ارز تلور (Tellor)؛ شبکه‌ای برای دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره

تاریخ: 17 مهر 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز تلور یا TRB چیست؟

ارز تلور (Tellor) شبکه اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که قراردادهای هوشمند روی اتریوم را به داده‌های خارج از زنجیره متصل می‌کند.

در عصر اینترنت، داده‌ها به‌سرعت به یکی از باارزش‌ترین کالاهای موجود تبدیل شده‌اند. ما عملاً در هر فعالیت و تعامل دیجیتالی در زندگی روزمره خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم و هر لحظه با آن‌ها سروکار داریم. با این حال، معمولاً برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین نمی‌توانند به داده‌هایی که در داخل بلاک چین نیستند، دسترسی پیدا کنند. فناوری بلاک چین ممکن است این پتانسیل را داشته باشد که جهان را متحول کند، اما بدون دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره، برای یافتن موارد استفاده در دنیای واقعی، با مشکل مواجه خواهد شد. اینجاست که تلور وارد می‌شود.

اما ارز تلور چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر به ارز دیجیتال تلور علاقه‌مندید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله اطلاعات کامل و مفیدی دررابطه‌با این پروژه به شما ارائه خواهیم داد.

تلور چیست؟

تلور (Tellor) شبکه اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که قراردادهای هوشمند روی اتریوم را به داده‌های خارجی متصل می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، تلور داده‌های ارزشمند خارج از زنجیره را به‌صورت قابل‌اعتماد و پایدار، برای قراردادهای هوشمند اتریوم ارائه می‌کند. این پروژه به شکلی ایمن، شفاف و برای برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم با تمرکز بر امور مالی غیرمتمرکز طراحی شده است.

پروژه تلور چیست

به طور معمول، کاربران کریپتو باید به یکی از صرافی های ارزهای دیجیتال مراجعه کنند تا داده‌های بازار زنده و اطلاعات مربوط به معیارهای بازار را به دست آورند؛ زیرا صرافی‌ها دارای ای پی آی (API) هستند که به کاربران امکان می‌دهند فیدهای داده قابل‌اعتماد را دنبال کنند.

این در حالی است که ارز تلور به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم به همراه فیدهای تلور اوراکل، تمام داده‌های مورد نیاز خود را به‌صورت یک‌جا و در یک مکان در اختیار داشته باشند. Oracles منبعی از اطلاعات بلادرنگ، در دسترس، قابل‌اعتماد و تأیید شده است؛ بنابراین کاربران به کمک آن، بدون مراجعه به صرافی ارز دیجیتال به داده‌های معتبر بازار دسترسی دارند.

قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم معمولاً به داده‌های خارج از زنجیره دسترسی ندارند و فقط به اطلاعات موجود در قرارداد محدود می‌شوند. با این حال، ارز دیجیتال تلور این موضوع را بهبود می‌بخشد. این پلتفرم به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا به بانک‌های داده خود روی زنجیره دسترسی داشته باشند که توسط ماینرهای مشارکت‌کننده ایجاد و تضمین شده‌اند. اوراکل‌های تلور اکوسیستمی ایجاد می‌کنند که کاربران می‌توانند به اطلاعات بررسی شده که در برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای میزبانی شده در اتریوم قرار دارد، دسترسی داشته باشند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  Tellor چگونه کار می‌کند؟

  بلاک چین‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به دلیل عملکرد مستقل خود، سطح امنیت بسیار بالایی دارند؛ اما این نقطه قوت صنعت بلاک چین زمانی به نقطه‌ضعفش تبدیل می‌شود که کاربر نیاز دارد داده‌های زنده را از یک منبع خارجی استخراج کند.

  به‌عنوان‌مثال، اتریوم پلتفرم قرارداد هوشمند محبوبی است که کاربران را قادر می‌سازد تا برنامه‌هایی را در شبکه بلاک چین خود ایجاد کنند. اکنون، اگر شخصی یک برنامه مالی غیرمتمرکز (DeFi) در اتریوم ایجاد کند، هیچ گزینه قابل‌اعتمادی برای نمایش داده‌های زنده بیت کوین یا قیمت سایر ارزهای دیجیتال ندارد؛ زیرا این بلاک چین‌ها به هم متصل نیستند.

  در این شرایط، برخی از سیستم‌عامل‌ها از ابزارهای شخص ثالث برای واکشی داده‌های زنده استفاده می‌کنند؛ اما این کار در نهایت منجر به‌مواجهه با خطراتی می‌شود. ارز تلور راه‌حل معقولی را برای این چالش ارائه می‌دهد. این پروژه به‌عنوان پلی بین بلاک چین و داده‌های خارج از زنجیره عمل می‌کند.

  تلور بر روی شبکه اتریوم میزبانی می‌شود و نماینده شبکه اوراکلی است که داده‌های خارج از زنجیره قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم را تغذیه می‌کند. در واقع، این پروژه به‌عنوان واسطه‌ای بین قراردادهای هوشمند در اتریوم (با اتصال آن‌ها به داده‌های خارج از زنجیره) و ایجاد فیدهای مورداعتماد برای کاربران در شبکه عمل می‌کند. این طرز استفاده از اوراکل‌ها و تمرکززدایی توسط تلور، نیاز آن به اشخاص ثالث را برطرف می‌کند.

  Tellor برای ارائه اطلاعات مطمئن و امن، به شبکه‌ای از ماینرهای به‌هم‌پیوسته متکی است که بر روی حل مسائل، یعنی معادلات ریاضی، کار می‌کنند تا فیدهای اطلاعاتی را برای انواع داده‌های درخواستی تأیید و اعتبارسنجی کنند. ماینرها راه‌حل‌های دقیقی را برای کوئری‌ها ارائه می‌دهند و در ازای آن جوایزی دریافت می‌کنند؛ البته درصورتی‌که کوچک‌ترین اشتباهی در صحت اطلاعات پدیدار شود، توکن‌های به اشتراک گذاشته خود را از دست می‌دهند.

  از طرفی، پروتکل زیربنای این مکانیسم، اجماع اثبات کار (PoW) است. به‌این‌ترتیب، تلور از دست‌کاری بالقوه داده‌هایی که منبع آن‌ها خارج از زنجیره هستند، جلوگیری می‌کند. همچنین، فیدهای داده توسط قراردادهای هوشمند Tellor هر ۵ دقیقه به‌روز می‌شوند. همه این موارد کنار همدیگر توانسته‌اند پلتفرمی امن برای کاربران کریپتو به وجود آورند.

  بنیان‌گذاران ارز تلور چه کسانی هستند؟

  Tellor که در ایالات متحده مستقر است، در سال ۲۰۱۹ توسط برندا لویا (Brenda Loya) و مایکل زمروز (Michael Zemrose) تأسیس شد. ایده اصلی این پروژه حل مشکلات اوراکل‌هاست که به‌طورکلی مربوط به‌سرعت و هزینه تغذیه داده‌های خارج از زنجیره است. برندا لویا تجربه بسیاری در زمینه‌های مختلف نظیر بلاک چین، علم داده و مقیاس‌پذیری دارد و به‌عنوان مدیرعامل شرکت Tellor شناخته می‌شود.

  همان تیم توسعه‌دهنده‌ای که Tellor را ایجاد کردند، Daxia را نیز به وجود آوردند که همانند تلور، پروتکلی برای مشتقات است و در شبکه اتریوم نیز میزبانی می‌شود.

  چه عواملی تلور را منحصربه‌فرد می‌کند؟

  ارز تلور، به روشی غیرمتمرکز، ایمن و قابل‌اعتماد، دسترسی کاربران قرارداد هوشمند اتریوم را به اطلاعات قابل‌اعتماد و معتبر آسان می‌کند. منبع‌یابی داده‌های خارج از زنجیره توسط ارز Tellor مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده و در مدت‌زمان کمی صورت می‌گیرد؛ زیرا فیدهای داده هر ۵ دقیقه به‌روزرسانی می‌شوند. سپس، ماینرهایی که توکن‌های خود را استیک کرده‌اند، درخواست را پردازش کرده و با منبع‌یابی اطلاعات درخواستی و تأیید اعتبار آن در حین حل یک معادله، به آن پاسخ خواهند داد.

  یکی دیگر از نکات قابل‌توجه درباره ارز تلور این است که همان داده‌ها می‌توانند توسط سایر کاربران شبکه استفاده شود. علاوه‌براین، کاربران می‌توانند در صورت تمایل برای تشویق ماینرها، هزینه اطلاعات به‌دست‌آمده را بپردازند.

  چه عاملی Tellor را ارزشمند کرده است؟

  تلور به‌خاطر ظرفیت فنی، کاربرد و فناوری مورداستفاده برای طراحی و توسعه آن بسیار ارزشمند تلقی می‌شود. همه این عناصر ارزش ذاتی Tellor را تعیین می‌کنند که اغلب با ارزش بازار تلور که از طریق قیمت TRB بیان می‌شود، مطابقت ندارد. TRB، مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، در معرض تغییرات مکرر در بازار است و نمودار قیمت آن ممکن است به طور ناگهانی به سمت معکوس حرکت کند؛ بنابراین، معیار درستی برای تعیین ارزش تلور نیست.

  دلیل ارزشمندی ارز دیجیتال Tellor

  Tellor همچنین به دلیل فرکانس استفاده از سیستم تلور اوراکل برای منبع‌یابی داده‌های خارج از زنجیره ارزشمند است. از طرفی، بدیهی است که هرچه تعداد کاربران شبکه بیشتر باشد، ارزش Tellor و توکن TRB نیز بیشتر می‌شود.

  ارز TRB چیست؟

  ارز TRB که با عنوان Tribute نیز شناخته می‌شود، توکنی با استاندارد ERC-20 و ارز بومی شبکه تلور است. این توکن برای اجرای عملیات مختلف استفاده می‌شود و در حال حاضر تعداد عرضه در گردش آن ۲.۴ میلیون کوین با ارزش ۴۹ میلیون دلار است. این ارز حداکثر عرضه ندارد؛ اما تورم آن با سوزاندن نیم کوین از هر بلاک کنترل می‌شود. از این توکن می‌توان برای اهداف زیر در پلتفرم استفاده کرد:

  • پرداخت: کاربران توکن‌های TRB خود را برای درخواست داده‌های موردنیاز خرج می‌کنند.
  • ماینینگ: ماینرها ملزم به ارسال ۱۰۰۰ توکن TRB به شبکه تلور هستند تا اجازه شرکت در فرایند استخراج را داشته باشند.
  • دریافت جوایز: زمانی که معامله‌ها توسط ماینرها حل شوند، جوایزی در قالب توکن TRB به آن‌ها تعلق می‌گیرد. ۱۰ درصد از پاداش ماینینگ نیز به تیم تلور اختصاص داده می‌شود.
  • جبران اختلاف: توکن‌های TRB همچنین برای جبران خسارت اعضای جامعه که گاهی ممکن است اطلاعات اشتباهی را اعتبارسنجی کنند، استفاده می‌شود.

  تلور چه ویژگی‌هایی دارد؟

  Tellor طیف وسیعی از ویژگی‌های قدرتمند را ارائه می‌دهد که ترکیب آن‌ها، این پلتفرم را به ابزاری ارزشمند برای دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره توسط قراردادهای هوشمند تبدیل می‌کند. مکانیسم تحویل داده کم‌هزینه و ساختار هزینه شفاف شبکه، آن را برای طیف وسیعی از توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها در دسترس قرار می‌دهد. همچنین معماری انعطاف‌پذیر آن اجازه می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از منابع داده یکپارچه شوند.

  تحویل دادههای قابل‌اعتماد

  تحویل داده قابل‌اعتماد تلور یکی از ویژگی‌های اصلی آن است. این مکانیسم با تشویق استخراج‌کنندگان به ارائه داده‌های دقیق و جریمه‌کردن آن‌ها در صورت ارائه داده‌های نادرست یا دیرهنگام، صحت و قابلیت اطمینان داده‌های ارائه شده به قراردادهای هوشمند را تضمین می‌کند. این موضوع به جلوگیری از هرگونه دست‌کاری احتمالی داده‌ها یا رفتار مخرب در شبکه کمک کرده و اطمینان می‌دهد که داده‌های ارائه شده قابل‌اعتماد و دقیق هستند.

  این فرایند، علاوه بر مکانیسم اجماع، با استفاده از تابع هش منحصر‌به‌فرد معروفی به «Tributes» تسهیل می‌شود. این تابع از تبانی ماینرها جلوگیری کرده و تضمین می‌کند که هر درخواست داده‌ای به طور عادلانه پردازش می‌شود. با استفاده از این تکنیک‌ها، Tellor می‌تواند ابزاری مطمئن و دقیق برای دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره برای قراردادهای هوشمند فراهم و آن را به ابزاری ارزشمند برای طیف وسیعی از موارد استفاده و صنایع تبدیل کند.

  امنیت دادهها

  Tellor تأکید زیادی بر امنیت داده‌ها دارد و از تعدادی تکنیک برای اطمینان از ایمن بودن و تغییرناپذیر بودن داده‌های ارائه شده به قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. یکی از تکنیک‌های اصلی، استفاده از ذخیره‌سازی زنجیره‌ای است؛ این کار تضمین می‌کند که داده‌ها پس از ارسال نمی‌توانند تغییر یا حذف شوند؛ بنابراین، تا حدود زیادی از دست‌کاری احتمالی داده‌ها جلوگیری شده و تضمین می‌کند که آ‌نها ایمن و قابل‌اعتماد باقی می‌مانند.

  منابع داده چندگانه

  ویژگی منابع داده چندگانه تلور امکان رویکردی منعطف و سازگار برای دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره را برای قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند. این شبکه برای ادغام طیف گسترده‌ای از منابع داده، از APIها گرفته تا دستگاه‌های IoT و غیره، طراحی شده است. این ویژگی اجازه می‌دهد تا از قدرت شبکه برای دسترسی به داده‌های مورد نیاز استفاده کرد. همچنین امکان افزونگی در داده‌های ارائه‌شده را فراهم کرده و تضمین می‌کند که حتی اگر یک منبع داده از کار بیفتد یا داده‌های نادرست ارائه کند، شبکه همچنان می‌تواند به داده‌های دقیق از منابع دیگر دسترسی داشته باشد.

  علاوه بر انعطاف‌پذیری، ویژگی منابع داده چندگانه Tellor به‌گونه‌ای طراحی شده که شفاف و در دسترس باشد. این شبکه ساختار هزینه‌ای شفاف و باز برای دسترسی به داده‌ها را ارائه می‌دهد؛ بنابراین، توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌راحتی شبکه را با کد قرارداد هوشمند موجود خود ادغام کنند. این امر باعث می‌شود تا کسب‌وکارها و توسعه‌دهندگان به‌آسانی و با حداقل اصطکاک یا موانع ورود، به داده‌های مورد نیاز خود به شیوه‌ای مطمئن و قابل‌اعتماد دسترسی داشته باشند.

  مشارکتها

  Tellor فهرست روبه‌رشدی از مشارکت و ادغام با طیف گسترده‌ای از پروژه‌ها و پلتفرم‌های پیشرو در صنعت دارد. این مشارکت‌ها امکان ادغام یکپارچه خدمات اوراکل تلور را در کد قرارداد هوشمند موجود فراهم کرده و دسترسی به طیف گسترده‌ای از منابع داده خارج از زنجیره را فراهم می‌کند.

  برخی از مشارکت‌های قابل‌توجه شامل پلتفرم‌های دیفای مانند Aave، Curve Finance و Balancer و همچنین پروژه‌های بلاک چین مانند چین لینک (Chainlink) و Polkadot هستند. این مشارکت‌ها پتانسیل Tellor را برای تبدیل‌شدن به یک مؤلفه حیاتی از اکوسیستم روبه‌رشد دیفای و فراتر از آن برجسته می‌کند.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   کیف پول مناسب TRB چیست؟

   TRB به‌عنوان یک توکن ERC-20، می‌تواند در هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره شود. فقط نوع کیف پولی که انتخاب می‌کنید احتمالاً بستگی به این دارد که می‌خواهید از آن برای چه موردی استفاده کرده و چقدر باید ذخیره کنید.

   کیف پول‌های سخت‌افزاری یا کیف پول‌های سرد مانند Ledger یا Trezor امن‌ترین گزینه را برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین ارائه می‌دهند. کیف پول‌های نرم‌افزاری زیادی نیز وجود دارند که به‌صورت رایگان امکان ذخیره و نگهداری ارز TRB را میسر می‌کنند. شما می‌توانید یکی از آن‌ها را به اختیار انتخاب کرده و ارزها TRB خود را در آن ذخیره کنید.

   گفتار پایانی

   تلور پروژه ارزشمندی در دنیای کریپتوست. این پروژه مشکل اوراکل را حل کرده و به مسئله سرعت و هزینه استفاده از اوراکل برای اتصال داده‌های خارج از زنجیره به قراردادهای هوشمند می‌پردازد. ارزش Tellor همچنین در توانایی آن برای ارائه عملکردی سریع و روان با وجود ترافیک موجود در اتریوم قابل‌مشاهده است.

   ازآنجایی‌که برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای شاهد رونق زیادی هستند، پروژه‌هایی مانند Tellor ممکن است آینده روشنی را با استفاده از موارد استفاده مرتبط مانند نرم‌افزار اوراکل کارآمد و مقرون‌به‌صرفه داشته باشند.

   نظر شما درباره ارز تلور چیست؟ آیا تلور با نوآوری جذابی که با خود به ارمغان می‌آورد، آینده درخشانی در انتظارش است؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

   سؤالات متداول

   • ارز تلور چیست؟

   تلور (Tellor) شبکه‌ای غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که امکان دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره را برای قراردادهای هوشمند اتریوم فراهم می‌کند.

   • چگونه ارز TRB بخریم؟

   برای خرید ارز TRB می‌توانید از بخش خرید آسان وب‌سایت صرافی ارز دیجیتال بیت پین اقدام کنید.

   عارفه رهبری

   عارفه رهبری

   تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

   مطالب نویسنده
   کلیدواژه‌ها
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

   در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

   راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

   مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

   هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

   امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

   دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
   در پاسخ به دیدگاه کاربر
   1. مصطفی
    مصطفی | 14 اسفند 1402

    سلام به نظر من ارز trbرو تو قیمت ۴۸دلار باید خرید و هولد کرد من قیمت این ارز رو ۳۰۰۰ میبینم

   2. اشکان ابراهیم زاده
    اشکان ابراهیم زاده | 9 آبان 1402

    آیا این لحظه خرید این ارز درست است؟