میکر (Maker) و تیکر (Taker) در بازار چه کسانی هستند؟

معرفی بازارساز و بازارپذیر در بازار ارزهای دیجیتال؛
توسط آکادمی بیت‌پین
|
1 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
سفارش گذار یا میکر (maker) و سفارش بردار یا تیکر (Taker)

بازارها معاملاتی رمزارزها از میکر (Maker) و تیکر (Taker) تشکیل شده‌اند. سفارش‌گذار (Maker)، سفارشات خرید یا فروش را ایجاد می‌کند که بلافاصله انجام نمی‌شود (به عنوان مثال، وقتی قیمت به ۶۰ هزار دلار می‌رسد بیت کوین را بفروشید). این باعث ایجاد نقدینگی می‌شود، بدین معنی که خرید دیگران و فروش فوری بیت کوین در صورت تحقق شرایط برای دیگران راحت‌تر است. افرادی که فوراً خرید یا فروش می‌کنند، سفارش بردار یا تیکر (Taker) نامیده می‌شوند.

به عبارت دیگر، تیکرها سفارشات ایجاد شده توسط میکرها را پر می‌کنند.

در هر نوع معامله (فارکس، سهام یا صرافی ارز دیجیتال)، فروشندگان با خریداران مطابقت دارند. بدون این نقاط تطابق، باید برای فروش بیت کوین و اتریوم خود، در خارج از پلتفرم‌ها تبلیغات کنید. همچنین امیدوار باشید که فردی به خرید ارزهای شما علاقه‌مند باشد.

در این نوشتار، ما در مورد مفهوم میکر (Maker) و تیکر (Taker) بحث خواهیم کرد. هر شرکت‌کننده در بازار حداقل در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرد. در واقع، به عنوان یک تریدر ارز دیجیتال، ممکن است در مرحله‌ای در نقش هر دو دسته عمل خواهید کرد.

میکر (Maker) و تیکرها (Taker) حیات بسیاری از پلتفرم‌های تجاری هستند و وجود آن‌ها (یا نبودشان) صرافی‌های قوی را از صرافی‌های ضعیف جدا می‌کند.

بیایید در مورد نقدینگی صحبت کنیم!

قبل از اینکه بتوانیم به درستی به بررسی مفهوم Maker و Taker بپردازیم، مهم است که در مورد نقدینگی صحبت کنیم. وقتی می‌شنوید کسی می‌گوید یک دارایی نقد شدنی است یا یک دارایی غیر قابل نقد شدن است، او در حال صحبت کردن در مورد نحوه فروش آسان آن دارایی است.

 • یک اونس طلا یک دارایی نقد شدنی است. زیرا در مدت زمان کوتاهی می‌توان آن را به راحتی با پول نقد معامله کرد.

بازار نقدینگی بازاری است که در آن می‌توانید دارایی‌ها را به راحتی و با ارزش منصفانه بخرید و بفروشید. همیشه تقاضا از طرف کسانی که می‌خواهند دارایی را بدست آورند و عرضه از طرف کسانی که مایل به خالی کردن آن هستند وجود دارد.

با توجه به میزان فعالیت، اکثرا خریداران و فروشندگان تمایل دارند که میانه‌رو باشند. یعنی کمترین سفارش فروش (Ask Price یا قیمت درخواستی) تقریباً مشابه بالاترین سفارش خرید (Bid Price یا قیمت پیشنهادی) خواهد بود. در نتیجه، تفاوت بین بالاترین پیشنهاد و کمترین درخواست کم (یا فشرده) خواهد بود. به هر حال، این تفاوت را اسپرد خرید-فروش (Bid-Ask Spread) می‌نامند.

برعکس، یک بازار غیر نقد هیچ یک از این ویژگی‌ها را نشان نمی‌دهد. اگر می‌خواهید دارایی را بفروشید، در فروش آن با قیمت مناسب مشکل خواهید داشت زیرا تقاضای زیادی وجود ندارد. در نتیجه، بازارهای غیر نقدینگی معمولاً دارای اسپرد خرید-فروش بسیار بالاتری هستند.

اکنون که درباره‌ی نقدینگی صحبت کردیم، وقت آن است که به سمت سفارش‌گذار (Maker) و سفارش‌بردار (Taker) برویم.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  بازار سفارش گذار (Maker) و بازار سفارش بردار (Taker)

  همان طور که گفته شد، تریدرهایی که به یک صرافی وارد می‌شوند یا به عنوان Maker یا Taker عمل می‌کنند.

  تیکر و میکر ارزهای دیجیتال

   میکرها (سفارش گذار-Maker)

  صرافی‌ها به‌طور معمول ارزش بازار یک دارایی را با دفتر سفارش محاسبه می‌کنند. به این شکل که تمام پیشنهادات خرید و فروش از کاربران خود را جمع می‌کند. ممکن است دستورالعملی را ارائه دهید که به صورت زیر باشد: به عنوان مثال، ۸ بیت کوین را با قیمت ۵۰۰۰۰ دلار خریداری کنید. این سفارش به دیوار سفارش اضافه می‌شود و وقتی قیمت به ۵۰۰۰۰ دلار برسد پر می‌شود.

  سفارشات محدود مانند سفارش شرح داده شده، مستلزم این است که شما قصد خود را با افزودن آن‌ها به دیوار سفارشات، زودتر اعلام کنید. شما Maker هستید زیرا به تعبیری بازار را ساخته‌اید. صرافی مانند یک فروشگاه مواد غذایی است که برای قرار دادن کالا در قفسه‌ها از افراد هزینه دریافت می‌کند و شما شخصی هستید که موجودی کالای خود را اضافه می‌کنید.

  معمولاً نهنگ‌ها یعنی بازرگانان و مؤسسات بزرگ (مانند آن‌هایی که در تجارت با معاملات بسامد بالا یا پر تواتر تخصص دارند) نقش میکر بازار را بر عهده می‌گیرند. به نوبت، تریدرهای کوچک می‌توانند به سادگی با قرار دادن انواع خاصی از سفارش که بلافاصله اجرا نمی‌شوند، Maker شوند.

  تیکرها (سفارش بردار-Taker)

  اگر مقایسه با فروشگاه را ادامه دهیم، مطمئناً شما موجودی خود را در قفسه‌ها قرار می‌دهید تا کسی بیاید و آن را خریداری کند. کسی که تیکر است نقدینگی شما را می‌خواهد.

  به این فکر کنید: با قرار دادن پیشنهاد در دفتر سفارش، نقدینگی صرافی را افزایش می‌دهید. زیرا خرید و فروش کاربران را آسان می‌کنید. از طرف دیگر، یک Taker بخشی از آن نقدینگی را حذف می‌کند. با سفارش بازار (خرید یا فروش) با قیمت فعلی بازار وقتی این کار را انجام می‌دهند، بلافاصله سفارشات موجود در دفتر سفارش پر می‌شوند.

  اگر قبلاً در صرافی ارز دیجیتال سفارش بازار داده باشید، به عنوان یک گیرنده عمل کرده اید. اما توجه داشته باشید که شما همچنین می‌توانید با استفاده از سفارشات محدود یک Takerباشید. مسئله این است: شما هر وقت سفارش شخص دیگری را پر کنید یک Taker هستید.

  هزینه‌های Maker-Taker

  بسیاری از صرافی‌ها با گرفتن هزینه‌های معاملاتی از کاربران، بخش قابل توجهی از درآمد خود را تولید می‌کنند. این بدان معنی است که هر زمان سفارشی را ایجاد می‌کنید و آن را اجرا می‌کنید، مبلغ کمی را به عنوان هزینه پرداخت می‌کنید. اما این مقدار از صرافی به صرافی دیگر متفاوت است و بسته به اندازه و نقش معاملاتی شما نیز ممکن است متفاوت باشد.

  فرق تیکر و میکر ارزهای دیجیتال

  معمولاً نوعی تخفیف به میکرها ارائه می‌شود، زیرا نقدینگی را به بورس اضافه می‌کنند. این برای تجارت خوب است. به هر حال، چنین مکانی نسبت به مکانی با نقدینگی کمتر جذاب تر خواهد بود. زیرا معاملات با سهولت بیشتری انجام می‌شوند. در بسیاری از موارد، تیکرها هزینه‌های بالاتری نسبت به میکرها پرداخت می‌کنند. زیرا نقدینگی‌ها را تأمین نمی‌کنند.

  ساختار دقیق هزینه Maker-Taker به پلتفرم بستگی دارد اما در اکثر پلتفرم‌ها مجموع کارمزد زیر یک درصد است.

  تفاوت بین سفارش گذار و سفارش بردار

  در جدول زیر به‌‌‎طور ساده و خلاصه، تفاوت‌های اصلی سفارش‌گذار (میکر) و سفارش‌بردار (تیکر) را برایتان توضیح داده‌ایم. با مطالعه‌ی این بخش به‌سادگی می‌توانید تیکر و میکر را از یکدیگر تشخیص دهید.

  سفارش گذار (میکر) سفارش بردار (تیکر)
  سعی می‌کند با قیمت کمتر از بهترین پیشنهاد فعلی، خرید کند. معاملات را با قیمت معادل یا بیشتر از بهترین پیشنهاد فعلی اجرا می‌کنند.
  سعی می‌کند با قیمتی بیشتر از بهترین پیشنهاد فعلی فروش انجام دهد. با قیمتی معادل یا کمتر از بهترین پیشنهاد فعلی فروش انجام می‌دهد.
  سفارش گذارها افرادی هستند که استراتژی بلندمدت دارند. سفارش بردارها افرادی هستند که معامله را بلافاصله اجرا می‌کنند.
  سفارشات سفارش‌گذارها به‌طور معمول در دفتر سفارشات باقی می‌ماند تا اینکه اجرا شود. سفارشات سفارش بردارها بلافاصله از دفتر سفارشات برداشته می‌شود.
  سفارش گذارها با افزودن نقدینگی به اکسچینج‌ها کمک می‌کنند. سفارش بردارها با پرداخت کارمزد بیشتر از ریسک کردن اجتناب می‌کنند.

  گفتار پایانی!

  به طور خلاصه، میکرها بازرگانانی هستند که سفارشات را ایجاد می‌کنند و منتظر پر شدن آنها می‌مانند. در حالی که تیکرها کسانی هستند که سفارشات شخص دیگری را پر می‌کنند. نکته اصلی در اینجا این است که میکرها بازار تأمین کننده نقدینگی هستند.

  برای صرافی‌هایی که از مدل Maker-Taker استفاده می‌کنند، میکرها برای جذابیت پلتفرم به عنوان یک مکان تجارت بسیار حیاتی هستند. به طور کلی، میکرها پاداش را با پرداخت نقدینگی کمتری دریافت می‌کنند. در مقابل، تیکرها استفاده از این نقدینگی برای خرید یا فروش آسان دارایی‌ها استفاده می‌کنند. اما آنها غالباً برای این کار هزینه بالاتری پرداخت می‌کنند.

  4.7/5 - (6 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. علی
   علی | 22 دی 1401

   در قسمت اخر که جدول تفاوت میکر و تیکر رو نوشتید. احساس می کنم جاشون بر عکسه. فکر کنم نیاز به اصلاح باشه. میمر یعنی سفارشگذار یعنی خریدار ارز و تیکر سفارش بردار، یا فروشنده ارز . اگه درست گفتم لطفا جواب بدید

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 25 دی 1401

    سلام علی عزیز، ممنونیم از موردی که اطلاع دادین. این اشتباه از سمت ما بود و اصلاح شد. موردی که بهش اشاره کردید کاملا صحیح بود و تغییرات لازم، انجام شد.