ارز دیجیتال اوکی پروتکل (Ooki Protocol) چیست؟

تاریخ انتشار: 12 آذر 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 3 اسفند 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
ارز دیجیتال اوکی پروتکل (Ooki Protocol)چیست؟

اوکی پروتکل «Ooki Protocol» یک پروتکل دیفای است که روی معاملات و وام‌های مارجین تمرکز دارد. اوکی پروتکل به هر کسی اجازه می‌دهد تا برنامه‌هایی بسازد که وام‌دهندگان، وام‌گیرندگان و معامله‌گران را قادر سازد تا با انعطاف‌پذیرترین پروتکل مالی غیرمتمرکز در اتریوم تعامل داشته باشند.

در این مقاله می‌خوانید ارز دیجیتال اوکی پروتکل چیست و چگونه به جامعه کریپتو کمک می‌کند.

کاربرد ارز دیجیتال اوکی پروتکل چیست؟

وقتی می‌دانیم ارز دیجیتال اوکی پروتکل چیست، می‌توانیم کاربردهای آن را نیز حدس بزنیم. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر به بررسی این موضوع بپردازیم، کاربردهای ارز دیجیتال اوکی پروتکل به این ترتیب هستند:

 • توکن اکی «OOKI» اساساً نشانه حاکمیت اوکی پروتکل است که به جامعه این ارز دیجیتال اجازه می‌دهد تا از طریق قرار دادن توکن‌های خود و رأی دادن در اوکی دائو «Ooki DAO» این پروتکل را اداره کنند.
 • دارندگان توکن «OOKI» می‌توانند به روش‌های مختلفی در حکمرانی شرکت کنند و رأی دهند؛ برای مثال ایجاد پیشنهادات انجمن (OOIPs, Ooki Improvement Proposals)، رأی دادن به پیشنهادات فوری، شرکت در بحث انجمن درباره پیشنهادات موجود و رأی دادن به رأی‌های زنجیره‌ای از طریق «OOIP» شکل اصلی حکمرانی هستند و پیشنهادهای مکتوب توسط یک تیم یا عضو جامعه که مایل به تغییر در محصولات یا پروتکل است، ارائه می‌شود.
 • به غیر از «OOKI» یک توکن دیگر نیز در پلتفرم اوکی پروتکل تحت عنوان «iTokens» شناخته می‌شود. آی‌توکن‌ها توکن‌هایی هستند که سود انباشته می‌کنند و با نگه‌داشتن آن‌ها، ارزش آن‌ها دائماً افزایش می‌یابد. آی‌توکن‌ها سهم خاصی را در یک استخر وام نشان می‌دهند که با پرداخت سود وام‌گیرندگان به آن، اندازه آن افزایش پیدا می‌کند.
 • توکن «vBZRX» نیز توکن سوم اوکی پروتکل است که یک توکن اختصاصی است. به دارندگان «OOKI» و «vBZRX» این امکان داده می‌شود که در اداره «Ooki DAO» شرکت کنند و رأی دهند.

ارز دیجیتال اوکی پروتکل (Ooki Protocol)چیست؟

می‌بینید که توکن‌های شبکه اوکی پروتکل دارای کاربردهای منحصر به خود هستند که وجود هریک از آن‌ها برای این پلتفرم را ضروری می‌کند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  ویژگی‌های اوکی پروتکل

  • اوکی پروتکل یک پروتکل غیرمتمرکز و تحت مدیریت جامعه است که شامل معاملات حاشیه، استقراض، وام‌دهی و سهام است.
  • اوکی پروتکل در حالی‌که فضایی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا اشکال مختلف تجارت کریپتو را کشف کنند، به توسعه‌دهندگان نیز اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز «DApps» ایجاد کنند که به نوبه خود به وام‌دهندگان، وام‌گیرندگان و معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با انعطاف‌پذیرترین پروتکل مالی غیرمتمرکز در چندین شبکه بلاکچین تعامل داشته باشند!
  • اوکی پروتکل در حال حاضر بر روی شبکه بلاکچین اتریوم، پالیگان و بایننس اجرا می‌شود.
  • اوکی پروتکل پروژه‌ای است که توسط جامعه اداره می‌شود و با رأی جامعه برای همه تغییرات عمده‌ای که قبلاً در پروتکل رخ داده است، تصمیم‌گیری انجام می‌شود.
  • توکن بومی و اختصاصی اومی پروتکل با نماد «OOKI» در بازار کریپتو عرضه شده است که توکن حاکمیتی این پلتفرم نیز محسوب می‌شود.
  • اوکی پروتکل در حال حاضر از چهار بلاکچین اتریوم «Ethereum» پالیگان «Polygon»، بایننس‌اسمارت چین «Binance Smart Chain» و شبکه آربیتروم «Arbitrum» پشتیبانی می‌کند.

  در ماه مارس 2022 اوکی پروتکل نسخه دوم «Ooki 2.0» یعنی پرتکل حاشیه DeFi معرفی شد که استفاده سریع و آسان از خدمات دیفای را امکان‌پذیر می‌کند؛ این نسخه می‌تواند خدمات دیفای را پیش از پیش با سهولت و استقبال کاربران همراه کند.

  آشنایی با تیم توسعه دهنده اوکی پورتکل

  تا به اینجا تا حد زیادی می‌دانیم که ارز دیجیتال اوکی پروتکل چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند. اما برای شناخت بیشتر این پروژه بهتر است بدانیم که تیم توسعه آن چه کسانی هستند.
  اما جالب است بدانید که تعداد قابل توجهی از پروژه‌های رمزارزی، تیم توسعه خود را معرفی نمی‌کنند و به‌عنوان افرادی ناشناس روی پروژه کار می‌کنند.
  اوکی پروتکل نیز یکی از همین پروژه‌هایی است که تیم توسعه آن اطلاعات خود را فاش نکرده است. بنابراین نمی‌توان فهمید که اعضای اصلی و بنیان‌گذاران آن چه کسانی هستند!

  مزایای ارز دیجیتال اوکی پروتکل

  پلتفرم اوکی پروتکل ویژگی‌ها و مزایای بسیاری را در بر می‌گیرد که هرکدام از این ویژگی‌ها می‌توانند دلیلی برای ارزشمندی اوکی پروتکل باشند. از جمله مزایای این پروتکل می‌توان چنین مواردی را بیان کرد:

  • بدون نیاز به احراز هویت «No KYC»

  اوکی پروتکل یک پلتفرم معاملات حاشیه غیرمتمرکز است که هیچ نیازی به احراز هویت «KYC» ندارد. یعنی کاربران به‌صورت کاملاً محرمانه و ناشناس می‌توانند در آن به فعالیت بپردازند.

  • حداقل جریمه انحلال «Minimal Liquidation Penalties»

  موقعیت‌هایی که تحت وثیقه قرار می‌گیرند فقط به اندازه‌ای نقد می‌شوند که حفظ حاشیه از 15٪ به 25٪ برسد. بنابراین حداقل هزینه انحلال وام در اوکی پروتکل در نظر گرفته شده است.

  • نرخ بهره پویا «Dynamic Interest Rates»

  یکی از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های اوکی پورتکل وجود نرخ‌های بهره پویا است. این پلتفرم تضمین می‌کند که وام گیرندگان و وام دهندگان هنگام باز کردن موقعیت‌های جدید در اوکی پروتکل نرخ‌های بهینه را دریافت خواهند کرد

  • استیکینگ «Staking»

  دارندگان توکن «OOKI» می‌توانند توکن‌های خود را به اشتراک بگذارند و بخشی از درآمد اوکی پروتکل را دریافت کنند. 50٪ از هزینه‌های اوکی پروتکل بین سهامداران «OOKI» توزیع می‌شود. 50% باقی مانده نیز به صندوق بیمه و خزانه اوکی پروتکل اختصاص می‌یابد.

  می‌بینید که حالا می‌توانیم پی ببریم که ویژگی‌های ارز دیجیتال اوکی پروتکل چیست و چه مواردی را در بر می‌گیرد. این ویژگی‌ها کمک می‌کنند تا بیشتر از ساختار اوکی پروتکل آگاه شویم.

  پروتکل Ooki چگونه اداره می‌شود؟

  جامعه اوکی پروتکل در حال ایجاد نرم افزارهای مالی پیشرفته با خاصیت تمرکززدایی است؛ نرم‌افزارها فضایی غیرقابل توقف ایجاد می‌کنند که پایدار، کارآمد و بدون اجاره هستند. اوکی پروتکل می‌تواند همان نرم‌افزاری باشد که سیستم مالی جهانی مملو از واسطه‌ها را در اختیار بگیرد که همگی می‌توانند با نرم‌افزار جایگزین شوند و اوکی پروتکل همان نرم‌افزار است.

  سازمان «Ooki DAO» برای تأمین بودجه توسعه حیاتی، پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان مستمر، رشد پروتکل، بیان ارزش‌ها و افزایش طول عمر فعالیت می‌کند. پیشنهادات ارسال شده به این سازمان ابتدا در انجمن مورد بحث قرار می‌گیرد و پس از رسیدن به توافق جامعه، پیشنهادات به رأی «Snapshot» و سپس رأی‌گیری «onchain» ادامه می‌یابد!!

  بهترین کیف‌پول ارز دیجیتال اوکی پروتکل چیست؟

  با توجه به اینکه اوکی پروتکل روی شبکه بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است؛ بنابراین می‌توان گفت که کیف‌پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، قابلیت پشتیبانی از توکن اوکی پروتکل را نیز دارند که از جمله آن‌ها می‌توان کیف‌پول متامسک «Metamask» را نام برد.

  آینده سرمایه‌گذاری روی اوکی پروتکل

  اوکی پروتکل بخاطر اینکه در زمینه سهولت در امورات دیفای طراحی شده است، می‌تواند در کنار دیگر پروژه‌های دیفای با رشد قابل توجهی همراه باشد. اما مانند هر پروژه رمزارزی دیگر، سرمایه‌گذاری روی اوکی پروتکل نیز با ریسک همراه است. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم با انجام تحقیقات بیشتر، با مطالعه وایت‌پیپر اوکی پروتکل و بررسی مارکت کپ یا ارزش بازار این پروژه، برای افزودن آن به سبد سرمایه‌گذاری خود تصمیم‌گیری نمایید.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهدی مهنام
   مهدی مهنام | 1 بهمن 1402

   بخرید هایپ میشه بماند به یادگار
   1402/11/1

   • رامین رادمنش
    رامین رادمنش | 21 اسفند 1402

    هولد کنیم خوبه؟