مشکلات ماینینگ! نگاهی به برخی مشکلات رایج در مورد استخراج

تاریخ انتشار: 14 تیر 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 3 اسفند 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه

حتی اگر شما فردی باشید که علاقه‌ای به ارزهای دیجیتال ندارد و هیچ سرمایه‌گذاری هم روی آن‌ها انجام نداده باشید، اما حتماً در مورد استخراج یا ماینینگ این ارزها چیزهای بسیاری شنیده‌اید. موضوع استخراج ارزهای دیجیتال از آغاز ظهور این رمزارزها مورد توجه قرار گرفته است و سودهای بسیاری را نصیب استخراج کنندگان کرده است؛ اما استخراج کنندگان ارز دیجیتال، امروزه با انواع مشکل ماینینگ روبه‌رو هستند که باید برای رفع آن‌ها تلاش کنند. در ادامه قصد داریم تا انواع اصلی مشکل ماینینگ را مورد بحث و بررسی قرار داده و راه‌حل‌های پیشنهادی برای رفع آن‌ها را نیز بررسی کنیم. اگر شما نیز یک استخراج کننده هستید یا این موضوع به هر دلیل دیگری برای شما اهمیت دارد، با ما همراه شوید.

ماینینگ به چه معناست؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی مشکلات ماینینگ برویم، بهتر است ماینینگ را تعریف کنیم. ماینینگ «Mining» به معنای «استخراج» است. این استخراج می‌تواند مربوط به معدن‌ فلزات یا هر چیز دیگری باشد که قابلیت استخراج یا ماین شدن دارد. اما مفهومی که در یک دهه اخیر در مورد استخراج مورد توجه قرار گرفته است، استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال است. البته استخراج ارزهای دیجیتال مانند استخراج سنگ معدن کار دشواری نیست که افراد و ماشین‌آلات زیادی را درگیر کند. بلکه استخراج ارزهای دیجیتال صرفاً به واسطه‌ی دستگاه‌های مخصوص ماینینگ انجام می‌شود. فقط باید فضا، برق کافی و خط اینترنت ثابت در اختیار این دستگاه‌ها قرار بگیرد تا بتوانند عملیات استخراج را انجام دهند.

استخراج ارزهای دیجیتال چگونه صورت می‌گیرد؟

ارزهای دیجیتال، همان‌ طور که از نام آن‌ها نیز مشخص است، به ارزها یا پول‌هایی اشاره دارند که مانند ارزهای رایج چون دلار و یورو ماهیت فیزیکی ندارند، بلکه تماماً به‌صورت آنلاین، مجازی و دیجیتالی قابل دسترسی هستند. بیت‌ کوین «Bitcoin» اولین ارز دیجیتال جهان بود که در سال‌های 2008 و 2009 به جهانیان معرفی شد.
پس از بیت‌ کوین، هزاران ارز دیجیتال دیگر ایجاد شدند و به دنبال خود، شگفتی‌های بسیاری را در سیستم‌های اقتصادی و غیراقتصادی جهان ایجاد کردند. برخی از ارزهای دیجیتال نیاز به استخراج دارند. در واقع ارزهای دیجیتال در جریان استخراج است که تولید می‌شوند. تولید این ارزهای جدید با حل مسائل و معادلات پیچیده ریاضی صورت می‌گیرد. در وصف بیشتر عملیات ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال می‌توان گفت:

 • منظور از استخراج ارزهای دیجیتال، حل کردن معاملات ریاضی پیچیده است. چون ارزهای دیجیتال تحت یک شبکه غیرمتمرکز به نام بلاکچین «Blockchain» ارائه می‌شوند. بلاکچین یک زنجیره به هم پیوسته از داده‌ها است که وقتی بلوک‌های داده به آن اضافه شدند، دیگر قابلیت دستکاری و تغییر نخواهند داشت. برای اینکه یک بلوک جدید از یک ارز دیجیتال در شبکه بلاکچین قرار بگیرد، باید آن بلوک جدید استخراج شود!
 • در گذشته، عملیات استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال با استفاده از پردازنده و کارت گرافیک کامپیوترهای خانگی یا حتی گوشی‌های همراه انجام می‌شد. اما با بیشتر شدن تعداد استخراج کنندگان، دیگر ماینینگ ارز دیجیتال با رایانه‌های خانگی یا گوشی‌های همراه به‌صرفه نیست و برای این کار باید از دستگاه‌های مخصوص ماینینگ که به آن‌ها ماینر «Miner» گفته می‌شود، استفاده کرد.
 • ماینرها سیستم‌های اختصاصی برای استخراج هستند. هرچقدر تعداد ماینرها بیشتر باشد، ارز دیجیتال بیشتری را استخراج خواهند کرد. برای این کار معمولاً از مزارع استخراج استفاده می‌شود. یعنی چندین ماینر در کنار هم در یک مکان اختصاصی قرار می‌گیرند و مشغول استخراج می‌شوند.
 • ماینرها باید در یک مکان اختصاصی قرار بگیرند. چراکه معمولاً سروصدای بسیاری دارند و در محیط‌های مسکونی مزاحمت ایجاد می‌کنند. سپس باید برق فشار قوی و یک خط اینترنت پرسرعت و ثابت نیز به آن‌ها متصل باشد.

مزارع استخراج بسیاری در سراسر جهان وجود دارند که مشغول استخراج ارزهای دیجیتال مختلف هستند. اما با توجه به امکاناتی که استخراج این ارزها می‌طلبد، موضوع مشکل ماینینگ، تبدیل به یک مشکل جهانی شده است که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

کدام ارزهای دیجیتال را می‌توان استخراج کرد؟

باید بدانید که تنها برخی از ارزهای دیجیتال قابل استخراج هستند.

در واقع معیار استخراج ارزهای دیجیتال، نوع الگوریتم اجماع آن‌ها است. ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکز دارند؛ یعنی هیچ دولت یا نهادی آن‌ها را کنترل نمی‌کند. این ارزها به واسطه‌ی الگوریتم اجماعی که دارند، توسط نودها و اعضای خود شبکه اداره می‌شوند. الگوریتم‌های اجماع انواع مختلفی دارند. اما ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم اجماع اثبات کار «Proof of Work» استفاده می‌کنند که اصطلاحاً به آن «PoW» گفته می‌شود، برای ایجاد بلوک‌ها تازه، نیاز به استخراج دارند. از جمله ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند و نیاز به استخراج دارند، می‌توان چنین رمزارزهایی را نام برد:

موارد نامبرده از الگوریتم اجماعی بهره می‌گیرند که برای تولید ارزهای دیجیتال جدید از آن نوع نیاز به استخراج دارند. البته همه آن‌ها منحصر به الگوریتم اثبات کار «PoW» نیستند. برای مثال، ارز دیجیتال دیجی‌بایت از ترکیب پنج پروتکلی در پلتفرم بلاکچین خود استفاده می‌کند که امر استخراج را با دردسرهای کمتری به نسبت سایر ارزها انجام می‌دهد!

مشکلات ماینینگ کدامند؟

مشکل ماینینگ، در حقیقت مشکل سخت‌افزارها و دستگاه‌های انجام ماینینگ است. در واقع این دستگاه‌ها برای انجام وظیفه خود به منابع انرژی بالایی نیاز دارند که سبب ایجاد مشکل ماینینگ شده است. از جمله اصلی‌ترین انواع مشکل ماینینگ می‌توان چنین مواردی را بررسی کرد:

 • مصرف برق بیش از حد

اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین مشکل ماینینگ را می‌توان، مصرف بالای برق و انرژی آن در نظر گرفت که انتقادهای بسیاری را در پی داشته است. مزارع استخراج به خطوط برق ویژه (3 فاز) برای انجام ماینینگ نیاز دارند. برآورد شده است که مصرف برق ماینرها جهان بیشتر از مصرف برق کل کشور دانمارک است. البته در ارزیابی‌های مختلف، این مصرف انرژی بسیار بیشتر در نظر گرفته شده است. همچنین فعالیت مستمر و شبانه‌روزی این دستگاه‌ها، گرمای زیادی را تولید می‌کند که به سیستم‌های خنک کننده قوی نیاز دارند. همه این‌ها به مصرف برق نیاز دارند.

بنابراین مصرف انرژی که صرف استخراج ارزهای دیجیتال، به‌خصوص بیت‌کوین می‌شود، جدا از هزینه گزافی که در پی دارد، برای طبیعت و کره زمین نیز نگران کننده و آزاردهنده است!
 • مشکل دستگاه‌های اسیک «ASIC»

دستگا‌ه‌های ماینر اسیک «ASIC» جزو محبوب‌ترین و بهترین دستگاه‌های موجود برای استخراج ارزهای دیجیتال همچون بیت‌کوین و اتریوم هستند. با این وجود این دستگاه‌ها نمی‌توانند تمام ارزهای دیجیتال نامبرده را استخراج کنند. بلکه صرفاً قادر به ماین کردن یک نوع ارز دیجیتال در یک زمان خاص هستند. این موضوع سبب شده است تا برای استخراج ارزهای مختلف، نیاز به استفاده از چندین دستگاه باشد. همچنین مزارع گسترده این دستگاه‌ها، فرصت کسب سود مزارع کوچک‌تر را کاهش می‌دهد.

 • سرقت‌های آنلاین رمزارزی

وقتی دستگاه‌های ماینر در مزارع استخراج در کنار هم قرار می‌گیرند، یک مرکز استخراج بوجود می‌آید. حالا هکرها می‌توانند از راه‌های نفوذ آنلاین برای سرقت ارزهای دیجیتال استخراج شده اقدام کنند. در واقع هکرها هر روز راه‌های خلاقانه‌تری برای نفوذ و دسترسی به ارزهای دیجیتال پیدا می‌کنند. بنابراین عملیات استخراج باید با امنیت بیشتری همراه شود تا از ارزهای استخراج شده از دست هکرها در امان بماند.

موارد فوق، جزو انواع مشکل ماینینگ هستند که مطرحیت دارند. اگرچه مصرف انرژی بالا به نسبت سایر مشکلات ماینینگ در اولویت قرار دارد، اما در ادامه به بررسی راه‌حل‌های پشنهادی برای حل این مشکلات خواهیم پرداخت.

آیا مشکلات ماینینگ در ایران نیز وجود دارند؟

مشکلات ماینینگ| نگاهی به برخی مشکلات رایج در مورد استخراجهرکجا که دستگاه‌های ماینر و مزارع استخراج وجود داشته باشد، مشکل ماینینگ هم وجود دارد. بنابراین این موضوع شامل حال کشور ما هم می‌شود. چراکه در ایران نیز استخراج کنندگان بسیاری وجود دارند که برای ایجاد مزرعه استخراج خود مجوز رسمی دارند. مشکلات ماینینگ که به آن مشکلات ریگ ماینینگ هم گفته می‌شود، در ایران نیز مانند سایر کشورها مطرح است. البته این مشکلات فقط مربوط به مشکلات ماینینگ بیت کوین یا مشکلات ماینینگ اتریوم نیست؛ بلکه کلاً استخراج ارزهای دیجیتال به وسیله‌ی دستگاه‌های ماینبر برای استخراج هر نوع ارز دیجیتال با مشکلاتی که در قسمت قبل از آن‌ها نام بردیم، روبه‌رو هستند. اما در این بین مشکلات ماینینگ بیت کوین و مشکلات ماینینگ اتریوم بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند، چون این دو ارز دیجیتال، بیشترین طرفدار را داشته و بیشتر هم مورد استخراج قرار می‌گیرند!

راه‌حل‌های ارائه شده برای حل مشکلات ماینینگ ارز دیجیتال

طبیعتاً راه‌حل‌هایی برای مشکل ماینینگ در نظر گرفته شده است که تا حدودی توسط خود کاربران عملی بوده و تا حدی هم به به‌روزرسانی‌های خود ارزهای دیجیتال مربوط می‌شود. از جمله این راه‌حل‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • الگوریتم اثبات سهام به‌جای الگوریتم اثبات کار

با توجه به مصرف بالای انرژی برای استخراج، برخی از پروژه‌های رمزارزی، الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام «Proof of Stake» که اختصاراً به آن «PoS» گفته می‌شود، تغییر می‌دهند. پروژه رمزارزی اتریوم در این زمینه پیشتاز بوده است. در واقع اتریوم قصد دارد تا با تغییر الگوریتم اجماع خود، کاری کند که کاربران بتوانند به‌جای استخراج، با سپرده‌گذاری دارایی‌های خود بتوانند پاداش گرفته و از شبکه ارز دیجیتال خود سود بگیرند. در الگوریتم اثبات سهام می‌توان دارایی‌های خود را در استخرهای نقدینگی قرار داد و در برابر در اختیار قرار دادن کوین‌های خود از شبکه پاداش گرفت. البته این امر در حال حاضر برای آن دسته از کاربرانی سودمند است که مقدار زیادی از یک رمزارز خاص را در اختیار دارند و می‌توانند آن را برای مدت زمان مشخص برای امر سپرده‌گذاری یا استیکینگ «Staking» بلوکه کنند!

 • استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر

استخراج‌ها می‌توانند روی مراکز استخراج داده‌ای انجام شوند که انرژی‌ آن‌ها از طریق نیروگاه‌ انرژی‌های‌ تجدیدپذیر مانند انرژی‌های برق‌آبی یا خورشیدی تأمین می‌شود، استفاده کنند. شرکت‌های وجود دارند که خدمات ماینینگ را با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر ارائه می‌کنند که مزارع استخراج آن‌ها در مناطق سردسیر مانند ایسلند قرار دارد که این موضوع به دفع گرمای این دستگاه‌ها کمک می‌کند. از جمله شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، می‌توان هیدروماینر «HydroMiner» را نام برد.

 • ترید ارزهای دیجیتال به‌جای استخراج آن

استخراج کنندگانی که هزینه استخراج برای آن‌ها گران تمام می‌شود، می‌توانند به‌جای استخراج ارزهای دیجیتال به ترید و معامله این ارزها بپردازند. این افراد می‌توانند با فراگیری شیوه‌های تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال، در بازار ارزهای دیجیتال به معامله پرداخته و از این راه به سودهای قابل توجهی دست پیدا کنند. البته ترید ارزهای دیجیتال یک فعالیت حرفه‌ای است که باید با تمرکز انجام شود. اما می‌تواند راه‌حل مناسبی به‌جای استخراج برای افرادی باشد که کلاً به ارزای دیجیتال علاقه دارند!

موارد فوق را می‌توان به عنوان راه‌حلی برای مشکلات ماینینگ ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. البته باید به این نکته هم توجه داشت که مشکلات ریگ ماینینگ در مورد یک ارز دیجیتال تا زمانی وجود دارد که تمام واحدهای آن ارز استخراج شوند. برای مثال، بیت‌کوین دارای 21 میلیون واحد است که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2140 میلادی، همه واحدهای آن استخراج شوند. اما تا آن زمان باید برای مصرف انرژی بالای این ارز به فکر روش‌های بهتری بود. البته برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد استخراج رمزارزها و راه‌های رفع مشکل ماینینگ می‌توانید با یک متخصص در زمینه ارزهای دیجیتال مشورت نمایید.

گفتار پایانی!

مشکلات ماینینگ بیت کوین، مشکلات ماینینگ اتریوم و مشکلات ماینینگ مربوط به دیگر ارزهای دیجیتال به یک معضل تبدیل شده است. در واقع مشکل ماینینگ اصلی، مصرف بالای انرژی آن است. چراکه سیستم‌های ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتال به مصرف انرژی بالای برق نیاز دارند. این مصرف بالا علی‌رغم داشتن هزینه بالا، برای محیط زیست نیز خطرناک است. به همین خاطر توصیه می‌شود از مزارع ماینر شرکت‌هایی استفاده شود که از انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق سردسیر کرده زمین استفاده می‌کنند. در این مطلب به راه‌حل‌های دیگری نیز برای حل مشکل ماینینگ اشاره شد. به نظر شما چه راهکارهای دیگری برای این امر وجود دارد؟ نظرات و ایده‌های خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید تا به نتایج بهتری در این باره برسیم.

سؤالات متداول

 • ماینینگ به چه معناست؟

ماینینگ «Mining» به معنای «استخراج» است و ماینینگ ارزهای دیجیتال به معنی استخراج ارزهای دیجیتال است.

 • عملیات ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

در جریان استخراج ارزهای دیجیتال، باید مسائل پیچیده ریاضی توسط پردازنده‌های قوی انجام شود. با حل کردن هر مسئله، یک واحد جدید از یک ارز دیجیتال خاص به زنجیره شبکه بلاکچین اضافه می‌شود.

 • کدام ارزهای دیجیتال را می‌توان استخراج کرد؟

معمولاً ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم اجماع اثبات کار «PoW» استفاده می‌کنند را می‌توان استخراج کرد. از جمله ارزهای قابل استخراج می‌توان بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین، زی‌کش، دوج‌کوین، مونرو، ورج، دیجی‌بایت و …. را نام برد.

 • کدام ارزهای دیجیتال را نمی‌توان استخراج کرد؟

ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم‌ غیر اثبات کار استفاده می‌کنند را نمی‌توان استخراج کرد. برای مثال، ارزهای دیجیتالی مانند کاردانو، پولکادات، سولانا و دیگر ارزهایی که از الگوریتم اثبات سهام «PoS» استفاده می‌کنند، به‌جای استخراج، قابل سپرده‌گذاری یا «Staking» هستند.

 • مشکلات ماینینگ کدامند؟

از جمله مشکلات ریگ ماینینگ ارزهای دیجیتال می‌توان به مصرف انرژی (برق) بالا، حملات هکرها و مشکل دستگاه‌های ماینر اسیک اشاره کرد.

 • راه‌حل مشکلات ماینینگ چیست؟

از جمله راه‌حل‌های مشکلات ماینینگ می‌توان به جایگزینی الگوریتم اثبات سهام به جای الگوریتم اثبات سهام در شبکه‌های رمزارزی اشاره کرد. همچنین می‌توان برای استخراج ارزهای دیجیتال از شرکت‌هایی کمک گرفت که مزارع ماینینگ آن‌ها در کشورهای سردسیر قرار دارد و از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند آب یا خورشید برای تأمین برق استفاده می‌کنند.

 • آیا سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال بهتر از استخراج آن‌ها است؟

با توجه به هزینه‌های بالای استخراج، تأمین مکان اختصاصی برای قرار دادن دستگاه‌های ماینر و دیگر مشکلات مربوط به آن، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال در صورت داشتن تخصص در این امر، سودآورتر است!

 • چطور می‌توان روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد؟

برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال فقط کافی است در یکی از صرافی‌های خارجی یا داخلی مانند بیت پین ثبت‌نام کرده و با شارژ حساب صرافی خود برای خرید هر نوع ارز دیجیتال اقدام کرد.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر