شت کوین و میم کوین چیست؟ / آشنایی با شت کوین‌های پرطرفدار

میم کوین‌ها و شت کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که هر یک دارای ویژگی‌های خاصی بوده که قصد داریم در این مطلب به صورت مفصل به معرفی آن‌ها بپردازیم.

اگر با بازار ارزهای دیجیتال آشنا باشید حتما اصطلاح میم کوین و شت کوین به گوش شما خورده است. میم کوین‌ها و شت کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که هر یک دارای ویژگی‌های خاصی بوده که قصد داریم در این مطلب به صورت مفصل به معرفی آن‌ها بپردازیم. اگر درک میم کوین‌ها و شت کوین و همچنین تشخیص آن‌ها برای شما مبهم است تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

میم کوین (Memecoin) چیست؟

میم کوین‌ها رمزارزهایی هستند که از یک شوخی در فضای مجازی نشات می‌گیرند. به طور مثال دوج کوین در سال ۲۰۱۳ با الهام از یک سگ ژاپنی راه‌اندازی شد. میم کوین‌ها جامعه محور هستند یعنی به کمک یک انجمنی یک شبه مشهور می‌شوند. زمانی که این اتفاق می‌افتد و توجه اغلب معامله‌گران به آن‌ها جلب می‌گردد ممکن است قیمت آن‌ها به صورت ناگهانی کاهش یابد. بنابراین می‌توان گفت قیمت میم کوین‌ها ناپایدار است. میم کوین‌ها اصولا دارای عرضه بسیار زیاد یا حتی نامحدود هستند. برای مثال، شیبا اینو دارای ۱ کوادریلیون توکن است. یا دوج کوین هیچ محدودیتی در عرضه ندارد و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیارد از توکن‌های آن در حال گردش است. میم کوین‌ها معمولا توکن‌سوزی ندارند.

معرفی برخی از میم کوین‌ها

همان طور که شیبا اینو و دوج کوین را مثال زدیم، بهتر است بدانید این دو رمزارز میم کوین‌های معروف و پیشرو در بازار ارزهای دیجیتال هستند که بالاترین قیمت مارکت کپ را در بازار رمزارزها دارند. اما پس از ورود این دو میم کوین، رمزارزهای بسیار دیگری نیز وارد بازار شدند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

میم کوین دوج کوین (DOGE)

دوج کوین در سال ۲۰۱۳ توسط بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) با الهام از سگ شیبا اینو راه اندازی شد. بر مبنای الگوریتم اثبات کار (POW) کار می‌کند و هیچ محدودیتی در تعداد عرضه توکن ندارد.

میم کوین شیبا اینو (SHIB)

shibشیبا رقیب سرسخت دوج کوین است که آن را به عنوان قاتل دوج کوین نیز می‌شناسند. نام شیبا نیز از یک نژاد سگ ژاپنی برگرفته شده است. شیبا در سال ۲۰۲۰ توسط فردی ناشناس به نام ریوشی (Ryoshi) راه اندازی شد. عرضه توکن‌های آن به ۱ کوادریلیون می‌رسد که ۵۰ درصد از آن به امور خیریه اهدا شد. اکوسیستم شیبا شامل یک صرافی غیرمتمرکز، NFT و یک بازی است.

خرید شیبا

میم کوین دوج ایلان مارس (ELON)

elanاین میم کوین نیز محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد. در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد. واژه «ELON» برگرفته از نام ایلان ماسک مدیر شرکت تسلا و «مارس» نیز از شرکت SpaceX الهام گرفته شده است.

خرید دوج ایلان مارس

میم کوین آکیتا اینو (AKITA)

میم کوین آکیتا اینو (AKITA) نیز از نام یک سگ ژاپنی الهام گرفته شده است. در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد و اقتصاد توکنی آن بسیار شبیه به شیبا اینو است. توسعه دهندگان این رمزارز ۵۰ درصد از عرضه خود را در صرافی Uniswap قفل کرده‌اند و ۵۰ درصد بعدی را برای ویتالیک بوترین موسس اتریم ارسال کرد.

میم کوین ساموید کوین (SAMO)

این میم کوین بر روی بلاک چین سولانا در سال ۲۰۲۱ ایجاد شده است. ۱۳ درصد از کل عرضه اولیه به اعضای توسعه دهنده آن داده شدهSAMO است. دارای وب سایت رسمی، ایردراپ، توکن سوزی، صرافی غیرمتمرکز و ایجاد کلکسیون NFT است.

میم کوین کیشو اینو (KISHU)

KISHUاین میم کوین نیز مانند بقیه میم کوین‌ها الهام گرفته از سگ است و در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شده است. به کاربران فعال خود جوایزی مانند ایردراپ و NFT می‌دهد. یک روز پس از راه اندازی توانست بیش از ۱۰۰ هزار هولدر داشته باشد.

خرید کیشو اینو

میم کوین سیف مون (SAFEMOON)

ارز دیجیتال سیف مون پس از ایجاد در سال ۲۰۲۱ توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. یکی از استراتژی‌هایSAFEMOON این پروژه ارائه پاداش به هولدرهایی است که ارز دیجیتال سیف مون را برای مدت طولانی نگه می‌دارند. این میم کوین توکن سوزی دارد.

خرید سیف مون

چرا میم کوین‌ها محبوب هستند؟

میم کوین‌ها در زمان رشد بازار رمزارزها به صورت چشمگیری رشد می‌کنند. از طرفی هم سرمایه گذاران با توجه به اوضاع اقتصادی و تورم علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را دارند بنابراین در این میان به سراغ خرید و فروش میم کوین‌ها می‌روند. قیمت بسیار پایین میم کوین‌ها که قیمت اغلب آن‌ها به چند سنت می‌رسد باعث شده تا عرضه اولیه زیادی داشته باشند و هولدرها هم حجم بالایی از آن‌ها را خریداری می‌کنند. چرا که از نظر روانی آن‌ها صاحب میلیون‌ها واحد از یک میم کوین هستند که اگر این میم کوین رشد قیمتی خوبی را تجربه کند، حتما سودآوری بسیار زیادی برای سرمایه گذار خواهد داشت.

ریسک‌های موجود در سرمایه‌گذاری بر روی میم کوین‌ها

اقتصاد توکنی میم کوین ها، ماهیت تورمی وعدم محدودیت در عرضه اولیه آن ها، اکوسیستم و نوع کاربرد، جامعه محور بودن و مدت زمان عمر میم کوین‌ها از مواردی است که باعث ایجاد ریسک‌هایی برای سرمایه گذاران می‌شود.

شت کوین (Shitcoin) چیست؟

shitcoins

شت کوین نیز رمزارزی است که بدون هدف خاصی راه اندازی می‌شود. در این نوع کوین‌ها هیچ نوع حاکمیت واقعی، کیفیت و تکنولوژی دیده نمی‌شود. اصولا از طرح‌های بازاریابی در آن‌ها استفاده می‌شود که هدف توسعه دهندگان آن کلاه‌برداری است. این کلاه‌برداران در واقع از غریزه حرص و طمع سرمایه گذاران استفاده می‌کنند و از آن‌ها سود می‌برند.

معرفی برخی از شت کوین‌ها

همان طور که در بازار شاهد ارزهای دیجیتال قدرتمندی مانند بیت کوین و اتریوم هستیم، شت کوین‌هایی مانند کیشو، فگ و اکتیا نیز وجود دارند که به احتمال زیاد در آینده سودآوری خوبی را برای دارندگان خود به ارمغان می‌آورند.

چرا شت کوین بخریم؟

درست است که گفتیم شت کوین‌ها رمزارزهای بی‌هدفی هستند که به بازار ارزهای دیجیتال راه پیدا می‌کنند اما این مورد را در نظر داشته باشید که این ارزهای بدون پشتوانه ممکن است باعث سود بسیار زیادی شوند. چرا که دارای افزایش قیمت بسیار شدید در بازار هستند. می‌توانید آن‌ها را مدتی نگه‌داری کرده و همچنین طیف گسترده‌ای از آن‌ها خریداری کنید. مهم‌ترین مسئله زمان درست خرید و نقطه مطلوب فروش شماست. همچنین معاملات خود را می‌بایست در بستری ایمن و معتبر انجام دهید.

ریسک‌های موجود در سرمایه‌گذاری بر روی شت کوین ها عدم وجود هدف، پشتوانه دقیق و نوسان قیمتی بسیار زیاد و همچنین‌عدم پیش بینی درست قیمتی است. شت کوین‌ها باعث وجود ریسک‌هایی در سرمایه‌گذاری می‌شود.

برای مثال، ممکن است حجم زیادی از یک شت کوین را خریداری کنید و به واسطه‌ عدم توزیع مناسب یا پشتوانه ضعیف ارزش آن به جای افزایش، دچار کاهش شده و در نهایت ضرر و زیانی را برای سرمایه‌گذار به بار آورد. پروژه سرمایه‌گذاری در شت کوین‌ها عموما در بلندمدت باعث شکست می‌شود.

کوین‌های با تگ «زرد ارز» بیت پین چیست؟

یکی از رسالت‌های صرافی ارز دیجیتال بیت‌پین، ارائه انواع مختلف رمزارزها و تنوع بالا در آن‌ها است. بیت‌پین حق کاربران خود می‌داند که بتوانند در محیطی امن، رمزارزهای محبوب و مطرح دنیا را به‌راحتی به‌صورت ریالی خرید‌ و‌ فروش کنند. در دنیای غیرمتمرکز بلاکچین، حق هر فردی است که از هر پروژه و ارزی که می‌خواهد حمایت کند. بنابراین، وظیفه صرافی‌های ارز دیجیتال آماده کردن بستری امن برای خرید‌ و‌ فروش آن‌ها است. اما به یک نکته بسیار مهم باید توجه کرد. چیزی که پول را ارزشمند می‌کند، توجه و محبوبیت آن و مقبولیت آن توسط عموم مردم است. بنابراین، در رمزارزهایی که به میم‌کوین معروف هستند، متغیر محبوبیت نقش مهمی بازی می‌کند. همچنان که بیت پین سعی می‌کند از رمزارزهای کلاه‌برداری و طرح پانزی دوری کند و و به کاربران در این مورد آموزش کامل دهد، محبوبیت بازار کوین‌ها را نیز در نظر گرفته و برای پاسخ به تقاضای کاربران، در جهت ایجاد بستر امن برای خرید‌ و‌ فروش میم‌کوین‌ها نیز قدم برمی‌دارد. بیت پین برای اینکه تفاوت این نوع کوین‌ها با سایر کوین‌ها مشخص باشد، این کوین‌ها را با تگ «زرد ارز» جداسازی کرده است.

گفتار پایانی!

در این مقاله به تعریفی از میم کوین‌ها و شت کوین‌ها، انواع آن‌ها، ریسک‌ها و محبوبیت‌شلن اشاره شد. امیدواریم درک درستی از میم کوین‌ها و شت کوین‌ها پیدا کرده باشید و در انتخاب آن‌ها برای سرمایه‌گذاری، بهترین انتخاب را انجام دهید.

سوالات متداول

  • سرمایه‌گذاری در میم کوین بهتر است یا شت کوین؟

برای سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال می‌بایست اطلاعات دقیقی از میم کوین‌ها یا شت کوین‌ها به دست آوریم. شت کوین‌هایی که وارد بازار رمزارزها می‌شوند به دنبال جذب سرمایه گذار هستند. پس شروع به اجرای برنامه‌هایی می‌کنند که ناخودآگاه توجهات به آن جلب می‌شود. در این مواقع باید احساسات خود را کنترل و ارزش واقعی آن‌ها را شناسایی کرد تا در بهترین قیمت آن را خریداری و پس از افزایش قیمت به فروش رساند. میم کوین‌ها شاید به دلیل قیمت پایین، ارزش بازار و میزان عرضه اولیه نیز گزینه‌های بهتری برای خرید باشند. البته که ارزش واقعی یک میم کوین نیز می‌بایست به درستی محاسبه گردد.

  • شت کوین‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

شت کوین‌ها دارای مالکیت ناشناسی هستند. قیمت بالا اما ارزش کمی دارند. بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی به آن‌ها پرداخته می‌شود. قدمت کمی دارند و وایت پیپر ندارند.

  • آیا تغییر قیمتی شت کوین‌ها دارای قوانین خاصی است و آیا می‌توان قیمت آن‌ها را پیش بینی کرد؟

شت کوین‌ها دارای الگوی رفتاری قیمتی مشخصی نیستند. اکثر شبکه‌های اجتماعی نیز به دلیل جلب توجه، پامپ و دامپ‌های ساختگی را به اشتراک می‌گذارند که باعث نوسان‌های قیمتی ناگهانی می‌گردد.

4.2/5 - (85 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x