پاراچین چیست؟ ایده شبکه پولکادات برای ساخت یک شبکه بلاکچین

تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 1 شهریور 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
پاراچین چیست؟ ایده شبکه پولکادات برای ساخت یک شبکه بلاکچین

پاراچین چیست؟ پاراچین یک ساختار داده خاص برنامه کاربردی است که در سطح جهانی منسجم، و توسط اعتبارسنجی زنجیره بلاک چین قابل تأیید است. آن‌ها نام خود را از مفهوم زنجیره‌های موازی گرفته‌اند که موازی با زنجیره بلاک چین هستند. در بیشتر موارد، پاراچین به شکل بلاک چین است، اما نیازی نیست که آن‌ها بلاک چین واقعی باشند.

با توجه به ماهیت موازی پاراچین‌ها، آن‌ها قادر به موازی‌سازی پردازش تراکنش‌ها و دستیابی به مقیاس‌پذیری سیستم پولکادات هستند. آن‌ها در امنیت کل شبکه سهیم هستند و می‌توانند از طریق فرمت XCM با پاراچین‌های دیگر ارتباط برقرار کنند.

Parachains توسط یک نگه‌دارنده شبکه که به‌عنوان Collator شناخته می‌شود؛ نگهداری می‌شود. نقش گره جمع‌آور، نگه‌داشتن یک گره کامل از پاراچین، حفظ تمام اطلاعات لازم از پاراچین و تولید گزینه‌های بلوک جدید برای ارسال به اعتبارسنجی‌های زنجیره برای تأیید و گنجاندن در وضعیت مشترک پولکادات است. ایجاد انگیزه در گره جمع‌آور، جزئیات اجرایی پاراچین است. آن‌ها به شرط‌بندی در زنجیره رله یا مالکیت توکن بومی نیازی ندارند، مگر اینکه در اجرای پاراچین شرط شده باشد.

Polkadot (PH) در پاراچین چیست؟

میزبان پولکادات Polkadot (PH) مستلزم آن است که انتقال حالت انجام شده روی پاراچین‌ها به‌عنوان یک فایل اجرایی Wasm مشخص شود. قبل از اینکه پولکادات تصدیق کند که یک انتقال حالت در پاراچین اتفاق افتاده است، مدارک انتقال حالت جدید که روی یک پاراچین اتفاق می‌افتد، باید در برابر تابع انتقال وضعیت ثبت‌شده (STF) که توسط اعتباردهنده‌ها در زنجیره رله ذخیره می‌شود، تأیید شوند. محدودیت کلیدی در مورد منطق پاراچین این است که باید توسط اعتبارسنجی زنجیره رله قابل‌ تأیید باشد. راستی آزمایی معمولاً به شکل یک اثبات همراه برای انتقال حالت شناخته می‌شود که به‌عنوان بلوک اثبات تأیید (PoV) شناخته می‌شود که از یک یا چند جمع‌آوری پاراچین به تأییدکنندگان ارسال می‌شود تا بررسی شوند.

پاراچین چیست؟ ایده شبکه پولکادات برای ساخت یک شبکه بلاکچین

پاراچین‌ها ممکن است اقتصاد خود را با توکن‌های بومی خود داشته باشند. طرح‌هایی مانند Proof-of-Stake معمولاً برای انتخاب مجموعه اعتبارسنجی برای رسیدگی به اعتبارسنجی و نهایی سازی استفاده می‌شوند. پاراچین‌ها نیازی به انجام هیچ یک از این کارها نخواهند داشت. بااین‌حال، از آن‌جایی که پولکادات در مورد آنچه پاراچین می‌تواند پیاده‌سازی کند، خیلی خاص نیست، ممکن است انتخاب پاراچین برای پیاده‌سازی نشانه‌های استیک باشد، اما به‌طور کلی ضروری نیست. جمع‌آوران ممکن است از طریق تورم توکن پاراچین بومی تشویق شوند. ممکن است راه‌های دیگری برای تشویق گره‌های جمع‌آور وجود داشته باشد که شامل پر کردن توکن پاراچین بومی نباشد.

کارمزد تراکنش در یک توکن چیست؟

کارمزد تراکنش در یک توکن پاراچین بومی نیز می‌تواند انتخاب اجرایی پاراچین باشد. پولکادات هیچ قانون سخت و سریعی برای نحوه تصمیم‌گیری پاراچین‌ها در مورد اعتبار اصلی تراکنش‌ها وضع نمی‌کند. برای مثال، ممکن است یک پاراچین پیاده‌سازی شود تا تراکنش‌ها برای معتبر بودن باید حداقل هزینه‌ای را به جمع کننده‌ها بپردازند. زنجیره رله این اعتبار را اعمال خواهد کرد. به‌طور مشابه، پاراچین نمی‌تواند آن را در اجرای خود لحاظ کند و پولکادات همچنان اعتبار آن را اعمال می‌کند.

لازم نیست پاراچین‌ها توکن خود را داشته باشند. اگر آن‌ها این کار را انجام دهند، در اختیار چتر زنجیره‌ای است که برای نشانه‌هایشان پرونده اقتصادی ایجاد کند، نه پولکادات.

درحالی‌که پولکادات عملکرد زنجیره متقابل را در میان پاراچین‌ها فعال می‌کند، لازم است که بین ارسال پیام از یک پاراچین تا زمانی که پاراچین مقصد پیام را دریافت کند، تأخیر وجود داشته باشد. در سناریوی خوش‌بینانه، تأخیر برای این پیام باید حداقل دو بلوک باشد؛ یک بلوک برای ارسال پیام و یک بلوک برای پاراچین دریافت‌کننده برای پردازش و تولید بلوکی که بر اساس پیام عمل می‌کند. بااین‌حال، در برخی موارد، اگر بسیاری از پیام‌ها در صف پردازش باشند یا اگر هیچ گره‌ای هر دو شبکه پاراچین را اجرا نمی‌کنند که می‌توانند به‌سرعت پیام را در سراسر شبکه‌ها شایعه کنند، ممکن است ببینیم که تأخیر برای پیام‌ها بیشتر است.

با توجه به تأخیر لازم در ارسال پیام‌های زنجیره‌ای متقابل، برخی از پاراچین‌ها قصد دارند به قطب یک صنعت تبدیل شوند. به‌عنوان مثال، یک پروژه پاراچین آکالا در حال برنامه‌ریزی برای تبدیل‌شدن به هاب برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. بسیاری از برنامه‌های DeFi از ویژگی معروف به ترکیب‌پذیری بهره می‌برند که به این معنی است که عملکردهای یک برنامه را می‌توان به‌صورت هم‌افزایی با برنامه‌های دیگر برای ایجاد برنامه‌های جدید ترکیب کرد. یکی از نمونه‌های این وام‌ها شامل وام‌های فلش است که تا زمانی که وام در پایان معامله بازپرداخت شود، وجوهی را برای اجرای برخی منطق زنجیره‌ای وام می‌گیرند.

 حتما بخوانید: گس فی چیست (Gas Fee) و چه مفهومی دارد؟

مشکل تأخیر زنجیره متقابل به این معنی است که ویژگی ترکیب‌پذیری در بین پاراچین‌ها در مقایسه با یک بلاک چین منفرد ضعیف می‌شود. این مفهوم برای همۀ طرح‌های بلاک چین خرد شده، از جمله Polkadot، Eth2.0 و دیگران مشترک است. راه‌حل این موضوع، معرفی هاب‌های پاراچین است که خاصیت قوی‌تر ترکیب‌پذیری تک بلوک را حفظ می‌کند. از آنجایی که تعداد اسلات‌ها محدود است، راه‌های مختلفی برای تخصیص آن‌ها وجود دارد:

پاراچین‌های «خوب مشترک» توسط سیستم حاکمیت زنجیره‌ای پولکادات تخصیص داده می‌شوند و به‌عنوان یک «کالای مشترک» برای شبکه در نظر گرفته می‌شوند، مانند پل‌ها به شبکه‌ها یا زنجیره‌های دیگر. آن‌ها معمولاً زنجیره‌های سطح سیستم یا زنجیره‌های خدمات عمومی در نظر گرفته می‌شوند. این‌ها معمولاً مدل اقتصادی ندارند و به حذف تراکنش‌ها از زنجیره رله کمک می‌کنند و امکان پردازش پاراچین کارآمدتر را فراهم می‌کنند.

پاراچین‌های اعطا شده در حراجی بدون مجوز اعطا می‌شوند. تیم‌های پاراچین می‌توانند با توکن‌های DOT خود پیشنهاد بدهند یا با استفاده از قابلیت وام جمعی، آن‌ها را از جامعه تهیه کنند.

Parathread‌ها دارای API یکسانی با پاراچین هستند، اما برای اجرا بر اساس پرداخت در صورت تمایل با یک حراج برای هر بلوک برنامه‌ریزی شده‌اند.

اسلات در پاراچین چیست؟

وقتی یک پاراچین در حراجی برنده می‌شود، توکن‌هایی که پیشنهاد می‌دهد تا پایان اجاره رزرو می‌شوند. مانده‌های رزرو شده غیرقابل‌انتقال هستند و نمی‌توان از آن‌ها برای شرط‌بندی استفاده کرد. در پایان اجاره، توکن‌ها بدون رزرو می‌باشند. پاراچین‌هایی که اجاره‌نامه جدیدی برای تمدید شکاف خود تضمین نکرده‌اند، به‌طور خودکار به پاراترید تبدیل می‌شوند.

pokadot parachain

پاراچین‌های معمولی خوب

پاراچین‌های «خوب مشترک»، اسلات‌های پاراچین هستند که برای عملکردی در نظر گرفته شده‌اند که برای کل اکوسیستم مفید است. با تخصیص زیرمجموعه‌ای از اسلات‌های پاراچین به زنجیره‌های کالای معمولی، کل شبکه می‌تواند از مزایای پاراچین‌های ارزشمندی که در غیر این صورت به دلیل مشکل فری‌رایدر با کمبود بودجه مواجه می‌شوند، پی ببرند. آن‌ها از طریق فرآیند حراج پاراچین تخصیص داده نمی‌شوند، بلکه توسط سیستم حاکمیت روی زنجیره تخصیص داده می‌شوند. به‌طورکلی، اجاره پاراچین کالای مشترک منقضی نمی‌شود. فقط از طریق حکومت حذف می‌شود.

چند نمونه پاراچین:

بهترین نمونه پاراچین چیست؟ زنجیره‌های کنسرسیوم رمزگذاری‌شده: این‌ها احتمالاً زنجیره‌های خصوصی هستند که هیچ اطلاعاتی را در اختیار عموم قرار نمی‌دهند، اما به دلیل ماهیت پروتکل XCMP همچنان می‌توان با آن‌ها به‌صورت غیرقابل‌اعتماد تعامل کرد.

 • زنجیره‌های فرکانس بالا

زنجیره‌هایی هستند که می‌توانند بسیاری از تراکنش‌ها را در مدت‌زمان کوتاهی با انجام برخی معاوضه‌ها یا بهینه‌سازی محاسبه کنند.

 • زنجیره‌های حریم خصوصی

این‌ها زنجیره‌هایی هستند که با استفاده از رمزنگاری جدید هیچ اطلاعاتی را در اختیار عموم قرار نمی‌دهند.

 • زنجیره‌های قرارداد هوشمند

این‌ها زنجیره‌هایی هستند که می‌توانند منطق اضافی را از طریق استقرار کدهایی به نام قراردادهای هوشمند روی آن‌ها پیاده‌سازی کنند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  اجماع پارچین چیست؟

  «اجماع پاراچین»، ازاین‌ جهت خاص است که از زنجیره رله پولکادات پیروی می‌کند. پاراچین‌ها نمی‌توانند از الگوریتم‌های اجماع دیگری که نهایی بودن خود را ارائه می‌کنند استفاده کنند. فقط زنجیره‌های مستقل (که باید از طریق پاراچین به زنجیره رله پل بزنند) می‌توانند اجماع خود را کنترل کنند. پاراچین‌ها بر نحوه نگارش بلوک‌ها و توسط چه کسی کنترل دارند. Polkadot انتقال وضعیت معتبر را تضمین می‌کند. اجرای نهایی بلوک خارج از زمینه زنجیره رله خارج از محدوده اعتمادی است که پولکادات ارائه می‌کند.

  پاراچین چیست؟ ایده شبکه پولکادات برای ساخت یک شبکه بلاکچین

  در مورد پاراچین‌هایی که مبتنی بر بستر نیستند

  Substrate پالت‌های FRAME را به‌عنوان بخشی از چارچوب خود برای ساخت یک بلاک چین مبتنی بر روستایی ارائه می‌دهد. بخشی از FRAME پالت‌هایی هستند که می‌توانند برای توافق مورداستفاده قرار گیرند. Polkadot که یک زنجیره مبتنی بر بستر است، به BABE به‌عنوان طرح تولید بلوک و GRANDPA به‌عنوان ابزار نهایی به‌عنوان بخشی از مکانیسم اجماع خود متکی است. درمجموع، این یک مدل اجماع ترکیبی است که در آن تولید بلوک و نهایی شدن بلوک از هم جدا هستند. پاراچین‌ها فقط به تولید بلوک‌ها نیاز دارند، زیرا می‌توان تولید بلوک خود را داشته باشند که در آن جمع کننده‌ها به‌عنوان تولیدکننده بلوک عمل می‌کنند، حتی اگر پاراچین مبتنی بر بستر نباشد.

  گفتار پایانی

  همان طور که گفتیم پاراچین‌ها چند بلاک‌چین لایه 1 هستند و به‌صورت موازی در شبکه‌های کوزاما و پولکادات و در داخل پولکادات اجرا می‌شوند. پاراچین‌ها از قابلیت همکاری، مقیاس‌پذیری و حاکمیت پولکادات بهره می‌برند و توجه داشته باشید که هر نوع دارایی و یا داده‌ای در پاراچین‌ها رد و بدل می‌شود. بنابراین شبکه پولکادات ایده‌ای نو را از موارد استفاده در کریپتوکارنسی را ارائه داده است.

  سؤالات متداول

  • اسلات‌های پاراچین چگونه توزیع می‌شود؟

  اسلات پاراچین از طریق مزایده قابل‌دستیابی خواهد بود.

  • چه اتفاقی برای پاراچین می‌افتد وقتی تعداد اعتباردهنده‌ها از یک آستانه معین پایین می‌آید؟

  حداقل نسبت ایمن اعتباردهنده‌ها در هر پاراچین ۵: ۱ است. با مجموعه‌ای از اعتبارسنجی‌ها به‌اندازه کافی بزرگ، تصادفی بودن توزیع آن‌ها همراه با در دسترس بودن و اعتبار، امنیت را یکسان می‌کند. بااین‌حال، در صورت قطعی بزرگ ارائه‌دهنده ابر محبوب یا فاجعه دیگری در اتصال شبکه، منطقی است که انتظار داشت تعداد اعتبارسنجی‌ها در هر زنجیره کاهش یابد. بسته به اینکه چه تعداد اعتبارسنجی آفلاین شده‌اند، نتیجه متفاوت است.

  • اگر چند اعتبارسنجی آفلاین شوند چه می‌شود؟

  پاراچین‌هایی که گروه‌های اعتبارسنجی آن‌ها برای اعتبارسنجی یک بلوک بسیار کوچک هستند، از آن بلوک‌ها صرف‌نظر می‌کنند. سرعت تولید بلوک آن‌ها تا شش ثانیه کاهش می‌یابد تا زمانی که وضعیت حل شود و تعداد بهینه اعتباردهنده‌ها دوباره در گروه اعتبارسنجی آن پاراچین باشد.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  اگر پول فیات منطقه آسایش شماست، بیت کوین منطقه رشد شماست

  احتمالاً پیش از این شنیده‌اید که برای دستیابی به چیزهای بزرگ ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر