چگونه مفهوم بیت کوین را برای خانواده خود توضیح دهیم

تاریخ انتشار: 21 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 6 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  13 دقیقه
چگونه مفهوم بیت کوین را برای خانواده خود توضیح دهیم

اکثر مردم می‌دانند که چرا طلا، دارایی مهمی است، اما بیشتر آن‌ها، به‌خصوص مسن‌ترها این موضوع را درک نمی‌کنند که چرا بیت کوین هم نوعی طلا است!

توضیحات مربوط به مفهوم طلا، راهی ساده برای توضیح بیت کوین به عمو، پدر، مادربزرگ، خواهر و هر فرد دیگری در اطرافیان و خانواده‌تان است که درکی از مفهوم این ارز دیجیتال ندارد! جهان امروز با فناوری‌هایی نوظهوری که به سرعت در حال تکامل هستند، در تک‌تک جنبه‌های زندگی ما ریشه دوانده است. حالا دیگر تقریباً همه ما می‌دانیم که پول، به شکل سنتی‌اش، ابزاری است برای به فساد کشاندن ساختار جامعه، از بین بردن نوآوری‌ها، بیمار کردن اخلاقیات، منحرف‌کردن سیستم‌های آموزشی، تشویق‌کردن برای سرمایه‌گذاری‌های نادرست! و با این کار اکثریت قاطع ما را به بردگی می‌کشاند.

آن دسته از ما که نه در رأس هرم قدرت قرار داریم، نه آن‌قدرها ثروتمند هستیم که بتوانیم خود را از منجلاب فقر نجات دهیم، به‌ناچار خدمتگزاران این نظام جدید مسموم و فاسد جهانی خواهیم بود. ما برای به دست آوردن پولی تلاش می‌کنیم که هر روز ارزشش کاهش می‌یابد و با گذشت زمان کالای کمتری را می‌توانیم با آن مبادله کنیم. همان‌طور که ارزش پول کاهش پیدا می‌کند، هزینه‌های ما هم افزایش می‌یابد. تاریخ نشان می‌دهد که انسان‌ها همیشه به یک سیستم امتیازدهی به نام پول نیاز داشته‌اند، دفتری که بتوان به کمک آن بدهکار بودن و طلبکاربودن را ردیابی کرد؛ سیستمی از بدهی‌ها و پرداخت‌ها! از نظر تاریخی ما به سمت سالم‌ترین شکل پول گرایش پیدا کرده‌ایم؛ قوی‌ترین پولی که نمی‌توان در آن تقلب کرد: طلا! برای بیشتر تمدن‌ها، کم‌نقص‌ترین شکل پول طلا بوده است.

بیت کوین در مسیر کمک به سیستم مالی

اشتباه نکنید، علی‌رغم اینکه طلا در گذشته معتبرترین شکل پولی بوده، معایبی هم دارد. درواقع همین معایب، به سیستم بیمار فیات اجازه داد تا پول را متمرکز کرده و واسطه‌ای ناخواسته را در تراکنش‌های روزانه ما دخالت دهد: دولت! نیاز به تکامل پول، زمانی ما را به سمت طلا سوق داد؛ این نیاز حالا ما را به سمت بیت کوین سوق می‌دهد.

مشکل سیستم مالی فعلی کجاست؟

پول فیات راهی قانونی برای تقلب است. قدرت مرکزی غیرمنتخب، کنترل کاملی بر سیستم امتیازدهی دارد، خود را در تمام معاملات شخصی و تجاری ما درگیر می‌کند و به طور منظم قوانین را به میل خود و بدون محدودیت تغییر می‌دهد. پول فیات را می‌توان بدون هیچ محدودیتی چاپ کرد و آن را در اختیار افرادی که با مدیران آن چاپگرها ارتباط دارند، گذاشت. تورم کلمه ستایش برانگیزی است که برای توصیف این انحطاط استفاده می‌شود و فیات هم برای توصیف سیستمی که روزانه زندگی از شما به یغما می‌برد. هیچ پولی نباید بر اساس حکم (مثل فیات) ارزشمند شود، بلکه باید توافق و رضایتمندی وجود داشته باشد. هیچ نهادی هرگز نباید بر قوانین پولی کنترل داشته باشد یا بتواند دفتر کل را به میل خود تغییر دهد.

طلا، زمانی بهترین پاسخ برای این مشکل بود. دولت‌ها نمی‌توانستند آن را چاپ کنند، نمی‌توانست تقلبی باشد و به رسمیت شناخته شده بود. اما از سوی دیگر متأسفانه حمل‌و‌نقل آن دشوار بود و قابل‌تقسیم هم نبود و به همین دلیل هم نمی‌شد تا از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای مبادله به‌راحتی استفاده کرد. علاوه بر این، تجمیع آن در بانک‌ها و صندوق‌ها، باعث شد تا این دارایی قربانی مصادره دولتی شود.

اکثر مردم عادی نمی‌دانند که دولت ایالات متحده در سال ۱۹۳۳ تمام طلای موجود را با نرخ تبدیل اجباری مصادره کرد، چرا که پول زیادی چاپ کرده بودند و برای این حجم از پول طلای کافی برای پشتیبانی نداشتند. در سال ۱۹۷۱ هرگونه پشتوانه پول، به‌طورکلی حذف شد و در حال حاضر دلار با هیچ دارایی حمایت نمی‌شود. بدتر از آن، ایالات متحده ۳۳ تریلیون دلار بدهی داشته و این بدهی، با چاپ بی‌بندو‌بار پول و سرمایه‌گذاری نادرست، به صورت نمایی رشد می‌کند. پول فیات مانند مکعب یخی در حال آب‌شدن، کشتی در حال غرق‌شدن یا ساختمانی در حال سوختن است.

اینجاست که بیت کوین وارد می‌شود.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  بیت کوین به‌عنوان راه‌حل

  بیت‌کوین از مزایای بی‌شمار طلا بهره می‌برد و حتی آن را به‌عنوان شکلی از طلای دیجیتال بهبود می‌بخشد: نسخه دو طلا.

  طلا در جلوگیری از جعل بسیار عالی عمل می‌کند، چرا که باید با هزینه قابل‌توجهی، هم از نظر زمان و هم از نظر مالی، کشف و استخراج شود. این موضوع تورم را کاهش می‌دهد (البته از آن جلوگیری نمی‌کند)، زیرا به منابع قابل‌توجهی نیاز دارد تا از زمین خارج و پالایش شود. ضمناً از نظر تاریخی قدرت خرید خود را در طول زمان نیز حفظ کرده است. به طور مشابه، بیت کوین ضد تورم است. حداکثر سقف عرضه آن ۲۱ میلیون کوین بوده و به ماینرها با پاداش‌های بلوکی که هر ۴ سال یک‌بار مقدارش کاهش پیدا می‌کند، پاداش می‌دهد، تا زمانی که این پاداش به صفر برسد. سیاست پولی بیت کوین با اجماع نودها و ماینرها تعریف می‌شود؛ ده‌ها هزار نود در سراسر جهان ۲۴ ساعت شبانه‌روز در تمام روزهای سال فعال هستند.

  بیت کوین به‌عنوان راه‌حل

  اما اما اما… سؤالات بسیاری در این میان برای اغلب افراد ایجاد شده است! برای درک این نوع پول انقلابی جدید و درک اینکه چرا بیت کوین دنیای مالی را برای همیشه تغییر می‌دهد و به‌تدریج نیاز به طلا و فیات را از بین می‌برد، تحقیقات قابل‌توجهی نیاز است. ساده بگوییم، بیت کوین اجتناب‌ناپذیر است و درک مفهوم و عملکرد آن، دیدگاه شما را نسبت به پول تغییر داده و به شما رمپ خروجی از چرخ همستر دائمی فیات که همه ما در آن زندگی می‌کنیم، نشان می‌دهد.

  چرا بیت کوین راه‌حل است؟ پرسشی متداول و رایج

  آین رند (Ayn Rand) در کتاب Atlas Shrugged شاید باورنکردنی‌ترین و شاعرانه‌ترین بحث در مورد پول را که تابه‌حال خوانده‌اید، ارائه داده باشد:

  طلا ارزشی عینی، معادل ثروت تولید شده بود. کاغذ وام مسکنی است بر ثروتی که وجود ندارد، با پشتوانه تفنگی که هدفش افرادی است که انتظار می‌رود آن را تولید کنند. پول برای فروش است، نه فروش ضعف به حماقت، بلکه استعداد به خرد.

  طلا نتوانست راه‌حل مناسبی برای نیازهای مالی به سرعت در حال حرکت و تکامل ما ارائه دهد و ما حالا به پولی بدون بانک دیجیتال، بدون اصطکاک و مقاوم در برابر سانسور نیاز داریم که از طمع مقامات مرکزی مصون باشد. درواقع در دنیای فعلی، بیت کوین همان دارایی است که ما به آن نیاز داریم! در ادامه به سؤالات رایجی که افراد در مسیر کشف بیت کوین اغلب می‌پرسند، پاسخ خواهم داد. امیدوارم این مقاله بستری باشد برای درک بهتر افرادی که می‌دانند پول امروزی چه مشکلی دارد، اما هنوز نمی‌دانند که چرا بیت کوین راه‌حل بهتری نسبت به طلا است!

  سؤالات متداول سطح مبتدی

  • چگونه می‌توانم مطمئن باشم که بیت کوین واقعی است؟ وقتی نمی‌توانم آن را ببینم یا نگه دارم، چگونه می‌توانم مطمئن باشم؟

  بیت کوین به همان شکل دیجیتالی است که URL وب‌سایت دیجیتال است! یا پول موجود در حساب بانکی شما فقط ارقامی روی دفترچه حساب شما است. شما نمی‌توانید Facebook.com را نگه دارید یا لمس کنید، اما بدون شک می‌دانید که ارزش این URL، مبلغی هنگفت است. اتفاقاً زیبایی بیت کوین در این است که می‌توانید مالکیت آن را در هر زمان و هر مکان فقط با اتصال به اینترنت تأیید کنید. نیازی نیست به شخص ثالثی مانند نهادی که کنترل پول‌های شما در بانک را برعهده دارد، اعتماد کنید.

  • همه می‌گویند بیت کوین کلاهبرداری است. چگونه می‌توانم خودم این موضوع را رد یا تأیید کنم؟

  بسیاری از مردم اینترنت را کلاهبرداری می‌دانند. واقعیت این است که بیشتر مردم در دهه ۱۹۹۰ اینترنت را درک نمی‌کردند و خب طبیعی است که حالا هم بیت کوین را درک نکنند. اغلب مردم نوسانات را با ریسک ترکیب می‌کنند. بیت کوین به‌عنوان دارایی جدید، قیمتی پرنوسان، اما به‌دوراز ریسک دارد. در واقع، ارزش اوراق‌قرضه با قدمت تاریخی خود ایالات متحده، در سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت و خرد متعارف هم همیشه این بود که این اوراق برخی از امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در جهان هستند. بیت کوین تا جایی که امکان دارد از کلاهبرداری دور بوده و هیچ ریسکی از سمت طرف مقابل، خطر جعل، خطر سانسور، خطر تورم شما را تهدید نمی‌کند؛ حتی می‌توان آن را تحت نظارت و کنترل قرار داد.

  • تفاوت کریپتوکارنسی و بیت کوین چیست؟

  بیت کوین اولین ارز دیجیتال موفق بود و تا به امروز هم بزرگ‌ترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار باقی مانده است. رمزارزهای دیگر به‌طورکلی بیشتر شبیه پروژه‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هستند که روی یک بلاک چینی فعالیت می‌کنند، ‌آن‌ها معمولاً نسبت به بیت کوین کمتر غیرمتمرکز هستند و در برابر سانسور مقاومت کمتری دارند. همه آن‌ها از فناوری اساسی بلاک چین استفاده می‌کنند، اما از نظر موارد استفاده و عملکرد بسیار متفاوت هستند. در یک مفهوم بسیار کلی، بیت کوین برای محافظت از ثروت شما توسعه داده شده و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی خطرپذیر محسوب می‌شوند.

  • آیا کتابی برای درک بهتر مفهوم بیت کوین وجود دارد که بتوانم آن را بخوانم؟

  بهترین کتاب‌ها برای شروع درک از نحوه عملکرد بیت کوین را می‌توانید در مقاله‌ ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های آموزش ارز دیجیتال و بلاک چین پیدا کنید.

  • چگونه می‌توانم صرافی مناسبی برای مدیریت رمزارزهای خود پیدا کرده و به آن اعتماد داشته باشم؟

  بیشتر صرافی‌های کریپتویی مانند کارگزاری‌ها یا بانک‌ها قانون‌گذاری نمی‌شوند و باید مراقب این موضوع باشید. امن‌ترین راه برای مدیریت دارایی‌های دیجیتالی این است که رمزارزهای خود را از صرافی‌های معتبری مانند صرافی ارز دیجیتال بیت پین بخرید و در مرحله بعد آن‌ها را به کیف پول سخت‌افزاری، مانند ترزور(Trezor) یا لجر (Ledger) منتقل کنید. هنگام استفاده از کیف پول سخت‌افزاری بسیار مراقب باشید و آنها را از جایی به جز وب‌سایت‌های رسمی خریداری نکنید.

  • آیا ویدئو یا آموزش یا حتی دوره‌هایی برای مبتدیان وجود دارد که در مورد کریپتو یاد بگیرند؟

  همه نوع منابعی برای یادگیری در مورد ارز دیجیتال و به‌خصوص بیت کوین وجود دارد. برای مثال دوره جامع سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال پلتفرم مکتب‌خونه، منبعی ارزشمند برای یادگیری در مورد ارزهای دیجیتال است که توسط صرافی ارز دیجیتال بیت پین، به‌منظور افزایش دانش و آگاهی از بازار ارزهای دیجیتال، برای تمامی علاقه‌مندان به بازارهای مالی و کریپتوکارنسی طراحی و تهیه شده‌ است. در این دوره صفر تا صدی، به مباحثی مانند آشنایی با مفاهیم اولیه این حوزه، معرفی بازارهای ارز دیجیتال، آموزش جامع تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال و آموزش جامع تحلیل بنیادین ارزهای دیجیتال پرداخته شده‌ است.

  یوتیوب هم منبع غنی دیگری است که می‌توانید به‌راحتی در آن انواع اطلاعاتی که مطابق با سطح دانش و درک شما تنظیم شده باشد را پیدا کنید. توصیه می‌کنیم با یادگیری بیت کوین شروع کنید، سپس به سراغ اتریوم و سایر بلاک چین‌های قرارداد هوشمند بروید؛ در نهایت هم دانش خود را در مورد آلت کوین‌ها ارتقا دهید.

  • آیا مشاورانی در حوزه کریپتو وجود دارند که بتوانم آنها را استخدام کنم تا برای من سرمایه‌گذاری کنند؟

  ما این کار را توصیه نمی‌کنیم، چرا که حتی بهترین مشاوران هم به‌اندازه خود شما، دلشان برای سرمایه‌تان نمی‌سوزد. به‌ویژه در حوزه کریپتو، باید بیشتر مراقب باشید و درگیرکردن هر نوع مشاوری بیش از نفع، با ریسک همراه است. بهترین گزینه‌ پیش رویتان این است که خودتان تحقیق و سرمایه‌گذاری کنید، یا در شکلی ساده‌تر فقط بیت‌کوین و اتریوم را به‌عنوان دو ارز دیجیتال اصلی خریداری کرده و با وضوح و شفافیت قانونی و نظارتی، آنها را برای ذخیره ارزش نگهداری کنید.

  • آیا می‌توانم کسری از بیت کوین را بخرم یا اگر تصمیم به شروع سرمایه‌گذاری داشته باشم باید یک بیت کوین کامل بخرم؟

  بیت کوین‌ها به ۱۰۰ میلیون قطعه کوچک‌تر به نام ساتوشی (SATS) تقسیم می‌شوند که می‌توان آن‌ها را در هر مقداری خریداری کرد.

  • برای نقدکردن سودم از خرید کریپتو، چه کاری باید انجام دهم؟

  تمام صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال، روش‌های برداشت مستقیم دارند که ساده و آسان است. اگر با مبالغ هنگفتی معامله می‌کنید، توصیه می‌کنیم که تراکنش‌های کلان را به بانک‌‌ها ارسال نکنید، زیرا بانک‌ها اغلب از نقل‌وانتقالات بزرگ از منابع رمزارزی خودداری می‌کنند. اگر می‌خواهید از بانک دوری کنید، می‌توانید به‌سادگی با آنچه که استیبل کوین نامیده می‌شود معامله کنید و آن‌ها را در اختیار خود نگه دارید. استیبل کوین‌ها، دارایی‌هایی دیجیتالی با پشتوانه دلار (یا یورو، ین و غیره) هستند و می‌توان آن‌ها را به دلار تبدیل کرد.

  سؤالات متداول سطح متوسط

  • چرا می‌گویند بیت کوین بیش از حد سوداگرانه است؟

  دلیل اینکه بیت‌کوین سوداگرانه است، دقیقاً به این دلیل است که بسیار نوپا بوده و به‌خوبی درک نشده است. بیت کوین طبقه‌ای از دارایی است که تقریباً مانند اینترنت از اواخر دهه ۱۹۹۰ به طور نمایی درحال‌رشد است و به همین ترتیب هم نوساناتی دارد که اغلب با سوداگرانه بودن اشتباه گرفته می‌شود. بیت کوین، سال‌به‌سال، نرخ رشد سالانه مرکبی (CAGR) دارد که از هر طبقه دارایی دیگری بیشتر است! راحت بگوییم، دارایی سوداگرانه واقعی فیات (تا حدی حتی طلا) است، چرا که هیچ‌گاه با نرخ تورم همگام نشده‌اند.

  • چرا نمی‌توان بیت کوین را کپی کرد؟

  بیت کوین در واقع دفترکلی است که بین ده‌ها هزار نود در سراسر جهان توزیع شده است. برخلاف فایل‌های آنلاین که می‌توان آن‌ها را کپی کرد، به‌طوری‌که با نسخه اصلی‌شان مو نزنند، هر گونه تغییر در دفتر کل بیت‌کوین باید با موافقت حداقل ۵۱ درصد از نودها انجام شود. هیچ فردی نمی‌تواند ادعای مالکیت بیت کوین‌هایی را که کلید خصوصی آن را در اختیار ندارد، داشته باشد. فردی خرابکار در شبکه در تئوری باید ۵۱ درصد از شبکه را با خود همراه کند، اما این ۵۱ درصد در عمل به دلیل ماهیت نحوه عملکرد بلاک چین، نزدیک به دو‌ سوم نودها است. انجام چنین کاری به قدری پرهزینه خواهد بود که تلاشی غیراقتصادی تلقی می‌شود.

  • بیت کوین ارزش ذاتی ندارد، پس ارزش خود را از کجا به دست می‌آورد؟

  ارزش ذاتی، مغلطه‌ای بیش نیست! تمام ارزش‌ها ذهنی هستند. بیت کوین کالایی پولی تقریباً مشابه طلا است، با این تفاوت که به طور قابل‌توجهی بهبود پیدا کرده است. ارزش بیت کوین از ویژگی‌های پولی باورنکردنی آن ناشی می‌شود: مقاوم‌بودن در برابر سانسور، غیرمتمرکز بودن، نیازنداشتن مجوز، فرامرزی بودن، عرضه ضد تورم داشتن، خودتنظیم بودن (نیازنداشتن به بانک و نهاد مرکزی).

  • اگر بیت کوین تحریم شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

  ایده ممنوع کردن بیت کوین، تفکری اشتباه و اصطلاحی عجیب‌وغریب است. شاید دولتی بتواند بیت کوین را ممنوع اعلام کند، اما در واقع نمی‌تواند آن ممنوعیت را اجرایی کند. هر فردی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند بیت کوین را با نام مستعار و بدون نیاز به اجازه، ذخیره، ارسال و دریافت کند. بیت کوین را نمی‌توان ممنوع کرد. در هر موردی که کشورها تلاش کرد‌ه‌اند بیت کوین را ممنوع کنند، مردم آن کشورها با آغوشی باز به سراغ بیت کوین رفته‌اند. نیجریه و ونزوئلا نمونه‌های برجسته‌ای از این موضوع محسوب می‌شوند.

  • چگونه بیت کوین نسخه بهبودیافته طلا است؟

  طلا تورم سالانه پایین و پویا (تقریباً ۱٫۵ درصد) دارد، در‌حالی‌که تورم سالانه بیت کوین ثابت و روبه‌کاهش (۱٫۵ درصد، به‌زودی ۰٫۷۵ درصد) و عرضه محدود ۲۱ میلیون کوین دارد. بیت کوین را می‌توان به ارزش میلیاردها دلار با کلیک یک دکمه، با تسویه زیر ۳۰ دقیقه، در هر نقطه از جهان و در هر زمان ارسال کرد، اما این موضوع برای طلا، متفاوت است و باید مسائلی مانند هزینه بیمه، حمل‌و‌نقل، انبار، تأیید و غیره را نیز در نظر گرفت. شبکه بیت‌کوین را می‌توان در لحظه، توسط هر فردی با گوشی هوشمند یا رایانه شخصی، در هر زمان و هر مکان حسابرسی کرد، اما هیچ فردی نمی‌داند چقدر طلا وجود دارد یا صاحب آن کیست.

  بیت کوین را می‌توان به ۱/۱۰۰ میلیون سکه تقسیم کرد که ساتوشی نامیده می‌شود، اما تقسیم‌پذیری طلا، برای استفاده در پرداخت و …، دست‌و‌پا‌گیر، محدود و تقریباً غیرممکن است. ذخیره مقادیر زیاد طلا نیاز به نگهبان و انبار دارد، اما بیت کوین را می‌توان در کیف پولی سخت‌افزاری یا گوشی هوشمند به سبک USB نگهداری کرد و در هر کجا و هر زمان به آن دسترسی داشت.

  • فیات تحت حمایت دولت است، اما بیت کوین بدون حمایت چه می‌شود؟

  نیاز به حمایت نداشتن، امتیاز است، نه اشکال. تحت حمایت دولت بودن به معنای سرپرستی‌شدن توسط دولت است. دولت‌ها دارایی‌های تحت حمایتشان را بر اساس مجموعه‌ای از قوانینی که خودشان ایجاد می‌کنند، چاپ می‌کنند و این فیات‌های چاپ‌شده را روی برنامه‌هایی هزینه می‌کنند که خودشان تمایلی به سرمایه‌گذاری در آن‌ها ندارند؛ در همین بین با کاهش ارزش پول با چاپ بیشتر، پس‌انداز شما را غارت می‌کنند. خوب است بدانید که قدرت خرید دلار (تحت حمایت دولت ایالات متحده) در قرن گذشته بیش از ۹۸ درصد کاهش یافته است. پس تحت حمایت دولت بودن، ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند، بلکه حتی خطرات مرتبط با حضور شخص سوم، واسطه‌ها و سوءمدیریت را افزایش می‌دهد.

  • امنیت بیت کوین چگونه تأمین می‌شود؟

  بیت کوین توسط ترکیبی از قدرت هش (قدرت محاسباتی) ده‌ها هزار نود در سراسر جهان محافظت می‌شود و از فناوری رمزنگاری ترکیب‌شده با فناوری بلاک چین بهره می‌برد؛ همین موضوع باعث می‌شود تا بیت کوین، در میان پول‌های موجود، به قوی‌ترین دارایی مقاوم در برابر سانسور و حملات سایبری و اسکم تبدیل شود.

  • اگر فقط ۲۱ میلیون وجود دارد، چگونه برای همه کافی است؟

  تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. بااین‌حال، هر بیت کوین را می‌توان به ۱۰۰ میلیون ساتوشی تقسیم کرد که به شبکه بیت کوین این توانایی را می‌دهد تا کل ثروت جهان را به‌راحتی جذب کند. بعید است که دیگر انقلابی جدیدی کشف شود که بهره‌وری جهان را به نحوی مؤثر تغییر دهد، پس شبکه بیت کوین این توانایی را دارد که واحدهای اندازه‌گیری را با اجماع کافی شبکه تقسیم کند.

  • چرا در سیستم پولی مدرن بیت کوین تورم وجود ندارد؟

  ممکن است فکر کنید که بیت‌کوین تورم (ایجاد پول جدید و کاهش ارزش پول) ندارد، اما این‌طور نیست. بیت‌کوین تورم دارد، اما با سرعتی کاهنده که تا سال ۲۱۴۰ به صفر می‌رسد؛ البته خیلی زودتر از سال ۲۱۴۰ هم می‌توان گفت که تورمش به صفر میل می‌کند. هر چهار سال یک‌بار تعداد بیت‌کوین‌های جدیدی که استخراج می‌شوند، نصف شده و امسال هم که این اتفاق می‌افتد، بیت‌کوین پایین‌ترین نرخ تورم را بین تمام دارایی‌های مالی جهان خواهد داشت، حتی کمتر از ۱ درصد! پس بیت کوین تورم دارد، اما به‌مرورزمان، این تورم خیلی کم شده و تقریباً می‌توان آن را نادیده گرفت.

  • قیمت بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

  قیمت بیت کوین، مانند اکثر دارایی‌ها، توسط بازار آزاد تعیین می‌شود، با این تفاوت که بازار بیت کوین نمایشی صادقانه‌تر از پویایی عرضه/تقاضا به اجرا می‌گذارد، چرا که می‌توان آن را به طور کامل در زنجیره، ردیابی و حسابرسی کرد. شاید این موضوع با تأییدیه‌های آینده ETF تغییر کند، اما باز هم احتمال بالایی وجود دارد که با تقاضای مرتبط برای بیت کوین، جبران شود.

  • اگر اینترنت کل دنیا قطع شود و نتوانیم به بیت‌کوین‌هایمان دسترسی داشته باشیم، چه می‌شود؟

  در این صورت مشکلات بزرگ‌تری نسبت به نگرانی در دسترسی به بیت کوین‌های خود خواهید داشت. نگران نباشید، حتی در صورت قطع‌شدن اینترنت کل دنیا، بیت کوین‌های شما همچنان در شبکه وجود خواهند داشت و زمانی که اینترنت دوباره وصل شود، در دسترستان خواهند بود؛ حتی بیت کوین در مواقع اضطراری، راحت‌تر از طلا یا دلار استفاده می‌شود، همچنین می‌توانید آن‌ را در هر کجای دنیا با خود به‌سادگی با حفظ عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای همراه داشته باشید.

  گفتار پایانی

  بیت کوین هنوز خیلی نوپا بوده و مستعد حملات مربوط به نوسانات است. بااین‌حال، با احتمال بسیار بالایی می‌توان گفت که این ارز دیجیتال آینده امور مالی است. کشف و اختراع بیت کوین در ۱۳ سال پیش، عصر جدیدی از ماهیت وجودی انسان را به منایش گذاشت که در آن پول می‌تواند واقعاً همتا به همتا، بی‌نیاز از اعتماد و کامل باشد. بهترین تصمیمی که می‌توانید برای رفاه مالی خود بگیرید، صرف زمان و انرژی برای درک بیت کوین و تبدیل شدن به بخشی از انقلاب پولی است که جهان را به سمت بهترشدن تغییر می‌دهد. کسانی که زودتر وارد می‌شوند، به طور نامتناسبی از کسانی که منتظر پذیرش انبوه هستند سود خواهند برد.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

  الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. فر
   فر | 25 اسفند 1402

   سلام، روزتون بخیر. بسیار عالی؛ ممنون از مطالب آموزشی که به زبان ساده منتشر می‌کنید و دانش افراد را زیاد می‌کنین. من هر وقت می‌خوام مطالب این‌چنینی رو بیشتر بدونم، از اولین جاهایی که سر می‌زنم اینجاست. سپاس از شما