سرمایه‌گذار فرشته یا Angel Investor کیست و چه کمکی به استارتاپ‌ها می‌کند؟

تاریخ انتشار: 7 شهریور 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
سرمایه‌گذار فرشته

اگر تا به حال یک کسب‌وکار کوچک و جدید به راه انداخته باشید یا در میان آشنایان و دوستانتان چنین موردی را دیده باشید یا حتی تصور کرده باشید، متوجه هزینه‌های گوناگونی خواهید شد که می‌تواند بیزینس جدید شما را با خطر مواجه کند!

درواقع هر استارتاپ و کسب‌وکار نوپایی با انبوهی از خرج‌ها مواجه خواهد شد که حتی فکرش را هم نمی‌کنید و گذر از این مرحله فوق‌العاده در موفقیت آینده آن اثر خواهد داشت؛ در این صورت سرمایه‌گذار فرشته مانند یک فرشته نجات وارد می‌شود و اوضاع مالی را تغییر می‌دهد.

اگر کنجکاوید بدانید سرمایه‌گذار فرشته کیست و چه کسانی می‌توانند این عنوان را یدک بکشند و خاستگاه آنان کجاست ادامه متن را با ما همراه باشید.

سرمایه‌گذار فرشته کیست؟

اصطلاح فرشته یا Angel Investor از دنیای تئاتر گرفته شد و متعلق به زمانی است که افراد ثروتمند به پیشبرد تولیدات کمک بزرگی می‌کردند. این اصطلاح را نخستین بار ویلیام وتزل از دانشگاه نیوهمپشایر، مؤسس مرکز تحقیقات سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

سرمایه‌گذار فرشته که حتی به‌عنوان سرمایه‌گذار خصوصی یا اولیه نیز شناخته می‌شود، در پی منابعی به‌منظور تأمین مالی افراد کارآفرین و کسب‌وکارهای جدید بوده و به این ترتیب علاوه ‌بر افزایش دارایی‌های شخصی، به گسترش و توسعه شرکت‌ها و برندهای نوپا نیز کمک شایانی خواهد کرد.

حتما بخوانید: پنج روش کلیدی برای ترید در بازار خرسی (نزولی) کریپتوکارنسی

به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران فرشته افرادی با ارزش خالص هستند که در ازای حقوق صاحبان سهام در شرکت‌ها، از آن‌ها حمایت مالی می‌کنند که این حمایت می‌تواند به‌صورت سرمایه‌گذاری یک‌باره یا کمک‌های پیوسته باشد. این افراد معمولاً از آشنایان و دوستان کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارها هستند و عبور بیزینس مدنظر از مراحل اولیه، یکی از حساس‌ترین مراحل مشاغل را بسیار آسان‌تر می‌کند.

گفتنی است بیشتر این سرمایه‌گذاران سرمایه‌ای اضافی دارند که ترجیح می‌دهند به‌جای روی‌آوردن به فرصت‌های سنتی مانند سرمایه‌گذاری صرف در یک بنگاه اقتصادی یا خرید دارایی‌ها مختلف، هم شرکت‌های نوپا را توسعه دهند و هم در ازای آن، درصدی از مالکیت سهام آن شرکت را به دست آورند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  اهمیت سرمایه‌گذار فرشته در عرصه تجارت

  حال که دانستیم سرمایه‌گذار فرشته کیست، وقت آن است که از اهمیت این فرد برای دنیای تجارت بگوییم. این نوع سرمایه‌گذاری هم برای کارآفرین مزیت‌های بسیاری دارد و هم برای خود سرمایه‌گذار؛ برای مثال یک کسب‌وکار نوپا، در پروسه سخت و طاقت‌فرسای اخذ وام‌های معمولی و… درگیر نمی‌شود و سرمایه‌گذار نیز فرصتی ایده‌آل برای کسب سودی بسیار فراتر از میزان سود بازارهای مالی استاندارد خواهد یافت.

  سرمایه‌گذار فرشته نقش مهمی در رشد اقتصادی و ادامه حیات استارتاپ‌ها ایفا می‌کند؛ درواقع بسیاری از کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف بدون تأمین مالی از سوی سرمایه‌گذاران فرشته و با در نظر گرفتن به دسترسی محدود به منابع مالی سنتی نمی‌توانستند وجود داشته باشند یا به کار خود ادامه دهند و ادامه فعالیت آن‌ها از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی و پدید آوردن محصولات و خدمات جدید در توسعه اقتصادی مؤثر است.

  البته با توجه به ریسک موجود در این عرصه، بعضی از این افراد مشاوره تجاری ارائه داده و بدین ترتیب با تحریک موفقیت سرمایه‌گذاری، احتمال کسب سود بیشتر یا حداقل بازیابی سرمایه را افزایش می‌دهند؛ این فرایند حمایتی مراحل مختلفی از برنامه‌ریزی تا توسعه را در بر می‌گیرد و می‌تواند شامل کمک به شبکه، بازاریابی و امور تبلیغاتی نیز باشد. سرمایه‌گذار فرشته در صنعت بلاک چین نیز می‌تواند حضوری فعال داشته باشد و بیشتر در زمینه فروش‌های خصوصی که پیش از فروش عمومی یا جمعی اتفاق می‌افتد که می‌توان از آن به‌عنوان پیشنهاد‌های اولیه سکه یا رویدادهای ICO نیز نام برد.

  چه فردی می‌تواند سرمایه‌گذار فرشته لقب بگیرد؟

  پیش‌نیاز خاصی برای تبدیل‌شدن به سرمایه‌گذار فرشته وجود ندارد؛ هرچند برخی کارشناسان حوزه اقتصاد به دست آوردن سرمایه‌گذار معتبر را مقدمه‌ای برای دست یافتن به این عنوان مطرح می‌کنند، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) سرمایه‌گذار معتبر را شخصی با دارایی خالص 1 میلیون دلار یا بیشتر و یا کسب درآمد 200 هزار دلاری در دو سال گذشته می‌داند.

  اساساً سرمایه‌گذاران فرشته هم دارای تمکن مالی هستند و هم تمایل به تأمین بودجه برای استارتاپ‌ها و کسب دارند. در این میان، مجموعه‌هایی که به این پول نیاز دارند و شرایطی به‌مراتب مطلوب‌تر از اخذ وام را مشاهده می‌کنند، از این امر استقبال می‌کنند و همین موضوع هم Angel Investor را بسیار جذاب‌تر از سایر اشکال سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

  حتما بخوانید: کسب سود در ترید با بک تستینگ/ بک تست ارز دیجیتال چیست؟

  به زبان ساده‌تر سرمایه‌گذار فرشته از پول و دارایی خود استفاده کرده و برخلاف بسیاری دیگر از سرمایه‌گذاران که پول جمع‌آوری‌ شده از بسیاری سرمایه‌گذار دیگر را مدیریت می‌کنند و مجبورند برای هر اتفاقی نظر مثبت آن‌ها را جلب کرده یا آن‌ها را قانع کنند، قدرت تصمیم‌گیری بسیار بهتری را برای حمایت از نوآوری‌ها و محصولات و خدمات جدید خواهند داشت و این امر بر توسعه فرایند تجاری به شکل چشمگیری تأثیرگذار خواهد بود.

  گفتار پایانی!

  بسیاری از ایده‌های نو که در استارتاپ‌ها شکل می‌گیرند و خلاقیت‌های کسب‌وکارهای جدید به‌دلیل اینکه این مجموعه‌ها از پس هزینه‌های گوناگون برنمی‌آیند یا نمی‌توانند خود را با شرایط دشوار اخذ وام و بازپرداخت آن مطابقت دهند، با شکست مواجه خواهند شد و اینجاست که نوع جدید سرمایه‌گذاری می‌تواند آن‌ها را نجات دهد!‌
  سرمایه‌گذاری فرشته در چند دهه گذشته و به‌ویژه چند سال اخیر بسیار رشد کرده و جذابیت سودآوری و میزان اهمیت آن برای عرصه تجارت موجب شده تا به منبع اصلی سرمایه برای بسیاری از استارتاپ‌ها تبدیل شود؛ درواقع این شکل از سرمایه‌گذاری هم توانسته برای خود سرمایه‌گذاران مزیت‌های بسیاری را به همراه داشته باشد و هم شرکت‌ها و کسب‌وکارها را از مزایایی چشمگیر بهره‌مند کند.

  پرسش‌های متداول

  • سرمایه‌گذار فرشته کیست؟

  سرمایه‌گذار فرشته که به‌عنوان سرمایه‌گذار خصوصی یا اولیه نیز شناخته می‌شود، به‌دنبال منابعی برای تأمین مالی افراد کارآفرین و کسب‌وکارهای جدید است و به این ترتیب علاوه بر افزایش دارایی‌های شخصی، به گسترش و توسعه شرکت‌ها و برندهای نوپا نیز کمک شایانی خواهد کرد. سرمایه‌گذاران فرشته افرادی با ارزش خالص هستند که در ازای حقوق صاحبان سهام در شرکت‌ها، از آن‌ها حمایت مالی می‌کنند.

  • اهمیت سرمایه‌گذار فرشته در عرصه تجارت چیست؟

  سرمایه‌گذار فرشته نقش مهمی در رشد اقتصادی و ادامه حیات استارتاپ‌ها ایفا می‌کند. درواقع بسیاری از کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف بدون تأمین مالی از سوی سرمایه‌گذاران فرشته و با در نظر گرفتن به دسترسی محدود به منابع مالی سنتی نمی‌توانستند وجود داشته باشند یا به کار خود ادامه دهند و ادامه فعالیت آن‌ها از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی و پدید آوردن محصولات و خدمات جدید در توسعه اقتصادی مؤثر است.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  کاردانو در مقابل سولانا: کدام بلاک چین آینده روشن‌تری دارد؟

  پیش‌بینی آینده و اینکه کدام بلاک چین، کاردانو یا سولانا، در ...

  از اسکالپینگ تا معاملات بلندمدت؛ تسلط بر تایم فریم‌های مختلف

  تعریف و کاربرد گسترده تایم فریم‌های معاملاتی، در هر استراتژی ...

  بهترین میم کوین‌های سولانا برای سال 2024 با سود 100 برابری

  بیایید با هم سری به دنیای میم کوین‌های سولانا بزنیم، میم کوی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر