همه‌چیز درباره‌ی لایتنینگ (بخش پنجم)/شبکه لایتنینگ چگونه از بروز تقلب جلوگیری می‌کند؟

توسط کارن آهنگری
|
7 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
شبکه لایتنینگ چگونه از بروز تقلب جلوگیری می‌کند؟

با مطالعه‌ی بخش‌های قبلی مقاله‌ی لایتنینگ چیست؟ به طور حتم، تا این جای ماجرا کمی به بروز تقلب از سوی طرفین معامله شک کرده باشید. حق هم دارید چون امکان وقوع این مسئله بسیار زیاد است!

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بخش‌‌های قبلی را نیز بخوانید:

اگر کارن در حال حاضر 1 بیت کوین موجودی داشته باشد، چه چیزی می‌تواند مانع از آن شود که تراکنش قبلی را مجدد در جای دیگری پخش نکند؟ او پیشتر، از سیامک یک تراکنش نیمه امضا شده دریافت کرده است، به طوری که برای خرج کردن آن فقط باید امضای خود را اضافه کند.

هیچ چیز او را از انجام این کار باز نمی‌دارد – به جز این واقعیت که او می‌تواند با این کار کل وجه تضمین خود را از دست بدهد. فرض کنید او این کار را انجام می‌دهد و یک تراکنش قدیمی را در جای دیگری پخش می‌کند که یک سکه به سیامک و پنج سکه به آدرس چند منظوره‌ای که پیشتر ذکر کردیم پرداخت می‌کند.

سیامک بلافاصله سکه خود را دریافت می‌کند. کارن، از طرف دیگر، باید منتظر بماند تا زمان تعیین شده منقضی شود تا سکه‌ها از آدرس مولتی‌سیگ یا همان چندمنظوره آزاد شوند. شرایط دیگری را که ذکر کردیم به خاطر می‌آورید که به سیامک اجازه می‌داد همان وجوه را بلافاصله خرج کند؟ او به رمزی نیاز دارد که در آن زمان نداشت. او اکنون دارای این رمز است – به محض ایجاد دور دوم معاملات، کارن این رمز را ناخواسته بدون آن که بداند فاش کرده است.

در حالی که کارن منتظر به پایان رسیدن زمان تعیین شده معامله است، سیامک بدون نیاز به رمز کارن (چون کارن ناخواسته آن را در معامله دوم فاش کرده است) می‌تواند این وجوه را جابجا کند. این مکانیسم مبتنی بر مجازات به این معنی است که، طرفین معامله تنها قادر به انجام یک بار تراکنش چندمنظوره دو به دو هستند. زیرا، در معامله دوم طرف متقلب، رمز معامله را به طور ناخواسته فاش می‌سازد و این گونه همتایان به سکه‌های خود دسترسی خواهند داشت.

سرعت شبکه لایتنینگ بیت کوین

سرعت شبکه لایتنینگ بیت کوین

پرداخت های مسیریابی (Routing payments)

ما پیشتر به این موضوع اشاره کردیم که کانال‌ها پرداخت می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. در غیر این صورت شبکه لایتنینگ برای پرداخت مفید نخواهد بود. آیا واقعاً قصد دارید 500 دلار از موجودی خود را در یک کانال با کافی شاپ قفل کنید تا بتوانید برای چند ماه، روزانه یک قهوه دریافت کنید؟

شما مجبور نیستید این کار را انجام دهید. اگر سیامک یک کانال با کارن باز کند و باب قبلاً یک کانال با علی داشته باشد، کارن می‌تواند در این کانال چندمنظوره پرداخت‌ها را هدایت کند. این امر می‌تواند در چندین کانال پویا انجام شود، بدین معنی که سیامک قادر است به طور موثر به هرکسی که به کانال متصل است، وجه پرداخت کند.

واسطه‌ها برای نقش خود در مسیریابی، ممکن است کارمزد اندکی بگیرند (هرچند الزامی به آن وجود ندارد). شبکه لایتنینگ هنوز یک فناوری جدید محسوب می‌شود، به همین سبب هنوز قانونی برای نرخ کارمزدها مصوب نشده است. به طوری که نرخ کارمزدها براساس حجم معاملات و میزان نقدینگی بازار تعیین می‌شود.

اما در زنجیره پایه، کارمزد تراکنش فقط بر اساس فضایی تعیین می‌شود که تراکنش شما در یک بلوک اشغال می‌کند، به طوری که ارزش ارسال شده اصلا مهم نیست. به عبارت ساده‌تر، پرداخت‌های 1 دلار و 1000000 دلار نرخ کارمزد یکسانی دارند. در مقابل، چیزی به عنوان فضای بلوک در شبکه لایتنینگ وجود ندارد.

در عوض، شبکه‌ای خارج از بلاک‌چین اصلی وجود دارد که داده‌های تراکنش را خارج از آن ذخیره می‌کند. این گونه فضای بلوک‌های بلاک‌چین اصلی برای انجام تراکنش‌های بزرگ خالی می‌مانند.

زمان مثال دیگری است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به یکی از مسیرهای فوق بیندازیم: سیامک <> کارن <> علی.

سیامک <> کارن و کارن <> علی هر یک دارای ظرفیت کلی 1 بیت کوین هستند. موجودی محلی سیامک 0.7 بیت کوین است. اگر آن‌ها اکنون بر روی بلاک چین اصلی مستقر شوند، او 0.7 بیت کوین دریافت می‌کند و کارن نیز در آن سوی شبکه (0.3 بیت کوین) را دریافت می‌کند.

اگر سیامک بخواهد 0.3 بیت کوین به علی بفرستد، او 0.3 بیت کوین را به طرف کانال کارن هدایت می‌کند. سپس کارن 0.3 بیت کوین از موجودی محلی خود در کانال به علی می‌فرستد. در نتیجه، دارایی کارن همان 3 بیت کوین باقی می‌ماند، و در آن سو دارایی سیامک 3 بیت کوین کاسته شده و در عوض به علی منتقل شده است.

در واقع کارن به دلیل ارتباطی که از طریق کانال بین علی و سیامک برقرار کرده هیچ ضرری متحمل نمی‌شود، بلکه به عنوان تسهیگر، انعطاف‌پذیری کانال را افزایش داده است.

شما می‌توانید وضعیتی را تصور کنید که در آن سیامک فقط به کارن متصل است، در حالی که علی به یک شبکه گسترده‌تر متصل است. کارن پیشتر می‌توانست در کل 0.4 بیت کوین را از طریق علی برای دیگران ارسال کند، اما اکنون او فقط می‌تواند 0.1 بیت کوین را هدایت کند، زیرا این مقدار تنها چیزی است که در انتهای کانال دارد.

در این سناریو، سیامک به طور موثر نقدینگی کارن را مصرف می‌کند. در این شرایط، کارن ممکن است بخواهد نقدینگی خود را از دست ندهد. بنابراین، او از این پس می‌تواند به ازای دریافت 0.01 بیت کوین کارمزد، ده ساتوشی به کانال‌های دیگر منتقل کند. به این ترتیب، هر چه کارن از نقدینگی خود در مسیرهای قوی‌تر (تراکنش‌های سنگین) بیشتر استفاده کند، بیشتر سود می‌برد.

همان‌طور که پیشتر هم گفتیم، هیچگونه الزامی برای اخذ کارمزد وجود ندارد. شاید برخی کاربران کانال نگران کاهش نقدینگی خود نباشند. اما، دیگران ممکن است فقط کانال‌ها را به طور مستقیم به روی گیرنده باز کنند و به ازای هدر دادن نقدینگی خود کارمزد دریافت کنند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با شبکه لایتنینگ بیت کوین، بخش ششم را نیز بخوانید:

4/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها 5 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. ابراهیم سعادتمندسوها
  ابراهیم سعادتمندسوها | 24 شهریور 1400

  کار مدیرمحتوا خیلی عالی است

  • کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 25 شهریور 1400

   سلام
   ممنون از شما جناب سعادت‌مند

 2. ابراهیم سعادتمندسوها
  ابراهیم سعادتمندسوها | 24 شهریور 1400

  سلام من ازبیت برگ ارزشیبا خریدم مخواستم انتقال بدم بیت پین چه جورلطفا راهنمایی کنید ممنون

  • ابراهیم سعادتمندسوها
   ابراهیم سعادتمندسوها | 24 شهریور 1400

   بله

  • کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 25 شهریور 1400

   سلام
   برای راهنمایی در مورد انتقال دارایی به بیت پین، با پشتیبانی از طریق چت آنلاین در ارتباط باشید.
   همکاران ما در پشتیبانی به‌صورت 24 ساعته، آماده‌ی راهنمایی به شما کاربران عزیز هستند.