ریلیف رالی (Relief Rally) به چه معنی است؟ چرا ایجاد می‌شود؟

تاریخ: 22 مهر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
ریلیف رالی

ریلیف رالی (Relief Rally)، افزایش کوتاه‌مدت قیمت‌ها در بازار نزولی است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد؛ با شناسایی ریلیف رالی‌، می‌توانید تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد معاملات خود بگیرید.

بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ نوسانات زیادی را تجربه کرد و پس از یک دوره رشد چشمگیر در سال ۲۰۲۱، بازار در سال ۲۰۲۲، در نهایت وارد روندی نزولی شد. این روند نزولی همچنان ادامه دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران را نگران کرده است. در چنین شرایطی، افزایش کوتاه‌مدت قیمت‌ها، می‌تواند پدیده‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاران باشد. این افزایش موقتی قیمت‌ها می‌تواند امید را به سرمایه‌گذاران بازگردانده و فرصتی برای آنها فراهم کند تا سرمایه آینده خود را با قیمت پایین‌تری خریداری کنند.

اما آیا این افزایش قیمت‌ها واقعاً فرصت هستند یا دام‌هایی برای سرمایه‌گذاران؟ در این مقاله از بیت پین، به بررسی این فرجه‌ها در بازارهای نزولی خواهیم پرداخت و دلایل ایجاد آن‌ها و نحوه شناساییشان را بررسی خواهیم کرد.

ریلیف رالی چیست؟

ریلیف رالی (Relief Rally)، وقفه یا فُرجه‌ای صعودی در روند نزولی بازار است که منجر به افزایش موقت قیمت دارایی می‌شود. ریلیف رالی‌ها معمولاً کوتاه‌مدت هستند و نمی‌توانند روند نزولی بازار را تغییر دهند، اما می‌توانند فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند تا دارایی‌های را با قیمت پایین‌تری بخرند.

ریلیف رالی‌ها اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که تاثیر اخبار یا شرایط منفیِ مورد انتظار، کمتر از پیش‌بینی‌ها باشد و در نتیجه روندی صعودی و غیرمنتظره شکل بگیرد. ریلیف رالی یکی از انواع رالی در بازار نزولی یا همان بازار خرسی است که در آن قیمت ارزهای دیجیتال به طور مستمر کاهش می‌یابد و باعث افزایش تقاضا برای فروش می‌شود.

Relief Rally چیست

در چنین شرایطی، سرمایه‌گذاران معمولاً از خرید ارزهای دیجیتال خودداری می‌کنند و به دنبال راه‌هایی برای حفظ سرمایه هستند، اما تمام ارزهای دیجیتال در بازار خرسی، رفتار یکسانی ندارند و برخی از آن‌ها ممکن است در برابر روند کلی مقاومت نشان داده و حتی قیمتشان افزایش پیدا کند. برخی از عوامل مؤثر بر رخ دادن ریلیف رالی عبارت‌اند از:

 • تاثیرات کمتر از حد انتظار اخبار منفی: زمانی که چشم‌انداز بازار چنان منفی است که هر خبر کوچک مثبت، باعث شادمانی سرمایه‌گذاران شود و به آن‌ها امید بدهد.
 • پیش‌خرید: زمانی که سرمایه‌گذاری، ارز دیجیتالی را به هدف بستن، پوزیشن فروش باز، خریداری کند؛ سرمایه‌گذار ارزی را که خریداری کرده به صرافی باز می‌گرداند.
 • حساسيت نسبت به قيمت: زمانی كه قيمت ارز دیجیتال در بازار به حدی برسد كه سطح حمايت يا مقاومت قابل‌توجهی دارد. در اين صورت، تغييرات جزئی در قيمت می‌تواند باعث واكنش شديد سرمايه‌گذاران شده و قیمت‌ تقاضا يا عرضه را افزایش دهد. این افزایش نقدینگی در بازار می‌تواند باعث افزایش تقاضا برای خرید دارایی‌ها شود و افزایش تقاضا هم می‌تواند منجر به ریلیف رالی شود.

فعالان بازار تاثیر انواع مختلف رویدادها، مانند انتشار گزارش سود سه‌ماهه شرکت‌ها، نتایج انتخابات، تغییرات نرخ بهره و مقررات جدید صنعت را قیمت‌گذاری می‌کنند و چنانچه رویدادها، آن‌طور که انتظار می‌رفت، بد پیش نروند، ممکن است رالی ریلیف غیرمنتظره‌ای ایجاد کنند که انتظارش نمی‌رود. ریلیف رالی در بسیاری از طبقات دارایی‌های مختلف مانند سهام، کریپتو، اوراق قرضه و کالاها اتفاق می‌افتد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  درک مفهوم ریلیف رالی (Relief Rally)

  ریلیف رالی، اغلب در بحبوحه کاهش قیمت‌ها به خاطر فشار مداوم فروش که برای چندین روز یا هفته ادامه دارد، اتفاق می‌افتد. امکان رخ دادن این اتفاق برای هر دارایی وجود دارد و نتایج مالی اندکی بهتر از حد انتظار، گاهی اوقات باعث افزایش قیمت‌ها برای دارایی‌هایی می‌شود که همگان انتظار ریزش بیشتر قیمتشان را داشته‌اند. گاهی اوقات، حتی افت قیمتی کمتر از حد انتظار می‌تواند باعث ایجاد ریلیف رالی شود، یا ممکن است به خاطر احساسات مثبت‌تر بازار یا مقامات بانکی (نسبت به گذشته)، مانند فدرال رزرو در مورد تغییرات نرخ بهره، رخ دهد.

  مفهوم ریلیف رالی (Relief Rally)

  برای درک این اتفاق می‌توان گفت که اخبار کمی خوب، گاهی اوقات باعث می‌شود که فروشندگان کوتاه‌مدت برای پوشش ضررهای خود، مقداری از دارایی را بخرند (در زبان عامیانه احتکار کنند)، که همین امر می‌تواند باعث افزایش قیمت آن دارایی شود. البته این تصمیم در شرایطی گرفته می‌شود که فروشندگان در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت به دنبال جلوگیری از ضرر خود، همراه با افزایش قیمت‌ها هستند.

  از آنجایی که بازارهای نزولی از لحاظ روانی طولانی به نظر می‌رسند، می‌توانند بر احساسات سرمایه‌گذاران تاثیر گذاشته و کوچک‌ترین سیگنال مثبتی را به عنوان تغییری در روند بازار در نظر گرفت. این سیگنال به ظاهر مثبت باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران، اقدام به خرید دارایی کرده و ریلیف رالی شروع شود. از این روز مشاوران بازارهای مالی، بارها نسبت به واکنش‌های احساسی به نوسانات قیمتی این بازارها هشدار داده‌اند، چرا که سرمایه‌گذاران ممکن است دست به حرکتی احساسی زده و در مورد خرید یا فروش دارایی‌های خود قضاوت اشتباهی کنند.

  سخن پایانی

  ریلیف رالی لزوماً به معنای پایان بازاری خرسی نیست؛ پس از حباب دات کام و بحران مالی بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸، بازار سهام شاهد ریلیف رالی‌های زیادی بود، اما شرایط حاکم بر بازار دوباره باعث کاهش قیمت‌ها شد. گاهی ریلیف رالی‌های تند و تیزی هم در بازارهای نزولی رخ می‌دهند که از آن‌ها با عنوان جهش گربه مرده (Dead Cat Bounce) یاد می‌شود. این نوع ریلیف رالی ممکن است عده زیادی را فریب دهد به‌طوری‌که فکر کنند روند بازار معکوس شده، اما خیلی زود بازار به روند نزولی خود برمی‌گردد.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   در این مقاله، ما اصطلاح ریلیف رالی را معرفی کردیم و عوامل مؤثر بر افزایش کوتاه‌مدت قیمت‌ها در بازار نزولی را معرفی کردیم. اما توجه داشته باشید که هرگونه سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، همراه با خطرات و ریسک‌های فراوان است و شما باید قبل از هر تصمیم‌گیری، به دقت تحقیق کرده و از منابع معتبر و به‌روز بهره ببرید.

   سوالات متداول

   • Relief Rally چیست؟

   ریلیف رالی (Relief Rally)، وقفه یا فُرجه‌ای در روند نزولی است که منجر به افزایش موقت قیمت دارایی می‌شود. این یکی از انواع رالی در بازار نزولی یا خرسی است.

   • ریلیف رالی (Relief Rally) چه زمانی رخ می‌دهد؟

   ریلیف رالی اغلب در بحبوحه کاهش قیمت‌ها به خاطر فشار مداوم فروش که برای چندین روز یا هفته ادامه دارد، اتفاق می‌افتد و برای هر دارایی ممکن است رخ دهد.

   • دلیل اتفاق ریلیف رالی چیست؟

   اخبار کمی خوب گاهی اوقات باعث می‌شود که فروشندگان در بازه‌های کوتاه‌مدت برای پوشش ضررهای خود مقداری از دارایی را بخرند، این امر می‌تواند باعث افزایش قیمت آن دارایی شود.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

   مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

   آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

   ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

   همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

   همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر