چرخه‌های مارپیچ بیت کوین: 4 سال، 3 مرحله، فرکتال‌های مکرر

تاریخ انتشار: 11 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 24 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  4 دقیقه
چرخه‌های مارپیچ بیت کوین: 4 سال، 3 مرحله، فرکتال‌های مکرر

چرخه‌های بیت کوین تا زمانی که هاوینگ بر قیمت بیت کوین، فعالیت ماینرها و احساسات روانی سرمایه‌گذاران تأثیر داشته باشد، به تکرار ادامه خواهد داد. این فرکتال‌های تکراری هر بار جمله «این بار فرق دارد» را نقض می‌کند.

تحلیلگر معروف، theratinalroot ، دیروز نسخه به روز شده نمودار مارپیچ بیت کوین خود را توییت کرد. او به طور خلاصه ساختار این فراکتال نسبتاً پیچیده را این‌گونه توضیح داد: «چرخه 4 ساله در راه است! هر چرخه شامل 3 مرحله است.»

ایده پشت این تصویر گرافیکی نوآورانه از روند تاریخی بیت کوین، فرضیه «چرخه‌های 4 ساله بیت کوین» است. این روایتی مشهور در بازار ارزهای دیجیتال است که مبتنی بر رویداد هاوینگ است – رویدادی که تقریباً هر 4 سال یک بار رخ می‌دهد.

با این حال، به گفته این تحلیلگر، هر یک از سه چرخه تاریخی بیت کوین تا به امروز در 3 مرحله‌ی تکرارشونده انجام شده است. جالب اینجاست که theratinalroot اولین چرخه پیدایش را در نظر نمی‌گیرد، زیرا او می‌گوید: «آن‌قدرها جالب نیست؛ زیرا کمی دور از ذهن است، اطلاعات قیمتی از بیت‌کوین در طول سال وجود نداشت.»

3 مرحله هر چرخه 4 ساله بیت کوین به شرح زیر است:

 • بازاری گاوی که حدود 1 سال ادامه دارد و از نظر تاریخی با هاوینگ بیت کوین آغاز شده است. در نمودار زیر، قیمت سمت راست بالای دایره است. این مرحله با ثبت سقف تاریخی جدیدی به پایان می‌رسد. او در عین حال تأکید کرد که گاهی اوقات می‌تواند یک سقف دوقلو (مانند سال‌های 2013 و 2021) و گاهی یک سقف عادی (مانند سال 2017 و بالقوه 2025) باشد.
 • بازار خرسی که حدود 1 سال ادامه دارد. این مرحله بعد از فاز سرخوشی بیت کوین رخ می‌دهد و در نمودار سمت راست پایین است. به طور متوسط، در این مرحله از چرخه، بیت کوین 80 درصد از ارزش خود را از دست می‌دهد و کل روند نزولی با 2 یا 3 رویداد تسلیم به پایان می‌رسد. اکثریت قریب به اتفاق سرمایه‌گذاران در اینجا امید خود را از دست می‌دهند.
 • بازار گاوی اولیه که حدود 2 سال ادامه دارد. این نیمه سمت چپ نمودار است. پس از کاهش شدید و رسیدن به کف بلندمدت قیمت، مرحله طولانی انباشت و افزایش آهسته قیمت شروع می‌شود. در این دوره، بیت کوین به طور کلی بالا می‌رود، اما با اصلاحات متعددی همراه است و این کار را بسیار کند انجام می‌دهد.

فراکتال‌های مارپیچی بیت کوین

فراکتال‌های مارپیچی بیت کوین

به گفته این تحلیلگر، بیت کوین در حال حاضر در مرحله سوم چرخه خود قرار دارد که تقریباً از اوایل سال 2023 آغاز شده است. این مرحله احتمالاً تا هاوینگ بعدی ادامه خواهد داشت. رویداد هاوینگ بعدی، طبق آخرین داده‌های BuyBitcoinWorldwide، انتظار می‌رود در 17 آوریل 2024 باشد.

یک نمایش گرافیکی جالب از نمودار بالا، شباهت‌های فراکتالی بین چرخه‌های بیت کوین را برجسته می‌کند. اینها نه تنها به زمان‌بندی و منظم بودن مراحل تکرارشونده مربوط می‌شود، بلکه به سود و روان‌شناسی سرمایه‌گذاران بازار کریپتو نیز ارتباط دارد.

ثبت‌نام کن و ۳۰۰ هزار پپه، پاداش بگیر!

با ثبت‌نام در بیت‌پین و احراز هویت سطح ۲، ۳۰۰۰۰۰ ارز دیجیتال پپه پاداش دریافت کنید!

ثبت‌نام و دریافت پاداش

برای درک بهتر، این تحلیلگر نمودار را از سبز پررنگ تا قرمز پررنگ رنگ‌آمیزی کرد. اولی حداکثر سود شرکت‌کنندگان در بازار و دومی حداکثر ضرر آنها را نشان می‌دهد. داده‌ها بر اساس شاخص آن چین STH Cost Basis Z-Score است که وضعیت سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت شرکت‌کنندگان در بازار را توصیف می‌کند. رفتار آنها به بهترین وجه الگوهای قیمتی بیت کوین را منعکس می‌کند.

سپس این تحلیلگر مراحل روان‌شناسی سرمایه‌گذاران را به نمودار خود اضافه کرد. اینها احساسات غالبی را بیان می‌کنند که فعالان بازار در هر مرحله از چرخه تجربه می‌کنند.

فراکتال‌های مارپیچی بیت کوین

بنابراین، معلوم می‌شود که شباهت فراکتال بین چرخه‌های بیت‌کوین نه تنها با توجه به قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بلکه – و شاید مهم‌تر از همه – روان‌شناسی فعالان بازار نیز رخ می‌دهد. چرخه‌های مارپیچ، تاثیرات هاوینگ بر قیمت بیت‌کوین را توصیف می‌کنند و به خوبی احساسات غالبی را که سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار می‌دهند، به تصویر می‌کشند.

همچنین، مراحل روان‌شناختی موجود در نمودار مارپیچ بیت کوین با مراحل چرخه روانی معروف بازارهای مالی نیز مطابقت دارد. با این حال، تفاوت اصلی در بازارهای سنتی، بلوغ آن است.

فراکتال‌های مارپیچی بیت کوین

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  پیش‌بینی قیمت بیت کوین: 60,000 دلار تا پایان سال 2024

  این تحلیلگر بحث خود را با پیش‌بینی قیمت بیت کوین تا پایان سال 2024 به پایان می‌رساند. به نظر او، در طی 1.5 سال آینده، قیمت احتمالاً به آخرین سقف تاریخی خود در 69,000 دلار باز خواهد گشت. او اشاره کرد که مرحله اولیه بازار صعودی منجر به جبران 30 درصد از ریزش قیمت از سقف قبلی شده است – از 15000 دلار به 30,000 دلار. در مقابل، 70 درصد باقیمانده باید تا پایان سال 2024 جبران شود.

  در عین حال، او پیش‌بینی می‌کند که در حوالی هاوینگ بعدی در آوریل 2024، قیمت می‌تواند در نزدیکی 40,000 دلار نوسان کند. علاوه بر این، بیت کوین این پتانسیل را دارد که در نیمه دوم سال 2024 در محدوده 50,000 تا 60,000 دلار باشد.

  علی‌رغم این پیش‌بینی‌های نسبتاً صعودی قیمت بیت کوین، تحلیلگر توصیه کرد که احتیاط کنید و رویدادهایی را یادآوری می‌کند که می‌تواند منجر به انحراف از ریتم معمول چرخه بیت‌کوین شود. به گفته وی، تایید اولیه EFT اسپات بیت کوین از سوی بلک راک می‌تواند مرحله صعودی را تسریع کند.

  از سوی دیگر، او به نگرانی‌های همچون رکود جهانی اشاره می‌کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، مطمئناً بر چرخه بیت کوین و کل بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد. با این حال، پیش‌بینی عواقب آن دشوار است.

  «از آنجایی که هیچ سابقه‌ای از تجربه رکود توسط بیت کوین در گذشته وجود ندارد، پیش‌بینی اینکه دقیقاً چه اتفاقی رخ می‌دهد، دشوار است. اگر همبستگی با بازار سهام باقی بماند، رکود ممکن است موقتاً آشفتگی ایجاد کند.»

  مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط برای اهداف آموزشی هستند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  نرخ تورم ایالات متحده اعلام شد؛ بیت کوین در گرداب تورم

  طبق داده‌های سایت Forexfoctory، در 12 ژوئن (23خرداد) نرخ قیم ...

  دونالد ترامپ: می‌خواهم بیت کوین‌های باقی مانده در ایالات متحده استخراج شود

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، علناً حمایت خود را از ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر