آیا اتر همان اتریوم است؟ بررسی تفاوت‌های اتریوم و اتر

تاریخ انتشار: 20 بهمن 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 5 اسفند 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
آیا اتر همان اتریوم است؟ بررسی تفاوت‌های اتریوم و اتر

حتماً بارها نام اتریوم و اتر را شنیده‌اید؛ اما آیا درباره تفاوت اتریوم و اتر اطلاعاتی دارید؟ برخلاف تصور عامیانه، این دو اصطلاح با هم یکی نیستند. اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز و بر پایه بلاک چین است، اما اتر نوعی ارز بومی در این شبکه است که از آن به‌عنوان سوخت در این پلتفرم یاد می‌شود.

قیمت اتریوم

تفاوت اتریوم و اتر چیست؟

برای پاسخ به این سوال و درک ساده‌تر تفاوت اتریوم و اتر، لازم است که ابتدا به صورت خلاصه به مرور تاریخچه‌ی اتریوم بپردازیم.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  تاریخچه اتریوم

  برای درک بهتر تفاوت اتریوم و اتر بهتر است نگاهی به تاریخچه‌ آن ‌بیاندازیم. شبکه اصلی اتریوم از سال 2013 آغاز به کار کرد. زمانی که ایده ویتالیک بوترین برای یک زبان برنامه‌نویسی جدید در جامعه بیت کوین مورد توجه قرار نگرفت، بوترین برای بیت کوین، یک زبان برنامه‌نویسی جدید ایجاد کرد که می‌تواند وظایف را به‌طور خودکار انجام دهد و به برنامه‌ها اجازه می‌دهد در یک لایه‌ی بالاتر بلاک چین آن ایجاد شوند، اما از آن‌جا که علاقه زیادی به این ایده وجود نداشت، او تصمیم گرفت از طریق فروش، سرمایه جمع کند؛ از این‌رو در جولای 2014، او یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های خود را برای این کار انجام داد؛ یعنی جمع‌آوری 25000 بیت کوین با ارزش 17 میلیون دلار در بازار آن زمان!

  رمزارز اتر

  آیا اتر همان اتریوم است؟ بررسی تفاوت‌های اتریوم و اتردرباره تفاوت اتریوم و اتر باید گفت که اتر نوعی رمزارز مربوط به شبکه اتریوم است که پس از بیت کوین، دومین رمزارز محبوب به شمار می‌آید. اتر رمزارزی بر پایه اتریوم است که براساس بلاک چین یا همان زنجیره بلوکی، توزیع شده است. همچنین راهی برای بهبود و حل مشکل پرداخت و نوعی سند حامل دارایی دیجیتال محسوب می‌شود. این رمزارز می‌تواند مانند نوعی پول نقد عمل کند؛ زیرا برای پیش‌بردن کار و تأیید معامله‌ها به نفر سوم نیازی ندارد. اتر را می‌توان نوعی منبع سوخت برای دیگر اپلیکیشن‌های موجود روی شبکه‌های غیرمتمرکز دانست.

  اصول اولیه اتریوم

  فناوری بلاک چین برای ایجاد برنامه‌هایی استفاده می‌شود که فراتر از فعال‌کردن یک ارز دیجیتال است. اتریوم که در جولای 2015 راه‌اندازی شد، بزرگ‌ترین و مشهورترین پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز با پایان باز محسوب می‌شود. همچنین امکان استقرار قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند تا بدون هیچ‌گونه خرابی، کلاه‌برداری یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شود. اتریوم با زبان برنامه‌نویسی خاص خود همراه است که روی یک بلاک چین اجرا می‌شود و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های کاربردی توزیع‌شده را بسازند و اجرا کنند.

  کاربردهای گسترده اتریوم و تفاوت اتریوم و اتر

  کاربردهای بالقوه اتریوم گسترده است و توسط رمزنگاری بومی آن، اتر (که به‌اختصار ETH نام دارد) پشتیبانی می‌شود. در سال 2014، اتریوم پیش‌فروش اتر را راه‌اندازی کرد که با استقبال چشمگیری مواجه شد.

  اتر مانند سوخت، برای اجرای دستورات در پلتفرم اتریوم است و توسط توسعه‌دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه‌های کاربردی روی پلتفرم استفاده می‌شود.

  اتر عمدتاً برای دو منظور استفاده می‌شود:

  1. به‌عنوان یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها به همان روشی که ارزهای دیجیتال دیگر معامله می‌شود.
  2. در شبکه اتریوم برای اجرای برنامه‌ها کاربرد دارد.

  به گفته توسعه‌دهندگان اتریوم، مردم در سراسر جهان از ETH برای پرداخت، به‌عنوان ذخیره ارزش یا وثیقه استفاده می‌کنند.

  تفاوت اتریوم و اتر

  عملکرد برنامه اتریوم

  نوع دیگری از تفاوت اتریوم و اتر، نوع عملکرد آن‌ها است. اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری عمومی و منبع باز است که برای پشتیبانی از عملکرد قرارداد هوشمند ساخته شده است. این شبکه از اتر (ETH)، به‌عنوان ارزی برای پردازش تراکنش‌ها و ارائه قدرت محاسباتی به توسعه‌دهندگان استفاده می‌کند. همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی هوشمند و غیرمتمرکز را در بالای آن بسازند؛ برای مثال هردو برنامه Tether و Augur در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند.

  DAO و هک ان

  همه‌چیز خوب پیش می‌رفت تا این که در ژوئن سال 2016، یک هکر ناشناس از باگی امنیتی در DAD خود استفاده کرد و 50 میلیون دلار از اتریوم به سرقت برد. این عمل سبب افت شدید اتر در مدت چند روز شد؛ بنابراین هکی که حتی در شبکه اتریوم رخ نداده بود، توانست اعتبار آن را خدشه‌دار کند. DAD یک قرارداد هوشمند بود که می‌خواست انقلاب بزرگی در بلوک اتریوم چین باشد. اجرای این طرح به‌گونه‌ای بود که مردم پس از خرید اتریوم، آن را به DAD منتقل می‌کردند و در ازای اتریوم، ژتون‌هایی دریافت کردند که به آن‌ها حق رأی می‌داد.

  اما این هک باعث اختراع اتریوم جدیدی شد و اتریوم در شبکه قدیمی، اتریوم کلاسیک نام گرفت.

  ارتقاء اتریوم و خلق شبکه‌ای جدید

  اتریوم کلاسیک (ETC) بلاک چین اصلی اتریوم است. ETH و ETC قبل از هارد فورک در جولای 2016 رکورد بلاک چین یکسانی داشته‌اند؛ به همین دلیل، طراحی اولیه و عملکرد این دو شبکه اساساً یکسان بود. بلک فورک در سال 2016، بلاک چین را به اتریوم کلاسیک و اتریوم تقسیم کرد. در جامعه آن زمان، بیشتر توسعه‌دهندگان ترجیح دادند به پروتکل جدید (اتریوم) ارتقا یابند، که اندازه جامعه ETC و توانایی آن را برای بهبود شبکه محدود می‌کند.

  اتریوم کلاسیک همان اتریوم است، اما بر روی بلاک چین قدیمی.

  منشأ اصلی اتریوم کلاسیک

  در سال 2016، اتریوم بهترین روزهای خود را سپری می‌کرد. در آن زمان کمتر از دو سال از ایجاد این رمز گذشته بود، اما قیمت ارز دیجیتال اتر به‌شدت افزایش یافته بود. این ارز دیجیتال در آن روزها، در جایگاه دوم بازار قرار داشت. سرانجام در اردیبهشت 1395، طرح جدیدی برای اتریوم معرفی شد که آغازی برای مفهوم اتریوم کلاسیک بود.

  مفهوم قرارداد هوشمند اتریوم (ETH) در مقابل اتریوم کلاسیک (ETC)

  مفهوم قرارداد هوشمند اتریوم (ETH) در مقابل اتریوم کلاسیک (ETC)

  قرارداد هوشمند برای درک هر دو اتریوم ETH و ETC ضروری است. به بیان ساده‌تر این قرارداد هوشمند، توافقی بین دو طرف به شمار می‌آید که به‌صورت کد نوشته شده است. این موضوع شرایطی را تعیین می‌کند که هریک از طرفین برای اجرای قرارداد باید رعایت کنند. پس از برآورده‌شدن شرایط، قرارداد توسط بلاک چین پردازش شده و بدون نیاز به تأیید شخص ثالث اجرا می‌شود. همراه با تغییرناپذیری بلاک چین و طراحی منبع باز آن، قراردادهای هوشمند فرصتی را برای بسیاری مشاغل ایجاد می‌کند. درواقع در سال 2019، فوربس بیش از 100 شرکت بزرگ آمریکایی را شناسایی کرد که به‌طور فعال فناوری بلاک‌چین را بررسی می‌کند و بسیاری از آن‌ها از شبکه اتریوم استفاده می‌کنند.

  گفتار پایانی درباره تفاوت اتریوم و اتر

  با توجه به آنچه که گفته شد، افراد زیادی به اشتباه از اتریوم به جای اتر در زمان بیان خرید و فروش توکن استفاده می‌کنند. اما می‌توان تفاوت اتر و اتریوم را برای درک ساده‌تر در موارد زیر بیان کرد:

  • اتریوم می‌تواند فعالیت‌های مختلفی انجام دهد. این پلتفرم، به انجام قراردادهای هوشمند کمک و توکن‌های جدیدی ایجاد می‌کند و از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) پشتیبانی می‌کند؛ در حالی که کاربرد اتر، فقط در پرداخت هزینه تمام فعالیت‌هایی است که اتریوم انجام می‌دهد و به نوعی یک منبع سوخت برای آن است.
  • اتر می‌تواند خرید و فروش شود، اما بر خلاق عقیده‌ی بسیاری از معامله‌گران بازار، اتریوم قابل معامله نیست!
  • اتریوم یک پلتفرم است و اتر، ارز دیجیتال بومی این پلتفرم که می‌توان به کمک آن، هزینه‌ی کارهای انجام شده در پلتفرم اتریوم را پرداخت کرد. این هزینه، برای پرداخت سود و توسعه پلتفرم به سرمایه‌گذاران در آن اختصاص داده می‌شود.

  با توجه به مواردی که در این مقاله گفته شد، امیدواریم که شما جزو دسته‌ای باشید که در زمان شنیدن اتر و اتریوم، سردرگم نمی‌شوید. آگاهی از این اصطلاحات ساده اما مهم و افزایش دانسته‌ها به شما کمک می‌کند تا با اطلاعات بیشتر در دنیای پر رمز و راز ارزهای دیجیتال، معاملات پرسودی داشته باشید.


  پرسش‌های متداول درباره تفاوت اتریوم و اتر!

  تفاوت اتریوم و اتر چیست؟

  درباره تفاوت اتریوم و اتر باید بگوییم که اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است و بر پایه بلاک چین طراحی شده، اما اتر نوعی ارز بومی در این شبکه است که از آن به‌عنوان سوخت اصلی در این پلتفرم یاد می‌شود.

  کاربرد اتر چیست؟

  اتر به‌عنوان یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها خریدوفروش می‌شود و در شبکه اتریوم برای اجرای برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. سعید
   سعید | 4 بهمن 1400

   الان تواین بازارکه همه ارز رمزهادارن میاین پایین چه ارز رمزی بخرم که ضررنکنیم

  2. mansoor429rj@gmail.com
   mansoor429rj@gmail.com | 4 دی 1400

   باعرض سلام تخفیف رمزارزها چندروزی یکبارمنتشرمی شه لطفا جواب بدهید منون میشم

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 5 دی 1400

    سلام کاربر عزیز
    منظورتون از تخفیف رمزارزها چی هست؟
    ممنون میشم یکم بیشتر توضیح بدید.