نسبت MVRV؛ نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی بیت کوین

تاریخ: 23 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
نسبت MVRV؛ نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی بیت کوین

چگونه می‌توان ارزش واقعی بیت کوین را از ارزش بازارش تفکیک کرد؟ در این مقاله، نسبت MVRV، شاخصی قدرتمند برای ارزیابی ارزش بیت کوین و زمان مناسب برای خریدوفروش آن‌ را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

ارزش‌گذاری بیت کوین و شناخت چرخه‌های قیمتی بازار آن، در جهت شناخت ریسک‌های وارده به سرمایه‌گذاری بلندمدت، از مهم‌ترین دغدغه‌های امروزی هر سرمایه‌گذاری است و زمانی که نام ارزش و داده‌های مربوط به آن به میان بیاید، شاخص یا داده آنچین MVRV از کاربردی‌ترین ابزارهای موجود خواهد بود. در این مقاله قصد داریم که به سراغ مهم‌ترین داده آنچین بیت کوین به نام MVRV Ratio برویم و مفهوم، نحوه استفاده و سایر اطلاعات مربوط به آن را بررسی کنیم. اگر سرمایه‌گذار بیت کوین هستید، توصیه می‌کنیم حتماً تا انتهای مقاله با ما همراه بوده و از این داده برای ارزش‌گذاری بیت کوین بهره ببرید.

نسبت MVRV چیست؟

نسبت MVRV یا MVRV Ratio، از مهم‌ترین داده‌های آنچین بیت کوین به شمار می‌رود که سعی در ارزش‌گذاری بیت کوین، بر مبنای ارزش حقیقی جیب دارندگان یا Realized Value دارد. این داده بسیار محبوب، در ازای استفاده فردی یا واحد از مارکت کپ (Market Cap) به‌عنوان پارامتر اصلی برای ارزش‌گذاری بازار، نسبت آن را به ارزش حقیقی یا Realized Cap می‌سنجد.

نسبت MVRV چیست؟

شاید با توضیحات بالا کمی گیج شده باشید، اما مفهوم MVRV Ratio پس از یادگیری چندین پیش‌نیاز بسیار ساده و کاربردی است. نسبت MVRV، در بیانی ساده، میزان ثروت یا ارزشی را که دارندگان بیت کوین، به‌صورت میانگین برای بیت‌کوین‌های خود پرداخته‌اند را به‌عنوان ارزش واقعی یا حقیقی اندازه‌گیری می‌کند و با مقایسه آن با ارزش بازار بیت کوین، عملکرد دارندگان را به‌عنوان حاشیه ریسک وارده به باز تخمین خواهد زد.

پس طبق این مفهوم، زمانی که ارزش مارکت بازار بیت کوین، در مدت‌زمان زیادی به زیر ارزش واقعی یا میزان دارایی در اختیار دارندگان بیت کوین ریزش کند، ریسک کاهش و بیت کوین کم‌ ارزش گذاری شده است و زمانی که ارزش مارکت به نسبت زیادی به بالای ارزش واقعی آن با سرعت شدیدی برسد، ریسک افزایش و بیت کوین بیش‌ارزش‌گذاری خواهد شد. مفهوم بررسی‌شده در بالا در نسبت MVRV، با عدد 1 که به عنوان سطح تعادلی شناخته می شود، تخمین زده خواهد شد و افزایش یا کاهش این میزان سرمایه یا ارزش حقیقی در مقایسه با ارزش مارکت بیت کوین، ترازوی محاسبه ریسک و شرایط سودآوری دارندگان در بلند مدت است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  نسبت MVRV چرا و چگونه به وجود آمده است؟

  داده آنچین نسبت MVRV، توسط دو تحلیل‌گر برجسته بازار بیت کوین به نام‌های دیوید پوئل و مراد محموداُف به وجود آمده است و چگونگی به‌وجودآمدن آن ریشه در نیاز بازار بیت کوین به ظهور داده‌هایی مناسب‌تر برای ارزش‌گذاری بیت کوین و محاسبه حباب‌های مالی بر مبنای ارزشی قابل‌اتکاتر از مارکت کپ دارد. دیوید پوئل، به‌عنوان محقق ارشد کمپانی Ark Invest و سابقه درخشان خود در بازار بیت کوین و ارائه داده‌های اقتصادی بسیار تأثیرگذار، با کمک مراد محموداُف، از برجسته‌ترین تحلیل‌گران بیت کوین و مشاور سابق گلدمن ساکس، این داده بسیار مهم را محاسبه و در اکتبر 2018 به همگان معرفی کرده است.

  نسبت MVRV، داده‌ای بسیار مهم که است که اصلی‌ترین ابزار فاندامنتالی برای شناخت چرخه‌های قیمت بازار بیت کوین محسوب می‌شود، تا به امروز دارای تنوع مختلفی بوده و از داده‌های مشتق شده از این اندیکاتور یا شاخص مهم، می‌توان به MVRV Z-Score اشاره داشت که مفهوم ارزش‌گذاری بیت کوین را با بهینه‌سازی MVRV و تخمین معیار انحراف مارکت کپ در فرمول بهبود داده است.

  متریک یا داده‌هایی مانند، MVRV Ratio و MVRV z-score، از بهترین ابزارهای آنچین برای ارزش‌گذاری بیت کوین در زمان‌های بیش‌ارزش‌گذاری و ارزش‌گذاری کم بیت کوین، به‌منظور ورود و خروج بلندمدت در بازار خواهند بود. اکنون که با سازندگان داده یا نسبت MVRV آشنا شده‌اید، برای درک بهتر مفهوم و فرمول محاسبه این متریک، به سراغ بررسی پیش‌نیازهای اصلی در این داده خواهیم رفت و مفهوم و نحوه استفاده از این داده، برای شما کاملاً روشن خواهد شد.

  ارزش بازار

  در فرمول محاسبه MVRV Ratio، همان‌طور که در قبل نیز اشاره شد، نسبت ارزش واقعی یا ثروت حقیقی بیت کوین، نسبت به ارزش بازار یا مارکت کپ را نشان می‌دهد و زمانی که این نسبت بالای عدد 1 قرار گیرد، بیانگر در سود قرارگرفتن عده کثیری از سرمایه‌گذاران در شرایط کنونی و زمانی که شاخص زیر عدد 1 قرار گیرد، نشان از در ضرر بودن اکثریت دارندگان بیت کوین خواهد داد.

  نسبت MVRV چرا و چگونه به وجود آمده است؟

  در نتیجه، ارزش بازار بیت کوین که حاصل از ضرب میزان کوین‌های در گردش در قیمت لحظه‌ای بیت کوین است، بر ارزش واقعی یا همان دارایی در اختیار دارندگان بیت کوین تقسیم خواهد داشت و نسبت به‌دست‌آمده، نمایی بسیار شفافی از میزان سود و ضرر دارندگان نسبت به شرایط کنونی است. همان‌طور که در تعاریف بالا مشخص است، ذات و شیوه محاسبه مارکت کپ، معیار مناسبی برای محاسبه ریسک و سود/ضرر دارندگان نبوده و این داده توانایی ایجاد و استفاده به‌عنوان پارامتر اصلی در ساخت ابزاری دقیق و بدون خطای آماری کم را نخواهد داشت.

  ارزش واقعی

  حال که با بخشی از نحوه محاسبه نسبت MVRV، به همراه دیدگاه آن آشنا شدید، وقت آن رسیده است که به مهم‌ترین بخش این داده، به نام ارزش واقعی (Realized Cap) بپردازیم. ارزش واقعی یا Realized Cap که توسط نیک کارتر به عموم معرفی شده است، به‌عنوان زمینه‌ای برای ظهور موج جدیدی از داده‌های ارزش‌گذاری بیت کوین به شمار می‌رود و بخشی از استفاده از این مفهوم، شامل داده آنچین MVRV Ratio نیز خواهد شد.

  ایده و اجرای ارزش واقعی بیت کوین، ریشه در شیوه حسابرسی این بلاک چین بسیار شفاف و بدون سانسور، به نام UTXO Model دارد. باتکیه‌بر ثبت‌شدن ارزش و برچسب زمانی هر خروجی خرج نشده در تراکنش‌های بیت کوینی، می‌توانیم اطلاعاتی از قبیل ارزش یا ثروت حقیقی دارندگان بین کوین را محاسبه کنیم. پس طبق این مفهوم، با ضرب میزان بیت‌کوین‌های در اختیار دارندگان، به مقدار ارزش آن مبنی بر آخرین جابه‌جایی دارایی، مقدار ارزش واقعی بازار بیت کوین به دست خواهد آمد که نماینده شایسته‌تری برای ارزش‌گذاری بیت کوین و شناخت وضعیت بازار در ازای استفاده از مارکت کپ است.

  حال که باارزش بازار و ارزش واقعی بازار بیت کوین به‌خوبی آشنا شده‌اید، درک مفهوم نسبت MVRV نیز بسیار آسان است. هر زمان که مارکت کپ بیت کوین را بر ارزش واقعی آن تقسیم کنیم، MVRV Ratio به‌دست‌آمده و ابزاری مهم برای ارزش‌گذاری بلندمدت بیت کوین در اختیارمان قرار خواهد گرفت.

  کاربرد شاخص MVRV

  شاید تا به اکنون پس از شناخت MVRV، از خودتان بپرسید که کاربرد این شاخص یا داده آنچین چیست و چرا در بازار بیت کوین مهم و ارزشمند است؟ در جواب این سؤال باید بگوییم که این داده، از مهم‌ترین ابزارها برای شناخت چرخه‌های قیمتی بیت کوین و محاسبه تخمینی ریسک وارده به بازار از منظر میزان ثروت حقیقی دارندگان، همیشه ارزشمند خواهد بود.

  در بیانی ساده، این داده ارزشمند در شناخت حباب‌های مثبت و منفی بزرگ بر مبنای محاسبه ریسک آماری، بسیار کمک‌کننده و منحصربه‌فرد است و به‌عنوان کاربرد اصلی در سرمایه‌گذاری بلندمدت و ترکیب برای استراتژی خرید پله‌ای یا DCA، امروزه توسط بسیاری از بیت کوینرها مورداستفاده قرار می‌گیرد. باتکیه‌بر مفهوم این داده، حاشیه ریسک سرمایه‌گذاری در بیت کوین، با افزایش قابل‌توجه سود در اختیار دارندگان و نسبت MVRV افزایش می‌یابد و با افت شدید این نسبت، به همراه افزایش سرمایه در ضرر دارندگان، فرصت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در بیت کوین فراهم خواهد شد.

  کاربرد شاخص MVRV

  کاملاً بدیهی است که با افزایش میزان سود نقد نشده یا در اختیار دارندگان نسبت به ارزش کنونی بازار، احساسات مبتنی بر فشار فروش شدت می‌گیرد و این مفهوم با کاهش میزان سوددهی و افزایش قابل‌توجه سرمایه در ضرر، نتیجه‌ای عکس خواهد داشت. پس بااین‌وجود، افزایش شدید نسبت MVRV به‌صورت ادامه‌دار، نشان از افزایش ریسک در بازار به دلیل سود عظیم سرمایه‌گذاران و کاهش آن به زیر اعداد 1 و 0.5، نشان از کاهش ریسک و ایجاد فرصت برای ورود بلندمدت می‌دهد. لازم به ذکر است که اعداد فوق حتی با وجود تکرار زیاد در بسیاری از منابع، در طولانی مدت به عنوان مبنای تصمیم‌گیری اعتباری نخواهند داشت و مفهوم MVRV تنها بخش حائز اهمیت برای ما خواهد بود.

  فرمول محاسبه نسبت MVRV

  فرمول محاسبه نسبت MVRV که درباره مفهوم و نحوه استفاده از آن صبحت کردیم، بسیار ساده است و این داده با تقسیم ارزش مارکت یا مارکت کپ بیت کوین بر ارزش واقعی به دست خواهد آمد. در بخش زیر، فرمول محاسبه نسبت MVRV در ارز دیجیتال بیت کوین مشخص شده است.

  MVRV Ratio= Market Cap/ Realized Cap

  • Market Cap: ارزش بازار
  • Realized Cap: ارزش حقیقی یا واقعی
  • ارزش مارکت: کوین‌های در گردش * قیمت هر کوین به‌صورت لحظه‌ای
  • ارزش واقعی: ارزش کلی تمامی خروجی‌های خرج نشده بیت کوین (UTXOs) بر مبنای آخرین جابه‌جایی

  طبق فرمول، ارزش مارکت بازار بیت کوین بر ارزش واقعی تقسیم خواهد شد و نسبت به‌دست‌آمده، بیانگر وضعیت سود/ضرر دارندگان برای تخمین‌زدن ریسک وارده در جهت سرمایه‌گذاری بلندمدت است. پس در واقع، شیوه محاسبه ریسک و حاشیه آن، با تغییرات این نسبت بر مبنای ارزش حقیقی به دست خواهد آمد و با کاهش و افزایش این حاشیه ریسک، نواحی مناسب برای ورود یا خروج پله‌ای معین می‌شود. نسبت MVRV در تحلیل فاندامنتال بیت کوین و ارزش‌گذاری آن بر مبنای اطلاعات شفاف درون زنجیره‌ای، دارای ارزشی منحصربه‌فرد بوده و درک و استفاده صحیح از این داده آنچین بیت کوین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، اهمیتی دو چندانی خواهد داشت.

  در تحلیل‌ها و معاملات خود چگونه از نسبت MVRV استفاده کنیم؟

  برای استفاده از شاخص MVRV در تحلیل‌ها و معاملات خود، بهتر است به چندین نکته بسیار مهم و حیاتی دقت داشته باشید. نکات ذکر شده در زیر، پس از درک و شناخت مفهوم MVRV، در جهت استفاده صحیح و جلوگیری از تصمیمات مخرب، بسیار مهم خواهند بود.

  • نسبت MVRV با درنظرگرفتن مفهوم و شیوه محاسبه، تنها برای دیدگاه بلندمدت بایستی استفاده شود.
  • برخلاف عقیده و انتظار عموم، این داده، سعی در شناسایی سقف و کف‌های بازار بیت کوین را نداشته و تنها دیدگاه ارزشمند آن، محاسبه ریسک وارده به بازار بر مبنای ارزش حقیقی است.
  • استفاده از MVRV Ratio برای معاملات کوتاه‌مدت و ترید روزانه، به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.
  • در استفاده از نسبت MVRV، به اعداد اتکا نکرده و سعی در پیش‌بینی و تکرار گذشته قیمت را نداشته باشید.
  • توصیه می‌کنیم که از این داده، در کنار تصمیمات بلند‌مدتی خود برای ورود و خروج‌های پله‌ای در بازار بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

  حال که با این نکات مهم آشنا شده‌اید، بهتر است که به سراغ نحوه استفاده و کاربرد این داده ارزشمند رفته و مثالی از نحوه ارزش‌گذاری صحیح بیت کوین برای سرمایه‌گذاری نیز ارائه کنیم. بهترین استفاده و مناسب‌ترین روش بهره‌وری از داده ارزشمند MVRV، کمک‌گرفتن از آن برای سرمایه‌گذاری بلندمدت است. مطابق تصویر زیر، به‌صورت کلی، زمانی که نسبت MVRV کاهش شدیدی یابد و بازار در طول چرخه‌های خرسی در ضررهای سنگین سرمایه‌گذاران باشد، زمان مناسبی برای خرید پله‌ای فراهم خواهد شد.

  در تحلیل‌ها و معاملات خود چگونه از نسبت MVRV استفاده کنیم؟

  در مفهوم بالا، باید ذکر شود که استفاده از این متریک برای شناخت سقف و کف‌های قیمت، امری دشوار و شاید غیرممکن باشد و هر سرمایه‌گذار هوشمند، تنها با کاهش ریسک بازار، به‌صورت تدریجی سرمایه خود را به بازار تزریق خواهد کرد. استفاده از این متریک برای خروج از بازار و فروش پله‌ای نیز کاربرد خواهد داشت. زمان‌هایی که نسبت MVRV درحال‌رشدهای شدید و نشان‌دهنده سود نقد نشده دارندگان است، با افزایش حاشیه ریسک، نواحی مناسبی برای فروش تدریجی و پله‌ای در بازار خواهد بود. در نمای کلی، با برنامه‌ریزی دقیق و محاسبه ریسک از طریق داده MVRV Ratio، نواحی مناسبی برای DCA یا خرید پله‌ای در بازار ارز دیجیتال فراهم می‌شود و این استراتژی، حتی می‌تواند به‌قصد هولد بلندمدت و یا با فروش پله‌ای نیز همراه باشد.

  سؤالات متداول

  • شاخص MVRV z-score چیست؟

  شاخص MVRV z-score، از دیگر داده‌های آنچین مشتق شده از نسبت MVRV است که در جهت بهینه‌سازی شرایط بیش‌وکم ارزش‌گذاری بیت کوین، میزان تغییرات ارزش بازار و ارزش واقعی بیت کوین را نسبت به انحراف معیار ارزش مارکت بیت کوین، تخمین خواهد زد.

  • اعداد مهم در شاخص MVRV چه هستند و چه چیزی را نشان می‌دهند؟

  اعداد مهم در شاخص MVRV، شامل عدد 1، نشان دهنده سطح تعادلی داده، سطوح بالای 3، نشانگر بیش ارزشگذاری بیت کوین و اعداد زیر 1 و 0٫5، بیانگر ارزشگذاری پایین یا زمان مناسب برای ورود به بازار خواهند بود. با این حال، توصیه می شود که به اعداد اتکا نکرده و با خرید پله ای در بلندمدت، سعی در افزایش میانگین خود داشته باشید.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین جایگزین نات کوین برای کسانی که آن را از دست دادند!

  موفقیت عظیم نات کوین (Notcoin) در هفته‌های اخیر، موج عظیمی د ...

  ارز دیجیتال بهتر است یا بورس؟ مقایسه بورس و ارز دیجیتال

  امروزه جو بازارهای مالی و کسب سود از طریق این بازارها، به‌ان ...

  هر آنچه باید دررابطه‌با تجارت با ارز دیجیتال بدانید!

  اگر قصد دارید به دنیای تجارت با ارز دیجیتال قدم بگذارید، قبل ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر