زتاچین (ZetaChain): پل ارتباطی بین بلاک چین‌های مختلف

تاریخ: 18 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  12 دقیقه
زتاچین چیست

ایجاد همکاری و تعامل‌پذیری در بین شبکه‌های بلاک چینی مختلف، از زمان آغاز و شروع فعالیت شبکه‌های بلاک چینی تا به امروز، با درنظرگرفتن طراحی شبکه‌های بلاک چینی برای برقراری امن اطلاعات و شفافیت، همیشه به‌عنوان معضل بزرگی باقی‌مانده است و اگر به پل‌های بلاک چینی امروزی دقت کنیم، فرایند سوزاندن توکن‌ها در مبدأ و انتشار آن در بلاک چین مقصد، رویکردهای نقدینگی شکسته و حتی نقدینگی یکپارچه در کنار مشکلات متعدد، هزینه‌های سرسام‌آوری را برای کاربران به وجود آورده است.

در واقع، وجود قراردادهای هوشمند مختلف طبق استانداردهای گوناگون در شبکه‌های بلاک چینی، پشتیبانی‌نکردن بسیاری از شبکه‌ها از استانداردهای شبکه‌های دیگر، فرایند اجرای قرارداد هوشمند و حتی انتقال توکن‌ها را در بین زنجیره‌های مختلف به امری دشوار، مقیاس‌ناپذیر و پرهزینه بدل کرده است.

بااین‌وجود، در همین حال که به این معضلات بزرگ و دشواری‌ها فکر می‌کنیم، پروژه بلاک چینی زتاچین (ZetaChain)، به‌عنوان راه‌حلی جامع و کاربردی، تعامل‌پذیری و همکاری در بین شبکه‌های بلاک چینی، اجرای قراردادهای هوشمند و حتی تبادل یا انتقال داده‌ها را در بین بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی امروزی آسان کرده است.

در مقاله امروز از دانشنامه آلت کوین آکادمی بیت پین، پروژه زتاچین را مورد نقد و بررسی قرار داده و هر آنچه که باید درباره این پروژه بدانید، با شما به اشتراک می‌گذاریم. توصیه می‌کنیم برای آشنایی کامل با پروژه بلاک چینی ZetaChain، نحوه سازوکار، کاربرد و مزایا و معایب آن با ما همراه باشید.

پروژه زتاچین چیست؟

پروژه زتاچین (Zetachain)، بلاک چینی لایه 1 و پلتفرمی برای ایجاد قابلیت تعامل‌پذیری (interoperability) است که تبادل داده‌ها به‌صورت میان زنجیره‌ای (Cross-chain)، تبادل توکن در بین زنجیره‌های بلاک چینی مختلف و اجرای قراردادهای هوشمند را به صورت یکپارچه و واحد در بین بسیاری از زنجیره‌های بلاک چینی متعدد امکان‌پذیر می‌کند.

معرفی Zetachain

این پلتفرم غیرمتمرکز به‌واسطه برنامه های غیرمتمرکز بلاک چینی (Dapps) خود که از قراردادهای هوشمند شبکه تغذیه می‌شوند، قادر خواهد بود داده‌ها و اطلاعات را در زنجیره‌های بلاک چینی مختلف خوانده و بنویسد و در نمای کلی قابلیت ارتباطات و همکاری بین زنجیره‌ای را که شاید در ساختارهای دیگر دشوار به نظر برسد، به ساده‌ترین روش پیاده‌سازی کند.

در بیانی ساده، این رویکرد یا قابلیت، به برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چینی و توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا با استفاده از این بلاک چین لایه اولی، به ویژگی‌های چندین بلاک چین مختلف به‌صورت واحد و یکپارچه دسترسی داشته باشند و قراردادهای هوشمند عمومی، تبادل داده میان زنجیره‌ای و حتی انتقال توکن‌ها در بین زنجیره‌های مختلف را با کنارگذاشتن مشکلات پلتفرم‌های چند زنجیره‌ای (Multi-chain) و کراس چین، در نهایت سادگی و مقیاس‌پذیری نهایی کنند.

در کنار موارد بالا، ZetaChain با قابلیت omnichain، نه‌تنها برای استفاده و دسترسی به پلتفرم‌های قرارداد هوشمند امروزی مانند اتریوم (ETH) یا پالیگان (Polygon)، بلکه به‌منظور تعامل و دسترسی به زنجیره‌هایی مانند بیت کوین (BTC) یا دوج کوین (DOGE) که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند، نیز قابل‌دسترسی و استفاده خواهد بود.

در نتیجه، پروژه بلاک چینی زتاچین را می‌توانیم نوعی پلتفرم چند زنجیره‌ای تمام‌عیار، پیشرفته و بسیار مقیاس‌پذیر محسوب کنیم که به توسعه‌دهندگان، برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چینی، سرمایه‌گذاران و هر کاربر امروزی فضای بلاک چین این امکان را خواهد داد که بدون محدودیت، از ویژگی‌های دیفای (DeFi)، NFTها، امنیت و حریم خصوصی، ارائه نقدینگی و… به بهترین روش ممکن بهره ببرند.

بنیان‌گذاران و تیم پروژه زتاچین

بنیان‌گذاران و تیم پروژه زتاچین شامل اشخاصی نام‌آشنا و ماهر در زمینه بلاک چین، علوم رایانه‌ای، رمزنگاری و توسعه نرم‌افزار است که از این تیم ماهر، می‌توان به آنکور ناندوانی، از اعضای سابق تیم کوین بیس و خالق ارز دیجیتال Basic Attention Token (BAT) به‌عنوان بنیان‌گذار اصلی اشاره کرد.

در کنار تیم بزرگ و فنی بنیان‌گذاران پروژه، این پلتفرم حامیان و مشارکت‌کنندگان به نامی را به خود جذب کرده است. این سرمایه‌گذاران عبارت‌اند از:

 • بازارسازان اصلی
 • صرافی‌های برتر ارز دیجیتال
 • کارمندان اولیه کوین بیس و صرافی بایننس از جمله دن رومرو، سم روزن بلوم و جان یی
 • مشارکت‌کنندگان عمده در برخی از رایج‌ترین پروتکل‌ها امروزی مانند پالیگان

اگر بخواهیم نگاهی به روند توسعه و راه‌اندازی این پروژه داشته باشیم، باید اضافه کنیم که پروژه و ساختار کلی ZetaChain با رهبری و سرپرستی آنکور ناندوانی در سال 2021 به صورت رسمی به عموم جامعه معرفی و پلتفرم آن به منظور توسعه و پیاده‌سازی اولیه، در شبکه آزمایشی خود در سال 2022 راه‌اندازی شد.

این پروژه و پلتفرم بلاک چینی پس از مراحل اولیه معرفی و پیاده‌سازی در شبکه آزمایشی، با معرفی مفهوم نوآورانه خود تحت عنوان قراردادهای هوشمند omnichain موردتوجه قرار گرفت و با پشتوانه جامعه سرمایه‌گذاران و کمپانی‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر ارز دیجیتال (VCs) در سال 2023، موفق به جذب سرمایه قابل توجه 27 میلیون دلاری شده و در اول فوریه سال 2024، شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  زتاچین چه هدفی را دنبال می‌کند؟

  زتاچین، همان‌گونه که از رویکرد و قابلیت‌های متعدد پروژه آن مشخص است، هدف تعامل‌پذیری و ایجاد ارتباطی یکپارچه با بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی امروزی را دنبال کرده و قصد دارد به‌عنوان پلتفرم غیرمتمرکز در فضای ارزهای دیجیتال، به هر کاربر امروزی، امکان ایجاد و مدیریت قرارداد هوشمند، انتقال دارایی و تبادل اطلاعات و داده‌ها را در بهینه‌ترین زیرساخت ارائه دهد.

  بیایید برای این‌که مشکلات مربوطه به تعامل‌پذیری و همکاری بین شبکه‌های بلاک چینی را کمی موشکافی کنیم، با یک مثال پیش رویم. فرض کنید که قصد انتقال توکن یا اجرای قرارداد هوشمندی را در بین چندین زنجیره بلاک چینی دارید. بدیهی است که تنها راه ممکن پیش از پروژه زتاچین، پل‌های بلاک چینی مختلف با قابلیت میان زنجیره‌ای هستند که برخی از آنها از رویکرد نقدینگی شکسته (ایجاد استخر نقدینگی در دوزنجیره) یا نقدینگی یکپارچه (سوزاندن توکن در مبدأ و تولید آن در بلاک چین مقصد) استفاده می‌کنند که همین رویکردها هم محدودیت‌های بسیار زیادی دارند.

  حتی با وجود پل‌های بلاک چینی با قابلیت‌های بالا، اگر قصد تبادل توکن را به شبکه‌ای داشته باشید که از قرارداد هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، هیچ راه‌حلی وجود نخواهد داشت و حتی برای توسعه برنامه بلاک چینی، ایجاد قرارداد هوشمند و تبادل اطلاعات و داده‌ها بین زنجیره‌ها، نیاز به گره مشترک یا استانداردی برای پشتیبانی در بین دو شبکه مبدأ و مقصد خواهید داشت.

  بااین‌وجود، راه‌حل اصلی و شاید بسیار جدید امروزی از سوی زتاچین ارائه شده است که با پشتیبانی از کیت توسعه نرم‌افزاری شبکه کازماس (Cosmos SDK)، ماشین مجازی اتریوم (EVM) و شبکه‌های بلاک چینی ناسازگار با قراردادهای هوشمند، قابلیت‌هایی مانند، انتقال پیام یا داده میان زنجیره‌ای، تبادل توکن، ایجاد قرارداد هوشمند و توسعه برنامه‌های بلاک چینی را در بین زنجیره‌های مختلف یکپارچه می‌کند.

  توکن ZETA چیست؟

  در کنار قابلیت‌های ذکر شده در بالا، پروژه بلاک چینی زتاچین، به‌منظور پیشبرد قابلیت‌های خود، توکن بومی ZETA را با استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم راه‌اندازی کرده است که به‌منظورهای زیر استفاده می‌شود:

  توکنومیکس زتاچین

  • پاداش مشارکت در اجماع اثبات سهام به‌عنوان پاداش ساخت بلاک یا استیکینگ
  • گس فی شبکه
  • انجام تراکنش‌های کراس چین در پلتفرم
  • ساختار حاکمیتی

  رمز ارز ZETA با وجود قابلیت حاکمیتی و ایجاد حق رأی یا مشارکت در پیشنهادها توسعه و همکاری پروژه، قابلیت استفاده در استخرهای نقدینگی ارز دیجیتال Zetachain را به‌منظور تأمین نقدینگی و کسب پاداش نیز دارد که به‌عنوان رویکردی مشوق برای دارندگان این ارز دیجیتال تعبیه شده است.

  این ارز دیجیتال باعرضه حداکثری 2.1 میلیارد توکن به بازار عرضه شده و تا زمان نگارش این مقاله، نزدیک به 265.4 میلیون از آن در گردش قرار گرفته است. در ادامه مقاله برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال به توکنومیکس و توزیع اولیه آن نیز اشاره می‌کنیم.

  توکنومیکس ارز دیجیتال زتاچین

  حال که با پروژه بلاک چینی زتاچین و قابلیت‌های مختلف آن آشنا شده‌اید، زمان آن رسیده است که به توکنومیکس ارز دیجیتال ZETA نیز اشاره کنیم که نقش مهمی را در شناخت اهداف پروژه و رویکرد کلی آن برای توزیع سرمایه توکن ایفا می‌کند.

  مشخصات ارز زتاچین
  نام زتاچین (ZetaChain)
  نماد ZETA
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 2,100,000,000
  سایت پروژه https://zetachain.com/

  توزیع توکن ZETA یا توکنومیکس این ارز دیجیتال، طبق توضیحات پروژه و وایت پیپر آن به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

  • 10 درصد برای استخر سرمایه رشد کاربران پروژه
  • 12 درصد برای سرمایه موردنیاز رشد پروژه
  • 10 درصد برای پاداش اعتبارسنجان
  • 5 درصد برای استخرهای نقدینگی
  • 24 درصد برای خزانه پروژه
  • 5 درصد برای مشارکت کنندگان اصلی پروژه
  • 16 درصد برای مشاوران و مشتریان پروژه

  لازم به ذکر است که از 2.1 میلیارد عرضه حداکثری این پروژه، حدود 31.5 میلیون توکن ZETA، تحت عنوان ایردراپ اولیه پروژه به کاربرانی که پیش از راه‌اندازی رسمی پروژه در فوریه 2024، در این پلتفرم تراکنش و فعالیت داشته‌اند، اهدا شده که طبق اطلاعات رسمی، بیش از 800000 کاربر واجد شرایط دریافت ایردراپ بودند.

  ویژگی‌های رمزارز ZetaChain

  بلاک چین لایه اولی و رمزارز  ZetaChain، همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، بر پایه Cosmos SKD و موتور اجماع Tendermint شبکه کازماس و الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) کار می‌کند که در کنار این ساختار فنی و بسیار پیچیده، ویژگی‌های مختلفی را در ساختار خود مدیریت می‌کند.

  در واقع، این پروژه بلاک چینی غنی از لحاظ ساختار و کاربرد، به لطف قابلیت Omnichain یا زنجیره OMNI و دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چینی بستر خود، قادر خواهد بود که بدون هیچ‌گونه پل بلاک چینی با زنجیره‌های مختلف قرارداد هوشمند و سازگار با EVM، به همراه زنجیره‌های ناسازگار با قراردادهای هوشمند، تعامل داشته و ارتباط گیرد.

  این بلاک چین لایه اولی در کنار قابلیت‌های بالا، ماشین مجازی شبکه خود به نام zEVM را در معماری خود پشتیبانی می‌کند که در کنار سازگاری با ماشین مجازی اتریوم و استانداردهای این شبکه، مسئولیت مدیریت قراردادهای هوشمند omnichain را بر عهده خواهد داشت.

  در بخش زیر، برای آشنایی کلی و بررسی تمامی بخش‌های اکوسیستم این پروژه، به مهم‌ترین ویژگی‌های ZetaChain اشاره می‌کنیم که هر بخش به نسبت کاربرد و نوآوری استفاده شده در آن، بیانگر ساختار فنی و توسعه‌یافته این پروژه هستند.

  ویژگی‌های ارز Zetachain

  گره‌های فرا متصل

  شبکه بلاک چینی زتاچین، مانند بسیاری از شبکه‌های مقیاس‌پذیر امروزی از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) در ساختار خود استفاده می‌کند، با این تفاوت که گره‌های شبکه یا نودهای اعتبارسنج نقش پردازش بلاک‌ها و تأیید آن را به همراه گره‌های فرا متصل بر عهده دارند. در واقع، در معماری این شبکه در کنار گره‌های اعتبارسنج شبکه که دارایی خود را برای اعتبارسنجی و دریافت پاداش ساخت بلاک واریز یا استیک می‌کنند، بازیگران یا گره‌های دیگری تحت عنوان «گره‌های فرا متصل» در این فرایند نظارت و نقش مهمی دارند.

  گره‌های فرا متصل در شبکه، به طور مداوم ارتباطات و تراکنش‌های کراس چین را در کل ساختار چند زنجیره شبکه بررسی کرده و با علامت‌گذاری هرگونه تراکنش متناقض یا تقلبی که ممکن است در طول مبادلات زنجیره‌ای متقابل رخ دهد، از بروز هرگونه مشکل و رفتار مخرب جلوگیری می‌کند.

  قراردادهای Omnichain

  قراردادهای هوشمند Omnichain را می‌توانیم مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد و ویژگی پروتکل ZetaChain بنامیم که برای سازماندهی فعالیت تراکنش‌ها در شبکه‌های مختلف بلاک چین استفاده خواهند شد و برای انجام هرگونه تراکنش چند زنجیره‌ای در ساختار اصلی شبکه نقش اصلی را دارند.

  در کنار نقش بسیار مهم قراردادهای هوشمند زنجیره OMNI، این شبکه به‌منظور ارائه عملکرد بهتر این بخش، استاندارد توکن ZRC-20 را پیاده‌سازی کرده که زیرمجموعه و توسعه‌ای از استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم و سایر شبکه‌های سازگار با EVM به شمار خواهد رفت. در بیانی ساده، بخش اصلی قابلیت انتقال و تعامل‌پذیری در بین زنجیره‌ها و بلاک چین‌های مختلف این شبکه به قراردادهای هوشمند OmniChain و استاندارد ZRC-20 باز خواهد گشت که برخلاف استاندارد ERC-20، می‌تواند از عملکرد پشتیبانی قراردادهای هوشمند، حتی از دارایی‌‌های ناسازگار با قراردادهای هوشمند مانند بیت کوین نیز پشتیبانی خواهد کرد.

  در واقع، طبق این استاندارد توکن و قابلیت بسیار منحصربه‌فرد آن، چه توکن‌های ERC-20 در شبکه اتریوم یا Polygon و چه ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و دوج کوین می‌توانند در پروتکل کراس چین ZetaChain به‌عنوان توکن ZRC-20 نمایش داده شوند.

  به زبانی ساده، این استاندارد واحد و یکپارچه به dAppها اجازه خواهد داد تا فعالیت تراکنش‌ها را در تمام زنجیره‌های متصل هماهنگ کرده و نیازی به ایجاد هیچ‌گونه مسیر یا استانداردی در سراسر زنجیره‌های مرتبط نداشته باشد.

  در نمایی کلی، این نوآوری مهم، ZetaChain را به اکوسیستمی به‌شدت ارزشمند و کارا تبدیل می‌کند که در آن ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و توکن‌های ERC-20 می‌توانند در چندین DApp در چارچوب زنجیره‌ای واحد مورداستفاده قرار گرفته و نهایت تعامل‌پذیری را داشته باشد.

  پیام‌رسانی بین زنجیره‌ای

  بخش دیگر از ساختار و قابلیت‌های پروژه زتاچین، به پیام‌رسانی بین زنجیره‌ای آن برمی‌گردد که از انتقال داده‌ها و پیام‌های بلاک چینی از طریق بلاک چین‌های مختلف پشتیبانی می‌کند. لازم به ذکر است که تبادل پیام‌ها و انتقال داده‌های بین زنجیره‌ای را می‌توان در زمانی که برنامه‌ای به عملکرد قرارداد هوشمند در مقیاس کامل نیاز ندارد، استفاده کرد.

  پیام‌رسانی بین زنجیره‌ای در این پلتفرم به‌منظور کاربردهای ساده مانند تبادل اطلاعات در بین Dappها و انتقال NFTها می‌تواند کاربردی به نظر برسد. با این حال برای استفاده‌های فنی و پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند، باید قراردادهای هوشمند Omnichain استفاده شود.

  دارایی‌های خارجی مدیریت شده

  از دیگر ویژگی‌ها و قابلیت‌های بسیار کاربردی و جذابی که در این پروژه امکان استفاده آن وجود دارد، قابلیت دارایی‌های خارجی مدیریت شده است که به‌منظور مدیریت دارایی‌ها و خزانه‌های بلاک چینی از راه دور در سایر بلاک‌چین‌ها استفاده خواهد شد. در واقع، این قابلیت امکان اعمال یا پیاده‌سازی منطق و تابع قرارداد هوشمند را در زنجیره‌هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند را خواهد داد و می‌تواند حتی در بلاک چین‌های اثبات کار مانند بیت کوین و دوج کوین نیز استفاده شود.

  سازگاری با ماشین مجازی اتریوم

  از قابلیت‌های کاملاً بارز و کاربردی این شبکه بلاک چینی که برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌های مختلف بلاک چینی بسیار ضروری است، قابلیت سازگاری پروژه زتاچین با ماشین مجازی اتریوم است که با وجود استفاده مکرر شبکه اتریوم و توکن ERC-20 در زمینه قراردادهای هوشمند و حوزه‌های بلاک چینی محبوبی مانند دیفای، نقش اساسی را در فرایند توسعه دارد.

  بررسی مزایا و معایب شبکه زتاچین

  تا به اینجای مقاله، با بررسی تمامی بخش‌هایی که باید از پروژه بلاک چینی ZetaChain موردتوجه باشد، تصویر مناسبی از رویکردها، اهداف، ساختار و پتانسیل آن در آینده در ذهنتان شکل‌گرفته است و برای‌آنکه بتوانید دید منطقی و مناسب‌تری را به این پروژه داشته باشید، بررسی مزایا و معایب این شبکه نیز اهمیت دو چندانی خواهد داشت.

  در همین راستا، به‌صورت کلی و گذرا به اصلی‌ترین مزایا و معایب پروژه و شبکه زتاچین اشاره می‌کنیم که هر کدام طبق مسیر و نقشه راه این پروژه نوظهور قابل‌اهمیت و ارزشمند هستند.

  مزایا:

  • رویکردی منحصربه‌فرد برای تعامل‌پذیری و همکاری در بین زنجیره‌های بلاک چینی
  • مقیاس‌پذیری بالا، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و رویکردهای تشویقی برای استفاده از پلتفرم
  • سازگاری پلتفرم و قابلیت‌های آن با زنجیره‌های سازگار با EVM و ناسازگار با EVM
  • پشتیبانی قابلیت‌های تعامل‌پذیری و تبادل اطلاعات و توکن‌ها در بین زنجیره‌های ناسازگار با قراردادهای هوشمند مانند بیت کوین
  • ایجاد استخر نقدینگی برای تأمین‌کنندگان نقدینگی، قابلیت استیکینگ و حاکمیتی برای توکن بومی ZETA

  معایب:

  • پیچیدگی فنی و ساختار بسیار گنگ آن برای کاربران عادی و مبتدی
  • مدت‌زمان طولانی پیاده‌سازی شبکه در شبکه اصلی و نارضایتی برخی از کاربران و سرمایه‌گذاران
  • احتمال خطا و هک قراردادهای هوشمند زنجیره که با وجود گستردگی زنجیره‌ها (قابلیت مولتی چین) می‌تواند آسیب‌پذیری بزرگی را در چندین شبکه ایجاد کند.
  • ساختار شبه متمرکز گره‌های فرا متصل و جداشدن بخش امنیت پروژه و محور عدم تمرکز آن از عهده گره‌های اصلی یا نودها

  نحوه خرید ارز ZETA

  نحوه خرید ارز دیجیتال ZETA، با لطف لیست‌شدن این ارز دیجیتال در صرافی بیت پین، بسیار آسان و مقرون‌به‌صرفه شده است و دیگر نیازی به سپری‌کردن فرایند سخت احراز هویت در صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی و پیچیدگی صرافی‌های غیرمتمرکز بلاک چینی (DEX) نخواهید داشت.

  برای خریدوفروش آسان ZETA، در بهترین و به‌روزترین نرخ لحظه‌ای بازار، تنها کافی است که به صفحه خرید ارز دیجیتال زتاچین در صرافی بیت پین مراجعه کرده و در بخش‌های مختلف پلتفرم معاملاتی بیت پین، اعم از خریدوفروش آسان، معاملات و OCO، سفارش‌های خود را ثبت کنید.

  لازم به ذکر است که در صرافی بیت پین، قابلیت خریدوفروش بدون کارمزد ZETA نیز فراهم شده است که کاربران می‌توانند به‌راحتی با استفاده از کیف پول سخت افزاری بیت پین، در کنار ذخیره‌سازی سخت افزاری دارایی خود، به این قابلیت نیز دسترسی داشته باشند.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال زتاچین چیست؟

  پروژه زتاچین (Zetachain)، بلاک‌چینی لایه 1 و پلتفرمی برای ایجاد قابلیت تعامل پذیری(interoperability) است که تبادل داده‌ها به‌صورت میان زنجیره‌ای(Cross-chain)، تبادل توکن در بین زنجیره‌های بلاک چینی مختلف و اجرای قراردادهای هوشمند را به‌صورت یکپارچه و واحد در بین بسیاری از زنجیره‌های بلاک چینی متعدد امکان‌پذیر می‌کند.

  • آیا شرکت در ایردراپ زتاچین رایگان است؟

  شرکت در ایردراپ زتاچین، برای عموم کاربران رایگان بوده است. با این حال، در کنار به‌اتمام‌رسیدن این رویداد ایردراپ، کاربرانی واجد شرایط دریافت توکن ZETA بوده‌اند که پیش از 1 فوریه 2024، در این پلتفرم فعالیت داشته و تراکنش ثبت کرده‌اند.

  • آیا ارز دیجیتال زتاچین برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  ارز دیجیتال زتاچین، با وجود ساختاری بسیار فنی و ارائه راه‌حل‌های مناسب در زمینه ایجاد تعامل‌پذیری در بین شبکه‌های بلاک چینی، برای سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی تلقی خواهد شد. با این حال، در جهت سرمایه‌گذاری مطمئن و ایجاد بازدهی مناسب، برنامه‌ریزی و زیر نظر گرفتن مسیر توسعه پروژه بسیار اهمیت خواهد داشت.

  • ارز دیجیتال ZETA در چه کیف پول‌هایی پشتیبانی می‌شود؟

  ارز دیجیتال ZETA، در بین بسیاری از کیف پول‌های معتبر ارز دیجیتال امروزی پشتیبانی شده و کاربران می‌توانند برای استفاده یا ذخیره‌سازی مطمئن آن از کیف پول‌هایی مانند، تراست والت و متامسک استفاده کنند.

  • آیا امکان استیک ارز دیجیتال ZETA وجود دارد؟

  بله پلتفرم غیرمتمرکز زتاچین، با ساختار اجماع اثبات سهام (POS) دارای قابلیت استیکینگ بوده و کاربران می‌توانند در کنار سپرده‌گذاری یا استیک ارز دیجیتال ZETA و کسب سودی مناسب، در فرایند امنیت این شبکه بلاک چینی نیز نقش مهمی را داشته باشند.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر