مفهوم بازار گاوی و بازار خرسی در حوزه رمزارزها چیست؟

توسط آکادمی بیت‌پین
|
25 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  7 دقیقه
مفهوم بازار گاوی و بازار خرسی در حوزه رمزارزها چیست؟

بازار گاوی و بازار خرسی اصطلاحاتی هستند که از وال استریت نشأت گرفته‌اند. گاو و خرس به افرادی گفته می‌شوند که در روند بازار تاثیرگذارند؛ اما چرا به آنها می‌گویند گاو و خرس؟ یکی از استدلال‌های معروف این است که گاوها به هنگام حمله شاخ‌های خود را به سمت بالا حرکت می‌دهند، پس در روند صعودی از این اصطلاح استفاده می‌شود. از طرفی خرس‌ها به هنگام حمله خود را بر روی حریف یا طعمه خود می‌اندازند. پس این اصطلاح برای روند نزولی و کاهش قیمت‌ها استفاده می‌شود.

در دنیای سرمایه گذاری، مفاهیم گاو و خرس به طور گسترده برای نحوه عملکرد بازار به کار می‌روند. جهت بازار تاثیر بسیار زیادی بر روی سبد سهام سرمایه گذاران دارد؛ پس مهم است که درک کنیم هر کدام از این شرایط بازار چگونه بر روی سرمایه ما اثر می‌گذارند. در این مقاله همراه ما باشید تا با مفاهیم بازارهای گاوی و خرسی، خصوصیات این بازارها، نحوه تشخیص روند و اقدامات منطقی در بازار گاوی و بازار خرسی آشنا ‌شوید.

بازار گاوی و بازار خرسی

در بازارهای مالی دو نوع حرکت بازار وجود دارد:

گاوی و خرسی. بازار گاوی یا صعودی، حرکت مثبت بازار و رشد اقتصادی، و بازار خرسی یا نزولی حرکت منفی یا رکود بازار را نشان می‌دهند. معمولا یک بازار زمانی خرسی است که قیمت بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته باشد و بازار گاوی زمانی است که قیمت بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد. به افرادی که با خوش‌بینی خود باعث افزایش قیمت می‌شوند گاو گفته می‌شود و به افراد بدبینی که گمان می‌کنند سرمایه آنها در حال افت قیمت است و دست به فروش سرمایه خود می‌زنند، خرس می‌گویند.

بازار خرسی برای سرمایه گذاری خطرناک‌تر است

زیرا بسیاری از شرکت‌ها و سهام‌ها ارزش خود را از دست می‌دهند و قیمت‌ها دچار نوسانات شدید می‌شود. از آنجایی که تشخیص کف بازار دشوار است، سرمایه گذاران ممکن است پولشان را از بازار خارج کنند و صبر کنند تا روند بازار معکوس شود و دوباره وارد شوند.

بازار گاوی بازاری در حال صعود است و شرایط سرمایه‌گذاری آن مناسب است

به خاطر این که بازارهای اقتصادی توسط سرمایه گذاران به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد، این مفاهیم نشان می‌دهند که سرمایه گذاران درباره بازار چه احساسی دارند و روندهای اقتصادی را چگونه دنبال می‌کنند.

بازار گاوی با افزایش قیمت شناخته می‌شود

در بازار سهام، روند گاوی نشان دهنده افزایش ارزش سهام شرکت‌هاست. در چنین مواقعی، سرمایه گذاران امیدوار هستند که این روند همچنان در بلندمدت ادامه دار باشد. در این سناریو اقتصاد کشوری که این شرکت در آن قرار دارد، معمولا قدرتمند است و میزان اشتغال آن در سطح بالایی قرار دارد (البته این موضوع همیشه صحیح نیست).

در عوض، بازار خرسی در حال نزول است

اگر این نزول قیمت به ۲۰ درصد از قیمت فعلی نرسد، بازار نزولی محسوب نمی‌شود. در این بازار، قیمت سهام‌ها به طور مداوم ریزش می‌کنند. در طول روند نزولی،‌ اقتصاد کشوری که این شرکت در آن قرار دارد تضعیف شده و بیکاری در آن افزایش می‌یابد. البته این دو مثالی که گفته شد، بسیار کلی است و تنها برای آشنایی شما با نتیجه این مفاهیم ارائه شده است.

در بازار گاوی، اطمینان سرمایه گذاران و تریدرها بیشتر است

این بدین معناست که خوشبینی و انتظارات درباره ادامه نتایج مثبت زیاد است. روند گاوی زمانی اتفاق می‌افتد که اقتصاد در حال رشد باشد؛ این مورد در تمامی بازارها از جمله بازار بورس، فارکس، کالاها، رمز ارزها و غیره دیده می‌شود.

در روند خرسی، سرمایه گذاران دارایی‌های ریسکی خود را می‌فروشند و از بازار خارج می‌شوند

شانس از دست دادن پول در این نوع بازارها بسیار بیشتر است. در بازار خرسی، سرمایه گذاران یا پوزیشن فروش باز می‌کنند و یا به سراغ دارایی امن‌تری برای سرمایه گذاری می‌روند.

در مجموع، تریدرها زمانی وارد بازار گاوی می‌شوند که قیمت پایین باشد و زمانی که قیمت افزایش یافت، آن را می‌فروشند و در بازار خرسی نیز زمانی که قیمت‌ها بالاست وارد می‌شوند و زمانی که قیمت کاهش یافت می‌فروشند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  خصوصیات بازار گاوی و بازار خرسی

  با این که شرایط بازارهای گاوی و خرسی توسط جهت آن شناسایی می‌شوند، اما در کنار جهت، ویژگی‌هایی وجود دارند که سرمایه گذاران باید از آنها اطلاع داشته باشند.

  • عرضه و تقاضا

  در بازار صعودی، میزان تقاضا بالا و مقدار عرضه پایین است. به عبارتی دیگر، بسیاری از سرمایه گذاران می‌خواهند یک رمز ارز را بخرند، اما تعداد کمی از تریدرها قصد فروش آن را دارند. در نتیجه، قیمت کوین یا توکن افزایش می‌یابد تا سرمایه گذاران بر روی به دست آوردن مقدار توکن عرضه شده، با یکدیگر رقابت کنند.

  در بازار نزولی عکس این موضوع صادق است؛ بسیاری از تریدرهای ارز دیجیتال به دنبال فروش ارز دیجیتال خود هستند و تقاضا کمتر از میزان عرضه است. در نتیجه، قیمت توکن یا کوین کاهش می‌یابد تا سرمایه گذاران بیشتری بتوانند آن را به دست آورند.

  • روانشناسی سرمایه گذار

  به خاطر این که رفتار بازار توسط تریدرها تاثیر می‌پذیرد و شناسایی می‌شود، روانشناسی سرمایه گذاران و شناخت احساسات آنها می‌تواند تعیین کننده تصمیمات شما باشد؛ البته رفتار و عملکرد پروژه‌های سازنده رمز ارزها نیز بر روی این روند اثرگذار است.

  در بازار خرسی احساسات بازار منفی است؛ سرمایه گذاران پول خود را تا زمانی که بازار به آنها سیگنال مثبت بدهد، خارج می‌کنند و یا به دنبال رمز ارزهایی می‌گردند که دیدگاه و احساس مثبت‌تری به آنها دارند. در مجموع، نزول قیمت، اطمینان تریدرها را کاهش می‌دهد؛ به همین دلیل، آنها پول خود را خارج می‌کنند و با خروج پول از بازار، قیمت کاهش بیشتری را تجربه می‌کند.

  • تغییر در فعالیت اقتصادی

  به خاطر این که ارزهای دیجیتال بخشی از یک اقتصاد بزرگ‌تر هستند، بازار آنها و اقتصاد اصلی به شدت به یکدیگر مرتبط هستند. یک بازار خرسی با یک اقتصاد ضعیف مرتبط است. بیشتر پروژه‌ها قادر به ذخیره سودهای عظیم نیستند؛ چون مشتریان با آنها احساس نزدیکی نمی‌کنند و یا اعتماد کافی را ندارند. این مستقیما بر روی میزان سودآوری آنها تاثیر می‌گذارد و بازار آنها را تضعیف می‌کند.

  در یک بازار گاوی، برعکس این موضوع اتفاق می‌افتد. مردم پول بیشتری را در این پروژه‌ها خرج می‌کنند و این باعث می‌شود که اقتصاد آنها قدرتمند شود.

  نحوه تشخیص روند بازار

  تعیین کننده کلیدی صعودی یا نزولی بودن بازار، واکنش آن به یک اتفاق خاص نیست؛ بلکه عملکرد بلندمدت آن را باید در نظر گرفت. حرکات کوچک تنها یک روند کوتاه مدت را می‌سازند که ممکن است یک اصلاح کوچک باشد. تشخیص گاوی یا خرسی بودن یک بازار را تنها می‌توان با عملکرد بلندمدت آن تشخیص داد.

  البته برخی مواقع یک بازار ممکن است در یک دوره ثبات قرار گیرد و جهت خاصی نداشته باشد، که به آن بازار بی روند یا Range می گویند. در این مواقع، یک سری حرکات صعودی و نزولی اتفاق می‌افتند که می‌توانند باعث گیج شدن تریدرها شوند. بنابراین مهم است که بازار را به صورت بلندمدت نگاه کنیم تا بتوانیم دقیق تر جهت آن را تشخیص دهیم. تمام این روندها در تمام تایم فریم ها (دوره های زمانی) اتفاق می افتند و برای تشخیص درست آنها، باید به دوره زمانی بزرگ تر توجه کنیم. همچنین تشخیص پایان یافتن یک روند صعودی یا نزولی، بسیار سخت و تقریبا ناممکن است.

  روند بازار را می‌توانیم با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال مختلف تشخیص دهیم. با تشخیص درست جهت بازار، به راحتی متوجه می‌شویم که چه واکنشی باید داشته باشیم. برخی از بهترین اندیکاتورها برای تشخیص روند، میانگین متحرک (MA)، ایچیموکو، خطوط روند، الگوهای ادامه دهنده و معکوس، مومنتوم، بریک اوت،‌ حجم بازار، باندهای بولینگر، پارابولیک اس ای آر، ADX و غیره هستند. روند تاثیر زیادی بر روی میزان سود یا ضرر ما دارد.

  اقدامات منطقی در بازار گاوی و بازار خرسی

  در یک بازار صعودی، ایده‌آل‌ترین چیز برای یک سرمایه گذار این است که با خرید زودهنگام رمز ارز، از افزایش قیمت آن سود کسب کند و پس از رسیدن به تارگت خود، آن را بفروشد. در این بازار، هر گونه ضرری باید کوچک و موقتی باشد؛ بنابراین تریدر می‌تواند با اطمینان بیشتری بر روی ارزهای دیجیتال دیگری با پتانسیل سوددهی بالا سرمایه گذاری کند.

  در بازار خرسی شانس از دست دادن پول بیشتر است. حتی اگر شما تصمیم بگیرید در رمز ارزی سرمایه گذاری کنید که امیدوارید در آینده رشد کند، قبل از سود کردن با ضرر مواجه می‌شوید. شما برای کسب سود از بازارهای خرسی، می‌توانید پوزیشن شورت (فروش) باز کنید و یا به دنبال کوین یا توکن‌های امن‌تری بگردید.

  در بازار سهام سنتی، برخی سهام‌های تدافعی وجود دارند که تغییرات روند بازار، تاثیر کمی بر روی قیمت آنها می‌گذارند. برخی از این نوع سهام‌ها شامل بازار املاک، شرکت‌های بیمه، بانک‌ها، خدمات درمانی، خطوط هوایی،‌ جاده سازی، خدمات اینترنتی و یا صنایعی مثل خدمات شهری هستند که توسط دولت‌ها مدیریت می‌شوند. این‌ها کالاهای ضروری هستند که مردم صرف نظر از شرایط بازار، آنها را خریداری می‌کنند.

  شاهین و کبوتر

  زمانی که بحث تغییر در قوانین مالی دولت‌ها مطرح می‌شود،‌ مردم معمولا از کلمه گاوی و خرسی استفاده نمی‌کنند و به جای آن، اصطلاحات شاهین و کبوتر را به کار می‌برند؛ زمانی که می‌خواهیم مقامات رسمی بانک‌های مرکزی را دسته بندی کنیم، آنهایی که تمایل به افزایش نرخ‌های بهره دارند را معمولا در دسته شاهین قرار می‌دهیم و مقاماتی که می‌خواهند نرخ بهره را کاهش دهند را نیز با اصطلاح کبوتر می‌شناسیم.

  مانند مفاهیم گاوی و خرسی، این اصطلاحات نیز معکوس یکدیگر را توصیف می‌کنند؛ اما برعکس گاوی و خرسی که برای شرایط بازار به کار می‌روند، شاهین و کبوتر شرایط قوانین مالی دولت‌ها را توضیح می‌دهند.

  • کبوتر: نشان دهنده قوانین مالی متمایل به توسعه است؛ نرخ بهره پایین، درصد سود سالیانه سپرده گذاری در بانک‌ها را کاهش می‌دهد و در نتیجه، مردم پولشان را خارج می‌کنند و وارد چرخه بازار و تولید می‌کنند، که این باعث افزایش تورم می‌شود. بدهی در حال افزایش دولت‌ها باعث چاپ پول می‌شود، که این سبب افزایش مقدار پول در گردش می‌شود. بانک‌های مرکزی معمولا از شرایط کبوتر در زمانی استفاده می‌کنند که می‌خواهند تورم را افزایش دهند تا در نتیجه تورم، تولید در کشور نیز افزایش یابد.
  • شاهیننشان دهنده قوانین مالی محدود کننده است. نرخ بهره بالاتر باعث می‌شود که سپرده گذاری پول در بانک‌ها سودآور باشد. اگر دولت یک کشور بدهی کمی داشته باشد، عرضه پول در گردش را کاهش می‌دهد. بانک‌های مرکزی از شرایط شاهین زمانی استفاده می‌کنند که می‌خواهند از تورم جلوگیری کنند.

  پس از بحران مالی بزرگ سال ۱۹۲۳، دولت‌ها با قوانین شاهین عمل کردند و تلاش کردند تا جایی که می‌توانند، پول خود را نجات دهند. پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ نیز دولت‌ها با شرایط کبوتر عمل کردند و با کاهش نرخ بهره، سعی کردند رشد اقتصادی را تحریک کنند.

  نتیجه گیری

  در این مقاله با مفاهیم بازار گاوی و بازار خرسی و نحوه واکنش سرمایه گذاران و تریدرها در هر یک از این بازارها آشنا شدید. بازارهای گاوی و خرسی بر روی سرمایه شما تاثیر زیادی می‌گذارند. در اینجا ما به برخی ویژگی‌های این روندها پرداختیم تا با اتفاقاتی که در بازار می‌افتد، آشنا شوید. اما باید این را هم در نظر بگیرید که یک روند دیگر نیز به نام بی جهت یا Range نیز وجود دارد، که با صعود و فرودهای زیادی همراه است، اما روند خاصی ندارد. در این مواقع، بسیاری از تریدرها گیج می‌شوند و نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند. بنابراین بهترین کار این است که روند بلندمدت را بررسی کنید تا دید دقیق‌تری داشته باشید. همچنین تشخیص زمان دقیق به پایان رسیدن این روندها تقریبا غیرممکن است.

  سوالات متداول

  مفهوم بازار خرسی چیست و چه تعریفی دارد؟

  این نوع بازار زمانی است که تقاضا کم می شود و تمایل افراد به فروختن سهام خود زیاد تر می شود. در این هنگام نقدینگی نیز کاهش می یابد و جو بدی حاکم می شود.

  ریشه بازار گاوی و خرسی به چه زمانی بر می گردد و علت نام گذاری آن ها چه بوده است؟

  در زمان گذشته هنگامی که گاو می جنگیده است شاخ های خود را به سمت بالا برده است که این نشان دهنده روند صعودی و خرسی به دلیل پایین گرفتن پنجه های خود روند نزولی نام دارد.

  این دو نوع بازار مربوط به چه چیزی می شوند؟

  هر دو این ها به طور کل روند سرمایه در بازار مربوط خواهند شد که به پایین و بالا آمدن قیمت سهام مربوط اند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 6 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. ارسنال
   ارسنال | 24 اردیبهشت 1400

   خیلی خوب بود

  2. ارسنال
   ارسنال | 24 اردیبهشت 1400

   اصلا خوب نبود

  3. ارسنال
   ارسنال | 24 اردیبهشت 1400

   خیلی مفید بود

   • آکادمی بیت‌پین
    آکادمی بیت‌پین | 25 اردیبهشت 1400

    ممنون از نگاه زیبا شما کاربر عزیز

  4. ارسنال
   ارسنال | 24 اردیبهشت 1400

   مفید بود

   • آکادمی بیت‌پین
    آکادمی بیت‌پین | 25 اردیبهشت 1400

    ممنون از نگاه زیبا شما کاربر عزیز