گاوین وود (Gavin Wood) کیست؟ آشنایی با خالق پولکادات

تاریخ انتشار: 17 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 18 اسفند 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
گاوین وود (Gavin Wood) کیست؟ آشنایی با خالق پولکادات

در سال 2013، یکی از دوستان مشترک گاوین وود او را به ویتالیک بوترین معرفی کرد. این ارتباط باعث می‌شود وود یکی از بنیانگذاران اتریوم شود. اما داستان به همین‌جا ختم نشد. او پس از اتریوم، پولکادات (Polkadot) و کوزاما (Kusama) را نیز تأسیس کرد. هر دو پروژه موفقیت‌آمیز بوده‌اند و پولکادات چهاردهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. او همچنین نقش پررنگی در فعالیت بسیاری از پروژه‌های کریپتویی دیگر داشته است.

موفقیت وود او را به یکی از شایسته‌ترین افراد در اکوسیستم کریپتو تبدیل کرده است. افراد بسیار کمی در حوزه کریپتو وجود دارند که تجربه و موفقیت‌های بیشتری نسبت به او داشته باشند. داستان زندگی حرفه‌ای وود درس‌های زیادی برای یادگیری دارد.

آشنایی گاوین وود با کریپتو

وود از زمان کودکی همیشه به نظریه بازی‌ها و اقتصاد علاقه نشان داده است. این علاقه به قدری برای او مهم بود که او توانست با همکاری مشترکی یک بازی استراتژیک منتشر کند.

گاوین وود همچنین به برنامه‌نویسی کامپیوتر نیز علاقه‌مند بود و آن را دنبال می‌کرد. زمانی که هنوز در دبیرستان بود، نحوه کدنویسی را آموخت و اولین برنامه کامپیوتری خود را ساخت. پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه گرامر سلطنتی لنکاوی، او علاقه خود را با تحصیل در رشته طراحی نرم‌افزار در دانشگاه یورک دنبال کرد.

وود پس از فارغ‌التحصیلی از یورک تصمیم گرفت دکترا بگیرد. و در این مقطع به مطالعه تجسم موسیقی برای رابط انسان و کامپیوتر پرداخت. پس از اتمام تحصیلات، به کار در برنامه‌نویسی نرم‌افزار ادامه داد و حرفه‌ای جذاب را آغاز کرد.

وود روی بسیاری از پروژه‌های قابل توجه کار کرد. این پروژه‌ها شامل موتورهای بازی نسل بعدی و ساختار قابل‌توسعه و در عین حال مقیاس‌پذیر اصلاح سیگنال صوتی است. او همچنین روی اولین وورک بنچ زبان C++، Martta، نیز کار کرد.

در سال 2011، گاوین وود روی ایجاد نمایش‌های نوری لحظه‌ای برای موسیقی کار کرد و این فناوری به یک عنصر اصلی در کلوپ‌های شبانه لندن تبدیل شد. در این مرحله، او تجربه نرم‌افزاری گسترده‌ای داشت و حدود ده سال به عنوان مهندس نرم‌افزار سطح بالا کار کرده بود. اما زمانی که در همان سال برای اولین بار با بلاک چین آشنا شد، زندگی او تغییر کرد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  شروع به کار گاوین وود روی اتریوم

  گاوین وود در کنار ویتالیک بوترین

  گاوین وود در کنار ویتالیک بوترین

  در سال 2011، وود در مورد بیت کوین مطالعه کرد؛ اما تا حد زیادی به آن بی‌علاقه بود. به قول خودش، او «بیش از حد روی جنبه پولی» تمرکز کرده بود تا فناوری پشت آن. با این حال، او ایده بلاک چین را در سال 2013 دوباره بررسی کرد و پتانسیل زیادی در آن دید. او فهمید که فرصت‌های زیادی بین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تئوری بازی‌ها باز شده است و می‌خواست بازیگری فعال باشد.

  در همان سال، یک دوست مشترک وود را با ویتالیک بوترین معرفی کرد. در آن زمان، بوترین به تازگی وایت پیپر اتریوم را منتشر کرده بود و اتریوم هنوز یک نظریه بود. بلافاصله پس از اینکه گاوین وود به وایت پیپر اتریوم دست یافت، شروع به ساخت پایگاه کد آن کرد.

  در اوایل ژانویه 2014، وود اولین کلاینت اتریوم را ساخت – و همه چیز را به تنهایی انجام داده بود. او همچنین کاغذ زرد اتریوم را نوشت که ماشین مجازی اتریوم را مشخص می‌کرد. این اولین مشخصات رسمی ماشین بلاک چین بود که منتشر شد.

  هنگامی که تیم اتریوم به دلیل ابهام پیرامون آینده اتریوم منحل شد، وود در کنار جناح برنده قرار گرفت. در طول دو سال بعد، او عمدتاً بر روی اتریوم تمرکز کرد و بسیاری از معماری‌های آن را به دست گرفت. این شامل پلتفرم کلی، طراحی اولیه سالیدیتی (زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند اتریوم) و کلاینت ++C است.

  شروع به کار بر روی Parity Technologies

  در سال 2016، گاوین وود تصمیم گرفت کاری متفاوت انجام دهد و EthCore را تأسیس کرد. او بودجه اولیه را برای استارت‌آپ جمع‌آوری کرد و این شرکت خیلی زود به ده‌ها توسعه‌دهنده در بیش از ده کشور دسترسی پیدا یافت. سایر همکاران وی در اتریوم به وود در EthCore پیوستند و این شرکت بعداً به Parity Technologies تغییر نام داد.

  Parity Technologies یک شرکت زیرساخت بلاک چین برای وب 3 است. هدف این شرکت ساخت فناوری است که بتواند رقیبی برای خدمات آنلاین متمرکز شود.

  زمانی که وود در پریتی بود، با اوالد هسه و آنا تربوویچ شروع به کار کرد تا Grid Singularity را تأسیس کند. Grid Singularity یک پلتفرم تبادل داده انرژی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است. علاوه بر این، او همچنین به تاسیس شرکت‌هایی مانند Scytale Capital، Polychain Capital، Blockchain Capital و Polychain capital کمک کرد.

  بنیاد وب 3، پولکادات و کوزاما

  زمانی که وود در Parity Technologies بود، روی بنیاد وب 3 (WEB3 Foundation) کار می‌کرد. این بنیاد یک سازمان غیرانتفاعی است که بر تمرکززدایی اینترنت و ایجاد چارچوب‌هایی برای کمک به پروژه‌های اینترنتی مبتنی بر بلاک چین متمرکز است.

  یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های بنیاد وب 3، تأسیس پولکادات است. پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای ناهمگن است که به نوعی اولین پروژه در نوع خود است. این شبکه‌ای است که ساخت بلاک چین را برای پروژه‌ها آسان‌تر و انجام تراکنش روی چندین زنجیره را برای کاربران تسهیل می‌کند.

  شبکه پولکادات دارای یک زنجیره اولیه به نام زنجیره رله (پاراچین) است. این زنجیره رله است که همه چیز را در شبکه ثبت و ایمنی همه زنجیره‌های دیگر را تضمین می‌کند. سایر زنجیره‌های موجود در شبکه پاراچین نامیده می‌شوند که دارای عملکرد قرارداد هوشمند هستند.

  از طرف دیگر، کوزاما یک فضای نمایش عمومی برای بنیانگذارانی است که می‌خواهند در شبکه پولکادات حضور داشته باشند. اینجا جایی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند زنجیره‌های خود را قبل از انتشار در شبکه بزرگ‌تر آزمایش یا مرحله‌بندی کنند. ارتقاهای رسمی نیز قبل از رفتن به زنجیره اصلی در کوزاما آزمایش می‌شوند.

  رابطه گاوین وود با ساتوشی

  تجربه و دستاوردهای وود در حوزه کریپتو نشان می‌دهد که او یک مهندس نرم‌افزار بااستعداد و یکی از باتجربه‌ترین مهندسان بلاک چین در جهان است.

  استعداد وود باعث شده است که برخی افراد به این باور برسند که او باید پشت وایت پیپر بیت کوین است. در این زمینه شواهد نظریه وود – ساتوشی جالب است.

  اول، حدود یک دهه از عمر حرفه‌ای مهندسی نرم‌افزار وود گذشته بود که وایت پیپر این بلاک چین منتشر شد. این بدان معناست که او تجربه و ظرفیت نوشتن وایت پیپر را داشت.

  ثانیاً پروژه‌هایی که وود ساخته است – اتریوم و پولکادات – در نوع خود شگفتی‌های فناوری هستند. این نشان می‌دهد که او قادر به ایجاد شبکه‌های مهم و پیچیده است.

  با این حال، بسیاری از شواهدی که ساتوشی ناکاموتو را به وود مرتبط می‌کند، غیرمستقیم است. در حالی که وود مطمئناً مهارت و دانش ساخت چیزی مانند بیت کوین را دارد، او می‌گوید که تا سال 2013 هرگز به کریپتو علاقه‌مند نبوده است. نکته مهم این است که او قبل از کار بر روی اتریوم هرگز روی کریپتو کار نکرده بود. سایر کاندیداهای احتمالی ساتوشی، مانند هال فینی و آدام بک، قبل از ورود اتریوم به صحنه، تجربه کار بر روی بلاک چین را دارند.

  علایق گاوین وود

  گاوین وود - خالق پولکادات

  این روزها، گاوین وود یکی از مهم‌ترین چهره‌های کریپتو است. او سمینارهایی برگزار می‌کند، در هیئت‌مدیره می‌نشیند و در تمام سال دنیای ارز دیجیتال را برای مخاطبان باز می‌کند. او یک چهره ثابت در کنفرانس‌ها است و همیشه مایل است تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. او همچنین در مورد تقاطع حقوق و فناوری در دانشکده‌های حقوق مشهوری صحبت می‌کند.

  خارج از فناوری، وود علایق زیادی دارد. او ایتالیایی، فرانسوی، اسپانیایی و کمی رومانیایی صحبت می‌کند. او همچنین مغز بازی میلتون کینز، سیستم رای‌گیری Localized Proportional Representative و زمین بازی فراکتال است. او حتی به بچه‌های ایتالیایی فراکتال و هنر آموزش می‌دهد.

  گفتار پایانی

  افراد بسیار کمی گاوین وود را ساتوشی اصلی می‌دانند. یک دلیل این است که گاوین وود علناً Proof-of-Work، مکانیزم اجماعی که بیت‌کوین روی آن اجرا می‌شود، «اثبات اتلاف» نامیده است.

  گاوین وود یکی از مهم‌ترین چهره‌های وب 3 است. اکوسیستم بدون کمک او احتمالاً مسیر بسیار متفاوتی را طی می‌کرد، بنابراین مهم است که بدانیم او کیست.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  ۱۰ تریدر برتر جهان چه کسانی هستند؟

  بازارهای مالی با رشد قابل‌توجه خود در طول دهه‌های اخیر، میزب ...

  بیوگرافی پاول دورف | از کودکی تا روزهای اوج موفقیت تلگرام

  این روزها، نام کارآفرینی جوان و جذاب بر سر زبان‌هاست. فردی ک ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر