همه‌چیز درباره‌ی لایتنینگ (بخش دوم)/آموزش قدم به قدم استفاده از کیف پول های لایتنینگ

معرفی کیف پول‌های فینیکس و ساتوشی
توسط کارن آهنگری
|
6 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
آموزش قدم به قدم استفاده از کیف پول های لایتنینگ

با توجه به نوپا بودن شبکه لایتنینگ و همچنین ظرفیت‌هایی که در گره‌های (نودهای) این شبکه مشاهده می‌کنیم، تراکنش‌هایی با مبالغ بالا در آن جابه‌جا نمی‌شود. بنابراین به‌طور اکید توصیه می‌کنیم که از شبکه‌ی لایتنینگ برای جابه‌جایی‌های خرد و استفاده‌های روزمره استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بخش‌ اول را نیز بخوانید:

آموزش استفاده از کیف پول های لایتنینگ

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  انواع کیف پول‌های لایتنینگی

  اما نکته‌ی در مورد انتخاب کیف پول برای استفاده از این شبکه است. در بخش آموزش قدم به قدم نحوه‌ی استفاده از شبکه لایتنینگ، دو کیف پول امانی و غیرامانی رو به‌طور کامل معرفی کرده‌ایم. مدیریت کیف‌های امانی در اختیار شما نیست و شما تنها یک اعتبار در آن کیف پول مشاهده می‌کنید؛ هر چند که ممکن است استفاده از آن‌ها ساده به‌نظر برسد. بنابراین پیشنهاد ما استفاده از کیف پول‌های غیر امانی مانند فینکس (Phoenix) است. با توجه به رابط کاربری مناسب این کیف پول، نحوه‌ی استفاده از لایتنینگ در آن بسیار آسان شده است.

  کیف پول غیرامانی (Non custodial) فینیکس (Phoenix)

  دانلود نسخه‌ی اندروید فینیکس             دانلود نسخه آی او اس (iOS) (حالت آزمایشی و غیرفعال)

  کیف پول فونیکس به‌عنوان یک کیف پول غیرامانی طراحی شده است. به این معنی که مدیریت دارایی توسط خود شما خواهد بود و چنانچه برای دستگاه دارای این کیف پول یا خود نرم‌افزار مشکل پیش بیاید، امکان بازیابی آن و دسترسی به دارایی‌های خود را خواهید داشت. اما این کیف پول برای ساده‌سازی فرآیند ایجاد گره (نود) و کانال، یک رابط با نود اصلی خود می‌سازد و برای خدمات این‌چنینی، هزینه و کارمزد دریافت می‌کند.

  در ادامه‌ی این نوشتار به هزینه‌های استفاده از این کیف پول اشاره می‌کنیم؛ اما در این قسمت به آموزش راه اندازی و شروع به کار این اپلیکیشن بسیار ساده می‌پردازیم.

  قدم اول: نصب نرم افزار کیف پول فینیکس

  این کیف پول را از منابع معتبر دانلود و نصب کنید. معتبرترین منبع برای دانلود و نصب این کیف پول، گوگل پلی است. عبارت لاتین Phoenix را در این گوگل پلی جستجو کنید؛ سپس مانند تصویر زیر، نرم‌افزار این کیف پول را دانلود و نصب کنید.

  نصب کیف پول فینیکس

  دانلود و نصب کیف پول فینیکس

  قدم دوم: پشتیبان‌گیری از عبارت ۱۲ کلمه‌ای بازیابی

  نکته: پس از ورود به برنامه و قبل از هر کاری باید از کلمات بازیابی نمایش داده شده، پشتیبان بگیرید. دقت کنید که این ۱۲ کلمه را روی کاغذ نوشته و در جای مطمئنی نگه‌داری کنید تا در صورت بروز هر مشکلی برای نرم‌افزار یا دستگاه نگه‌دارنده‌ی کیف پول، امکان بازیابی دارایی خود را داشته باشید.

  به‌طور اکید پیشنهاد می‌کنیم که از این کلمات اسکرین نگیرید یا به هر شکل دیگر دیجیتالی که امکان دسترسی غیرمجاز و هک را دارد، نگه‌داری نکنید!

  در این مرحله، طبق تصویر زیر مراحل را انجام دهید.

  گرفتن پشتیبان از ۱۲ کلمه

  پشتیبان‌گیری از عبارت ۱۲ کلمه‌ای کیف پول فینیکس

  قدم سوم: انجام تنظیمات امنیتی

  قبل از شروع به‌کار از قسمت تنظیمات، دسترسی به کیف پول را با شناخت چهره یا اثر انگشت امن کنید.

  تنظیمات امنیتی کیف پول فینیکس شبکه لایتینگ

  تنظیمات امنیتی کیف پول فینیکس شبکه لایتینگ

  دریافت بیت کوین بر روی شبکه لایتنینگ

  در شبکه‌ی اصلی بیت کوین برای دریافت بیت کوین، یک آدرس به ارسال کننده ارائه می‌شود و از این آدرس می‌توان به دفعات زیاد برای واریز استفاده کرد. مبلغ ارسالی از سمت ارسال کننده مشخص می‌شود. اما در شبکه لایتنینگ، دریافت کننده باید یک فاکتور یا اینویس (Invocie) ارائه دهد که در آن مبلغی را که قصد دارد دریافت کند، مشخص شده باشد. این فاکتورها برعکس روش شبکه‌ی اصلی بیت کوین، تنها یک‌بار امکان استفاده دارند.

  برای ساخت فاکتور در کیف پول فونیکس روی آیکن دریافت (Receive) همانند تصویر زیر کلیک کنید. در پنجره‌ی جدید به‌صورت پیش‌‌فرض یک فاکتور نمایش داده می‌شود. دقت کنید که در این فاکتور هیچ مبلغی مشاهده نمی شود بنابراین نیاز دارید که مبلغ مورد نظر را در بخش مربوطه وارد کنید. برای این کار بر روی دکمه ادیت (Edit) کلیک کرده و مبلغ مورد نظرتان را برای دریافت مشخص کنید.

  سپس می‌توانید فاکتور ایجاد شده را برای فرد ارسال کننده بیت کوین بفرستید تا به همان میزان بیتکوین به کیف پول شما منتقل کند.

  دقت کنید در اولین فاکتور ایجاد شده، حداقل مقدار واریز ۱۰۰۰۰ ساتوشی است. از مبلغ واریزی ۱ درصد کل مبلغ به میزان حداقل ۳۰۰۰ ساتوشی، به‌عنوان کارمزد ایجاد کانال با نود اصلی، کسر می‌شود. بنابراین در صورت ارسال ۱۰۰۰۰ ساتوشی به عنوان حداقل مقدار در اولین تراکنش، ۷۰۰۰ ساتوشی دریافت می‌کنید. اما در تراکنش‌های بعدی، به‌طور دقیق مقدار درخواست شده از واریزکننده را دریافت خواهید کرد.

   

  ارسال بیت کوین بر روی شبکه لایتنینگ

  برای ارسال بیت کوین بر روی شبکه لایتنینگ، فقط به فاکتور ایجاد شده توسط دریافت کننده نیاز دارید. با کپی کردن متن فاکتور یا اسکن کیو آر کد (QR) فاکتور فرد درخواست کننده، امکان پرداخت به اندازه‌ی تعیین شده در اینویس را دارید.

  کارمزد انتقال بر روی شبکه لایتنینگ به صورت خودکار، مسیریابی می‌شود و این مسیریابی خودکار به‌طوری است که حداقل کارمزد انتقال کسر شود. البته هر نود می‌تواند سیاست‌های کارمزدی متفاوتی در نظر داشته باشد. بنابراین با توجه به مسیری که انتقال بین ارسال کننده با دریافت کننده طی می‌کند، کارمزد متفاوت خواهد بود.

  دریافت بیت کوین از شبکه اصلی بر روی لایتنینگ

  اگر تمایل داشته باشید می‌توانید بیت کوین های خود را از شبکه اصلی بیت کوین به شبکه لایتنینگ منتقل کنید. برای این‌کار به جای ایجاد فاکتور جدید، باید آدرس دریافت را از قسمت رسیو (Receiv) نرم‌افزار دریافت کنید. حداقل مبلغ قابل واریز، ۱۰۰۰۰ ساتوشی است که کارمزدی برابر با ۱ درصد کل مبلغ با حداقل مقدار ۳۰۰۰ ساتوشی دریافت می‌گردد. دقت کنید این کارمزد علاوه بر کارمزدی است که برای انتقال بیت کوین به آدرس واریزی پرداخت می‌شود.

   

  ارسال بیت کوین به شبکه اصلی

  برای انتقال بیت کوین از شبکه لایتنینگ به شبکه‌ی اصلی، کافی است در قسمت ارسال (Send)، به جای فاکتور، آدرس مقصد بر روی شبکه‌ اصلی را اسکن یا کپی کنید. حداقل مقدار قابل برداشت ۱۰۰۰۰ ساتوشی است. کارمزد انتقال بر روی شبکه اصلی، بر اساس شرایط لحظه‌ای شبکه مشخص و کسر می‌شود.

  مشاهده ظرفیت و وضعیت کانال

  همان‌طور که گفتیم، در شبکه لایتنینگ هر نود با یک سری نود دیگر ارتباط یا کانال ایجاد می‌کند. اما باید توجه شود ظرفیت دریافت و ارسال در هر کانال محدود است. به کمک تنظیمات موجود در کیف پول فونیکس، بر اساس میزان اولیه‌ای که به کیف پول می‌فرستید، یک ظرفیت واریز و برداشت جدید برای شما ایجاد می‌شود. هر چقدر این مقدار اولیه بیشتر باشد، ظرفیت انتقال کانال شما هم بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است در اولین واریز، این موضوع را در نظر بگیرید.

  اما نکته‌ی قابل توجه این است که در صورتی که مقدار بیت کوینی بیشتر از ظرفیت کانال ایجاد شده، به فینیکس ارسال کنید، فونیکس به صورت خودکار یک کانال جدید با ظرفیت جدید ایجاد می‌کند و دوباره هزینه‌ی کارمزد ایجاد کانال که ۱ درصد کل مبلغ با حداقل میزان ۳۰۰۰ ساتوشی است را کسر می‌کند.

  نکته‌ی مهم بعدی این‌که، اولین روزی که ولت فینیکس را می‌سازید، فقط یک بار باید به این ولت واریز داشته باشید. چرا که باید از زمان ایجاد کانال، مدت مناسبی سپری شود تا این کانال از سمت شبکه، به رسمیت شناخته شود.

  در صورتی که روز اول حتی به اندازه‌ی ظرفیت ایجاد شده در کانال اولیه ارسال داشته باشید، به دلیل عدم شناسایی و شناخت کانال در شبکه، دوباره کانال جدیدی برای شما ایجاد شده و کارمزد ایجاد کانال از مبلغ انتقالی، کسر می‌شود!

  در تصویر بالا، کیف پول دارای ظرفیت ۳۲۳۲۰ ساتوشی است که ۷۰۰۰ ساتوشی آن پر شده و ما به التفاوت دو عدد به‌عنوان ظرفیت قابل دریافت بر روی همین کانال وجود دارد. اما برای رسمیت یافتن کانال به‌طور معمول چندین ساعت زمان نیاز خواهد بود تا بتوانید از همین ظرفیت برای واریزی‌های بعدی، بدون کسر کارمزد ایجاد کانال جدید استفاده کنید!

  کیف پول ساتوشی

  کیف پول ساتوشی با اختصار WOS، ساده‌ترین کیف پول در شبکه‌ی لایتنینگ و به‌صورت امانی است. یعنی اختیار و مدیریت بیت کوین شما، در دستان صاحبان کیف پول است. بنابراین به‌طور جدی توصیه می‌کنیم که مقادیر کمی را در داخل کیف پول ساتوشی نگهدارید. همچنین پشتیبان‌گیری از کیف پول، به‌وسیله‌ی ایمیل است که این موضوع نیز، با توجه به امنیت پایین سرویس‌های ایمیل، به‌عنوان نقطه ضعف امنیتی بزرگی در استفاده از کیف پول‌های اینچنینی محسوب می‌شود؛ اما در مقایسه با کیف پول فونیکس و مفاهیمی مثل ظرفیت کانال، راه ساده‌تری را برای استفاده از شبکه لایتنینگ در اختیار شما قرار می‌دهد. مزیت دیگر استفاده از این کیف پول، هزینه‌های جابه‌جایی بیت کوین است.

  نحوه‌ی شروع و راه‌اندازی کیف پول ساتوشی WOS
  دانلود نسخه اندروید کیف پول ساتوشی              دانلود نسخه آی او اس (iOS)

  برای شروع به کار با کیف پول WOS، ابتدا نرم‌افزار سازگار با سیستم‌عامل خود را از لینک‌های بالا دانلود و نصب کنید.

  پس از اجرای نرم‌افزار، با کلیک بر روی سه نقطه‌ی در سمت بالا و راست، روی کلید لاگ این (LOG IN) کلیک کرده و ایمیل خود را وارد کنید. در مرحله‌ی بعد، دو کلمه‌ی تصادفی ارسال شده به ایمیل را وارد کنید تا مراحل ورود به کیف پول کامل شود.

  دریافت بر روی شبکه لایتنینگ

  برای دریافت روی شبکه لایتنینگ در کیف پول ساتوشی، کافی است روی دکمه دریافت یا رسیو (Recieve) کلیک کرده و سپس از تب لایتنینگ (Lightning) مقدار مورد نیاز را در قسمت اد کاستوم اِمونت (ADD CUSTOM AMOUNT) وارد نموده و با کلیک روی کد کیو آر (QR)، کد ساخته شده را کپی و برای ارسال کننده بفرستید.

  توجه: بر عکس کیف پول فونیکس، برای اولین واریز حداقل مقداری وجود ندارد و کارمزدی هم به‌عنوان ایجاد کانال کسر نمی‌شود.

  ارسال بیت کوین بر روی شبکه‌ی لایتنینگ

  برای ارسال بیت کوین بر روی شبکه لایتنینگ در کیف پول ساتوشی WOS، با کلیک بر روی دکمه زردرنگ ارسال یا سند (SEND/SCAN)، فاکتور ارسال شده توسط دریافت کننده را اسکن یا کپی و سپس بر روی دکمه سبز رنگ پرداخت یا پی (PAY) کلیک کنید.

  دریافت بیت کوین از شبکه اصلی

  برای دریافت بیت کوین از شبکه اصلی در کیف پول ساتوشی، کافی است بر روی دکمه دریافت یا رسیو (Recieve) کلیک کرده و گزینه‌ی آن چین (On-Chain) را انتخاب کنید و به مقصد آدرس نمایش داده شده، بیت کوین ارسال کنید.
  پس از تایید تراکنش در شبکه، مبلغ ارسال شده با کسر کارمزد که در حال حاضر، ۰٫۳ درصد کل مبلغ است، به حساب لایتنینگ شما واریز می‎‌شود.

  ارسال بیت کوین به شبکه‌ی اصلی

  برای انتقال بیت کوین به شبکه‌ی اصلی، مثل بخش ارسال روی شبکه لایتنینگ، کافی است با کلیک روی دکمه ارسال یا سند (SEND)، آدرس بیت کوین در شبکه‌ی اصلی را کپی یا اسکن کنید. پس از انجام این‌کار، به‌صورت خودکار تراکنش آن چین (ON-CHAIN) ایجاد و ارسال خواهد شد.

   

  پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بخش‌های بعدی را نیز بخوانید:

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر