نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها

تاریخ انتشار: 15 آبان 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها - کاور

برای موفقیت در بازار کریپتو، باید روانشناسی بازار را درک کنید. دانستن زمان درست هولد یا ترید در مراحل مختلف چرخه بازار بیت کوین، آسان نیست! به همین دلیل هم نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها را برای شما آماده کرده‌ایم.

هم هولد کردن و هم ترید کردن در مراحل مختلف چرخه بازار بیت کوین، امری چالش‌برانگیز است؛ هولد کردن به اعتقاد قوی در پتانسیل سودآوری بلندمدت بیت کوین و همچنین صبر برای مقاومت در برابر نوسانات قابل‌توجه قیمتی، نیاز دارد. در طی مراحل انباشت و کاهش قیمت در چرخه بازار، ارزش بیت کوین ممکن است گاهی تا ۵۰ درصد یا بیشتر هم کاهش یابد و چنین اتفاقی می‌تواند آزمون وفاداری و باور برای هولدرها باشد. ترید هم در مراحل مختلف چرخه بازار بیت کوین مستلزم داشتن درک عمیق از بازار و توانایی شناسایی و اجرای صحیح استراتژی‌های معاملاتی است؛ و از آنجا که در کل بازار ارزهای دیجیتال، بازار بی‌ثبات و پرنوسانی است، تریدرها به درجه بالایی از تحمل ریسک هم نیاز خواهند داشت.

رالی (Rally) در کریپتو به چه معناست؟

رالی (Rally)، بهبود قیمت پس از یک دوره کاهش است؛ دوره‌ای است که در آن قیمت دارایی حرکت صعودی پایداری دارد. به طور معمول، یک رالی پس از دوره‌ای می‌آید که در آن قیمت‌ها ثابت یا در حال کاهش بوده‌اند:

 • ریلیف رالی (Relief Rally)، وقفه یا فُرجه‌ای صعودی در روند نزولی بازار است که منجر به افزایش موقت قیمت دارایی می‌شود. ریلیف رالی معمولاً کوتاه‌مدت هستند و نمی‌توانند روند نزولی بازار را تغییر دهند، اما می‌توانند فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند تا دارایی‌های را با قیمت پایین‌تری بخرند.
 • رالی گول‌زننده (Sucker Rally)، هم افزایش کوتاه‌مدت و غیرقابل توجیه در ارزش رمزارز یا کل بازار است؛ این رالی زمانی رخ می‌دهد که قیمت افزایش پیدا می‌کند اما بلافاصله به روند نزولی تغییر مسیر می‌دهد. رالی گول زننده معمولا در بازار خرسی که رالی‌ها کوتاه‌مدت هستند، اتفاق می‌افتد. رالی گول‌زننده اغلب سرمایه‌گذاران ناآگاه را فریب داده و با پایان یافتن توهمی کوتاه، باعث ضرر ‌آن‌ها می‌شود.
دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین

  برگه تقلب یا نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها، رفتار فعالان بازار ارزهای دیجیتال را تجزیه و تحلیل کرده و نشان می‌دهد که در طول مراحل مختلف این چرخه، در ذهن شرکت‌کنندگان در بازار چه می‌گذرد. شما با این نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین و داشتن درکی از رفتار فعالان بازار ارزهای دیجیتال، می‌توانید تا در مراحل مختلف چرخه بازار با احساسات خود مقابله کرده و آن‌ها را کمی بهتر کنترل کنید. این نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها، از ترکیب سه مفهوم قدرتمند به دست آمده است.

  نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها

  برای مشاهده نسخه به‌روز نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها، به وب‌سایت bitcoinstrategyplatform مراجعه کنید.

  از آنجایی که چرخه بازار بیت‌کوین هر چهار سال یک بار و هم‌زمان با هاوینگ این ارز دیجیتال اتفاق می‌افتد، نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها، نمودار مارپیچی رنگی ۴ ساله به دست آمده از داده‌های آنچین (On-Chain) هولدرهای کوتاه‌مدت که بیشتر مستعد درگیر احساسات شدن، هستند را نشان می‌دهد. این نمودار مانند نمودار احساسات بازار وال استریت، روان‌شناسی بازار را نشان می‌دهد: در ادامه، برای درک بهتر نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها، کمی بیشتر درباره سه مفهوم نمودار مارپیچی، شاخص هولدرهای کوتاه‌مدت و بازار وال استریت توضیح می‌دهیم.

  نمودار مارپیچی

  بیت کوین در حال حاضر در مرحله سوم چرخه خود قرار دارد. که تقریباً از اوایل سال 2023 در حال اجرا بوده و حداقل تا نیمه دوم سال هم ادامه خواهد داشت. طبق نمودار بالا، فراکتال‌های بین چرخه‌های بیت کوین، نه تنها به زمان‌بندی و منظم‌بودن مراحل تکراری مربوط می‌شود، بلکه با سود و روانشناسی سرمایه‌گذاران بازار کریپتو نیز مرتبط است.

  سبز پررنگ در نمودار، نشان‌دهنده حداکثر سود شرکت‌کنندگان در بازار و قرمز تیره هم حداکثر ضرر آن‌ها را نشان می‌دهد. داده‌ها بر اساس اطلاعات آنچین شاخص STH Cost Basis Z-Score (شاخص استاندارد بهای تمام‌شده بیت کوین برای هولدرهای کوتاه مدت) به دست می‌آیند که تقریباً وضعیت سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت شرکت‌کنندگان در بازار را توصیف می‌کنند. رفتار این هولدرهای کوتاه‌مدت به بهترین شکل الگوهای مکرر تغییر قیمت بیت کوین را منعکس می‌کند.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   داده‌های آنچین و نمودار مارپیچی نشان می‌دهند که شباهت فراکتالی بین چرخه‌های بیت‌ کوین نه تنها با توجه به قیمت بزرگترین ارز دیجیتال رخ می‌دهد، بلکه، شاید حتی مهمتر از قیمت، به روانشناسی فعالان بازار هم مربوط است. چرخه‌های مارپیچی تغییرات قیمتی ناشی از اثر هاوینگ بیت کوین را توصیف می‌کنند و به خوبی احساسات غالبی که سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار می‌دهند را به تصویر می‌کشند.

   شاخص استاندارد بهای تمام‌شده بیت کوین برای هولدرهای کوتاه‌مدت

   هولدرهای کوتاه‌مدت یا STH (مخفف Short Term Holders)، بیشتر در معرض احساسات و اقدامات قیمتی بازار قرار دارند، با استفاده از داده‌های آنچین و با نگاه کردن به بهای تمام‌شده قیمت بیت کوین (متوسط قیمت خرید) می‌توانیم بین بازارهای گاوی و خرسی تفاوت قائل شویم. امتیاز Z-Score بر اساس هزینه‌ای که هولدرهای بیت کوین پرداخت می‌کنند، فاصله قیمتی (بالاتر یا پایین‌تر) از مبنای قیمت خرید آن‌ها یا همان انحراف معیار است. هر چه این امتیاز بیشتر باشد، بازار گاوی قوی‌تر و هرچه کمتر باشد، بازار نزولی قوی‌تر است.

   شاخص استاندارد بهای تمام‌شده بیت کوین برای هولدرهای کوتاه‌مدت

   نمودار احساسات بازار وال استریت

   پذیرش در هیچ بازاری، روی خطی مستقیم اتفاق نمی‌افتد، بلکه در چرخه‌هایی پر از حدس و گمان و احساسات رخ می‌دهد. تفاوت بین سودآوری و زیان‌ده بودن تا حد زیادی به کنترل این احساسات برمی‌گردد. احساسات طبیعی و به‌جایی که در زمان نامناسب ظاهر می‌شوند، اغلب منجر به فعالیت اشتباه در بازار می‌شوند. بر همین اساس، وال استریت، نموداری را برای نشان دادن احساسات بازار ارائه کرده است که به افراد برای فعالیت در این بازار و داشتن درک درستی از زمان ورود به آن یا خروج از آن کمک می‌کند.

   نمودار احساسات بازار وال استریت

   نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین برای هولدرها و تریدرها، مفاهیم فوق را در نموداری قدرتمند برای درک کامل چرخه بازار بیت کوین ترکیب می‌کند. امیدواریم که این نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین، برای هولد کردن یا ترید کردن در چرخه بازار مفید واقع شود. شما درباره نمودار روانشناسی چرخه بازار بیت کوین، چه دیدگاهی دارید؟ نظرات خود درباره این چرخه و احساسات بازار در هر مرحله را برای ما بنویسید؟

   توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   کلیدواژه‌ها
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

   بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

   ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

   ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

   همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

   همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر