متن باز یا اپن سورس (Open Source) چیست؟ یک مزیت مهم برای ارز دیجیتال

توسط کارن آهنگری
|
18 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
نرم‌افزار متن‌آزاد به نرم‌افزارهایی می‌گویند که افراد می‌توانند در کد منبع آن‌ها تغییر ایجاد کرده یا اشکالات (باگ) احتمالی آن‌ها را رفع کنند.

متن باز یا اپن سورس (Open Source): این روزها بسیار می‌شنویم که یکی از مهم‌ترین ویژگی رمزارزها (CryptoCurrency) اوپن سورس (Open Source) بودن یا همان متن باز بودن آن ها است. این سوال مهم پیش می‌آید که اصلا اوپن سورس بودن به چه معنی است؟ اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی مفید از دنیای خاص رمز ارزها هستید، با ما همراه باشید.

اوپن سورس یا متن باز چیست؟

برای این که با مفهوم متن باز بودن به خوبی آشنا شوید، باید توضیحاتی را در رابطه با نرم افزارهای کامپیوتری بیان کنیم. به طور کلی هر برنامه و نرم افزاری که کد نویسی می‌شود، کدهای آن سه حالت دارند؛

  • اوپن سورس (Open Source) یا متن باز
  • کلوز سورس (Close Source) یا متن بسته
  • رایگان (Free)

هر یک از این نرم افزارها ویژگی‌های خاصی برای خود دارند که بحث در رابطه با آن‌ها خارج از حوصله این متن است. در این نوشتار قصد داریم بر بررسی نرم‌افزارهای اوپن سورس بپردازیم.

به دلیل نام متن باز بودن، به سادگی می‌توان به مفهوم آن هم پی برد. متن یا همان کدهای چنین برنامه‌هایی باز و قابل دسترسی هستند. یعنی هر کسی می‌تواند این کدها را ببیند. مشاهده کردن کدها امکان بررسی آن‌ها را به کارشناسان می‌دهد.

رمز ارزها اوپن سورس (open source) هستند؟

در جواب باید بگوییم که بله و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت رمز ارزها (CryptoCurrency) همین متن باز بودن آن‌ها است. احتمالا شما بارها این جمله را شنیده‌اید که رمز ارزها شفاف هستند. باید بگوییم که دلیل اصلی شفاف بودن آن‌ها همین متن باز بودن است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت رمز ارزها (CryptoCurrency) همین متن باز بودن آن‌ها است.

خرید و فروش ارز دیجیتال یکی از کارها پرطرفدار شده است. بسیاری از کسانی که هنوز به دنیای ارز دیجیتال وارد نشده‌اند، بابت شفافیت این ارزها اطمینان ندارند. با متن باز بودن این ارزها به سادگی می‌توان کدها را مشاهده کرد و دیگر دلیلی برای عدم شفافیت وجود ندارد.

به عنوان مثال شما می‌توانید کدهای بیت کوین را بررسی کنید. این بررسی به شما اجازه می‌دهد که اگر اشکالی را در ساختار آن مشاهده می‌کنید، به سادگی آن را حل کنید. شاید برای شما جالب باشد که می‌توان ساختار ارزهای دیجیتال را شخصی سازی کرد.

ویژگی‌های مثبت رمز ارزها به دلیل متن باز بودن  

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که متن باز بودن باعث شده که ارزهای دیجیتال شفافیت بالایی داشته باشند. باید بگوییم که این تنها ویژگی مثبت رمز ارزها (CryptoCurrency) نیست که به علت اوپن سورس بودن برای آن‌ها ایجاد شده است. در ادامه دیگر ویژگی‌ها را بیان می‌کنیم.

  • امنیت بالا

در نرم افزارهای اوپن سورس شاهد این پراکندگی قدرت هستیم و همین موضوع امنیت آن‌ها را افزایش می‌دهد. از آن جایی که هر کسی می‌تواند به کدهای یک نرم افزار متن باز دسترسی داشته باشد، پس طبیعتا ایرادهای بسیار کمی دارند. در صورت وجود مشکل هم در زمان بسیار کوتاهی رفع می‌شوند.

  • توسعه پذیری

به عنوان مثال تصور کنید که شخصی قسمتی از کد بیت کوین را تغییر دهد. در صورتی که 49 نفر دیگر بتوانند چنین کاری کنند، این کد تغییر می‌کند. به همین سادگی می‌بینید که ارزی مثل بیت کوین توسعه می‌یابد.

متن‌باز بودن تنها به معنی امکان دانلود سورس کد و تغییر دادن آن نیست، بلکه راه و رسم زندگی و نگرش به جهان است.

قوانین اصلی نرم افزارهای اوپن سورس

دسترسی برای عموم آزاد باشد: دسترسی به نرم‌افزار نبایستی برای افراد، ملیت و یا گروه خاصی محدود شود و تمامی افراد جامعه بایستی اجازه‌ی دسترسی رایگان به نرم‌افزار را داشته باشند.

کد منبع قابل دسترسی: کد سورس نرم افزار بایستی به صورت کاملا باز بدون استفاده از هیچگونه نرم افزار کد در دسترس مستقیم کاربر باشد.

امکان شخصی سازی: امکان شخصی سازی و ارائه نرم افزار ویرایش شده بدون نیاز به دریافت مجوز از سازنده اصلی امکان‌پذیر باشد.

امکان توزیع مجدد نرم افزار: نرم افزار بایستی برای ارائه به سایر کاربران بدون نیاز به پرداخت امکان استفاده و دانلود داشته باشد.

لوگوی متن باز (open source) و متن بسته (Closed Source)

لوگوی متن باز (open source) و متن بسته (Closed Source)

معایب نرم افزارهای کدباز

مهمترین نگرانی در استفاده از نرم‌افزارهای کدباز عدم دریافت پشتیبانی مستقیم از جانب شرکت سازنده است. به عنوان مثال ممکن است در نرم‌افزار مشکلی به وجود آید که توسط شخص برنامه نویس رفع نشود و بنابراین استفاده از نرم‌افزار با مشکل مواجه شود.

البته قبل از دانلود و استفاده از نرم افزارهای اوپن سورس به شما توصیه می‌شود تا با مراجعه به وب سایت های مختلف از صحت عملکرد صحیح و میزان رضایت مندی کاربران قبلی اطمینان حاصل نمایید.

مزایای نرم افزارهای کدباز

مهمترین مزیت نرم‌افزارهای کدباز، رایگان بودن آن‌ها است. شما با مراجعه به وب سایت شرکت سازنده امکان دانلود و استفاده از نرم‌افزار را به صورت کاملا رایگان خواهید داشت. در عین حال برای توسعه و اضافه کردن امکانات جدید می‌توانید با برنامه نویسان فعال دیگر در نقاط مختلف دنیا در ارتباط باشید و نسبت به اضافه کردن ویژگی‌های جدید بدون اتکا به شرکت سازنده اقدام کنید.

 

کلام آخر!

در نهایت باید بگوییم که رمز ارزها (CryptoCurrency) متن باز یا اوپن سورس (Open Source) هستند. این ویژگی باعث می‌شود که این ارزها امنیت بیشتری داشته باشند. علاوه بر امنیت شفافیت آن‌ها هم افزایش پیدا کرده است. متن باز بودن بر روی توسعه‌پذیری ارزهای دیجیتال هم تاثیر بسیاری دارد.

سوالات متداول

  1. می‌توان با توجه به متن باز بودن قیمت بیت کوین را تغییر داد؟

خیر متن باز بودن رمز ارزها (CryptoCurrency) چنین امکانی را به شما نمی‌دهد.

  1. افزایش خرید و فروش ارز دیجیتال ارتباطی با متن باز بودن آن دارد؟

بله! باید بگوییم که این روزها اطلاعات در رابطه با ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کرده و دیگر مانند قبل نیست که به اطلاع از قیمت بیت کوین خلاصه شود. همین افزایش اطلاعات باعث می‌شود که افراد بیش تری به سمت این کار جذب شوند.

  1. متن باز بودن فقط مربوط به ارزهای دیجیتال (CryptoCurrency) است؟

خیر، این مفهوم در همه نرم افزارها وجود دارد. به عنوان مثال گوگل هم متن باز است.

  1. متن باز بوده ویژگی مثبتی به حساب می‌آید؟

با توجه به مطالب بالا باید بگوییم بله! یک ویژگی مثبت است.

  1. برنامه‌های متن باز رایگان هستند؟

بله! برنامه‌های متن باز معمولا به صورت رایگان ارائه می‌شوند. یعنی شما برای مشاهده کدهای ارزهای دیجیتال نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید.

اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر