تتر گلد (Tether Gold) چیست و چگونه کار می‌کند؟

تاریخ انتشار: 22 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 1 شهریور 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
تتر گلد چیست؟

جهان در حال دیجیتالی شدن است و روز به روز جوامع بیشتری پول نقد را کنار می‌گذارند. با گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال و توسعه این صنعت، همانطور که توسط آینده‌پژوهان مالی پیش‌بینی شده است، آینده پول در کریپتو یا ارزهای دیجیتال است.

اگرچه بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین رمزارز بازار شهرت زیادی دارد و همگی آن را به خوبی می‌شناسند، کوین‌های دیگری مانند تتر و محصولات آن، در حال توسعه ویژگی‌های خود برای پاسخگویی به نیازهای مالی آینده هستند.

تتر با استیبل کوین USDT پیش از این نامی برای خود دست و پا کرده است و اکنون به دنبال این است که با توکن XAUt که از نظر فیزیکی پشتوانه طلا دارد، به این شهرت ادامه دهد.

تتر گلد (XAUt) چیست؟

تتر گلد (XAUt) چیست؟

تتر گلد (XAUt) استیبل‌کوینی است که توسط طلا پشتیبانی می‌شود. پشتوانه هر توکن تتر گلد یک اونس تروی (31.1035 گرم) طلا است که در خزانه‌ای در سوئیس نگهداری می‌شود. تتر گلد توسط کمپانی تتر (Tether) صادر می‌شود، همان شرکتی که توکن USDT را نیز منتشر می‌کند.

تتر گلد برای اولین بار در ژانویه 2020 راه‌اندازی شد با این هدف که کاربران بتوانند طلا را به دارایی‌های خود اضافه کنند بدون اینکه این فلز گرانبها را در اختیار داشته باشند و به صورت فیزیکی ذخیره کنند. این توکن برای ارائه مزایای مالکیت طلای فیزیکی، مانند حفظ قدرت خرید و محافظت بالقوه در برابر تورم، طراحی شده است – اما با مزیت اضافی که شامل معامله آن در صرافی‌های ارزهای دیجیتال می‌شود.

تتر گلد روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند و مطابق با استاندارد ERC-20 است. این بدان معنی است که می‌توان آن را با استفاده از هر کیف پول یا صرافی ای که از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کند، ذخیره و معامله کرد.

تتر گلد را می‌توان در صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال خرید یا فروخت و همچنین می‌توان آن را در صورت درخواست از کمپانی تتر به طلای فیزیکی تبدیل کرد. در این صورت، تتر هزینه کمی را برای فرایند بازخرید دریافت می‌کند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  تتر گلد (XAUt) چگونه کار می‌کند؟

  تتر گلد ارز دیجیتالی است که توسط Tether Limited راه‌اندازی شده است و ادعا می‌کند که توسط ذخایر فیزیکی طلای نگهداری شده در خزانه‌ای در سوئیس پشتیبانی می‌شود.

  فرایند استفاده از تتر گلد با خرید توکن‌های XAUt از یک صرافی یا کارگزار ارز دیجیتال آغاز می‌شود که نشان‌دهنده مالکیت بخش خاصی از طلا است که در خزانه تتر نگهداری می‌شود. هر توکن دارای ارزشی متناظر و برابر با طلا است و قیمت می‌تواند بر اساس عرضه و تقاضای بازار در نوسان باشد.

  سپس کاربران می‌توانند توکن‌های XAUt خود را در یک کیف پول دیجیتال ذخیره و از آن‌ها برای مقاصد مختلف مانند معاملات، ارسال به سایر کاربران یا صرفاً هولد برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

  تتر گلد نیاز به مالکیت فیزیکی طلا را از بین می‌برد و در عین حال راهی مناسب و مطمئن برای سرمایه‌گذاری روی این فلز گرانبها از طریق دارایی مبتنی بر بلاک چین ارائه می‌دهد. ارزش تتر گلد از ذخایر واقعی طلا که توسط Tether Limited نگهداری می‌شود و تقاضای بازار برای توکن‌ها به دست می‌آید.

  مزایای تتر گلد (XAUt)

  استیبل‌کوین‌ها به دلیل ثبات خود شناخته می‌شوند، به خصوص استیبل‌کوین‌های دارای پشتوانه فیات. با این حال، تتر گلد نیز مزایای بالقوه خاص خود را دارد.

  مزایای تتر گلد (XAUt)
  ثبات پشتوانه تتر گلد ذخایر طلای فیزیکی واقعی است که باعث می‌شود کمتر مستعد نوسانات شدید قیمت باشد
  قابلیت دسترسی تتر گلد به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون داشتن طلا یا نگهداری فیزیکی آن، این فلز گرانبها را داشته باشند
  نقدینگی تتر گلد را می‌توان به راحتی در صرافی‌های کریپتویی معامله کرد و به سرمایه‌گذاران دسترسی به دارایی نقدشونده می‌دهد
  امنیت ذخایر طلای تتر گلد در یک انبار مورد اعتماد در سوئیس ذخیره می‌شود
  شفافیت تتر به طور مرتب سند مالکیت و گزارش‌های کاملاً حسابرسی شده را برای اثبات شفافیت ذخایر طلای خود ارائه می‌دهد.

   

  معایب تتر گلد و چالش‌های پیش روی آن

  در حالی که تتر گلد قدرت خرید را حفظ و به عنوان یک محافظ بالقوه در برابر تورم عمل می‌کند، معایب و چالش‌هایی نیز دارد که سرمایه‌گذاران نباید آنها را نادیده بگیرند.

  • مسائل نظارتی

  محیط قانونگذاری برای ارزهای دیجیتال هنوز در حال تکامل است و تتر گلد ممکن است با چالش‌هایی با قانون‌گذاران در حوزه‌های قضایی خاص مواجه شود.

  • رقابت در بازار

  تتر گلد با سایر عرضه‌های طلای دیجیتال مانند PAX Gold (PAXG) و DigixDAO (DGD) رقابت می‌کند که ممکن است بر سهم بازار و پذیرش آن تأثیر بگذارد.

  • نوسانات قیمت طلا

  اگرچه تتر گلد توسط طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شود، اما قیمت طلا همچنان می‌تواند نوسان داشته باشد، که ممکن است بر ارزش XAUt تأثیر منفی بگذارد.

  • نقدینگی

  در حالی که تتر گلد را می‌توان به راحتی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال معامله کرد، اگر تقاضای کافی برای XAUt وجود نداشته باشد، ممکن است همچنان با چالش نقدینگی مواجه شود.

  مقایسه تتر گلد (XAUt) و پکس گلد (PAX Gold)

  مشکلی که بیشتر ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کاربردی بودن آن‌ها است. در حالی که از استیبل‌کوین‌ها می‌توان به عنوان ذخیره ارزش استفاده کرد و یا در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز استفاده می‌شوند، با این حال، طلای دیجیتال در مقایسه با USDT یا USDC به همان اندازه کاربرد ندارد.

  حتی وقتی به تتر گلد نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که کمی از رقبای خود عقب مانده است. PAX Gold یکی از بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌های دارای پشتوانه طلا است که ارزش بازار آن در حال حاضر، در لحظه نگارش، رتبه 78 را از بین تمام ارزهای دیجیتال دارد. در همین حال، XAUT در رتبه 80 با قیمت 1914 دلار قرار دارد.

  با راه‌اندازی یک ارز دیجیتال جدید که به پوند بریتانیا متصل است، تتر به وضوح می‌خواهد به قطب اصلی برای استیبل‌کوین‌ها تبدیل شود. این که آیا می‌تواند به این هدف دست یابد یا نه، به اعتماد و شفافیتی که برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، بستگی دارد.

  ارز دیجیتال تتر گلد (XAUt)

  ارز دیجیتال XAUt دارای عرضه 246,524 توکن در لحظه نگارش این مطلب است – که ارز بازاری 472 میلیون دلاری را برای این رمزارز ثبت می‌کند.

  ارز دیجیتال تتر گلد (XAUt)

  آینده تتر گلد چگونه است؟ آیا نیاز به خرید آن داریم؟

  با ادامه محبوبیت و توسعه تتر گلد، تأثیر آن بر بازار طلا احتمالاً افزایش می‌یابد. ادغام فناوری بلاک چین با سرمایه‌گذاری‌های سنتی طلا این پتانسیل را دارد که انقلابی در نحوه درک و تعامل مردم با طلا ایجاد کند. این پلی بین قلمرو فیزیکی و دیجیتالی ایجاد می‌کند و ارزش ذاتی طلا را با مزایای ارزهای دیجیتال ترکیب می‌کند.

  در سال‌های آینده، می‌توان انتظار داشت که شاهد پیشرفت‌ها و نوآوری‌های بیشتری در تلاقی فناوری طلا و بلاک چین باشیم. تتر گلد تنها آغاز این راه است و با ورود بازیکنان بیشتر به بازار، رقابت باعث پیشرفت و توسعه بیشتر خواهد شد. سرمایه‌گذاران گزینه‌ها و فرصت‌های متنوع‌تری برای مشارکت در بازار طلا خواهند داشت و در نهایت این صنعت را به طور کلی تغییر می‌دهد.

   سوالات متداول

  تتر گلد چیست؟

  تتر گلد یک استیبل کوین با علامت اختصاری XAUT است که در آن هر توکن با قیمت یک اونس تروی طلا برابر است. مقدار توکن‌ها به صورت فیزیکی با همان مقدار شمش طلا پشتیبانی می‌شود.

  تتر گلد برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

  XAUT برای سرمایه‌گذاران طراحی شده است تا به راحتی طلا را، بدون هیچ‌گونه مانع دسترسی مانند ذخیره‌سازی فیزیکی، معامله کنند.

  چند توکن XAUT وجود دارد؟

  عرضه در گردش تتر گلد برابر با 246524 XAUT است.

  کیف پول‌های مناسب برای ذخیره تتر گلد کدام است؟

  از آنجایی که این رمزارز بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، تمامی کیف پول‌های سازگار با EVM را می‌توان برای ذخیره‌سازی آن استفاده کرد.

  بنیانگذاران تتر گلد کیست؟

  ارز دیجیتال XAUt توسط کمپانی تتر صادر و منتشر می‌شود.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر