رزرو رایتس (Reserve Rights)؛ پلتفرمی برای ایجاد استیبل کوین غیرمتمرکز 

تاریخ: 23 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز رزرو رایتس (RSR)

ارز رزرو رایتس (Reserve Rights)، از اولین پروژه‌های تأثیرگذار روی شبکه اتریوم و از پلتفرم‌های غیرمتمرکز شناخته شده در حوزه دیفای است که به تازگی مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

دنیای بلاک چین با پیشرفت روزافزون خود و ایجاد فضایی برای ایجاد سیستم‌های پرداخت غیرمتمرکز، شفاف و غیرقابل‌تغییر، موفقیت چشمگیری را شاهد بوده است. با‌ این‌ حال، همچنان نوسانات شدید قیمت و وجود نداشتن ثبات در قیمت ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین، باعث شده تا تقلای این پروژه‌ها برای تبدیل‌شدن به سیستم پرداخت جهانی بیشتر باشد. در راستای حل این مشکل بزرگ، بسیاری از ارزهای دیجیتال در حال توسعه پروتکل‌هایی هستند که سیستم ارزش پایدارتری را ایجاد و گسترش دهند که در کنار مقاومت در برابر تورم، بتواند ارزش نسبی خود را حفظ کرده و ثبات بالایی داشته باشد. در نتیجه، پروژه بلاک چینی رزرو رایتس (Reserve Rights) را می‌توانیم از بهترین راه‌حل‌های ارائه شده برای این معضل بزرگ به شمار آوریم که به‌منظور مبارزه با تورم و تبدیل بازار ارزهای دیجیتال به سیستم پرداخت مالی غیرمتمرکز و همگانی ایجاد شده است.

در مقاله امروز از دانشنامه آلت کوین‌ها، جهت آشنایی با ارز رزرو رایتس (RSR)، به سراغ معرفی و بررسی این پروژه ارزشمند رفته و هر آنچه که باید درباره این ارز دیجیتال و سازوکار آن را بدانید را موشکافی خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم برای آشنایی با این پروژه محبوب، با ما همراه باشید.

رزرو رایتس (Reserve Rights) چیست؟

ارز دیجیتال رزرو رایتس (Reserve Rights)، از اولین پلتفرم‌های حوزه دیفای (DeFi) و پروتکل‌های غیرمتمرکز بلاک چینی بر بستر شبکه اتریوم است که با ارائه پلتفرمی غیرمتمرکز برای ایجاد استیبل کوین‌هایی با پشتوانه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند. این برنامه غیرمتمرکز بلاک چینی (DApp)، به کاربران اجازه می‌دهد که استیبل کوین‌های شخصی‌سازی‌شده خود را با پشتوانه سبدی از توکن‌های ERC-20 راه‌اندازی کرده و به‌راحتی آن را مدیریت کنند.

معرفی Reserve Rights

در بیانی ساده، رزرو رایتس غیرمتمرکز به کاربران، سازمان و نهادها، این امکان را می‌دهد که برای جلوگیری از نوسان دارایی ارز دیجیتال خود، با وثیقه‌گذاری ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌هایی را منتشر کنند که پشتوانه آنها کاملاً غیرمتمرکز بوده و مبتنی بر رمزارزهاست. این پلتفرم با هدف تسهیل مسیر تبدیل ارزهای دیجیتال به سیستم پرداخت ایجاد شده است که با تبدیل ارزهای دیجیتال وثیقه‌گذاری شده به استیبل کوین و انتشار آن، به آنها قابلیت بهتری را برای ذخیره ارزش و استفاده برای سیستم پرداخت می‌دهد.

اگر بخواهیم دلیل این رویکرد را موشکافی کنیم، به این موضوع می‌رسیم که نوسانات شدید ارزهای دیجیتال مفید و کارا بودن آن‌ها را کاهش می‌دهد. اما، دارایی‌هایی مانند استیبل کوین‌ها که دارای ثبات قیمت هستند، به‌عنوان ذخیره ارزش و واحد مبادله در سیستم پرداخت استفاده گسترده‌تری دارند.

به همین دلیل است که راه‌حل ارائه شده از سوی ارز رزرو رایتس (Reserve Rights)، به‌منظور ایجاد استیبل کوین‌هایی غیرمتمرکز در این پلتفرم با پشتوانه ارزهای دیجیتال به میان آمده است که به مسیر تبدیل‌شدن ارزهای دیجیتال به سیستم پرداختی ایمن و کارآمد کمک بزرگی می‌کند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  تیم بنیان‌گذار ارز RSR چه کسانی هستند؟

  تیم بنیان‌گذار ارز دیجیتال RSR و پلتفرم کاربردی آن، شامل افرادی باسابقه در حوزه علوم رایانه‌ای و بلاک چین هستند که از بنیان‌گذار اصلی پروژه می‌توانیم به نوین فریمن (Nevin Freeman) اشاره کنیم. فریمن به‌عنوان مدیرعامل فعلی پروژه رزرو، سابقه زیادی در حوزه کارآفرینی و مدیریت کمپانی‌های مختلف دارد.

  بنیانگذاران RSR

  اگر به سایر اعضای تیم توسعه و بنیان‌گذار این پروژه بپردازیم، در بخش فناوری پروژه رزرو، مت الدر (Matt Elder) به‌عنوان مدیر ارشد بخش فناوری فعالیت می‌کند که سابقه درخشانی را در حوزه فناوری و همکاری با کمپانی‌هایی مانند گوگل و لینوکس استاندارد ثبت کرده است.

  این پروژه بلاک چینی، پس از رویداد عرضه اولیه توکن بومی خود به نام «RSR» در پلتفرم Huobi Prime، تیم توسعه و کارکنان پروژه را افزایش داده و تا به امروز، جمعی از توسعه‌دهندگان، مهندسان و کارکنان حقوقی متعددی روی این پروژه مشغول کار هستند.

  پروژه رزرو رایتس، در دوره‌های متعدد جذب سرمایه نیز توسط کمپانی‌های سرمایه‌گذاری بزرگی مانند  Coinbase Ventures، موردتوجه و سرمایه‌گذاری قرار گرفته و در تاریخچه فعالیت آن، همکاری‌های متعددی نیز در زمینه بلاک چین و توسعه راه‌حل‌های بلاک چینی دیده می‌شود.

  نحوه کار ارز دیجیتال RSR چگونه است؟

  هدف ارز دیجیتال RSR، طبق توضیحات وایت پیپر و کاربرد آن در دنیای ارزهای دیجیتال، ایجاد پلتفرمی است که امکان ایجاد بدون مجوز استیبل کوین‌های دارای پشتوانه ارزهای دیجیتال را به‌منظور کاهش نوسانات آنها برای کاربران فراهم کند.

  مشخصات ارز رزرو رایتس
  نام رزرو رایتس (Reserve Rights)
  نماد RSR
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 2,100,000,000
  سایت پروژه https://reserve.org/

  در همین راستا، این پلتفرم با استفاده از فرایند وثیقه‌گذاری ارزهای دیجیتال در کنار قابلیت بیش از حد وثیقه‌گذاری (overcollateralized)، امکان ایجاد استیبل کوین را بر روی بستر اتریوم ممکن می‌کند. پشتوانه این استیبل کوین‌ها، بر خلاف سایر استیبل کوین‌ها که وابسته به دلار آمریکا و یا سایر ارزهای فیات هستند، ارزهای دیجیتال وثیقه‌گذاری شده از سوی کاربران است که توسط قرارداد هوشمند مدیریت می‌شود.

  در بیانی ساده، هدف نهایی پروتکل Reserve ارائه پولی بسیار مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز و باثبات در مقایسه با ارزهای دیجیتال نوسانی مانند بیت کوین و اتریوم است. به همین دلیل، پروتکل رزرو کاملاً بدون مجوز بوده و به هر فردی اجازه می‌دهد که استیبل کوین ذخیره‌ای (RToken) را با سبد وثیقه ارز دیجیتال دلخواه، ایجاد کرده و به‌راحتی آن را مدیریت کند.

  همان‌طور که اشاره شد، پروتکل Reserve به هر کسی اجازه می‌دهد تا استیبل کوین‌هایی با پشتوانه سبدهایی از توکن‌های ERC-20 در اتریوم ایجاد کند که این استیبل کوین‌ها یا دارایی‌های با پشتوانه ارز دیجیتال، در پروتکل رزرو راه‌اندازی و به نام «RTokens» نامیده می‌شوند. در کنار این قابلیت، این پروتکل، استیبل کوین بومی خود را به نام RSV برای کاربران ایجاد کرده است که سه استیبل کوین با پشتوانه فیات USDC، TUSD و USDP وثیقه یا پشتوانه آن هستند. در بیانی ساده، کاربران برای ایجاد استیبل RSV، بایستی به نسبت مساوی از این استیبل کوین‌ها را وثیقه‌گذاری کنند.

  برای مثال، اگر بخواهید 12 عدد استیبل کوین RSV مینت یا تولید کنید، بایستی چهار استیبل USDC، چهار استیبل کوین TUSD و چهار استیبل USDP را وثیقه گذاشته یا به عبارت دیگر در قرارداد هوشمند قفل کنید. پس از این فرایند، استیبل کوین RSV شما ایجاد شده و می‌توانید در صورت نیاز قرارداد را بازخرید و دارایی خود را پس بگیرید.

  لازم به ذکر است که این استیبل نیز با دلار آمریکا با نسبت 1:1 پگ شده بوده و پگ قیمت یا ثبات این استیبل کوین، از طریق مکانیزم‌ های پروژه برای جلوگیری از افزایش و کاهش ناگهانی قیمت آن تنظیم می‌شود. در واقع، زمانی که قیمت استیبل کوین به بالای محدوده یک دلار برسد، توکن‌های جدیدی عرضه شده و در صورت کاهش به زیر یک دلار، استیبل کوین بیشتری خریداری می‌شود.

  این پروتکل بسیار کاربردی در حوزه ارز دیجیتال، دارای توکن بومی دیگری به نام RSR است که کاربران پلتفرم از این توکن، برای ایفای نقش حاکمیتی، استیکینگ، بیش وثیقه‌گذاری قراردادهای Rtoken، تراکنش‌های مالی و پرداخت کارمزد ایجاد قراردادها استفاده می‌کنند.

  ارز دیجیتال Reserve Rights در چه مواردی کاربرد دارد؟

  ارز دیجیتال Reserve Rights، با ایجاد پلتفرمی نوآورانه در جهت استفاده از توکن‌های بومی مختلف، اعم از استیبل کوین RSV و توکن RSR، می‌تواند در موارد بسیار زیادی در حوزه دیفای و کریپتو کاربرد داشته باشد. در واقع، بخش عمده‌ای از کاربردهای این شبکه، در کنار امکان انجام تراکنش‌های مالی، ارائه قابلیت ساخت استیبل کوین شخصی فرد یا همان Rtoken خواهد بود.

  توکنومیکس RSR

  این قابلیت بسیار منحصربه‌فرد در این پروژه، به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌راحتی استیبل کوین شخصی خود را با سبدی از ارزهای دیجیتال وثیقه‌گذاری شده تولید و منتشر کنند. در این پلتفرم، حتی امکان تنظیم شیوه حاکمیتی Rtokens، مدیریت و بیش وثیقه‌گذاری قرارداد نیز مهیا شده است.

  در بیانی ساده، برای ایجاد استیبل ‌کوینی بادوام و کاربردی برای خود، به‌راحتی می‌توانید چندین ارز دیجیتال دلخواهتان را به‌عنوان سبدی از پشتوانه، تعیین کرده و حتی برای این توکن‌ها سیستم حاکمیتی موردنظری را وضع کنید.

  پس کاملاً بدیهی است که پروتکل رزرو کاربردهای زیادی برای کاربران دارد که می‌توانیم به مهم‌ترین آن‌ها در زیر اشاره کنیم:

  • به ایجاد استیبل کوین‌های شخصی‌سازی با Rtokens
  •  استفاده از استیبل بومی رزرو به نام RSV
  • استیکینگ و کسب سود
  • حاکمیت از طریق ارز دیجیتال بومی RSR

  چه چیزی توکن رزرو رایتس را منحصربه‌فرد می‌کند؟

  اگر بخواهیم به مواردی بپردازیم که توکن رزرو رایتس و پروتکل غیرمتمرکز آن را منحصربه‌فرد می‌کند، توجه به کاربردها و هدف این شبکه نقطه شروع مناسبی به نظر می‌رسد.

  در واقع، دلیل اصلی منحصربه‌فرد بودن این پلتفرم، در ایجاد استیبل کوین‌هایی پایدار، به‌منظور استفاده بهینه‌تر در سیستم پرداخت غیرمتمرکز است.

  در مثالی ساده، اگر به دنبال ارز دیجیتالی باثبات برای استفاده در جهت سیستم پرداخت و تراکنش‌های مالی، چه به‌قصد تراکنش‌های خرد و چه به‌قصد استفاده برای نهادها و شرکت‌ها باشید، استفاده از ارزهای دیجیتال پرنوسان گزینه‌ای منطقی به نظر نمی‌رسد.

  در این صورت، با استفاده از پروتکل رزرو، به‌راحتی می‌توانید استیبل کوین RSV را تولید کرده و یا توکنی با استاندارد Rtoken، تحت عنوان استیبل ‌کوینی با پشتوانه ارزهای دیجیتال ایجاد کنید که بدون شک کاربرد بیشتر و ثبات بالاتری را از ارزهای دیجیتال نوسانی دیگر دارد.

  از سایر مواردی که در ساختار این پروژه، تأکیدی بر منحصربه‌فردی آن دارد، می‌توان به ساختار دو توکنی آن اشاره داشت که کاربران به‌قصد استیکینگ و ایفای نقش حاکمیتی می‌توانند از توکن RSR، برای ایجاد استیبل ‌کوینی کارا از RSV و حتی قابلیت Rtoken آن استفاده کنند.

  این پروژه در کنار تمامی این قابلیت‌ها، دارای پل دوطرفه برای تعامل‌پذیری با شبکه‌های قرارداد هوشمند بوده و طبق نقشه راه پروژه، این پروتکل در تلاش برای ارتباط با تمامی شبکه‌های بلاک چینی و پلتفرم‌های دیفای برای ارائه خدمات گسترده خود است.

  امنیت رمزارز RSR چگونه تأمین می‌شود؟

  امنیت رمزارز RSR و به‌طورکلی پروتکل رزرو رایتس، با ذکر پیاده‌سازی در بستر شبکه بلاک چین اتریوم تأمین شده و به‌منظور حفظ امنیت و مدیریت غیرمتمرکز پروتکل، دارای توکن حاکمیتی و کاربردی RSR است.

  در کنار موارد بالا، با وجود پشتیبانی این پروژه از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم برای هرگونه فعالیت پلتفرم، قابلیت استیکینگ، استخرهای نقدینگی Rtoken و ساختار حاکمیتی توکن RSR، در کنار فرایند پاداش به کاربران، در جهت تأمین امنیت پروژه نیز نقش مهمی دارند.

  در نتیجه، امنیت پروژه و ارز رزرو رایتس با ذکر موارد بالا به‌خوبی تأمین شده و تمامی قراردادهای توکن و بخش‌های مختلف پلتفرم دارای گواهی امنیت از کمپانی‌های امنیتی حوزه ارز دیجیتال هستند. در این پلتفرم کاربردی، حتی به‌منظور مدیریت پگ یا ثبات قیمتی استیبل کوین‌ها، به کاربران قابلیت بیش وثیقه‌گذاری دارایی در قرارداد هوشمند و استیک RSR به‌عنوان دارایی ذخیره Rtokens نیز ارائه می‌شود.

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری از ارز دیجیتال رزرو رایتس

  ارز رزرو رایتس و تمامی توکن‌های مربوط به پروژه، اعم از استیبل RSV و توکن بومی RSR، در تمام کیف پول‌های معتبر ارز دیجیتال امروزی پشتیبانی شده و برای نگهداری از این ارز دیجیتال به مشکلی بر نخواهید خورد.

  بااین‌وجود، اگر قصد خریدوفروش این ارز دیجیتال و نگهداری ایمن آن را دارید، توصیه می‌کنیم که از کیف پول‌های نرم‌افزاری زیر استفاده کرده و این کیف پول‌ها را تنها از منابع معتبر دانلود و نصب کنید:

  • متامسک
  • تراست والت
  • اتمیک والت
  • کیف پول Coin98

  برای دسترسی آسان به خریدوفروش لحظه‌ای و ذخیره‌سازی مطمئن ارز رزرو رایتس، استفاده از کیف پول حضانتی بیت پین نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد. با استفاده از کیف پول صرافی بیت پین، دارایی دیجیتال شما به‌صورت ایمن ذخیره شده و می‌توانید سرعت خود را در خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی بیت پین بالا ببرید.

  از کجا RSR بخریم؟

  ارز دیجیتال RSR، تا به امروز در تمامی صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال، اعم از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در دسترس بوده و حتی امکان خریدوفروش آسان رزرو رایتس در صرافی بیت پین ممکن شده است.

  برای خریدوفروش آسان، بدون کارمزد و معامله بهترین قیمت لحظه‌ای RSR، تنها کافی است که به صفحه خرید RSR در صرافی بیت پین مراجعه و سفارش مارکت، لیمیت یا OCO خود را با هر مبلغی دلخواه ثبت کنید.

  به لطف حجم معاملاتی بالا و پلتفرم هوشمند معاملاتی صرافی بیت پین، تمامی سفارش‌های خرید یا فروش RSR، در کمتر از چند ثانیه ثبت و تکمیل می‌شود. در بیت پین، در کنار معامله به‌روزترین نرخ لحظه‌ای RSR، خرید بدون کارمزد این ارز دیجیتال نیز ممکن است.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال Reserve Rights چیست؟

  ارز رزرو رایتس (Reserve Rights)، از اولین پلتفرم‌های دیفای و پروتکل‌های بر بستر شبکه اتریوم است که با ارائه پلتفرمی غیرمتمرکز برای ایجاد استیبل کوین‌هایی با پشتوانه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند. این پروتکل، به کاربران اجازه می‌دهد که استیبل کوین‌های شخصی‌سازی‌شده خود را با پشتوانه سبدی از توکن‌های ERC-20 راه‌اندازی کرده و به‌راحتی آن را مدیریت کنند.

  • آیا قابلیت استیکینگ ارز دیجیتال RSR وجود دارد؟

  بله ارز دیجیتال RSR، به‌عنوان توکن حاکمیتی و کاربردی پروژه رزرو رایتس، قابلیت استیکینگ دارد و کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری این ارز دیجیتال در پلتفرم، در کنار کسب سود، به امنیت و رشد پروژه نیز کمکی بزرگی کنند.

  • ارز دیجیتال RSR از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

  ارز دیجیتال RSR، با وجود پیاده‌سازی در شبکه اتریوم با استاندارد توکن ERC-20، از شبکه‌های بلاک چینی سولانا (SOL)، بیس (Base) و بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی قرارداد هوشمند پشتیبانی کرده و به دلیل قابلیت پل دوطرفه، امکان تعامل‌پذیری پلتفرم با سایر شبکه‌ها نیز وجود دارد.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  آشنایی با یورو تتر (EURT): اولین استیبل کوین مبتنی بر یورو

  استیبل کوین USDT که توسط کمپانی تتر منتشر و راه‌اندازی شده، ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر