بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

تاریخ: 30 خرداد 1403
زمان مطالعه:  5 دقیقه
وایت‌پیپر آربیتروم

پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ها و پتانسیل‌هایش، با چالش بزرگی به نام مقیاس‌پذیری در بلاک چین روبرو است.  تراکنش‌های کند و کارمزدهای بالا، کابوسی برای کاربران و توسعه‌دهندگان این پلتفرم شده است.  آربیتروم به‌عنوان یک راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه، ناجی اتریوم در این نبرد نابرابر با غول مقیاس‌پذیری است. در این مقاله، به بررسی وایت پیپر آربیتروم می‌پردازیم و داده‌هایی را که به شما ارائه می‌دهیم که به شما در پی تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری کمک کند.

نوع بلاک چین آربیتروم چیست؟

بلاک چین آربیتروم از نوع لایه دوم بوده که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. بدین معنی است که از زیرساخت اتریوم برای ساختار پروژه خود استفاده می‌کند. تراکنش‌ها در آربیتروم به‌صورت خارج از بلاک چین در یک زنجیره جانبی جداگانه پردازش می‌شوند. این جنس بلاک چین باعث افزایش سرعت تأیید تراکنش‌ها در شبکه آربیتروم شده، کارمزد به‌صورت قابل‌توجهی کم و مقرون‌به‌صرفه شده و توسعه‌دهندگان می‌توانند از ابزارها و قراردادهای هوشمند موجود در اتریوم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPPS) در آربیتروم استفاده کنند. همچنین امنیت آربیتروم به امنیت ذاتی اتریوم و شبکه‌ای از اعتبارسنجی‌ها متکی است. این امر موجب افزایش امنیت آربیتروم می‌شود و خیال کاربران از بابت امنیت دارایی‌هایشان آسوده می‌کند.

در مقاله معرفی بلاک چین آربیتروم می‌توانید بیشتر درباره این پروژه تاثیرگذار بخوانید و اطلاعات کسب کنید.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  بررسی الگوریتم اجماع بلاک چین آربیتروم

  آربیتروم از دو الگوریتم اجماع به نام اثبات سهام (POW) و اثبات اعتبار (POA) استفاده می‌کنند.

  • در الگوریتم اثبات سهام (POW)، اعتبارسنجی‌ها با قفل‌کردن مقداری از توکن‌های ARB (ارز دیجیتال بومی آربیتروم) در شبکه، به تأمین امنیت و صحت تراکنش‌ها کمک می‌کنند. در ازای این خدمت، آنها پاداش‌هایی به‌صورت توکن ARB دریافت می‌کنند.
  • در الگوریتم اثبات اعتبار (POA)، از تعداد محدودی از اعتبارسنجی‌های منتخب برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. این بدان معنی است که تعدادی از اعتبارسنجی‌ها از کل اعتبارسنجی‌ها انتخاب می‌شوند و به پردازش تراکنش‌ها می‌پردازند. این اعتبارسنجی‌ها می‌توانند نهادهای متمرکز یا غیرمتمرکز مانند صرافی‌های ارز دیجیتال یا پروژه‌های بزرگ بلاک چینی باشند.

  بررسی اجزای تشکیل‌دهنده آربیتروم

  در این قسمت به برسی اجزایی که در کنار هم پروژه آربیتروم را تشکیل می‌دهند، می‌پردازیم.

  1. زنجیره جانبی: تراکنش‌ها به‌جای بلاک چین اتریوم، در یک زنجیره جداگانه و مجزا به نام زنجیره جانبی پردازش می‌شوند که این امر موجب افزایش سرعت پردازش و کاهش کارمزدها می‌شود.
  2. رول‌آپ خوش‌بینانه: هسته شبکه آربیتروم، رول‌آپ خوش‌بینانه است. این مکانیزم هوشمندانه فرض می‌کند که همه تراکنش‌ها معتبر هستند جز اینکه خلاف آن ثابت شود. این تکنولوژی با جمع‌آوری تراکنش‌ها در دسته بزرگ و اثبات صحت آنها به‌صورت تصادفی، در زمان صرفه‌جویی می‌کند و هزینه پردازش تراکنش‌ها کاهش می‌دهد.
  3. اعتبارسنجی‌ها: این افراد یا نهادها، وظیفه تأیید صحت تراکنش‌ها را بر عهده دارند. اعتبارسنجی‌ها با قفل‌کردن مقداری از توکن‌های ARB (ارز دیجیتال بومی آربیتروم) در شبکه، انگیزه پیدا می‌کنند که به وظایف خود به‌درستی عمل کنند. اعتبارسنجی‌ها موجب افزایش امنیت شبکه آربیتروم می‌شوند.
  4. پل‌های بلاک چینی: این فناوری به کاربران امکان می‌دهد تا دارایی‌های خود را بین بلاک چین اصلی اتریوم و زنجیره جانبی آربیتروم منتقل کنند. پل‌ها برای تضمین امنیت و صحت انتقال دارایی‌ها استفاده می‌شوند.
  5. برنامه‌های غیرمتمرکز و ابزارها: آربیتروم یک پلتفرم ایده‌آل برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPPS) و ابزارهای نوآورانه است. توسعه‌دهندگان می‌توانند از قراردادهای هوشمند اتریوم برای ساخت DAPPS در آربیتروم استفاده کنند و از مزایای آن مانند سرعت بالا، کارمزد پایین و امنیت بهره مند شوند.
  6. حاکمیت: آربیتروم یک سیستم حاکمیتی غیرمتمرکز دارد که توسط دارندگان توکن‌های ARB اداره می‌شود. این بخش در مورد آینده پروژه، تصمیم‌گیری می‌کند.

  در عکس زیر اجزای تشکیل‌دهنده پروژه آربیتروم را مشاهده می‌کنید:

  اجزای تشکیل دهنده آربیتروم

  اجزای تشکیل دهنده آربیتروم

  بررسی بازیگران اکوسیستم ARB

  بازیگران اکوسیستم بلاک چینی خیلی مهم است؛ چرا که یک پروژه با بازیگرانش می‌تواند هدف‌های خود را محقق کند و به رده‌های بالا در دنیای رمزارزها برسد. توسعه‌دهندگان، اعتبارسنجی‌ها، دارندگان توکن و پروژه‌ها، نقش‌های متفاوتی را به‌عنوان بازیگران اکوسیستم آربیتروم ایفا می‌کنند.

  • توسعه‌دهندگان: خالقان dApps و ابزارها هستند که با خلاقیت‌هایشان، خدمات جدیدی به کاربران ارائه می‌‎دهند.
  • اعتبارسنجی‌ها: امنیت شبکه را تأمین می‌کنند. با تأیید تراکنش‌ها، صحت و ثبات آن را تضمین خواهند کرد و از هک‌شدن شبکه یا تراکنش‌های نامعتبر جلوگیری می‌کنند.
  • دارندگان توکن: حاکمان سیستم حاکمیت غیرمتمرکز هستند که با حمایت و مشارکت خود، به پیشرفت پروژه آربیتروم کمک می‌کنند.
  • پروژه‌ها: با ایجاد ابزارها و زیرساخت‌های جدید، به گسترش و رشد آربیتروم کمک می‌کنند.

  پلتفرم آربیتروم در چه مواردی استفاده می‌شود؟

  آربیتروم در دنیای رمزارزها نقش مهمی در DEXها، بازی‌های بلاک چینی و بازارهای NFT ایفا می‌کند.

  • صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX): این مدل صرافی‌ها با استفاده از شبکه آربیتروم، معاملات مشتریان را با سرعت خیره‌کننده و بدون معطلی انجام می‌دهند.
  • بازی‌های بلاک چینی: گیمرها دربازی‌های مبتنی بر بلاک ‌چین که از شبکه آربیتروم استفاده می‌کنند، می‌توانند از اجرای روان، سریع و لذت‌بخش بدون تأخیر و افت کیفیت لذت ببرند.
  • پلتفرم‌های NFT: پلتفرم‌های خریدوفروش NFT از پلتفرم آربیتروم استفاده می‌کنند تا تراکنش‌های کاربرانشان به‌صورت سریع، کم‌هزینه و امن صورت گرفته و تجربه کاربری بهتری را ارائه دهند.

  در عکس زیر پروژه‌هایی را می‌بینید که می‌توانید در پلتفرم آربیتروم استفاده کنید:

  نرم‌افزار های اکوسیستم آربیتروم

  نرم‌افزار های اکوسیستم آربیتروم

  بررسی ارز دیجیتال ARB

  ارز دیجیتال ARB، کوین ساخته شده توسط پروژه آربیتروم است. این کوین برای مواردی مانند سیستم حاکمیت غیرمتمرکز، سرمایه‌گذاری، حفظ ارزش سرمایه و در پلتفرم‌های روی بستر آربیتروم برای انجام تراکنش استفاده می‌شود. پروژه آربیتروم با مقیاس‌پذیر کردن شبکه خود و با استفاده‌کردن از تکنولوژی رول‌آپ خوش‌بینانه توانست سرعت و امنیت شبکه را افزایش داده و کارمزدهای شبکه را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

  در واقع، آربیتروم توانست باری از دوش اتریوم بردارد و مقیاس‌پذیری آن را اندکی افزایش دهد. تیم این پروژه همچنان درحال‌توسعه آربیتروم هستند. آنها توانسته‌اند با توسعه‌هایی که روی پروژه خود انجام می‌دهند و پلتفرم‌های بلاک چینی را برای استفاده از شبکه آربیتروم جذب می‌کنند، تقاضا برای ارز ARB را افزایش دهند. انتظار می‌رود مسیری را که آربیتروم می‌رود، باعث شود تا استفاده از شبکه آربیتروم بیشتر شود و هم در آینده تقاضا برای ARB بیشتر از حال شود. این امر می‌تواند در آینده قیمت آربیتروم را افزایش دهد.

  خرید آربیتروم

  محمدجواد جعفری

  محمدجواد جعفری

  چند سال پیش، پس از تب‌وتاب بازار بورس ایران با فارکس آشنا شدم و همین موضوع باعث شد که به سراغ یادگیری تحلیل تکنیکال و اقتصاد کلان برم. بعد از مدتی علاقم به اقتصاد بیشتر شد و به صورت حرفه‌ای‌تر تو این حوزه کار کردم. طولی نکشید که با ورود به دنیای ارزهای دیجیتال، شروع به یادگیری تحلیل فاندامنتال کردم و الان بیشتر زمانم رو روی بررسی پروژه‌های بلاک‌چین و تحلیل اقتصاد کشورها می‌ذارم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

  ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

  بخشی از وایت پیپر ریپل (XRP)؛ پروتکلی منحصربه‌فرد درحوزه بلاک چین

  در حوزه بلاک چین یا کامپیوتر، الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر