پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

تاریخ: 10 تیر 1403
زمان مطالعه:  7 دقیقه
پری مارکت چیست؟ معاملات Pre-Market چه مزایایی دارد؟

اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از توکن‌های تلگرامی محبوب در صرافی‌های ارز دیجیتال، بیشتر شنیده شد. همانطور که از نام این اصطلاح نسبتاً نوظهور پیداست، به مرحله پیش از لیست شدن اصلی دلالت دارد. بااین‌حال بسیاری از فعالان می‌خواهند بدانند که این اصطلاح به چه معناست و به چه فرایندی اشاره دارد.

اگر شما هم تا به امروز با اصطلاح پری مارکت آشنا نشده‌اید، جای نگرانی نیست. در این مقاله، علاوه بر تمرکز روی مفهوم پری مارکت، به‌صورت کلی به عملکرد این فرایند در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز اشاره خواهیم کرد. در نتیجه، توصیه می‌کنیم برای یادگیری و نحوه شرکت در پری مارکت با ما همراه باشید.

پری مارکت چیست؟

پری مارکت در بازارهای مالی، به‌خصوص بازار ارزهای دیجیتال، به فرایند خریدوفروش دارایی‌هایی که تصمیم به لیست‌شدن آنها در صرافی‌ها گرفته شده است، اشاره دارد. این مفهوم امروزه در طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های معاملاتی پشتیبانی می‌شود.

به زبانی ساده، با این قابلیت، کاربران صرافی‌ها یا هرگونه پلتفرم معاملاتی می‌توانند پیش از لیست‌شدن توکن، آن را خریداری کرده و به فروش برسانند. این قابلیت می‌تواند چه در صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال (CEXs) و چه در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) پیاده‌سازی شود.

این رویدادها که در زمان‌های خاصی توسط پلتفرم‌ها به کاربران اعلام می‌شود، می‌تواند به شیوه‌ها و استراتژی‌های مختلفی صورت گیرد که شناخت هر کدام برای هر فعال ارز دیجیتال ضروری است. در بخش بعدی، جهت آشنایی بیشتر، به انواع معاملات پری مارکت به‌صورت مفصل اشاره می‌کنیم.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  انواع معاملات Pre-Market در کریپتو

  معاملات Pre-Market در بازار کریپتو انواع مختلفی دارند. به این معنی که این رویدادهای مشخص شده، می‌توانند در صرافی‌های متمرکز یا صرافی‌های غیرمتمرکز صورت گیرند که هر کدام دارای ویژگی‌ها و شرایط خاص خود است.

  پری مارکت در صرافی متمرکز (CEX)

  پری مارکت در صرافی‌های متمرکز (CEX)، امروزه از پرطرفدارترین رویدادهای فروش اولیه یا معامله پیش از لیست‌شدن توکن‌های جدید است. این رویدادها که در صرافی‌های متمرکز بسیار مشابه با بازار سهام برگزار می‌شوند، به کاربران اجازه می‌دهند که با خریدوفروش توکن‌ها، درباره قیمت پیش از لیست‌شدن گمانه‌زنی کنند.

   

  صرافی های متمرکز برتر در پری مارکت

  شاید برایتان سؤال باشد که تا زمانی که توکن مربوطه یا دارایی در صرافی لیست یا تعریف نشده است، چگونه می‌توان آن را خریداری کرد یا به فروش رساند؟ 

  در رویدادهای پری مارکت، با انعقاد قراردادهای فروش و خرید در بین طرفین معامله (خریدار و فروشنده) که می‌توانند میکر و تیکر باشند، نقدینگی و قیمت دارایی پایه مدنظر تعیین و بر اساس قیمت آخرین قرارداد و بالاترین قیمت خریدوفروش، دارایی مدنظر قیمت‌گذاری می‌شود.

  در واقع، شاید قیمت پری مارکت ارز دیجیتالی، با قیمت آن پس از لیست‌شدن و آزادسازی ترید عمومی، تفاوت زیادی داشته باشد. به همین دلیل نمی‌توانیم این رویدادها را تنها به‌عنوان فرصتی برای خرید یا فروش توکنی مشخص در نظر بگیریم.

  پری مارکت در صرافی غیرمتمرکز (DEX)

  پری مارکت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) نیز رواج زیادی دارد. با این حال تفاوت پری مارکت در این صرافی‌های غیرمتمرکز، در کنترل پروسه از سوی قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدینگی صرافی‌ها خلاصه می‌شود.

  به زبانی ساده، فرایند پیش‌خرید یا پری مارکت توکن‌ها، توسط قراردادهای هوشمند و بازارسازی خودکار صرافی‌های غیرمتمرکز مدیریت شده و خریداران و فروشندگان، از طریق آن قادر به خریدوفروش دارایی مدنظر پیش از لیست‌شدن نهایی در صرافی خواهند بود.

  تعدادی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز

  در این صرافی‌ها نیز قیمت دارایی با احتساب میزان خریدوفروش دارایی، به همراه نقدینگی استخر تخمین زده می‌شود که ممکن است نوسانات زیادی را نسبت به سایر صرافی‌های غیرمتمرکز و حتی متمرکز به خود ببیند.

  مزایای معاملات pre market چیست؟

  پیش‌فروش توکن یا همان معاملات Pre Market، بدون شک چه برای تیم پروژه و چه برای کاربران ارز دیجیتال دارای مزایای بسیاری است. اگر به نظر شما معاملات پری مارکت، اهمیت چندانی در بازار کریپتو ندارد، مطالعه موارد زیر نظر شما را اندکی عوض خواهد کرد.

  • ترید سریع و آسان دارایی: ترید سریع و آسان دارایی، قبل از لیست‌شدن در صرافی، از اولین مزایای معاملات پری مارکت است. زیرا، در وهله اول، با دسترسی ساده و سریع‌تر تریدرها به توکن عرضه شده، علاوه بر افزایش نقدینگی و رونق بازار، فرصتی برای آزمون و خطایی نیز برای تیم پروژه برای محک‌زدن تقاضای بازار به وجود می‌آید.
  • خرید در قیمت خوب: اگر توکن یا پروژه‌ای بسیار مستعد در حال لیست و عرضه در صرافی‌ها باشد، کاربران با معاملات پری مارکت می‌توانند این توکن را در قیمتی بسیار مناسب تهیه کرده و با رشد قیمت آن سود مناسبی کسب کنند.
  • بهبود وضعیت نقدینگی: می‌توانیم به بهبود وضعیت نقدینگی و تخمین تقاضا یا قیمت توکن پیش از لیست‌شدن آن اشاره کنیم. با این رویدادها و قیمت‌گذاری هر پروژه، کاربران به دید بهتری از پتانسیل پروژه و قیمت تخمینی آن خواهند رسید و می‌توانند تصمیمات بهتری را برای سرمایه‌گذاری اتخاذ کنند.

  خطرات معاملات pre market

  امروزه با جو بسیار صعودی حول توکن‌های مربوط به بازی‌های تپ تو ارن تلگرامی، به‌ندرت به خطرات و چالش‌های معاملات Pre Market اشاره می‌شود که متأسفانه می‌تواند به سرمایه‌گذاران و تریدهای تازه‌کار ضرر بزرگی را تحمیل کند.

  اگر تا به امروز چندین بار تصمیم به شرکت در این رویدادها گرفته‌اید و همچنان آشنایی زیادی با این معاملات ندارید، مطالعه خطرات معاملات Pre market برای شما از نان شب ضروری‌تر است.

  • نوسانات در قیمت‌گذاری: معاملات پری مارکت، حتی با وجود ایجاد دسترسی سریع به توکن‌ها پیش از لیست‌شدن، تضمینی را برای تثبیت قیمت‌گذاری و جلوگیری از نوسانات شدید نخواهد داد و ممکن است قیمتی که در پری مارکت معامله می‌کنید، زمین تا آسمان با قیمت توکن پس از لیست‌شدن تفاوت داشته باشد.
  • احتمال کلاهبرداری و دست‌کاری بازار: از طرفی دیگر، معاملات پری مارکت، به‌مراتب بیشتر مستعد کلاهبرداری و دست‌کاری در بازار هستند و امکان دارد سرمایه‌گذاران زیادی در دام این موارد بیفتند. این معاملات که امروزه کاربران زیادی را به خود جذب کرده‌اند، حتی ممکن است با دخالت قانون‌گذاران و نهادهای مالی روبه‌رو شده و مشکلات مهمی را ازاین‌قبیل ایجاد کنند.

  اگر قصد شرکت در این رویدادها را دارید، بهتر است به مزایا و معایب آن به‌خوبی دقت داشته باشید و علاوه‌برآن درباره پروژه مدنظر، توکن، نحوه توزیع توکن و مهم‌تر از همه، شرایط شرکت در این رویداد‌ها اطلاع کسب کنید.

  چگونه در Pre-Market شرکت کنیم؟

  در این بخش، فرایند شرکت در معاملات پری مارکت را به زبانی ساده برای شما شرح می‌دهیم. با انجام مرحله‌به‌مرحله موارد زیر، به‌راحتی در هر پلتفرم معاملاتی، قادر به انجام معاملات پری مارکت شده و دیگری نیازی به پرس‌وجو و جستجو در اینترنت نخواهید داشت.

  ساعات خرید در پری مارکت

  1. در مرحله اول، بایستی پلتفرم معاملاتی خود را انتخاب کنید. یک توکن ممکن است در چندین صرافی متمرکز و غیرمتمرکز لیست شود. اگر امکان احراز هویت در صرافی‌های خارجی برای شما وجود ندارد، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز معتبر تنها گزینه حال حاضر است.
  2. به طور معمول، هر صرافی برای پیش‌فروش توکن، شرایطی را در نظر می‌گیرد. برای مثال، ممکن است برای شرکت در معاملات پری مارکت توکن خاصی، نیاز به تهیه ارز دیجیتال بومی صرافی متمرکز ارائه‌کننده توکن داشته باشید.
  3. پیشنهاد می‌کنیم، برای آشنایی بیشتر با این شرایط، پس از تأیید خبر پری مارکت و آغاز آن در صرافی مدنظر، به توضیحات پلتفرم مربوطه توجه کرده و طبق شرایط آن جلو بروید.
  4. پس از اتصال کیف پول و واریز ارز دیجیتال تتر (USDT)، اتریوم (ETH) یا هر رمزارز مورد تأیید صرافی، می‌توانید در بخش پری مارکت، به میزان تعیین شده‌ای از سوی پلتفرم، از توکن دلخواه خود خریداری کرده و یا توکن‌هایی را که در اختیار دارید، به فروش برسانید.
  5. ممکن است پس از فروش دارایی یا خرید آن، با محدودیت زمانی برای برداشت آن از صرافی به دلیل قوانین تنظیم شده از سوی صرافی مواجه شوید. پس، مطالعه کامل شرایط شرکت در این رویداد از هر امری مهم‌تر است.
  6. پس از تکمیل موارد فوق، شما در نهایت سادگی در این معاملات شرکت کرده و دارایی مدنظر خود را خریداری و یا به فروش رسانده‌اید.

  کلام پایانی

  پری مارکت‌ها، امروز به مهم‌ترین بحث در بین فعالان ارز دیجیتال بدل شده‌اند و اگر کمی در بین فعالان این حوزه کنجکاو باشید، کاربران زیادی را در تعامل و درگیری با این معاملات خواهید یافت. در این مقاله سعی شد به مفهوم، عملکرد، مزایا، معایب و نحوه شرکت در پری مارکت اشاره شود که امیدواریم چراغ راه مناسبی برای شما در مسیر سودآوری باشد.

  آیا قصد شرکت در پری مارکت را دارید؟ آیا راهی ساده‌تر برای انجام معاملات پری مارکت سراغ دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید.

  سؤالات متداول

  • معاملات پری مارکت چیست؟

  پری مارکت، در بازارهای مالی، به‌خصوص بازار ارزهای دیجیتال، به فرایند خریدوفروش دارایی‌هایی که تصمیم به لیست‌شدن آنها در صرافی‌ها گرفته شده است، اشاره دارد که امروزه در طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های معاملاتی پشتیبانی می‌شود.

  • آیا در معاملات پری مارکت می‌توان تمام توکن‌ها را به فروش رساند؟

  تمامی رویدادهای پری مارکت در هر صرافی متمرکز و غیرمتمرکز، دارای شرایط خاصی بوده و ممکن است محدودیتی برای فروش تمامی توکن‌ها داشته باشید. با این حال پیش از شرکت و واریز دارایی به این پلتفرم‌ها، به‌خوبی قوانین آنها را مطالعه و سپس اقدام کنید.

  • چگونه می‌توان در پری مارکت همستر را به فروش رساند؟

  برای فروش توکن همستر در پری مارکت، نیاز به اتصال به صرافی متمرکز و غیرمتمرکزی که از این توکن پشتیبانی می‌کند، خواهید داشت. پس از اتصال به صرافی، خواندن شرایط و واریز دارایی، به‌راحتی قادر به فروش توکن همستر خود خواهید شد.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  من چند سالی هست که محقق بیت کوین‌ام و فکر می‌کنم بیت کوین، تنها تلاش موفق بشر برای دستیابی به آزادی مالی خواهد بود.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه توجه بسیاری از فعالان حوزه ...

  فاندینگ ریت چیست و چرا در بازار فیوچرز اهمیت دارد؟

  فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مفاهیم مهم در بازار معاملا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر