بازار خرسی چیست؟ 5 کاری که باید در بازار خرسی انجام دهید!

تاریخ انتشار: 15 تیر 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 16 شهریور 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
بازار خرسی

بازار خرسی اصطلاحی برای توصیف بازاری نزولی است که در آن سرمایه‌گذاران ممکن است با احساس ترس و ناامیدی، دارای‌های خود را زیر قیمت بفروشند.

بازار خرسی یا Bear Market، به بازاری گفته می‌شود که دچار نوسانات قیمتی شدید شده، قیمت دارایی‌ها روندی نزولی داشته و رکود در اوضاع اقتصادی حاکم است. در این بازار، عرضه افزایش یافته و تقاضا به شدت کاهش می‌یابد که همین موضوع منجر به حاکم شدن جوی منفی بر بازار می‌شود.  بازار خرسی معمولاً نشان‌دهنده بحران اقتصادی، رکود یا تورم است که در نتیجه عواملی مانند افزایش نرخ بهره، کاهش سود شرکت‌ها، تغییرات سیاسی یا جهانی و بروز وقایع غیرمترقبه رخ می‌دهد.

برخلاف بازار خرسی، بازار گاوی یا Bull Market، به موقعیتی اشاره دارد که در آن قیمت دارایی‌ روندی صعودی داشته، تقاضا بالا و عرضه پایین است و سرمایه‌گذاران تمایل به خرید دارند؛ جو روانی مثبت و امیدواری در بازار گاوی حاکم است. ریشه اصلی دو واژه خرسی و گاوی به‌طور قطع شناخته‌شده نیست، اما دو گمانه در رابطه با این مسئله وجود دارد که استناد به آن‌ها رایج‌تر است.

 • اولین توضیح، به نحوه جنگیدن این دو حیوان اشاره دارد. گاو هنگام حمله به دشمن، شاخ‌‌های خود را به‌طرف بالا می‌گیرد و خرس در مقابله با رقیب خود، پنجه‌هایش را به سمت پایین می‌گیرد و با او می‌جنگد .
 • دومین توضیح، به فعالیت دلالان پوست خرس در گذشته اشاره دارد. آن‌ها پوست خرس را با قیمت همان روز به مشتریان پیش‌فروش می‌کردند و چون اعتقاد داشتند که قیمت آن در آینده کاهش خواهد یافت، در موعد تحویل پوست، با پرداخت مبلغی کمتر به شکارچیان می‌فروختند و از این تفاوت قیمت خرید فعلی و پیش‌فروش سود کسب می‌کردند.

پیش‌تر در مقاله مفهوم بازار گاوی و بازار خرسی در حوزه رمزارزها چیست؟ به طور مفصل با دو بازار خرسی و گاوی آشنا شدیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم پس از مختصر توضیحی درباره بازار خرسی، ۵ استراتژی که باید در این دنبال کنید را معرفی می‌کنیم.

بازار خرسی چیست؟

در دنیای کریپتوکارنسی، بازار خرسی ‌(Bear Market) معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ارزهای دیجیتال روند نزولی طولانی‌مدت داشته و رکود در اقتصاد حاکم شده باشد. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که بازار خرسی در دنیای سهام زمانی شروع می‌شود که ۲۰ درصد کاهش قیمت در یک دوره ۶۰ روزه رخ دهد، اما در بازار ارز دیجیتال، که نوسانات بیشتری دارد، برخی درصد این کاهش قیمت را ۸۵ درصد اعلام کرده‌اند.

بازار خرسی

بازار خرسی نشان از بالا بودن عرضه نسبت به تقاضا و بدبینی سرمایه‌گذاران به آینده بازار دارد و معمولا در چهار مرحله تشکیل می‌شود: مرحله اول با قیمت‌های بالا و تمایل سرمایه‌گذاران به خرید شروع می‌شود، مرحله دوم با شروع کاهش قیمت‌ها و فعالیت‌های تجاری و سود شرکت‌ها ادامه می‌یابد، مرحله سوم با افزایش ترس و ناامیدی سرمایه‌گذاران و فروش عجولانه دارایی‌ها همراه است و مرحله چهارم با رسیدن قیمت‌ها به حد پایین و شروع روند صعودی جدید پایان می‌پذیرد.

برخی نشانه‌ها برای تشخیص بازار خرسی

برای تشخیص بازار خرسی ارزهای دیجیتال، نشانه‌ها و عوامل مختلفی وجود دارد. برخی از این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 • کاهش قیمت‌ها در دوره زمانی پایدار: کاهش قیمت یک رمزارز یا کل بازار به صورت مداوم، ممکن است یکی از نشانه‌‌های بازار خرسی در بازار تلقی شود.
 • افزایش حجم معاملات فروش: اگر حجم معاملات فروش یک ارز دیجیتال یا کل بازار به طور قابل‌توجه‌ای افزایش یابد، به این معنی است که سرمایه‌گذاران تمایل دارند دارایی‌های خود را با قیمت پایین‌تر بفروشند تا ضرر خود را کاهش دهند.
 • افزایش شاخص ترس و طمع: شاخص ترس و طمع (Fear and Greed Index)، معیاری برای تحلیل رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران در بازار رمزارزها است؛ این شاخص، عددی بین صفر تا صد را نشان می‌دهد که در آن، صفر به معنای ترس شدید در بازار و صد به معنای طمع شدید در بازار است. اگر شاخص ترس و طمع به سطوح پایین برسد، ممکن است نشانه‌ای از بازار خرسی باشد.
 • کاهش اطمینان و اعتماد سرمایه‌گذاران: اگر سرمایه‌گذاران به روند صعودی بازار اعتماد کمی داشته و به کاهش قیمت‌ها در آینده باور داشته باشند، ممکن است نشانه‌ای از شروع بازار خرسی باشد؛ اطمینان و اعتماد سرمایه‌گذاران را می‌توان با استفاده از شاخص ترس و طمع و یا تحلیل رسانه‌های جریان اصلی و شبکه‌های اجتماعی سنجید.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  پنج استراتژی که باید در بازار خرسی کریپتو دنبال کنید

  استراتژی‌های معاملاتی در بازار خرسی، شما را با ایده‌های بهتری در مورد انتظارات در بازار خرسی آشنا کرده و شما را برای هر گونه رکود بازار آماده خواهد کرد.

  میانگین هزینه دلار 

  یکی از موفق‌ترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در بازار خرسی و نزولی، میانگین‌سازی هزینه دلار یا DCA (مخفف Dollar-Cost Averaging) است. میانگین هزینه دلار، نوعی استراتژی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است که در آن مبلغ ثابتی به صورت منظم و در بازه‌های زمانی مشخص برای خرید یک رمزارز هزینه می‌شود.

  برای مثال، اگر هفته‌ای ۱۰۰ دلار از پس‌انداز خود را برای خرید بیت کوین هزینه کنید، در پایان سال ۵٬۲۰۰ دلار روز این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌‌اید و در زمان‌های افت قیمت، مقدار بیشتر و در زمان‌های افزایش قیمت، مقدار کمتری بیت کوین خریده‌اید؛ پس قیمت متوسط خرید بیت کوین را برای خود کاهش داده‌اید.

  در کل پیش‌بینی اینکه چه زمانی قیمت یک دارایی دیجیتال به پایین‌ترین مقدار خود می‌رسد، دشوار است؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم پول خود را با یک‌جا خرج نکردن، پس­‌انداز کنید. خرید مقدار کمی و بررسی اینکه آیا دارایی خریداری شده در حال رشد است یا نه، مفید است. اگر متوجه شدید که ارزش در حال افزایش است، می‌توانید مقدار بیشتری نسبت به قبل خریداری کنید.

  شورتینگ یا فروش کوتاه‌مدت 

  فروش کوتاه‌مدت (Short Selling) برای زمانی که قیمت ارز دیجیتال مشخصی کاهش پیدا می‌کند، یکی از پنج استراتژی پیشنهادی در بازار خرسی کریپتو است؛ این روش کمی حرفه‌ای بوده و توصیه می‌کنیم تنها در صورتی از آن استفاده کنید که تجربه زیادی در بازار رمزارزها دارید. فروش کوتاه‌مدت به معنای فروش دارایی، به قیمت بالا، با قصد خرید دوباره در آینده با قیمت پایین است. این فروش کوتاه‌‌مدت به معامله‌گران رمزارز کمک می‌کند تا زمانی که دارایی‌های فروخته ‌شده‌شان کاهش می‌یابد، سودهای زیادی در بلند مدت کسب کنند و حتی خرید مجدد ارزها را برای مبتدیان در تجارت کریپتو آسان‌تر می‌­کند.

  مانند همه معاملات دیگر، معامله­‌گران رمزارز عمدتاً مایل هستند تا دارایی را با هزینه کم خریداری کنند و آن را با قیمت بالاتر بفروشند. اما با تکنیک‌های فروش کوتاه‌مدت کریپتو، کاملا برعکس است. شورتینگ شما را قادر می‌سازد حتی زمانی که بازار افت می‌کند، درآمد کسب کنید.

  تحقیق برای سرمایه‌گذاری

  معمولا وقتی به چگونگی سرمایه‌­گذاری در بازار نزولی فکر می‌کنیم، بیشتر تمرکزمان روی کاهش قیمت‌ها است؛ این ویژگی مشترک سرمایه‌گذارانی است که به بی‌ثباتی در روندهای نزولی فکر کنند. توصیه می‌کنیم از این زمان برای تحقیق استفاده کرده و وقت ارزشمند خود را برای یادگیری در مورد ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

  حفظ آرامش

  مدیریت احساسات در هنگام مواجه با بازار خرسی، کار آسان نیست. کارشناسان می‌گویند که این کار، چالش‌برانگیزترین موضوع هنگام پیشبرد تجارت حرفه‌ای است. برای افرادی که نمی‌توانند احساسات خود را به خوبی کنترل کنند، سودآوری از سرمایه‌گذاری تقریبا غیرممکن است.

  افراد تمایل زیادی دارند تا ضرر و زیان خود را در صورت افت شدید قیمت، کاهش دهند، اما انجام این کار در دراز‌مدت هیچ سودی برای آن‌ها به همراه نخواهد داشت. در چنین شرایطی بهتر است از هیایو کمی فاصله گرفته و به خاطر بیاورید که چرا در وهله اول روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردید؟ شما قطعا مشتاقانه منتظر بهبود زندگی خود با کسب درآمد بیشتر و پس­‌انداز بیشتر هستید و به باد داشته باشید که می‌توانید با پیش‌بینی واضح و برنامه‌ریزی موثر، تفاوت زیادی را در روند سودآوری خود ایجاد کنید.

  بازار خرسی در مقابل بازار گاوی

  البته می‌دانیم که سودآوری کار آسانی نیست، اما وقتی که تسلط پیدا کنید این موضوع برای شما آسان‌تر خواهد شد و می‌توانید به دور از حرص و طمع، ریسک را کاهش داده و دلیل کاهش قیمت‌ها را تجزیه و تحلیل کنید. از خود بپرسید که آیا یافته‌های قدیمی شما با الزامات بازار جدید مطابقت دارد یا خیر و برای بازگشتی بزرگ و حرفه‌ای، دوباره از نو استراتژی بچینید.

  داشتن پورتفولیو متنوع

  در حال حاضر بیش از ۲۲٬۹۰۰ ارز دیجیتال در بازار وجود دارد و هیچ فردی هم نمی‌تواند به طور دقیق پیش‌بینی کند که قیمت کدام‌یک از این ارزهای دیجیتال زودتر افزایش پیدا می‌کند یا در بالاترین رتبه قرار می‌گیرد. علاوه‌بر‌این، توضیح اینکه بازار خرسی کریپتو چقدر دوام خواهد آورد دشوار است. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم که تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار نداده و با انتخاب رمزارزهایی متنوع با کاربردهایی متفاوت‌ در تشکیل پورتفولیوی ارز دیجیتال خود، احتمال ریسک را کاهش داده و پتانسیل سودآوری خود را بالا ببرید.

  گفتار پایانی

  در این مطلب به بررسی این موضوع پرداختیم که در حال حاضر چه انتظاراتی در بازار خرسی ارزهای دیجیتال وجود دارد و استراتژی‌های مفید برای جلوگیری از ضرر در این نوع بازار کدام‌اند. از این استراتژی‌ها استفاده کنید تا مطمئن شوید که سود کسب می‌کنید، اما به خاطر داشته باشید که حتما مقداری از سرمایه خود را برای رویارویی با مشکلات نگه ‌دارید و در زمان‌های سخت، آرامش خود را حفظ کنید.

  سوالات متداول

  • معمولا بازار خرسی و نزولی کریپتو چقدر طول می‌کشد؟

  مدت زمان بازار خرسی به عوامل مختلفی مانند تقاضا و عرضه، رویدادهای سیاسی و اقتصادی، روند فنی و روانشناسی بازار بستگی دارد و نمی‌توان زمانی مشخص برای پایان یافتن بازار خرسی و نزولی کریپتو اعلام کرد.

  • چگونه از بازار خرسی سود ببریم؟

  راه‌های کسب سود در بازارهای خرسی این است که اگر قیمت ارز کاهش یابد، آن سهام را با قیمت پایین‌تر خریداری‌ کنید تا موقعیت فروش را پوشش دهید و از مابه‌التفاوت سود کسب کنید.

  آکادمی بیت‌پین

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  سواپ ارزهای دیجیتال؛ راهی سریع برای مبادله رمزارزها

  واژه سواپ (Swap) در حوزه بازارهای مالی از پرتکرارترین جملاتی ...

  معرفی 14 مورد از بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال

  بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال به شما کمک می‌کنن ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محمد جواد عباسپور
   محمد جواد عباسپور | 20 تیر 1401

   پیشنهادم این هست که کوین paxg را به صرافی اضافه کنید تا در مواقع بازار نزولی برای مدیریت منابع و کاهش ریسک دارایی امن و کم ریسک مثل طلا هم بشود خرید کرد.