ارز دیجیتال غیر متمرکز چیست و چه مزایایی دارد؟

توسط کارن آهنگری
|
7 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
ارز دیجیتال غیرمتمرکز چیست و چه مزایایی دارد؟

بازارهای سرمایه گذاری گوناگونی برای نگه‌داری و افزایش سرمایه وجود دارد که برخی از آن‌ها قدمت بسیار طولانی دارند و به نوعی کاملا توسط مردم شناخته شده‌اند. با این حال، در سال‌های اخیر سرمایه گذاران زیادی به سمت بازار ارز دیجیتال حرکت کرده‌اند. دلیل این استقبال، ویژگی‌های منحصر به فرد این بازار نسبت به سایر بازارهای سرمایه گذاری است.

چرا ارز دیجیتال بازار خوبی برای سرمایه گذاری است؟

بازار ارز دیجیتال نیز مانند هر روش دیگری، سوددهی و ریسک دارد. با این حال ویژگی‌هایی که دنیای تکنولوژی در اختیار این بازار قرار داده، امکان سرمایه گذاری متفاوتی را برای فعالان این عرصه فراهم کرده است. یکی از این ویژگی‌ها، غیر متمرکز بودن است. منظور از این اصطلاح، امکان ارتباط و معامله‌ی مستقیم سرمایه گذاران در بازار بدون هیچ محدودیتی است. با این امکان، نیازی به انجام معامله به واسطه‌ی صرافی‌های متمرکز نیست.

برای مثال، امروزه بازارهای آنلاین متنوعی وجود دارند که از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. بازار غیرمتمرکز، از دستگاه‎‌های دیجیتال متنوعی استفاده می‌کنند تا به واسطه‌ی آن‌ها با سرمایه گذاران ارتباط برقرار کنند و قیمت‌های لحظه‌ای را نمایش دهند. در چنین شرایطی نیازی به حضور خریدار، فروشنده و معامله‌گر در یک فضا به طور هم زمان وجود نخواهد داشت.

امینت در ارزهای دیجیتال غیر متمرکز چگونه است؟

از آنجا که همه چیز در این بازار از طریق دستگاه‌های دیجیتال مدیریت می‌شود، در بازار غیر متمرکز نیز تکنولوژی دیجیتال برای ایجاد فضایی امن برای خریدار و فروشنده استفاده می‌گردد تا بدون نیاز به صرافی‌های سنتی به طور مستقیم با یکدیگر معامله کنند. اگر بخواهیم مسئله را با مثالی روشن‌تر کنیم، بنگاه‌های معاملات املاک، مثال خوبی است. در این مکان‌ها امکان معامله مستقیم خریدار و فروشنده فراهم می‌شود. مسئله اصلی در این‌باره، سیستم بلاک چین است. بلاک چین فناوری است که ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کند. یکی از ویژگی‌های این تکنولوژی، عدم تمرکز است؛ به این معنا که محل‌های پردازش و نگهداری بلاک‌ها الزاما محل ثابت و واحدی نیست و این داده‌ها می‌توانند در نقاط گوناگونی وجود داشته باشند.

ظهور این فناوری این فرصت را برای ایجاد بازارهای غیر متمرکز به وجود آورد. معامله‌گران این بازار از امنیت این انتقال‌ها رضایت دارند. با این حال امکان استقرار مقرراتی در این رابطه نیز وجود دارد تا با اعمال محدودیت‌هایی، امنیت این معاملات را افزایش دهد.

آیا ارز دیجیتال غیر متمرکز، بی سابقه است؟

بازارهای غیر متمرکز صرفا محدود به ارز دیجیتال نیستند و پیش‌تر نیز سابقه وجود این بازارها دیده می‌شود. یکی از معروف‌ترین این بازارهای غیر متمرکز، فارکس است. در سیستم فارکس، عملا محل فیزیکی وجود ندارد که معامله‌گران به آن‌جا مراجعه نموده و اقدام به معامله ارز نمایند. سرمایه گذاران فارکس با استفاده از اینترنت، اقدام به بررسی قیمت‌ ارزها نموده و با ارتباط مستقیم با معامله‌گران در سراسر جهان، اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

در مورد بازار ارز دیجیتال نیز، سرمایه گذاران با مراجعه به صرافی آنلاین ارز دیجیتال، اقدام به مشاهده قیمت آنی ارزهای دیجیتال نموده و به صورت مستقیم، اقدام به خرید و فروش می‌نمایند.

ارز دیجیتل غیر متمرکز چیست؟

ارز دیجیتل غیر متمرکز چیست؟

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  ارز دیجیتال غیر متمرکز چیست؟

  ارز غیر متمرکز به طور کلی روشی برای انتقال ارز بدون نیاز به بانک است که از طریق آن می‌توان سرمایه را بدون نیاز به وجود نفر سوم در معامله، انتقال داد. ارز دیجیتال غیر متمرکز به‌طور معمول در بازارهای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از امکاناتی که صرافی ارز دیجیتال فراهم می‌کند، معامله می‌شود.

  مزایای ارز دیجیتال غیر متمرکز

  بازارها غیر مستقیم از حمله هکرها در امان هستند؛ چون عملا منبع اطلاعاتی که بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند وجود ندارد. بازارهای غیر متمرکز فضایی شفاف و امن را میان طرف‌های معامله ایجاد می‌کنند. به علاوه استفاده از تکنولوژی مناسب در این بازارها می‌تواند اطمینان هر دو طرف را افزایش دهد. همچنین، برخی از کاربران، عدم وجود قوانین متعدد و دست و پا گیر را به نوعی مزیت برای این سیستم می‌دانند؛ چون در فضای تجارت آزاد می‌توانند به راحتی به معامله بپردازند. به علاوه، حذف واسطه از معاملات جاری در بازارهای غیر متمرکز می‌تواند هزینه‌های نقل و انتقالات را کاهش دهد.

  به دلیل استقلال این بازار از بانک‌ها، معاملات این بازار تحت قوانین بانکی هیچ کشوری انجام نمی‌شود. همچنین این بازار به واسطه ورشکستگی و انحلال بانک‌ها دچار آسیب نمی‌شوند و ارز دیجیتال غیرمتمرکز، تحت تاثیر تورم یا کاهش ارزش پول رایج قرار نمی‌گیرد.

  معاملات در بازار غیر متمرکز بدون در نظر گرفتن مرزها و به صورت بین المللی و آزاد انجام می‌شود و با مبالغ پایین و بدون محدودیت نیز می‌توان معامله را انجام داد. همچنین نیازی به دانش خاص و ویژه‌ای برای ورود به این بازار نیست و درصورتی که با کار با کیف پول مجازی آشنا باشید، می‌توانید دارایی خود را از طریق صرافی آنلاین انتقال دهید.

  معایب ارز دیجیتال غیر متمرکز

  به دلیل آزاد بودن این بازار و عدم نظارت از سوی نهادهای بالادستی، چارچوب قانونی برای نظارت و حمایت از فعالان این عرصه وجود ندارد و در صورت بروز هرگونه مشکلی، امکان ثبت شکایت برای احقاق حق از دست رفته وجود نخواهد داشت. همچنین به دلیل عدم تمرکز در این بازار، مسیر شفاف و مدونی برای حرکت و سرمایه گذاری در این بازار وجود ندارد.

  گفتار نهایی!

  همه ما باید به این باور برسیم که جهان امروزی ما یک جهان دیجیتال است که باگذشت زمان، وابستگی امور جاری ما به این فضا بیشتر می‌شود. معاملات تجاری ما نیز از این طوفان مصون نمانده و تکنولوژی، امکانات بسیاری را برای تسهیل این امور فراهم کرده است. همچنان که استفاده از شیوه‌های بانکداری الکترونیک فرآیندهای مالی ما را تسهیل کرده است، استفاده از بازار غیر متمرکز نیز می‌تواند معاملات ما را دچار تحولی بزرگ کند.

  با این وجود این بازار همچنان پدیده‌ای جدید است که دارای معایب، مزایا و کاستی‌هایی است که در چرخه رشد و بلوغش می‌تواند برطرف شده و بهبود پیدا کند. ممکن است در آینده‌ای نزدیک، حکومت‌ها نیز به ناچار به سمت این بازارها قدم برداشته و با تصویب قوانینی، امنیت کاربران را افزایش دهند تا نهادهای قانونی بتوانند از فعالان این عرصه حمایت کنند. مسئله حائز اهمیت در مورد ارز دیجیتال غیرمتمرکز، حرکت سریع و بی وقفه به سمت دهکده جهانی است تا افراد بتوانند در سراسر جهان، با هم ارتباط تجاری موفقی برقرار کنند.

  سؤالات متداول

  • آیا بازار غیر متمرکز صرفا مربوط به ارز دیجیتال است؟

  خیر؛ هر بازاری که معامله بدون واسطه انجام شود، غیر متمرکز است.

  • ارز دیجیتال غیرمتمرکز چیست و چه مزایایی دارد؟

  ارز غیر متمرکز به طور کلی روشی برای انتقال ارز بدون نیاز به بانک است که از طریق آن می‌توان سرمایه را بدون نیاز به وجود نفر سوم در معامله، انتقال داد.

  • آیا با مراجعه به صرافی آنلاین می‌توان به صورت غیر متمرکز معامله نمود؟

  بله؛ صرافی‌ها صرفا فضایی آنلاین برای ارتباط فروشنده و خریدار ایجاد می‌کنند.

  • آیا می‌توان ارز دیجیتال را به صورت غیر متمرکز معامله نمود؟

  بله؛ با استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توان برای این منظور اقدام کرد.

  • آیا معامله در بازار غیر متمرکز، صرفه اقتصادی دارد؟

  بله؛ چون واسطه حذف می‌شود.

  • ارز دیجیتال تابع قوانین بانکی و اقتصادی کدام کشور است؟

  در حال حاظر، هیچ قانون مالی، بانکداری و اقتصادی ملی و بین المللی شامل این ارزها نمی‌شود.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر