بلاک چین سویی SUI: بلاک چین مقرون‌به‌صرفه لایه 1

تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 11 شهریور 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
بلاک چین سویی SUI: بلاک چین مقرون‌به‌صرفه لایه 1

سویی (SUI) یک بلاک چین لایه یک است که برای حل برخی از مشکلات پیرامون وب 3 طراحی شده است. بلاک چین سویی بر روی کاهش تأخیر در زمان لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند و متحول کردن فناوری بلاک چین با افزایش سرعت و امنیت تمرکز کرده است.

همچنین آن را می‌توان خانه‌ی آینده بازی‌های جدید و هیجان‌انگیز NFT دانست. از جمله نمونه اولیه آن Sui Monsters است. در این شبکه توسعه‌دهندگان می‌توانند به طور کامل خلاقیت خود را در ساخت بازی‌های سرگرم‌کننده، بدون تمرکز بیش از حد بر روی جنبه برنامه‌نویسی به نمایش بگذارند.

بنیانگذاران سویی

پلتفرم سویی توسط Mysten Labs ایجاد شده است که تیم 13 نفره آن توسط پنج بنیانگذار به نام‌های ایوان چنگ، سم بلک‌شیر، ادنیی آبیدون، جورج دانزیس و کستاس چالکیاس که مدیران ارشد سابق و معماران اصلی برنامه متوقف‌شده‌ی کیف پول دیجیتال متا – به نام Novi – هستند، ایجاد شده است.

بنیانگذاران بلاک چین سویی

آنها تصمیم گرفتند یک پروتکل جدید بلاک چین را با هدف حل مشکل مقیاس پذیری که برای سال‌ها چالشی بزرگ برای صنعت کریپتو بوده است، راه‌اندازی کنند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  بلاک چین سویی چگونه کار می‌کند؟

  بلاک چین سویی دارای سه عنصر اصلی است که با هم کار می‌کنند که به آن اجازه می‌دهد تا تسویه‌حساب‌های فوری را با هزینه کم پردازش کند:

  • زبان Move
  • اجرای تراکنش موازی
  • موتور اجماع سویی

  زبان Move

  شبکه سویی از اجرای قراردادهای هوشمند با زبان Sui Move پشتیبانی می‌کند که نسخه به روز شده زبان Move است و Aptos نیز از آن استفاده می‌کند. Move یک زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر زبان محبوب Rust است که در اصل توسط فیس‌بوک (که اکنون با نام متا شناخته می‌شود) برای برنامه بلاک چینی که اکنون متوقف شده است، Diem، طراحی شده است.

  این زبان به سویی کمک می‌کند تا به یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند تبدیل شود. به طور کلی، برای بهبود برخی از ایرادات – یا حداقل نقص – زبان‌های برنامه‌نویسی موجود مانند سالیدیتی طراحی شده است که برای پشتیبانی از نمایش دارایی‌های بلاک چین به صورت ایمن کدگذاری نشده‌اند.

  در حالی که شبکه‌های بلاک چین سنتی قراردادهای هوشمند خود را حول حساب‌ها طراحی می‌کنند، قراردادهای هوشمند سویی پیرامون اشیا قابل برنامه‌ریزی طراحی می‌شوند. این اشیا می‌توانند تغییرپذیر یا غیر قابل تغییر باشند، بین چندین نفر به اشتراک گذاشته شوند یا متعلق به یک نفر باشند.

  اجرای تراکنش موازی

  یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌هایی که سویی ارائه می‌دهد، اجرای تراکنش موازی است. در دیگر پلتفرم‌ها، پروسه اجرای تراکنش‌ها به همان ترتیبی است که دریافت می‌شوند. این باعث می‌شود که پردازش تراکنش‌ها بیشتر طول بکشد.

  با این حال، بلاک چین سوئی تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش می‌کند و تراکنش‌های ساده نیازی به اجماع ندارند، که منجر به نهایی شدن تقریباً فوری آن می‌شود.

  برای مقایسه بلاک چین اتریوم می‌تواند حدود 15 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند. در همین حال در تست نت، شبکه سویی توانست 120,000 تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند.

  موتور اجماع سوئی

  در زمان راه‌اندازی، تاسک (Tusk) و ناروال (Narwhal) الگوریتم‌های اجماع پیش‌فرض مورد استفاده سویی بودند؛ اگرچه Bullshark در آگوست 2022 جایگزین تاسک به عنوان گزینه اصلی شد.

  این حرکت به منظور کاهش مشکلات تأخیر انجام شد و اطمینان حاصل شد که ولیدیتورهای با سرعت پردازش پایین‌تر همچنان می‌توانند به پروژه کمک کنند. به طور خلاصه، ناروال به عنوان یک ممپول برای اطمینان از در دسترس بودن داده‌های ارسال شده برای اجماع استفاده می‌شود و بول‎شارک (یا تاسک) استانداردی را برای مرتب کردن آن داده‌ها تعیین می‌کند تا موتور اجماع بتواند آن‌ها را بخواند.

  این نوآوری ارائه شده توسط سوئی، بخشی از ممپول گراف جهت‌دار غیر مدور (DAG) است.

  اقتصاد بلاک چین سویی

  بلاک چین سویی بر روی یک سیستم اثبات سهام DpoS اجرا می‌شود، به این معنی که در هر دوره (یک دوره 24 ساعته)، دارندگان سویی مجموعه‌ای از ولیدیتورها را انتخاب و توکن‌های سویی خود را استیک می‌کنند.

  این ولیدیتورها تراکنش‌های موجود در شبکه را پردازش می‌کنند. توکن‌های استیک شده در طول آن دوره خاص در سیستم قفل می‌شوند، اما دارندگان توکن می‌توانند توکن‌های خود را برداشت کنند یا زمانی که دوره تغییر می‌کند، ولیدیتور خود را تغییر دهند.

  نحوه کارکرد بلاک چین سویی

  مکانیسم قیمت‌گذاری گس

  سیستم قیمت گس شبکه سویی با سه هدف متمایز طراحی شده است که همگی برای بهبود تجربه کاربر و تضمین یک شبکه سریع و قابل اعتماد طراحی شده است:

  • هزینه‌های گس را پایین نگه می‌دارد و آنها را بر اساس یک فرمول به راحتی محاسبه می‌کند.
  • ولیدیتورها را تشویق می‌کند تا وظایف خود را تا حد امکان کارآمد انجام دهند.
  • یک لایه حفاظتی برای شبکه فراهم می‌کند و از آسیب‌پذیری آن در برابر حملات انکار سرویس جلوگیری می‌کند.

  صندوق ذخیره‌سازی

  بخش مهمی از بلاک چین سویی، صندوق ذخیره‌سازی است که برای نگهداری گس فی شبکه و توزیع مجدد آن بین ولیدیتورها در آینده طراحی شده است. این تضمین می‌کند که شبکه می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد، زیرا ولیدیتورها در ادامه کار خود از منافع خاصی بهره خواهد برد.

  کیف پول سوئی

  کیف پول سوئی یک افزونه مرورگر کروم منبع باز با رابطی کاربرپسند برای مدیریت و ذخیره دارایی‌ها در شبکه است. در این کیف پول می‌توانید سیدها و کلید خصوصی کیف پول خود را که برای دسترسی به وجوه خود استفاده می‌کنید، ایجاد، وارد و ذخیره کنید.

  شما نه تنها می‌توانید کوین‌ها و NFTها را به راحتی انتقال دهید، بلکه می‌توانید توکن‌های متعلق به خود را نیز مشاهده کنید، تراکنش‌های اخیر را ردیابی کنید و مستقیماً به تراکنش‌های موفق یا ناموفق در اکسپلورر سویی دسترسی داشته باشید.

  این کیف پول همچنین از ادغام با برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) ساخته شده در شبکه سویی پشتیبانی می‌کند. به طور کلی، کیف پول سویی راهی امن و ساده را برای کاربران فراهم می‌کند تا دارایی‌های خود را مدیریت کنند و با اکوسیستم سویی تعامل داشته باشند.

  توکن سویی (SUI) چیست؟

  توکن بومی این بلاک چین SUI است. این توکن کاربردها و مزایای متعددی دارد. می‌توانید از آن برای پرداخت هزینه گس برای تراکنش‌های شبکه استفاده کنید. همچنین می‌توان آن را به عنوان دارایی معامله کرد.

  قیمت سویی

  همه هولدرهای توکن سویی می‌توانند در روند رای‌گیری حاکمیتی شبکه شرکت کنند. ساده‌ترین راه برای ذخیره توکن‌های سویی، SUI Wallet است، که یک افزونه مرورگر کروم بوده که به شما امکان می‌دهد یک کیف پول جدید ایجاد یا یک کیف پول موجود را برای نگهداری از دارایی‌ها وارد کنید. NFTها همچنین می‌توانند در کیف پول سویی آپلود و به طور ایمن در بلاک چین ذخیره شوند.

  همین حالا یاد بگیرید: آموزش خرید توکن سویی (SUI)

  گفتار پایانی

  با افزایش محبوبیت وب 3، پتانسیل واقعی بلاک چین سویی پس از راه‌اندازی توکن شبکه خود، SUI، به طور کامل محقق خواهد شد. اگر سویی با پتانسیل کامل خود عمل کند، کاربران می‌توانند علاوه بر ذخیره ایمن دارایی‌های دیجیتال خود، با سرعت بی‌سابقه‌ای روی یک بلاک چین امن وب 3 تراکنش انجام دهند.

  با کاهش چشمگیر زمان پردازش تراکنش‌ها، سیستمِ کلی کارآمدتر شده و باعث پذیرش انبوه در وب 3 و صنعت بازی می‌شود – که در نهایت منجر به آینده روشن‌تری برای کل بخش کریپتو و کاربران آن خواهد شد.

  سوالات متداول:

  • بلاک چین سویی چیست؟

  بلاک چین سویی بر روی کاهش تأخیر در زمان لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند و متحول کردن فناوری بلاک چین با افزایش سرعت و امنیت تمرکز کرده است. سویی (SUI) یک بلاک چین لایه یک است که برای حل برخی از مشکلات پیرامون وب 3 طراحی شده است.

  • مکانیسم قیمت‌گذاری گس فی شبکه سویی چگونه است؟

  سیستم قیمت گس شبکه سویی با سه هدف متفاوت طراحی شده است: هزینه‌های گس را پایین نگه می‌دارد، ولیدیتورها را تشویق به کار منظم می‌کند، و یک لایه حفاظتی برای شبکه فراهم می‌کند و از آسیب‌پذیری آن در برابر حملات جلوگیری می‌کند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر