وجود ندارد. بلکه شما باید با دریافت آموزش‌های اصولی تحلیل و استراتژی نوسان‌گیری در بازار ارزهای دیجیتال، توانایی دریافت سود از این معاملات را به‌دست آورید. برای این امر می‌توانید از دوره‌های مقدماتی و رایگان آموزش فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال شروع کنید.

نقش تحلیل بنیادی و اخبار در نوسان گیری ارز دیجیتال

نقش تحلیل بنیادی و اخبار در نوسان گیری ارز دیجیتال

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، معامله‌گران نوسان‌گیر می‌توانند علاوه بر ابزارهای تحلیل تکنیکال، از ابزارهای تحلیل بنیادی و اخبار بازار نیز در مسیر معاملات خود استفاده نمایند. تحلیل بنیادی به نوسان‌گیران کمک می‌کند تا رمزارزهای قوی و پایه‌ای‌ را از رمزارزهای غیرپایه‌ای یا اصطلاحاً «شت‌کوین‌ها» تشخیص دهند. همچنین اخبار بازار کمک می‌کند تا نوسان‌گیران بتوانند در طی حمایت افراد مشهور از یک رمزارز خاص،‌ از افزایش قیمت آن، سود بگیرند!

آموزش نوسان گیری

آموزش نوسانگیری ارز دیجیتال و نوسان‌گیری دیگر دارایی‌های مالی برای تریدرها ضروری است. بهتر است به معامله در بازارهای مالی به چشم یک مهارت اساسی نگاه کنید. چون در حقیقت بدون داشتن دانش مالی، فعالیت در بازار برای افراد صرفاً با ضررهای پی‌درپی همراه خواهد بود. کسی که بخواهد از این بازار سود بگیرد، باید دانش و مهارت کافی برای ورود به آن را کسب نماید. دقیقاً مانند وقتی که می‌خواهیم شغل جدیدی را استارت بزنیم، باید مهارت‌های آن شغل را یاد بگیریم. اگر شما بخواهید مکانیکی کنید، باید دانش مکانیک داشته باشید. در غیر این‌صورت، به‌جای درست کردن ماشین مشتریان، آن‌ها را بیشتر دچار مشکل می‌کنید. فعالیت در بازارهای مالی هم دقیقاً به همین شکل است. اگر دانش و مهارت کافی نداشته باشید، به‌جای افزایش سرمایه خود، سرمایه اولیه‌تان را نیز از دست خواهید داد!

انواع نمودارهای نوسان گیری

اگرچه نمودارهای تحلیلی بسیاری برای نوسان گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما در این بین، نمودارهای کمکی تحلیل منسوب به اندیکاتورها (Indicator) برای این امر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندیکاتورها نمودارهای کمکی هستند که با توجه به داده‌های خام مانند قیمت و حجم معاملات، با استناد به توابع ریاضی، اطلاعات مفیدی را در اختیار تریدرها قرار می‌دهند. از جمله بهترین اندیکاتورهای نوسان‌گیری می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اندیکاتور حجم تعادلی «OBV» جهت اندازه‌گیری جریان منفی و مثبت حجم در دوره‌های زمانی مختلف
 • اندیکاتور مکدی «MACD» جهت شخیص جهت و قدرت حرکت روند در بازار
 • اندیکاتور قدرت نسبی «RSI» جهت تشخیص نواحی اشباع، واگرایی‌ها، سطوح مقاومت و حمایت

موارد فوق جزء اندیکاتورهای و نمودارهای بسیار کاربردی برای نوسان‌‌‌‌گیری هستند. البته نمودارهای دیگری نیز در این امر می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند که شما در مسیر نوسان‌گیری خود با آن‌ها آشنا خواهید شد.

انواع استراتژی‌های نوسان گیری

انواع استراتژی‌های نوسان‌گیری در استفاه از ابزارهای تحلیلی آن نهفته است. اگر شما تجربه کافی در زمینه معاملات نوسان‌گیری را کسب نمایید، کم‌کم می‌توانید استراتژی نوسان گیری منحصر به خودتان را داشته باشید. تا رسیدن به این سطح می‌توانید از استراتژي‌های رایج معاملاتی مانند استفاده از اندیکاتورهای نامبرده استفاده نمایید.

نکات مهم شروع نوسان گیری ارز دیجیتال

چند نکته مهم برای شروع نوسان گیری، می‌تواند آگاهی بهتری در این باره به شما ببخشد. این نکات به قرار زیر هستند:

 • به به‌روزترین اخبار حوزه ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشید
 • در شبکه‌های اجتماعی چون توئيتر، هشتگ‌‌های مربوط به ارزهای دیجیتال را دنبال کنید
 • روش‌های نوسان‌گیری مختلف را امتحان کرده و خود را به یک روش معاملاتی محدود نکنید

این توصیه‌ها برای شروع نوسان گیری ارز دیجیتال کمک کننده هستند. شما می‌توانید از این نکات برای نوسان‌گیری در سایر بازارها نیز استفاده کنید.

چند توصیه مهم جهت نوسان گیری ارز دیجیتال

توصیه‌های مهم ما جهت نوسانگیری ارز دیجیتال به شما به این قرار هستند:

 • تبدیل شدن به یک نوسان‌گیر حرفه‌ای، یک‌شبه صورت نمی‌گیرد. بنابراین باید در این مسیر صبر و حوصله داشته باشید.
 • هرچقدر هم استراتژی نوسان‌گیری را به خوبی فرا گرفته باشید، باز هم باید برای فعالیت در این زمینه، ریسک‌پذیری بالایی داشته باشید.
 • استراتژی‌های متنوعی برای نوسان‌گیری وجود دارد. سعی کنید تمام استراتژي‌ها را امتحان کرده و در نهایت، سازگارترین استراتژی با روحیه و سبک معاملاتی خود را به عنوان استراتژی رایج خود انتخاب نمایید.

ضمن در نظر گرفتن این نکات، از یک فرد آگاه در زمینه نوسان‌گیری نیز مشورت بگیرید. نوسان‌گیران برتر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت گسترده دارند. بنابراین به‌راحتی می‌توانید از تجربیات آن‌ها بهره بگیرید.

پرسش‌های متداول!

 • نوسان گیری چیست؟

نوسان‌گیری یک روش معاملاتی در بازارهای مالی است که در آن از نوسانات بازار برای کسب سود استفاده می‌شود.

 • چطور آموزش نوسان گیری ارز دیجیتال را شروع کنیم؟

برای آموزش نوسان گیری ارز دیجیتال می‌توانید از دوره‌های مقدماتی‌ آموزش معامله در بازار ارزهای دیجیتال شروع کنید.

4.2/5 - (89 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ابوالفضل

اینهمه مطلب گذاشتین اصلا کجا در مورد اموزش نوسان گیری حرفی زدین🤔🤔🤔 تیتر رو عوض کنید و بزارید کلی مطلب بیخود در مورد نوسان گیری 👎👎👎👎

1
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x